[POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: poxipol »

Każda antena ma określony zakres pracy i różne parametry,nie tylko zysk energetyczny.
U ciebie z poziomem sygnału raczej nie ma problemu,gorzej z jego jakością.
Pogarszanie się jakości sygnału jest powodem negatywnego oddziaływania jakiś zakłóceń.
Walka z nimi to stosowanie anten o dobrych parametrach dyskryminacyjnych.
Antena którą posiadasz pracuje w kanałach 21-60/69 ,czyli ma 4 dipole UHF połączone synfazowo za pomocą symetrycznego transformatora.i jest typową anteną boczno-kierunkową o dużym kącie promieniowania w płaszczyźnie poziomej.

Krokodyla combo nie polecam gdyż jest podatna na zakłócenia w płaszczyźnie pionowej.
Antena Dipola to taki bubel z mini krokodylkiem i brakującym direktorem w paśmie VHF i kiepską zwrotnicą.Dawna antena Dipola ,jeżeli można ją nazwać combo ,była normalną anteną.
Jeżeli miałbym polecić combo to np.ATX 55 UHF/VHF
Spróbuj na próbę loga Barczaka z możliwością zwrotu.

Marik
Posty: 8
Rejestracja: 16 października 2016, o 13:35

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Marik »

I chyba tak zrobię. Pójdę jutro do znajomego do sklepu i wezmę tego Barczaka. Spytam go też o tą antenę, która polecasz, być może uda mu się namówić szefa by wziął na testy.
Obecna moja siatka jest właśnie skierowana tak pomiędzy Kosztowy a Skrzyczne więc odbieram oba nadajniki ale bez ósmego muxa z Wisły że względu na inną polaryzację, więc potwierdzają się Twoje słowa.
Gdyby nie te dwa bloki to miałbym czysty strzał a tak trzeba kombinować, taniej zmienić antenę niż wyburzyć budynki:)
Liczyłem jeszcze na jakieś odbicia ale chyba w moim położeniu to nic z tego nie będzie.
Zobaczę jutro co i jak.
Dzięki wielkie za poradę.

nbc
Posty: 2
Rejestracja: 3 marca 2017, o 20:23
Odbiornik: thomson tht504
Instalacja antenowa: antena pokojowa siatkowa

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: nbc »

Cześć, potrzebuję pomocy w doborze anteny do lokalizacji Łódź, Gdańska 80

https://www.google.pl/maps/place/Gda%C5 ... 19.4500569

Dokładna lokalizacja to portiernia (pomarańczowa dobudówka przy budynku z napisem ResPolona)

Próbowałem 4 anten i wszystkie odbierały z marnym skutkiem oprócz kanałów z MUX-L3, siła i jakość sygnału były nie najlepsze, dało się ustawić w takim położeniu by odbierało kanały z jednego MUXa, ale przy zmianie kanału już trzeba było ruszać anteną, poza tym radość nie trwała zazwyczaj długo bo co chwilę pojawiała się pikseloza spowodowana słabą jakością sygnału.

Wspomniane anteny które testowałem to VIVANCO TVA 300, pokojowa antena siatkowa ze wzmacniaczem, antena pokojowa ze wzmacniaczem jak ta w linku https://9.allegroimg.com/s128/010c1f/82 ... 5d347022e9 , biquad własnej roboty.

Kończą mi się pomysły i liczę na waszą pomoc, największym problemem jest fakt że nie mogę zainstalować anteny zewnętrznej, pewnie wtedy byłoby o wiele łatwiej, jednak może i bez zewnętrznej da się coś zrobić.

Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: systemlan »

Odpowiadając Tobie inaczej. Chcesz mieć prąd, ale nie możesz wykonać przyłącza do budynku. To w takim razie jak chcesz mieć prąd? Mieszkasz w tak zasyfionej aglomeracji, że byłby cud gdybyś mógł odbierać na wystarczającym poziomie. W zeszłym roku byłem w Łodzi i skanując pasmo 2m i 70cm nie dało się spokojnie przelecieć pasm. Każde światła, kamery, nie wiem czy kablówka czy jakieś inne dziadostwa, ale leciała też fonia jakiegoś programu. Pomyśl, w takim syfie w tak położonym terenie, dookoła wysokie budynki i Ty jeszcze antena wewnątrz. No proszę Cię :cry:

nbc
Posty: 2
Rejestracja: 3 marca 2017, o 20:23
Odbiornik: thomson tht504
Instalacja antenowa: antena pokojowa siatkowa

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: nbc »

Jak w takim razie wytłumaczyć, że kilkadziesiąt metrów dalej, od strony ul.Wólczańskiej obraz był jak brzytwa na tej antenie pokojowej?

