[POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

kostakis
Posty: 4
Rejestracja: 8 czerwca 2015, o 14:01
Odbiornik: WIWA
Instalacja antenowa: Dipol DVB-T UHF 44/21-69 TriDigit
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce Święty Krzyż

Re: Antena do trudnej sytuacji

Post autor: kostakis »

A czy profil do Częstochowy-Wręczycy rokuje na poprawny odbiór?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena do trudnej sytuacji

Post autor: K63 »

Jest OK. Wg map zasięgu w Twojej okolicy teoretycznie powinny być miejsca gdzie możliwy jest odbiór bez wzmacniacza.

dodek24
Posty: 3
Rejestracja: 11 czerwca 2015, o 19:17
Odbiornik: LG
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne

Ustawienie anteny Bielsko-Biała

Post autor: dodek24 »

Na wstępie witam wszystkich :)

Kilka miesięcy temu podjąłem się zainstalowania sąsiadowi anteny na balkonie , i wtedy się zaczęło:):) napiszę w punktach o zastosowanych elementach i położeniu :
- antena UHF Dipol 17/21-60 Tri-Digit MINI z syntezatorem
-6 mb kabla antenowego
-antena zamontowana na balkonie parter kierunek Skrzyczne
-http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php? ... UmNG52cWg=
- wys montażu anteny jakieś 7-8 m od ziemi


Od samego początku mam problemy ze skaczącym jakością jak i siła sygnału aż do wystąpienia artefaktów i nie mogę sobie z tym dać rady i z marudzeniem sąsiada :
do tej pory ustawiałem antenę na Skrzyczne i na Katowice, dodawałem wzmacniacz przelotowy 22 db , wpinałem tłumik ale wtedy nie było nic , obecnie podłączyłem swój dekoder zewnętrzny ariva t65 i dalej skacze sygnał .
Co robię złe
Z góry dziękuje za wszelkie sugestie :)

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Ustawienie anteny Bielsko-Biała

Post autor: systemlan »

dodek24 pisze:Co robię złe
Wszystko, to tak pokrótce.

dodek24
Posty: 3
Rejestracja: 11 czerwca 2015, o 19:17
Odbiornik: LG
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne

Re: Ustawienie anteny Bielsko-Biała

Post autor: dodek24 »

a mianowicie?

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Ustawienie anteny Bielsko-Biała

Post autor: systemlan »

dodek24 pisze:- antena UHF Dipol 17/21-60 Tri-Digit MINI z syntezatorem
Nie ma czegoś takiego jak antena z syntezatorem.
dodek24 pisze:- wys montażu anteny jakieś 7-8 m od ziemi
Stanowczo za nisko, tym bardziej, że napewno masz wyższe budynki i jakieś przeszkody. Trzeba było na ziemi położyć antenę i będzie tak samo.

dodek24
Posty: 3
Rejestracja: 11 czerwca 2015, o 19:17
Odbiornik: LG
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne

Re: Ustawienie anteny Bielsko-Biała

Post autor: dodek24 »

Wiem , że z wysokością szału nie robię wyżej nie jestem w stanie parter bloku , ja mieszkam 6 klatek dalej mam zamontowana na takiej samej wysokości tylko kont jest inny i jest odbiór jest dobry .A u jak uda mi się ustawić MUX11 MUX2 to na 3 mi co jakiś czas kratkuje obraz

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Ustawienie anteny Bielsko-Biała

Post autor: systemlan »

Dlatego mówię, że za nisko. Fala potrafi być okrutna.

kogi
Posty: 8
Rejestracja: 4 września 2015, o 13:49

tuner USB + antena

Post autor: kogi »

Witam,
Zakupiłem sobie taki tuner http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_188368.html. Z tego co tu wyczytałem jest to w miarę dobry model.
Teraz pozostaje kwestia anteny do niego. Mieszkam w bloku na parterze, zaraz na przeciwko duży blok, nie mam zewnętrznej anteny. Mam tylko gniazdo antenowe, a na dachu kilka dużych anten (nie mam pojęcia czy podpiętych pod to gniazdo). I teraz pytanie czy ta antena dołączona do zestawu będzie w stanie odbierać TV, czy raczej powinienem kombinować coś z tym gniazdem, ewentualnie zakupić swoją antenę?

