[POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: poxipol »

Witam.

W Krakowie odbierasz czeskie MUX-y? Ja u siebie ze słowackimi nie mam żadnego problemu (siła-100, jakość-100), ale bardziej zależy mi na polskich :)[/quote]


Musisz miec bardzo silny sygnał ze słowackiego nadajnika,gdzie pomimo innej polaryzacji nadawania masz tak b.dobre parametry.
Z czeskimi Mux-ami musiałem się nieżle nagimnastykowac stosując różne układy filtrujące.
Natomiast odbiór słowackich Mux-ów w krakowie w większości lokalizacjach jest bezproblemowy,nawet przy pasywnej ant.(bez wzm)
Osobiście odbieram Mux-2,3 z Namestova i Mux-1 z Kralovej Holy.

Wracając do tematu,tak sobie pomyślałem-jeżeli odbieram w Krakowie Skrzyczne i Rabkę z pasywnej ant.to może byś tak spróbował odbioru z Krakowa k.23,25,50.
Co do wysokości zawieszenia ant.teoretycznie podaje się wys.10 m,ze względu na ujemny wpływ ziemi ale różnie z tym bywa.
Powinno się też wiedziec że w paśmie UHF znacznie trudnij jest uzyskac w miejscu odb.pole jednorodne gdyż liczba obiektów odbijających mających rozmiary porównywalne z długością fali jest wielokrotnie większa niż np. w paśmie VHF

POzdrawia.

pkn
Posty: 5
Rejestracja: 28 stycznia 2012, o 14:50
Odbiornik: -
Instalacja antenowa: -
Nadajnik - obiekt nadawczy: Zakopane - Gubałówka

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: pkn »

Do Namestova w linii prostej mam 19 km i po drodze nie mam żadnych przeszkód, stąd tak dobry odbiór.

Co do tematu, ostatecznie antenę musiałem przełożyć w zupełnie inne miejsce i ustawić ją na Kraków, ale wciąż odbieram z odbicia (Rabka lub Zakopane). Uzyskałem następujące parametry: siła 54 proc, jakość 30-50 proc. i odbiór jest stabilny w takim sensie, że obraz nie rwie i nie ma pikselozy, bo jakość poniżej 30 proc. nie spada, ale jak widać nie jest to rewelacyjny odbiór. Obecnie nie mam już siły kręcić anteną, więc zostawiam, jak jest.

Dodam, że zdecydowałem się kupić antenę TELEVES HD BOSS 790 i odbiór jest minimalnie lepszy niż na OPTICUM AX 1000. Jakość wykonania Televesa jest dużo wyższa, antena też ładniej się prezentuje, ale przez wysoką cenę (3 razy droższa od Opticuma) nie wydaje mi się, żeby to był opłacalny zakup.

Z Namestova mam MUX-2 i MUX-3. Czy jest szansa na odbiór MUX-1 z Ziliny, Krizava przy takim profilu? Czy raczej dać sobie spokój?
Obrazek

I jeszcze jedno pytanie, czy antena szerokopasmowa (np. Telmor DIGIT OPTIMA IQ) nie lepiej sprawdzi się w moim położeniu do stabilnego odbioru kanałów polskich?

Awatar użytkownika
maryś
Posty: 148
Rejestracja: 5 września 2012, o 20:32
Odbiornik: Ferguson ARIVA T65
Instalacja antenowa: 2x Antana Uda-Yagi 19 el. symetryzator, LNA-177
Lokalizacja: Katowice Ligota
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Jeseník Praděd, Žilina Krížava

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: maryś »

pkn pisze: Z Namestova mam MUX-2 i MUX-3. Czy jest szansa na odbiór MUX-1 z Ziliny, Krizava przy takim profilu? Czy raczej dać sobie spokój?
Obrazek
Nic prostszego, trzeba sprawdzić empirycznie.

Pozdrawiam: Marian

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: poxipol »

Witam.


Z Namestova mam MUX-2 i MUX-3. Czy jest szansa na odbiór MUX-1 z Ziliny, Krizava przy takim profilu? Czy raczej dać sobie spokój?


