[POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

tom41

Re: Jaka antena do DVB-T ? (nietypowa lokalizacja - 9km od PKiN)

Post autor: tom41 »

anz pisze:Niestety nie mam możliwości zainstalowania anteny na dachu.
Proszę jeszcze potwierdzić czy takie usytuowanie budynku względem anteny pozwoli na odbiór z anteny pokojowej ze wzmacniaczem?
Pozdrawiam
Jeśli mieszkasz w bloku żelbetowym i pomiędzy nadajnikiem a Twoją anteną jest parę ścian, to stosowanie anteny pokojowej jest moim zdaniem skazane na niepowodzenie. Znajdujesz się wtedy w tzw. klatce Faradaya, która jest bardzo skutecznym ekranem. Szukałbym raczej innych rozwiązań:
Skierowałbym antenę na Łazy (dużo większa moc), lub na sygnał odbity od jakiegoś dużego budynku. Kierunek wybrać zgodnie z zasadą kąt padania=kątowi odbicia. Nie sugeruj się zanadto odbiorem analogu, a jeśli tak, to według zasady:jeśli jest zaśnieżenie - to źle, jeśli jest w miarę wyraźny obraz nawet z dużymi odbiciami, to może być OK., gdyż odbicia w systemie telewizji cyfrowej nie mają prawa występować. Reasumując: szukaj kierunku z najsilniejszym sygnałem bez zaśnieżenia.
Powodzenia!

anz

Re: Jaka antena do DVB-T ? (nietypowa lokalizacja - 9km od PKiN)

Post autor: anz »

Podziękowania dla toma41 za fachową i konkretną odpowiedz.
Jeszcze dodam ze dzisiaj przeprowadziłem testy na antenie pokojowej ze wzmacniaczem "Signal" Udało mi się złapać stacje nadawane z Raszyna i PKiN (wszystkie oprócz TVP1). Raczej jakość tych kanałów była słaba (śnieżyło). W przypadku TVP2 na kanałach C27 i C26 po wystawieniu anteny za okno udało mi się otrzymać niezłą jakość odbioru (ale bez rewelacji).
Najlepszy odbiór otrzymałem wystawiając antenę za okno i odbijając sygnał od sąsiedniego budynku, kierunek wybrałem zgodnie z zasadą kąt padania=kątowi odbicia. Tak w zasadzie to przy różnych ustawieniach anteny jakiś tam obraz na TV zawsze był. Nawet jeśli skierowałem antenę bezpośrednio na PKiN (przebijając się przez żelbetowe ściany) coś tam odbierało.

Czy to oznacza, że raczej mogę inwestować w TV z DVB-T i powinienem złapać sygnał. Może teraz ktoś mi zaproponuje jaką antenę mam kupić (typ, model).
Pozdrawiam

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: Jaka antena do DVB-T ? (nietypowa lokalizacja - 9km od PKiN)

Post autor: Mirek71 »

witaj anz
ja mam podobną lokalizację tj nie mogę skierować anteny na maszt - odbieram z odbicia - Szczecin ok 15 km od masztu - mam antenę telmora digit aktivia - i jest b dobrze - antenę kupiłem w leroy merlin za 79 zł (można im zawsze zwrócić za okazaniem paragonu ...)
pozdrawiam Mirek

anz

Re: Jaka antena do DVB-T ? (nietypowa lokalizacja - 9km od PKiN)

Post autor: anz »

Dzięki Mirek71. Twoja pomoc oraz toma41 utwierdziła mnie w przekonaniu, że raczej nie będę miał większego problemu z odbiorem naziemnej TV cyfrowej.
Pozdrawiam

galet
Posty: 21
Rejestracja: 11 października 2010, o 11:54
Odbiornik: Wiwa hd-90
NAVIHEAVEN NA-1002

Re: Jaka antena do DVB-T ? (nietypowa lokalizacja - 9km od PKiN)

Post autor: galet »

Witam mam podobną sytuację 4 piętrowy blok, parter ok 9 km od pałacu też bokiem, sygnał tylko z odbić.
Na antenach wystawionych za balkon nie mogłem uzyskać sygnału wystarczającego do płynnego odbioru, dopiero dwu metrowa żyła od kabla 220v rzucona pod kwiatki za balkonem podłączona koncentrakiem do tv zadziałała. W Wie blisko centrum trzeba po prostu eksperymentować trochę.