Czy moglibyście zaproponować jakieś rozwiązania, które mógłbym mimo wszystko przetestować? Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Kolor »

systemlan pisze:Odpowiadając Tobie inaczej. Chcesz mieć prąd, ale nie możesz wykonać przyłącza do budynku. To w takim razie jak chcesz mieć prąd? Mieszkasz w tak zasyfionej aglomeracji, że byłby cud gdybyś mógł odbierać na wystarczającym poziomie. W zeszłym roku byłem w Łodzi i skanując pasmo 2m i 70cm nie dało się spokojnie przelecieć pasm. Każde światła, kamery, nie wiem czy kablówka czy jakieś inne dziadostwa, ale leciała też fonia jakiegoś programu. Pomyśl, w takim syfie w tak położonym terenie, dookoła wysokie budynki i Ty jeszcze antena wewnątrz. No proszę Cię :cry:
Ja rozumiem, że najlepiej mieszkać w szczerym polu gdzieś na zadupiu z dala od tego całego syfu w mieście Łodzi. Ale tak się składa, że mieszka tu kilka setek tysięcy ludzi. Jak ktoś pyta, to dopomóż, a jeśli nie potrafisz, to zamilcz. W budynku przy ulicy Wólczańskiej, którego nie mogę wskazać, na 3 piętrze na kawałku drutu można odebrać wszystkie 3 muxy. Antena z kawałka drutu wystawiona w oknie wychodzącym na wschodnią stronę. Wzdłuż całej Wólczańskiej masz same dość wysokie kamienice, zasłaniające Twoją pomarańczową przybudówkę, co znakomicie ogranicza sygnał. Nie wiem jak masz w środku, ile miejsca do dyspozycji. Próbowałbym złapać sygnał z odbicia, od któregoś budynku po przeciwnej stronie ulicy. Antena jednak powinna być choć w oknie, aby nie łapać sygnału przez ścianę.
Prawda jest taka, że stabilnego poziomu sygnału oczekiwać nie możesz. Jesteś na poziomie gruntu, otoczony gęstą wyższą zabudową. W okolicach ul. Lutomierska/Hipoteczna odbierałem z parteru okna na zachód wszystkie muxy na pojedynczym dipolu ze wzmacniaczem. Później powiesiłem siatkę w oknie, sygnał odbity od wieżowca przy ul Lutomierskiej. Odbiór był stabilny przez cały rok. Podobna instalację wykorzystałem w okolicach Ronda Lotników. Blok z oknem na północny zachód. Antena (siatka) w oknie na pierwszym piętrze łapała sygnał z odbicia od następnego bloku. We wszystkich tych miejscach pomieszkiwałem krótko, stąd instalacji stałych nie tworzyłem. Jeśli chodzi o zakłócenia, to jedynie samoloty podchodzące do lądowania na Lublinku powodowały całkowity zanik odbioru. Blok w okolicy Sokola Sanocka, przelot jakieś 100m nad ziemią. Ciekawy efekt, bo sygnał zanikał na kilka sekund przed usłyszeniem samolotu.

matikwielki
Posty: 3
Rejestracja: 15 lutego 2017, o 10:46
Odbiornik: Telewizor Thomson 32HU3253
Instalacja antenowa: Opticum ax 800 z zasilaczem na dachu przy kominie, ok. 15m koncentryka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: matikwielki »

Witam wszystkich,
mieszkam w Kąkolewie koło Leszna dom dwie kondygnacje antena na dachu opticum ax800. Proszę o dobór anteny i wzmacniacza do odbioru muxu czeskiego z kanałem ct sport. Najlepiej jak by dało się odebrać mux z ct sport w jakości hd ale to raczej niemożliwe. Najbliższy i najmocniejszy nadajnik to Trutnov 150km. Chciełbym też dowiedzieć się czy odebrałbym mux płatny z Mosiny. W czasach analogowej telewizji naziemnej odbierałem na antenie siatkowej skierowanej na ślężę ct1, ct2 oraz tv nova :)
pozdrawiam

krzyszy691
Posty: 3
Rejestracja: 26 kwietnia 2015, o 14:57

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: krzyszy691 »