Namestovo ma przewidziany 44 K MUX 1

Co do wyboru anteny polecił bym:

Obrazek
Obrazek

http://sklepsaturn.pl/antena-engel-an-6006-b-19db.html

Mam taką zamontowaną na odb.SK Mux-1 Kralova Hola moc nad.5 KW,a odległośc niemała.
Co do Televesa,to z tym inteligentnym wzm.czasem głupieje w niektórych warunkach lokalizacji.
Swoją drogą jak bym brał pod uwagę profile terenu i mapki pokrycia,to bym nie oglądał połowę tego co mam.

Pozdrawiam.

pkn
Posty: 5
Rejestracja: 28 stycznia 2012, o 14:50
Odbiornik: -
Instalacja antenowa: -
Nadajnik - obiekt nadawczy: Zakopane - Gubałówka

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: pkn »

Namestovo ma przewidziany 44 K MUX 1
Dzięki za informację, a wiesz może kiedy planują to włączyć? Jeżeli Namestovo ma przewidziany MUX-1 to na pewno nie będę ustawiał anteny na Zilinę, bo z Namestova mam idealny odbiór, choć dzisiaj chyba z powodu nocnej wichury nadajnik z Namestova przestał działać.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: poxipol »

Witam.

Niestety nie wiem czy w najbliższym czasie uruchomią Mux-1 z Namestova.
Przypuszczam że Słowacy którzy mają przejśc w niedługim czasie na odb.w DVB-T2,mogą zrezygnowac z dodatkowego kanału.Wystarczył by wtedy jeden kanał na wszystkie programy.

Tak wygląda teraz nadajnik Namestovo
Obrazek

Ribeiro
Posty: 2
Rejestracja: 28 maja 2015, o 09:15

Pomoc w doborze anteny

Post autor: Ribeiro »

Witam wszystkich,
Proszę o pomoc w doborze anteny dla moich dziadków.
Miejsce w którym ma być odbierany sygnał jest w dolinie i antena nie "widzi" bezpośrednio nadajnika.
Do tej pory była jakaś stara antena siatkowa ze wzmacniaczem, ale się rozsypała. Nie mam pojęcia co to za antena i jaki miała wzmacniacz, odbierała wszystkie 3 MUX-y (podejrzewam, że z odbicia), jednak czasami występowały zaniki sygnału.

Teraz muszę zakupić nową antenę i pozostałe komponenty, które pozwolą rozdzielić sygnał na 3 tv. Przewód wymieniłem na nowy jakieś pół roku temu, zastosowałem TRISET 113 PE.

Nie znam się dlatego proszę o pomoc w doborze wszystkich komponentów.

Moja lokalizacja to miejscowość Marcinkowice k.Nowego Sącza (49°39'37.902" 20°39'12.557")
Najbliższy nadajnik to N.Sącz g.Wysokie - doświetlenie MUX 3 i Szczawnica g. Przehyba - wszystkie 3 MUX-y.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Pomoc w doborze anteny

Post autor: K63 »

Dom jest na północnym stoku wzniesienia, które zasłania Przehybę. Większa szansa jest na bezpośredni odbiór z doświetlacza na Wysokim - chociaż ten tez jest trochę zasłonięty. Przy próbie odbioru Przehyby w rachubę wchodzi raczej tylko odbiór z odbicia, ale nie twierdze że na pewno. Nie przekreślałbym także możliwości odbioru z Tarnowa. Być może sygnał dochodzi dolinami odbijając się od wzgórz (mam takie doświadczenie z Limanowej). Wpływ na odbiór mają także lokalne warunki (wysokie drzewa lub budynki na kierunku ustawienia anteny).
Próby możesz zacząć od pasywnej siatki (ma szeroki kąt widzenia) i kręcąc anteną obserwować paski siły i jakości. W razie niepowodzenia - w miarę możliwości - zmień lokalizację lub wysokość zawieszenia anteny. W ostateczności dołóż wzmacniacz, zaczynając od najsłabszego - np. LNA-101, LNA-169, LNA-177 (w takiej kolejności).
Warunkiem możliwości podziału sygnału jest otrzymanie stabilnego odbioru najpierw na jednym odbiorniku.
Myślę że nie muszę przypominać, jak ważna jest jakość wszystkich połączeń.