Awatar użytkownika
maciek_p
Posty: 136
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków/Chorągwica

Re: Sucha Góra - 30 km - dziura --- jaka antena?

Post autor: maciek_p »

Niby dlaczego kierunkowa odpada ? Sygnał z odbicia też można złapać na kierunku. Jak z odbiorem innych emisji z tego nadajnika ?

jermaj
Posty: 25
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 20:04
Odbiornik: samsung
Instalacja antenowa: siatka ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: św krzyż

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: jermaj »

jermaj pisze:Witam
Mieszkam w miejscowości Kotki koło Buska Zdroju Mam antene Dipol 16/21-69 i wzmacniacz LNA 177 niestety nie moge złapać sygnału z Suchej Góry to około 110 km Podobno w Busku Zdroju ktoś odbierał MUX 2 na zwykłej siatce bez wzmacniacza.Prosze o pomoc -jaka antena poradzi sobie z taką odległością i przy takjej mocy.
I co nikt mi nie pomoże???????

Awatar użytkownika
121167
Posty: 182
Rejestracja: 29 października 2009, o 09:39
Odbiornik: Samsung UE40JU7000
Instalacja antenowa: Gubałówka - LOG21-69, Dipol7/5-12
Przehyba - BLU 420F
Magurka - BLU 420F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gubałówka, Przehyba, Magurka (SK)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: 121167 »

jermaj pisze:Witam
Mieszkam w miejscowości Kotki koło Buska Zdroju Mam antene Dipol 16/21-69 i wzmacniacz LNA 177 niestety nie moge złapać sygnału z Suchej Góry to około 110 km Podobno w Busku Zdroju ktoś odbierał MUX 2 na zwykłej siatce bez wzmacniacza.Prosze o pomoc -jaka antena poradzi sobie z taką odległością i przy takjej mocy.
Sprawdzałeś zasięg nadajnika z Suchej góry na http://www.dvbtmap.eu ?
Twoja lokalizacja jest poza zasięgiem tego nadajnika.

kamspox

Jaka przyczyna nie działania ?

Post autor: kamspox »

Witam od paru dni nie odbieram DVB-T z Suche Góry - Krosno, mieszkam ok 75 km od Nadajnika, siła sygnału na http://anteny.pl/antena-siatkowa-maxi-p-533.html wynosi 44 % kanał 61 wszystko działało poprawnie nagle cos przestało działać, sygnał był ok ale nie było obrazu, myslałem ze to wina anteny więc kupiłem : http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1955.htm selektywna antene na kanały 42 i 61 na tej antenie ze wzmacniaczem lna-177 sygnał to 33-34 % jaka jest przyczyna nie działania ??

_chris_

Re: Jaka przyczyna nie działania ?

Post autor: _chris_ »

kamspox pisze:Witam od paru dni nie odbieram DVB-T z Suche Góry - Krosno, mieszkam ok 75 km od Nadajnika, siła sygnału na http://anteny.pl/antena-siatkowa-maxi-p-533.html wynosi 44 % kanał 61 wszystko działało poprawnie nagle cos przestało działać, sygnał był ok ale nie było obrazu, myslałem ze to wina anteny więc kupiłem : http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1955.htm selektywna antene na kanały 42 i 61 na tej antenie ze wzmacniaczem lna-177 sygnał to 33-34 % jaka jest przyczyna nie działania ??
przyczyn może być kilka:
  • propagacja sygnałów TV jest zmienna w czasie, i na tak dalekich odbiorach podlega zwykle częstym zmianom w dość dużych zakresach. Dodatkowo, na tak dalekich odbiorach trzeba się liczyć z dodatkowymi "przyjemnościami" zmieniającymi poziom odbieranego sygnału, jak wyłapywanie zmiennych w czasie odbić sygnału od przeszkód terenowych lub wpływu zjawisk atmosferycznych (częstych w warunkach podgórskich).
    Więc najbardziej prawdopodobną przyczyną byłaby ta, że twoja instalacja antenowa jest za słaba do stabilnego odbioru w długim czasie tak dalekich i słabych nadajników, zwłaszcza na tak wysokim kanale, jak 61.
    .
  • Uszkodzeniu mógł ulec jakiś element instalacji - kabel (np. zamoknięcie), złącze (poluzowanie), wzmacniacz (zmiana ch-ki wzmocnienia lub innego parametru), zasilacz (dowolna historia). Takie uszkodzenia też się często zdarzają i mogą być selektywne jeśli chodzi o odbierane muxy.
    Zmiana anteny nic by w takim przypadku nie pomogła. Wymień na początek zasilacz antenowy.
    .
  • Pojawienie się jakiegoś innego źródła zakłóceń w domu lub na zewnątrz. Również może oddziaływać selektywnie na mux-y. Raczej sporadyczna sprawa.
    .
  • Uszkodzenie głowicy w odbiorniku. Najmniej prawdopodobna sprawa, jak dla mnie.
Obie anteny to żadna rewelacja do odbioru tak dalekiego i słabego nadajnika. Masz małe wskazania poziomu sygnału. A jakie były wskazania jakości odbieranych mux-ów i na czym w ogóle to odbierasz? A jak odbierasz k42 na tych antenach?

