[POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Radziu

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Radziu »

I jeszcze Bydgoszcz/Trzeciewiec - Sępólno Krajeńskie - 48km
Obrazek

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Puma »

Trzeciewiec powinieneś odebrać bez wzmacniacza.

Zakładam że antenę masz jakąś, jeśli nie jest najlepsza to na Trzeciewiec i tak powinna wystarczyć.

Awatar użytkownika
axelmateuss
Posty: 139
Rejestracja: 3 sierpnia 2011, o 10:14
Odbiornik: LG 39LN575s, Wiwa HD-90 New, Cyfrowy Polsat T-HD 1000
Instalacja antenowa: TriDigit + multiswitch
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków-Chorągwica

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: axelmateuss »

Witam!

To mój pierwszy post na forum, chociaż śledzę wszystkie dyskusje dokładnie już od dłuższego czasu. Niemniej, proszę o wyrozumiałość.
Mieszkam w Rząsce pod Krakowem (prawie przy zachodniej granicy miasta), wynajmuję mieszkanie na parterze budynku, z oknem zwróconym w stronę południową. Dom, w którym mieszkam znajduje się w dolince, przy stawach, nie w części położonej na górce (osoby z Krakowa i okolic zapewne będą wiedzieć gdzie). Opisuję moje położenie tak dokładnie, bo jak mi się wydaje, nikt z moich okolic jeszcze się nie wypowiadał.
Mam antenę tego typu: http://www.antenytv.pl/dexta-silver-pokojowa.html. Do tej pory odbierałem TV analogową, łapiąc wszystkie dostępne kanały, z nienajgorszą jakością - po odpowiednim potańcowaniu z anteną i ułożeniem jej pod dziwnym kątem prawie pod sufitem, zawsze dało się coś obejrzeć. Od kiedy wystartowały testy DVB-T z Chorągwicy, postanowiłem spróbować, jak będzie z TV cyfrową. Kupiłem tuner WIKAMI 777 (tani i ciekawe możliwości) i zabrałem się do testów. Zgodnie z przewidywaniami, w starym ustawieniu anteny nie dało się złapać stabilnego sygnału. Antena wylądowała więc za oknem na parapecie, gdzie, po kilku próbach i przekręceniach udało się złapać MUX 2 z Chorągwicy (ok. 27 km) i MUX 3 ze Skrzycznego (ponad 73 w linii prostej). Sygnał wg tunera na ok. 14-16/20.
Zakłócenia, pikselozę i szatkowanie ekranu powodował jedynie każdy sms, czy rozmowa telefoniczna z mojego telefonu - wiadomo kanały wysokie, pasmo 900 blisko, a w mieszkaniu mam dodatkowo wielkie problemy z zasięgiem, więc mnie to nie zdziwiło.
Jeszcze w czwartek było wszystko OK. W weekend nie byłem w domu, a po powrocie w poniedziałek i podniesieniu siły sygnału z Chorągwicy, okazało się, że odbiór szwankuje, co chwilę są mocne ścinki, trzeba tańcować z anteną. Udało się złapać dla obu MUX-ów sygnał 16-17, mimo tego, zwykle po kilkunastu, kilkudziesięciu minutach od ustawienia, oglądanie staje się nieznośne. Antena nie przesuwa się ani o milimetr, specjalnie ją obciążyłem. Najlepszy sygnał z Chorągwicy jest ok. 60 stopni w poziomie od tego ze Skrzycznego. Wygląda po prostu, że coś w tej chwili zakłóca sygnał (a może oba zakłócają się wzajemnie?).
Wiem, że mam nie najlepszą antenę, i to że w ogóle łapię MUX-y (szczególnie 3) z takiej odległości i z niskim ułożeniem anteny to prawie cud, ale... Może macie jakieś propozycje? Jakaś dobra antena? Może dwie? Jedna bez wzmacniacza na Chorągwicę (jak skręcę wzmacniacz w tej, to jednak nic nie odbiera), a druga ze wzmocnieniem na Skrzyczne? Może siatka? Nie chciałbym wydawać jakiejś wielkiej kasy, bo myślę, że jak MUX 3 ruszy z Krakowa, to będzie OK i z tą anteną, którą mam teraz, ale do tej pory jakoś by TVP móc oglądać. Proszę o propozycje, to w weekend wybiorę się na polowanie po krakowskiej giełdzie RTV i stoisku Dipola ;) Nie mogę jednak wiercić w elewacji - antena musi zostać na parapecie.

PS
Kosztowy, Góra św. Marcina i Wręczyca nie łapią. I przepraszam za długość mojego wywodu.
Ostatnio zmieniony 3 sierpnia 2011, o 12:16 przez axelmateuss, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Jarosław Bałuka »

Może spróbuj odbierać MUX2 i MUX3 ze Skrzycznego do czasu uruchomienia MUX3 z Chorągwicy. Wówczas antenę możesz ustawić na max sygnału z Skrzycznego i nie przejmować się Chorągwicą.

Awatar użytkownika
axelmateuss
Posty: 139
Rejestracja: 3 sierpnia 2011, o 10:14
Odbiornik: LG 39LN575s, Wiwa HD-90 New, Cyfrowy Polsat T-HD 1000
Instalacja antenowa: TriDigit + multiswitch
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków-Chorągwica

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: axelmateuss »

Próbowałem panie Jarku... Niestety te 1,25 kW to zbyt mało na 75 km drogi, MUX 2 ze Skrzycznego ma sygnał w granicach 8-9/20, tuner nie wyszuka nawet kanałów, nie mówiąc o odbiorze...

Radziu

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Radziu »

Jak już kupować to chyba lepiej ze wzmacniaczem i mieć spokój?