Odebrać ct sport możesz próbować na antenie atx-91 ( lub lepszej ) ze wzmacniaczem antenowym skierowaną na Pradziad (Pradéd 1492 m.n.p.m.) Ślęża jest na tym kierunku więc powinno zebrać też polskie stacje.


sebad13
Posty: 5
Rejestracja: 28 marca 2017, o 20:08
Odbiornik: Manta DVBT010SXT2
Instalacja antenowa: W1d - UHF DVB-T4 firmy Davbol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC4

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: sebad13 »

Wysłany: Dzisiaj 19:01
Witam.
Proszę o pomoc w doborze anteny bo prawdopodobnie ona jest problemem. Posiadam tuner Manta DVBT010SXT2 oraz antene W1D - UHF DVB-T4 firmy Davbol.
Mieszkam na ul. Komfortowej w Łodzi, okno na świat od strony al. Jana Pawła. Antena będąc w pokoju nic nie znajduje, a bedac na balkonie znajduje o dziwo tylko Mux-L3 z Tomaszowa Mazowieckiego. Próbowałem ręcznie szukac kanalow z komina EC4 ale sila sygnalu skacze 60-100, a jakosc 12-30 i kanaly nie dzialaja.
Jak to poprawić?

wooy11
Posty: 64
Rejestracja: 24 grudnia 2016, o 21:02
Odbiornik: jakiś tani Bloow ;)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż - Kielce

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: wooy11 »

Skoro do komina masz około 6 km to wg mnie problemem moze być z byt silny sygnał pomimo ze Twoja antena to typowa antena pokojowa ale jest ze wzmacniaczem sygnału. Ja zanim bym ja zamienił na cos innego spróbował bym zrobic coś co spowoduje ograniczenie wzmocnienia sygnału.....albo wymienił bym zasilacz na taki z regulacja napiecia i spróbował przeszukac recznie kanały na obnizonym napieciu albo wywalił bym z niej wzmacniacz i w jego miejsce zamontował symetryzator ( w takim układzie nie właczasz zasilacza do gniazdka 220 V )
Efekt zbyt mocnego sygnału obiawia sie podobnie jak w przypadku zbyt słabego sygnału. Na balkonie masz jeszcze silniejszy sygnał z komina wiec jeszcze bardziej nie ma szans odebrania czegokolwiek, jedynie wyszukało Ci kanały z nadajnika bardziej oddalonego.

sebad13
Posty: 5
Rejestracja: 28 marca 2017, o 20:08
Odbiornik: Manta DVBT010SXT2
Instalacja antenowa: W1d - UHF DVB-T4 firmy Davbol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC4

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: sebad13 »

Dzięki za odpowiedź. Niechcialbym grzebac przy tej antenie, raczej wolałbym kupić nową, tylko jaką?

wooy11
Posty: 64
Rejestracja: 24 grudnia 2016, o 21:02
Odbiornik: jakiś tani Bloow ;)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż - Kielce

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: wooy11 »

Akurat Tobie nie potrzeba nic specjalnego, to co masz powinno wystarczyc, jak juz koniecznie chcesz kupic cos nowego to bez wzmacniacza bo masz bardzo blisko do nadajnika, mozesz jeszcze ten zasilacz wymienic na regulowany i sprobowac na niskim napieciu ;)

sebad13
Posty: 5
Rejestracja: 28 marca 2017, o 20:08
Odbiornik: Manta DVBT010SXT2
Instalacja antenowa: W1d - UHF DVB-T4 firmy Davbol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC4

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: sebad13 »

Wymieniłem płytkę wzmacniacza na symetryzator i odlaczylem zasilanie. Nie znajduje nic. Powinienem wymienic wtyk przy tunerze na taki zwykly skoro nie uzywam wzmacniacza?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: K63 »

sebad13 pisze:Powinienem wymienic wtyk przy tunerze na taki zwykly skoro nie uzywam wzmacniacza?
Jak najbardziej. Wtyczka separatora wprowadza pewne tłumienie, co może mieć znaczenie w wypadku niezbyt mocnego sygnału.
A tak na marginesie - tak blisko, tak mocnego nadajnika, nawet na tej wtyczce separatora powinien być jakiś ślad sygnału. Kabel dobrze podłączony do symetryzatora, a symetryzator do anteny? Sprawdź czy masz wyłączone zasilanie anteny w menu instalacyjnym Manty.
Sygnału szukaj na wyszukiwaniu ręcznym, obserwując parametry na kanałach 24, 43, 46. Nadajnik masz chyba po przeciwnej stronie budynku, więc musisz szukać sygnału z odbicia od jakiegoś pobliskiego obiektu.