Ribeiro
Posty: 2
Rejestracja: 28 maja 2015, o 09:15

Re: Pomoc w doborze anteny

Post autor: Ribeiro »

Dziękuję za odpowiedź. Będę próbował tak jak powiedziałeś. O jakości złączy pamiętam, dlatego jak już mam wszystko porozpinane to na pewno sprawdzę każdą końcówkę i w razie konieczności zarobię na nowo. Pozdrawiam

-- połączono

Dziękuję za pomoc i sugestie. Temat do zamknięcia.
Zastosowałem zwykłą antenę siatkową, początkowo pasywną ale jakość i siła na niektórych kanałach była niezadowalająca.
Próby zakończyły się zastosowaniem wzmacniacza LNA-188 w połączeniu z regulowanym zasilaczem (na wtyk F).
Po tym zabiegu na tych kanałach, które na symetryzatorze wypadały najsłabiej udało się osiągnąć jakość 90% i siła 80%.

waskidvb
Posty: 1
Rejestracja: 31 maja 2015, o 15:45
Odbiornik: telewizor LED

Jaką antene kupic?

Post autor: waskidvb »

witam mam stara antene siatkowa jeszcze z czasow analogu i nie zawsze odbiera mi tv dobrze. Mieszkam w sieradzu ul.złotej jesieni woj.łódzkie dobierzcie mi dobra antene tak do 150zł nie wiem gdzie jest najbliszy nadajnik. Antena bedzie na maszczie prztwierdzony do sciany wyszy od szczytu dachu. Zasilacz tez mi poleccie jakis
Ostatnio zmieniony 1 czerwca 2015, o 10:16 przez Jarosław Bałuka, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Proszę o publikację zgodnie z zasadami polskiej pisowni. Wymagamy tego Regulaminem.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jaką antene kupic?

Post autor: poxipol »

Jesteś w zasięgu kilku nadajników.Najbliżej masz do Łodzi,ok.77 km.
Co do anteny nie ma lepsza czy gorsza,wszystko zależy od konkretnej lokalizacji i warunków w danym miejscu odbioru.
Jeżeli ma być w wolnej przestrzeni nad dachem to powinna wystarczyć taka z symetryzatorem.

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A3710.htm

Pozdrawiam

kostakis
Posty: 4
Rejestracja: 8 czerwca 2015, o 14:01
Odbiornik: WIWA
Instalacja antenowa: Dipol DVB-T UHF 44/21-69 TriDigit
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce Święty Krzyż

Antena do trudnej sytuacji

Post autor: kostakis »

Dzień dobry,

Borykam się z problemem odbioru programów z MUX3. Wychodzę z siebie jak ustawić antenę i dochodzę do wniosku iż jedna antena nie da rady. Obecnie jest to 44-elementowa TriDigit ze wzmacniaczem o nieznanym wzmocnieniu i regulowanym zasilaczem. Poprzednio była to antena "siatkowa" z tym samym wzmacniaczem.

Sprawa jest w miejscowości Lasocin, woj. świętokrzyskie. W tym miejscu MUX3 można odbierać z 5 nadajników, w tym z 4 na kanale 47.
Te nadajniki to:

1. Przedbórz MUX3 k26
2. Busko-Zdrój MUX3 k47
3. Dobromierz MUX3 k47
4. Kielce EC MUX3 k47
5. Kielce Święty Krzyż MUX1, MUX2, MUX3 k47

Obrazek

MUX 1 i MUX2 można odbierać Świętego Krzyża i na ten nadajnik skierowana jest antena. Niestety przy tym ustawieniu nie jest możliwe odbieranie MUX3. Przyczyną jest najprawdopodobniej zakłócająca obecność nadajnika Kielce EC na tym samym kierunku i kanale. Po skierowaniu anteny w kierunku nadajnika Busko-Zdrój MUX3 się pojawia a oczywiście znikają MUX1 i MUX2.

Czy można tu coś wykombinować np. łapiąc sygnał listkiem boczny, lub wstecznym, czy konieczne jest użycie dwóch anten? W okolicy większość domów posiada jedną antenę, ale wiem, że są przypadki kiedy mieszkańcy używają dwóch i przełączają kable.