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: tuner USB + antena

Post autor: systemlan »

Nie no załamka..... Jak daleko masz do nadajnika? Czy widoczność jest dobra. Na 99,99% antena zewnętrzna. Wróżę z fusów bo niby skąd mamy wiedzieć ile masz do nadajnika? Przy tej antence to jakby odległość była do 500 metrów to odbierze :P

kogi
Posty: 8
Rejestracja: 4 września 2015, o 13:49

Re: tuner USB + antena

Post autor: kogi »

Mieszkam w samym centrum Wrocławia na parterze i do tego praktycznie z każdej strony mam wysokie bloki, a nadajnik oddalony o jakieś 30 km. Swoją drogą to nie widziałem, żeby sąsiedzi mieli jakieś anteny pozakładane więc pewnie wszyscy korzystają z tych wielkich anten na dachu. Zastanawiam się tylko czy ja też jestem pod to podpięty. No i co dokładnie jest mi potrzebne, żeby z tego gniazdka antenowego podłączyć się do tunera. Potrzebuję samego kabla z wtykami czy może jakiegoś zasilacza ewentualnie wzmacniacza do tego?

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: tuner USB + antena

Post autor: systemlan »


kogi
Posty: 8
Rejestracja: 4 września 2015, o 13:49

Re: tuner USB + antena

Post autor: kogi »

3 metry to stanowczo za mało, bo muszę ten kabel przeciągnąć do innego pokoju.
Czy taki kabel będzie wystarczający? http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/kabel-antenowy-koncen ... 96943.html - tani i popularny na allegro
Do tego jeszcze oczywiście końcówki. Czy potrzebny mi będzie wzmacniacz, albo zasilacz, bo kupiłbym od razu?

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: tuner USB + antena

Post autor: systemlan »

Czy mój post wskazywał aby był Ci potrzebny wzmacniacz czy coś innego? Nie bądź taki leniwy. Dałem Ci przykład, a z Twojego postu wynika, jakby te 3 metry kabla były wiążące :lol: a kup sobie nawet 100 metrów ;) poza tym jeżeli masz już w tym gniazdku sygnał telewizyjny DVB-T (o ile masz) to kup sobie kabel o dobrych parametrach i zadbaj o dobre końcówki ;)

TELMOR
Posty: 30
Rejestracja: 30 czerwca 2015, o 11:42

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: TELMOR »

Witam,
Tylko z tymi metrami to zbytnio nie przesadzaj. Pamiętaj, że każdy kabel tłumi sygnał a im dłuższy tym jago poziom na końcu jest niższy. W skrajnych przypadkach (np. poziom sygnału w gniazdku jest bliżej dolnej granicy)poprzez za długi kabel, można "zgubić" (przytłumić) sygnał na tyle, że odbioru w TV nie będzie w ogóle, lub obraz będzie "klatkował".
Zatem, tak jak pisał systemlan, kup porządny kabel z miedzianym rdzeniem, podwójnym oplotem, oraz dobre, metalowe złącza końcowe.

kapciu75
Posty: 12
Rejestracja: 28 stycznia 2016, o 15:17
Odbiornik: Panasonic E60
Instalacja antenowa: Antena Dipol 44/21-69 Tri Digit wzmacniacz LNA177
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęza

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kapciu75 »

Witam,

Kupiłem rodzicom antenę Antena Dipol 44/21-69 Tri Digit wzmacniacz LNA177, zamontowałem i mam niewielki problem. Otóż do anteny podłączone są dwa telewizory (TV plus monitor z funkcją TV).
Za telewizorem znajduje się trójnik do którego podłączone są dwa telewizory. Co pewien czas na obrazie dwóch telewizorów pojawiają się kosteczki co denerwuje i rodziców i mnie, gdyż poleciłem im dobrą antenę ze wzmacniaczem. Gdy do anteny zamontuję modulator, zamiast wzmacniacza mam problem w ogóle z odbiorem sygnału (na Popowicach) we Wrocławiu. Wygląda to tak jakbym sygnał TV odbierał z jakiegoś odbicia. Gdy podłączę wzmacniacz mam sygnał 100%, jednak co pewien czas pojawiają się na obrazie wspomniane "kosteczki". I teraz pytanie czy to wina wątpliwej jakości trójnika, niedokładnego ustawienia anteny?
Proszę o jakieś rady.