sebad13
Posty: 5
Rejestracja: 28 marca 2017, o 20:08
Odbiornik: Manta DVBT010SXT2
Instalacja antenowa: W1d - UHF DVB-T4 firmy Davbol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC4

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: sebad13 »

Tak dokładnie, nadajnik mam po drugiej stronie budynku.
Generalnie chyba nie ma filozofii przy wymianie. Wyjalem płytkę wzmacniacza i w jej miejsce identycznie zamontowalem plytke symetryzatora i podpialem identycznie kabel.
Zasilanie wyłączone w dekoderze.

wooy11
Posty: 64
Rejestracja: 24 grudnia 2016, o 21:02
Odbiornik: jakiś tani Bloow ;)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż - Kielce

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: wooy11 »

i dalej nic ??? to niemożliwe ;) Sprawdz czy jakiś ekranowy drucik nie robi zwarcia , wtyczka z separatorem nawet wskazana bo faktycznie troszke jest na niej strata sygnału a u Ciebie sygnał masz bardzo silny i wg mnie antene gdzie byś nie połozył to powinno śmigać, sprawdz ciągłośc kabla i jeszcze raz sprawdz czy nie ma na nim napięcia bo ma nie być ;);)

sebad13
Posty: 5
Rejestracja: 28 marca 2017, o 20:08
Odbiornik: Manta DVBT010SXT2
Instalacja antenowa: W1d - UHF DVB-T4 firmy Davbol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC4

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: sebad13 »

Kupiłem nową antenę pokojową, praktycznie identyczną do tej pierwszej i na wzmacniaczu znalazło wszystkie kanały z nadajnika. Sila sygnalu 100, a jakosc niestety skacze strasznie (miedzy 15-90). W przypadku np. Polsatu i Tvn (czyli mux 2) pozwala to na w miarę dobre oglądanie (raz na jakis czas troche poskacze), ale w przypadku tvp 1 i 2 (mux 3) rwie non stop. Nadajnik mux 3 ma chyba większą moc. Myślicie że to nadal wina wzmacniacza? Do tej nowej anteny też podlaczalem płytkę symetryzatora i zlapalo jedynie jakieś kanały chyba z mux 8, ale slabo chodziły. Plytka symetryzatora moze sie zepsuć? Jest jakis sposób zeby ją sprawdzić?

wooy11
Posty: 64
Rejestracja: 24 grudnia 2016, o 21:02
Odbiornik: jakiś tani Bloow ;)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż - Kielce

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: wooy11 »

Wymień zasilacz na taki z regulacją napięcia i sprawdz na niższych napięciach. Troche to dziwne ze na symetryzatorze nie działa jak powinno.

matiasmovie
Posty: 12
Rejestracja: 28 czerwca 2016, o 15:52
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: Realtek RTL2832P
Instalacja antenowa: Logarytmiczna ~120cm
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: matiasmovie »

Chciałem się dowiedzieć jaka antena by była dobra do odbioru z 32Km od nadajnika (lokalizacja Poznań, nadajnik Śrem, MUX-1,2,3 to 100-110kW, a MUX-8 to 22kW) antena zawieszona na około 10m i myślałem o podziale na 2-3 odbiorniki, wstępnie myślałem o antenie Uni Line LOG 560HVD ze względu na to że ma w miarę równy zysk dla większości częstotliwości oraz nie potrzeba w niej symetryzatora (czyli jak rozumiem jeden element mniej do psucia się) czy takie coś da radę?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: poxipol »

Teoretycznie powinna być wystarczająca,nawet do pasywnego podziału sygnału na kilka odbiorników przy zastosowaniu w miarę dobrego kabla.

Faktycznie zysk energetyczny w funkcji częstotliwości nie jest idealnie stały.
Dotyczy to wyłącznie skrajnych częstotliwości pracy.
Najdłuższy element promieniujący ma długość nieco większą od rezonansowej około 0,55 dł.fali max i długość mniejszą od rezonansowej dla największej częstotliwości granicznej 0,3 dł.fali min.
Tego typu rozważania dotyczą gdy antena składa się z wielu dipoli dla pasma UHF i VHF
W zasadzie antena ta składa się z dwóch anten zasilana jednym torem symetrycznym bez potrzeby stosowania zwrotnicy.

Zablokowany