P.S. Próba złapania sygnału z bliższego Kielce EC, z wyłączeniem wzmacniacza, nie powiodła się.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Antena do trudnej sytuacji

Post autor: Domel28 »

A próbowałeś anteną z symetryzatorem? Samo wyłączenie Zasilacza nic nie da a jeszcze utrudni.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena do trudnej sytuacji

Post autor: K63 »

kostakis pisze:Próba złapania sygnału z bliższego Kielce EC, z wyłączeniem wzmacniacza, nie powiodła się.
Samo wyłączenie zasilania wzmacniacza nic Ci nie da, bo wówczas działa on jak tłumik i nie ma się co dziwić że nie masz odbioru. Nie sądzę by w Twojej lokalizacji stosowanie wzmacniacza do Tridigita było dobrym rozwiązaniem (najczęściej do tej anteny dokładany jest mocny wzmacniacz LNA-177). W pierwszej kolejności - tak jak radzi @Domel28 - wymień wzmacniacz na symetryzator.
Tak dla ciekawości - spróbuj skierować antenę na Kraków. Masz dobry profil, a tam na k.47 także nadawana jest kielecka wersja mux-3.

kostakis
Posty: 4
Rejestracja: 8 czerwca 2015, o 14:01
Odbiornik: WIWA
Instalacja antenowa: Dipol DVB-T UHF 44/21-69 TriDigit
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce Święty Krzyż

Re: Antena do trudnej sytuacji

Post autor: kostakis »

Domel28 pisze:A próbowałeś anteną z symetryzatorem? Samo wyłączenie Zasilacza nic nie da a jeszcze utrudni.
Na symetryzatorze nie próbowałem. Skręciłem tylko regulator na zasilaczu. Oczywiście spróbuję. Zajmie mi to jednak trochę czasu bo rzadko tam bywam.

kostakis
Posty: 4
Rejestracja: 8 czerwca 2015, o 14:01
Odbiornik: WIWA
Instalacja antenowa: Dipol DVB-T UHF 44/21-69 TriDigit
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce Święty Krzyż

Re: Antena do trudnej sytuacji

Post autor: kostakis »

K63 pisze: Tak dla ciekawości - spróbuj skierować antenę na Kraków. Masz dobry profil, a tam na k.47 także nadawana jest kielecka wersja mux-3.
A spróbuję, co mi szkodzi. Czy bliska obecność lasu nie ma negatywnego wpływu. Tam, niestety, las jest z prawie każdej strony.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Antena do trudnej sytuacji

Post autor: Tomciosz »

Może tak być. Ja bym po prostu poszukał lepszej pozycji dla anteny. Najlepiej takiej gdzie np. ściana zasłania inne nadajniki(by "ograniczyć" ich ilość). Oczywiście antena na symetryzatorze, a jeżeli sygnał byłby zbyt słaby to wzmacniacz, byle o małym wzmocnieniu. Jeżeli brak efektów, to dopiero potem poszukałbym tylko na wzmacniaczu.

Edit.

Ewentualnie przekręcić antenę na Przysuchą, bądź Częstochowę.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena do trudnej sytuacji

Post autor: K63 »

kostakis pisze:
K63 pisze: Tak dla ciekawości - spróbuj skierować antenę na Kraków. Masz dobry profil, a tam na k.47 także nadawana jest kielecka wersja mux-3.
A spróbuję, co mi szkodzi.
Na początek Kraków możesz spróbować ze wzmacniaczem, bo to dosyć daleko.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena do trudnej sytuacji

Post autor: adac »

Kraków-Chorągwicę ma w odl. 110 km przy zasłoniętym profilu, zakładam że nic nie odbierze.
Busko-Zdr. 63 km, profil zasłonięty, nadajnik 7kW. Może tylko 'wydaje się' że a tamtego kierunku jest odbiór ale to są listki boczne anteny z innych nadajników.

Najlepiej rokują: Św Krzyż na azymucie 99 st (wschód lekko południe) i Dobromierz (mux-3, k47),
azymut 285 więc z przeciwnej strony, dystans 22 km, 5kW.
Odbiór na 2 anteny kierunkowe.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena do trudnej sytuacji

Post autor: K63 »

No fakt, profil dla Chorągwicy jest beznadziejny. Nie wiem dlaczego, ale poprzednio dvbtmap.eu pokazał mi całkowicie inny - bardzo dobry - profil. Wg tego co pokazał mi teraz, sygnał raczej nie ma prawa dolecieć. Ale czasami na tej stronie tak bywa, że okresowo profile wyświetlane są błędnie.

Zablokowany