Antena 'siatkowa' może być dobra, pomijając milczeniem jej parametry na wskazanej stronie, Yaga zaś jest tylko do k60 i na k61 będzie już miała spadek zysku, dlatego między innymi poziom sygnału z niej jest mniejszy niż z 'siatki'.

Ja bym na początek wymienił anteną na anteną o lepszych parametrach - powiedzmy UHF-200 Maximuma plus wzmacniacz masztowy (niestety, nie ma możliwości wykorzystania w tej antenie wzmacniacza LNA-177).

outsider

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: outsider »

Witam
Rzuci ktoś okiem i doradzi jaka antena będzie dobra dla takiego ukształtowania teremu??
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/095 ... 24012.html
z tym, że antena będzie znacznie wyżej niż jest to pokazane na tym wykresie, ponieważ będzie to 4 lub 5te piętro.
będzie potrzebna taka o dużym zysku?
http://www.dvbsklep.pl/antenadvbt442169 ... -p-96.html
czy może wystarczy taka kierunkowa?
http://www.dvbsklep.pl/antenadvbtyagi162169-p-159.html
36km to może nie tak dużo, tylko trochę górek po drodze. Nadajnik z Suchej Góry (Krosno)
Z góry dziękuję!

beginner

Czy warto zaczynać zabawę w dvb-t w tym przypadku?

Post autor: beginner »

Obrazek

Witam, chciałbym skorzystać z Waszego doświadczenia i dowiedzieć sie czy przy takich warunkach mam możliwość złapania sygnału dvb-t? Są to najbliższe dla mnie w tej chwili nadajniki. Co prawda od października będę miał również w zasiegu odbiornik z Trzeciewca (około 45 km) jednak moja ciekawość chyba nie pozwoli czekać mi aż tak długo. W takim razie, czy i jeśli tak, to jakiego sprzętu powinienem użyć(antena), żeby móc złapać jak najlepszy sygnał no i z którego odobiornika najlepiej? Powiem jeszcze, że mam już Tv z tunerem i wyminiony kabel antenowy na Triset-113.:) Z góry dzięki;)

DVB-T

Re: Czy warto zaczynać zabawę w dvb-t w tym przypadku?

Post autor: DVB-T »

Próbuj, nie jesteś bez szans. Zwłaszcza Iława-Kisielice, ponieważ najmniejsza odległość, dosyć korzystny profil terenu i od kwietnia masz stamtąd oba muxy. Drugi z mocą 100 kW i trzeci z mocą 50 kW. Z pewnością przydałaby się dobra antena. I maksymalnie wysoko umieszczona. Zobacz też jak odbierają programy analogowe z tego nadajnika (TVP1 na kanale 48 i TVP2 na kanale 31)
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A8730.htm
taka antenka mogłaby być dobra, bo ma duży zysk na niskich kanałach, a mux2 z kisielic pójdzie na 24

A Trzeciewiec będziesz miał od lipca a nie od października. I tylko mux2. Na kanały TVP poczekasz dłużej, trudno powiedzieć ile

beginner

Re: Czy warto zaczynać zabawę w dvb-t w tym przypadku?