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Acid »

Jednym słowem przedobrzyłeś. Wzmacniacz zastąp symetryzaotorem, zamiast pseudo trójnika zastosuj rozgałęźnik np taki http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_ ... R60102.htm . Przy tej antenie może być nawet potrzebny tłumik jeśli w kierunku nadajnika nie ma przeszkód, ale zacznij o tego co napisałem i zobacz jaki będzie efekt.

kapciu75
Posty: 12
Rejestracja: 28 stycznia 2016, o 15:17
Odbiornik: Panasonic E60
Instalacja antenowa: Antena Dipol 44/21-69 Tri Digit wzmacniacz LNA177
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęza

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kapciu75 »

Na znanym portalu kupiłem taki trójnik:
Obrazek
Problem polega na tym, że przy zamonotowanym symetryzatorze w antenie nie mogę złapać sygnału DVB-T. A przecież Wrocław od Ślęzy dzieli jakieś 60km. Kręcę anteną bez skutku. Po zamontowaniu wzmacniacza mam problem z tym zasilaczem (tandetnie wykonanym/produktem z pewnością Made in China). Sygnał mam 100% mocy jak i jakości chwilę później spada o połowę i tak w koło Macieju.
Wygląda tak jakby było coś nie tak z tą płytką we wtyczce, która jest zasilana przez zasilacz.
A instalacja wygląda tak:
Antena - trójnik (do którego podpięte są sygnał z anteny wzmocniony zakupionym z anteną wzmacniaczem oraz dwa kable do dwóch TV). Najciekawsze jest to, że instalacja działa przy takim podpięciu:
Obrazek
Sygnał z anteny podłączony jest do wyjścia OUT trójnika, potem jeden TV do wejścia IN i jeden do wyjścia OUT.
Przy innej konfiguracji kabli instalacja nie działa....
Nie mam już cierpliwości. Na chwilę obecną stan wygląda tak, że na TV najbliżej anteny odbieram wszystkie dostępne MUX'y, natomiast na drugim TV oddalonym od anteny (długim kablem przez całe mieszkanie) nie odbieram MUX 1 i MUX 2.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: poxipol »

To dzięki temu tandetnemu rozdzielaczowi cokolwiek oglądasz.
Jak się dokładniej przyjrzeć w twoich warunkach odbioru to wszystko jest tandetne łącznie z anteną..
Na wstępie widać, że przedwzmacniacz w antenie jest za mocny powodujący przesterowanie a tandetny rozdzielacz tłumi na tyle sygnał że można coś oglądać.
W pierwszej kolejności wybiera się odpowiednią antenę,obecna niezbyt się sprawdza w warunkach miejskich z uwagi że lepiej ściąga nosem różności z dołu i góry.
Podłącza się ją z symetryzatorem do jednego odbiornika,jeżeli jest OK daje się rozgałęźnik.Po rozdzieleniu sygnału jak jest kiepsko rozgałęźnik aktywny,względnie wzmacniacz nie przedwzmacniacz.
Jeżeli sygnał, w zastosowaniu symetryzatora jest niewystarczający to wtedy przedwzmacniacz o określonym wzmocnieniu,tak żeby nie przesterować sygnału

kapciu75
Posty: 12
Rejestracja: 28 stycznia 2016, o 15:17
Odbiornik: Panasonic E60
Instalacja antenowa: Antena Dipol 44/21-69 Tri Digit wzmacniacz LNA177
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ślęza

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kapciu75 »

Jakieś rady??
Miałem problem z tą anteną, bo w momencie jak zamontuję symetryzator, nie mogę złapać sygnału DVB-T w ogóle.
A widzę, że sąsiedzi w bloku mają takie same/podobne anteny.
Mam sprzedać tą antenę??

Zablokowany