Post autor: beginner »

Dziękuję za odpowiedź, ale niestety muszę to teraz troche skomplikować. A zatem:
-kierunek Kisielice przesłania dość spory budynek wynieiosny jakies 5m ponad poziom mojego dachu,
-kierunek Trzeciewiec-odbiór analogu jest mocno utrudniony-lokalna antena prywatnego nadawcy bezprzewodowego internetu oraz (nie wiem czy to może rzeczywiście pogarszać sygnał, ale tak mówi sąsiad) tranformator energetyczny,
-kierunek Chwaszczyno- w miare czysta przestrzeń,
-kierunek Rusinowo- brak jakichkolwiek przeszkód.
Czy w tym przypadku 115km na Rusinowo jest do pokonania. Podczas lektury forum zauważyłem użytkownika "juter", który za pomocą atx'a55 ze wzmacniaczem odbiera sygnał ze 108km. Z drugiej strony chciałbym mieć dostęp w przyszłości do planowanej telewizji regionalnej z Trzeciewca, ale tam te przeszkody. Tak więc pytania:

Czy jest może ktoś, komu udało się z podobnej odległości (115km) odebrać sygnał z nadajnika o mocy 100kW? Za pomocą jakiego sprzętu (antena, wzmacniacz)?

Czy w przypadku tych przeszkód na kierunku Trzeciewiec da się je jakoś zniwelować/ominąć/zmniejszyć? Czy też może mam mylne wrażenie, że ta antena od internetu zakłóca? A może nie będą one wywierały aż tak dużego wpływu na sygnał cyfrowy?
Z góry dzięki za pomoc;)

_chris_

Re: Czy warto zaczynać zabawę w dvb-t w tym przypadku?

Post autor: _chris_ »

beginner pisze:Czy jest może ktoś, komu udało się z podobnej odległości (115km) odebrać sygnał z nadajnika o mocy 100kW? Za pomocą jakiego sprzętu (antena, wzmacniacz)?
takie porównania są, szczerze mówiąc, niewiele dające z uwagi na to, że warunki odbioru są w każdej lokalizacji niepowtarzalne, i to co w jednym miejscu się sprawdziło, w drugim wcale nie musi... Na dalekich odbiorach znacząca różnica w odbiorze może wystąpić już na kilkudziesięciu metrach, w bardzo złym układzie już w odległości kilkunastu metrów może być całkowicie inaczej.

Jedyna realna weryfikacja to antena w rękę i sprawdzenie możliwości odbioru.
beginner pisze:Czy w przypadku tych przeszkód na kierunku Trzeciewiec da się je jakoś zniwelować/ominąć/zmniejszyć?
W ogólności do stabilnego odbioru DVB-T antena nie musi posiadać zawsze "czystej" widoczności na kierunku nadajnika, choć tak jest oczywiście najlepiej. Można spokojnie odbierać również z odbić bocznych, a nawet w wielu przypadkach z odbić od tyłu (czyli anteną skierowaną przeciwnie do kierunku nadajnika). Oczywiście, czym dalej od nadajnika, tym pole manewru mniejsze. Jak wyżej, antena w rękę i test odbioru w pełnej sferze.
beginner pisze:Czy też może mam mylne wrażenie, że ta antena od internetu zakłóca? A może nie będą one wywierały aż tak dużego wpływu na sygnał cyfrowy?
Sygnał internetowy jest poza pasmem pracy DVB-T, ale, niestety, zakłócenia mogą się pojawić, zwłaszcza jeśli w instalacji antenowej zamontowany jest wzmacniacz, a operator internetu nie przestrzega zakresu mocy nadawczych. Co do budynków, drzew czy innych przeszkód - zawsze będą one miały jakiś wpływ na odbiór, ale może być to wpływ znaczący lub nie - wszystko zależy od miejsca odbioru.

Z takimi historiami walczy się konstruując odpowiednio instalację antenową i szukając optymalnego miejsca umieszczenia anteny. Niestety - to metoda "prób i błędów".

luckd
Posty: 133
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 13:14
Odbiornik: Golden Media Unibox 9080 Combo Plus, LG 37LV5500
Instalacja antenowa: Dipol Tri Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat + tyłem Kobyla Góra

Re: Czy warto zaczynać zabawę w dvb-t w tym przypadku?

Post autor: luckd »

Nie jesteś bez szans, musisz popróbować. U mnie to wygląda tak:

Obrazek

O dziwo mux2 100kw i mux3 20kw ze Śremu odbiram z niemal identyczną jakością. W czasie mrozów obraz miałem bdb ale przy obecnej aurze zdarzają się przycięcia. Moja antena to Tri Digit+LNA177.

beginner

Re: Czy warto zaczynać zabawę w dvb-t w tym przypadku?

Post autor: beginner »

W takim razie nie pozostaje chyba nic innego jak wziąć się za próby. Nie chciałbym tylko narażać się na niepotrzebne koszty. Jako że nie korzystam obecnie z analogu(słaby sygnał, może nieumijetność, niewiedza i brak świadomości o istnieniu takich for jak te zmusiły do rezygnacji ze zwykłej siatki i zakpupu satelity), czy teraz mógłbym ją reaktywować i może za pomocą jakiegoś dodatkowego wzmacniacza spróbować złapać sygnał analogowy z powyższych nadajników? Mam zwykłą, dość starą siatkę i triseta113. Z tego co pisaliście rozumiem, że sygnał analogowy, choćby słaby, może być jakimś wskaźnikiem?

Jeśli tak to wygląda, to jak najniższym kosztem mogę usprawnić moją "instalację" antenową do odbioru analogu?

DVB-T

Re: Czy warto zaczynać zabawę w dvb-t w tym przypadku?

Post autor: DVB-T »

beginner pisze:W takim razie nie pozostaje chyba nic innego jak wziąć się za próby. Nie chciałbym tylko narażać się na niepotrzebne koszty. Jako że nie korzystam obecnie z analogu(słaby sygnał, może nieumijetność, niewiedza i brak świadomości o istnieniu takich for jak te zmusiły do rezygnacji ze zwykłej siatki i zakpupu satelity), czy teraz mógłbym ją reaktywować i może za pomocą jakiegoś dodatkowego wzmacniacza spróbować złapać sygnał analogowy z powyższych nadajników? Mam zwykłą, dość starą siatkę i triseta113. Z tego co pisaliście rozumiem, że sygnał analogowy, choćby słaby, może być jakimś wskaźnikiem?

Jeśli tak to wygląda, to jak najniższym kosztem mogę usprawnić moją "instalację" antenową do odbioru analogu?
Ustaw tą antenę, którą masz w najwyższym/najlepszym możliwym miejscu i próbuj odebrać sygnał z tych trzech nadajników. Wykaz stacji analogowych z poszczególnych nadajników znajdziesz na www.radiopolska.pl Jeśli najmocniejsze stacje analogowe będą odbierane choćby ze "śniegiem" to sygnał cyfrowy powinien działać bez problemu.

beginner

Re: Czy warto zaczynać zabawę w dvb-t w tym przypadku?

Post autor: beginner »

Po delikatnych zmianach na dachu musze przyznać, że rzeczywiście warto próbować. Na starej antenie siatkowej wyniesionej jakies 8 metrów ponad wysokość terenu, połączonej z TV starym, popękanym, białym, łączonym z dwóch na taśmę izolacyjną, niewiadomego pochodzenia kablem odebrałem sygnał cyfrowy zarówno z Iławy(jakość92%, siła 70%-odbiór stabilny) jak i z Rusinowa (jakość do 15%, siła około 50%-częste zakłócenia) ze 115 km! Co dziwne nie udało się znaleźć kanału 35 drugiego MUX-a z Gdańska, mimo tego że jest bliżej niż Rusinowo i to sporo(może coś z nim ostatnio nie tak?). Jak tylko ruszy Trzeciewiec odbiór zapewne będzie stabilny nawet na tak nędznej intalacji antenowej jak moja. Jak widać na załączonym obrazku warto próbować bez konieczności ponoszczenia większych kosztów. Odnoszę nawet wrażenie, że jakość jest lepsza niż z platformy satelitarnej cyfry.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Czy warto zaczynać zabawę w dvb-t w tym przypadku?

Post autor: qwerty »

Jak jest biały to nie jest kabel, tylko przewód. ;)

Zablokowany