Lepiej kupić 19 elementową ze wzmacniaczem czy 16 elementową ze wzmacniaczem?

Czy antena może być zbyt mocna?

Awatar użytkownika
axelmateuss
Posty: 139
Rejestracja: 3 sierpnia 2011, o 10:14
Odbiornik: LG 39LN575s, Wiwa HD-90 New, Cyfrowy Polsat T-HD 1000
Instalacja antenowa: TriDigit + multiswitch
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków-Chorągwica

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: axelmateuss »

W moim przypadku obawiam się, że wzmacniacz spowoduje przesterowanie sygnału z Chorągwicy, a bez niego może być zbyt słabo na Skrzyczne - i dlatego mam problem...
Ostatnio zmieniony 3 sierpnia 2011, o 12:53 przez axelmateuss, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Puma »

Masz rację, jak już kupować to dobrą antenę... na dalsze odległości + wzmacniacz.

Antena sama raczej za mocna nie może być ale już wzmacniacz i owszem, sygnał cyfrowy ma to do siebie że gdy sygnał jest za mocny to obraz się tnie i ciężko coś obejrzeć.


Możesz kupić np. to http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2675.htm a gdy sygnał będzie za mocny to wymienisz wzmacniacz na symetryzator.

Tu masz porównanie dwóch anten -> http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=804 .

Na Trzeciewiec to wystarczy sama antena ale jeśli chcesz z Gołogóry lub dalej to wzmacniacz będzie pomocny.

Ps. Warto poczytać całe forum a szczególnie tematy o antenach.


Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Puma »

Myślę że na Trzeciewiec a to tylko 48km to ta druga wystarczy... być może bez wzmacniacza.

Ps. Niestety gwarancji Ci nie dam i może być różnie z odbiorem ;)

Ps. Sam czekam na Trzeciewiec z anteną.

Matthías

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Matthías »

Już w paru wątkach prosiłem o rady przy próbie złapania MUX2 z Chwaszczyna lub Gołogóry. Jak na razie zero efektów, ale może na moje odległości i ukształtowanie terenu mam źle dobraną antenę?
Chciałbym przedstawić Wam ukształtowanie terenu ze stronki dvbtmap.eu, ale powiedźcie mi, jakie ja tam powinienem po podświetlać kuleczki.
W tej chwili mam antenę ATX-91.

Awatar użytkownika
axelmateuss
Posty: 139
Rejestracja: 3 sierpnia 2011, o 10:14
Odbiornik: LG 39LN575s, Wiwa HD-90 New, Cyfrowy Polsat T-HD 1000
Instalacja antenowa: TriDigit + multiswitch
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków-Chorągwica

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: axelmateuss »

eMTi pisze:Już w paru wątkach prosiłem o rady przy próbie złapania MUX2 z Chwaszczyna lub Gołogóry. Jak na razie zero efektów, ale może na moje odległości i ukształtowanie terenu mam źle dobraną antenę?
Chciałbym przedstawić Wam ukształtowanie terenu ze stronki dvbtmap.eu, ale powiedźcie mi, jakie ja tam powinienem po podświetlać kuleczki.
W tej chwili mam antenę ATX-91.

Dwuklik w miejscu na mapie, gdzie się znajdujesz i z menu po prawej wybierasz nadajniki, w których zasięgu powinieneś być. Klikając z powrotem na swoje położenie możesz wybrać mapę terenu - terrain map do każdego z wybranych nadajników.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Puma »

Dwie zielone kuleczki mają być :)

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Drekan »

axelmateuss pisze:Próbowałem panie Jarku... Niestety te 1,25 kW to zbyt mało na 75 km drogi, MUX 2 ze Skrzycznego ma sygnał w granicach 8-9/20, tuner nie wyszuka nawet kanałów, nie mówiąc o odbiorze...
Problemem nie jest odległość, bo Skrzyczne łapią i w okolicach Radomska :shock: , ale profil terenu. 2 multipleks ma zbyt słabą moc, by przebić się przez przeszkody terenowe. Sprawdź, jak u ciebie wygląda profil terenu.

Jeśli masz taką możliwość, wypróbuj u siebie kilka anten i zostaw tą , która najbardziej będzie ci odpowiadać. Anteny zewnętrzne będą sprawowały się lepiej niż pokojowe. Antenę pokojową ograniczają gabaryty, więc pomimo zastosowania silnego wzmacniacza, nigdy nie osiągnie ona parametrów anteny zewnętrznej.

W twoim wypadku polecałbym jakąś antenę kierunkową (np. ATX55). Anteny kierunkowe dysponują sporym zyskiem, jednak tylko z jednego kierunku, więc odbierany bokiem nadajnik Chorągwica będzie wyraźnie słabiej wzmacniany niż Skrzyczne. Jeśli symetryzator, będzie zbyt słaby, to zastosuj wzmacniacz z rodziny LNA (ekranowanie powinno ograniczyć zakłócenia od telefonu). ;)

Matthías

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Matthías »

Puma pisze:Dwie zielone kuleczki mają być :)
Dobrze. Są dwie zielone kuleczki.
Tak to wygląda dla Chwaszczyna:
Obrazek
A tak to wygląda dla Gołogóry:
Obrazek
Jaka do tego najlepsza by była antena? Przypomnę, że w tej chwili korzystam z ATX-91 z symetryzatorem. Były próby łapania Chwaszczyna, ale nieskuteczne. Oczywiście nie chcę odbierać z tych dwóch kierunków na raz, ale z tego jednego, który będzie odbierał najlepiej, o ile którykolwiek będzie odbierał. Tego ATX sam składałem, ale nie wiem czy dobrze to zrobiłem. Wszystkie części wykorzystałem jakie były w kartonie, ale nigdy nic nie wiadomo. ;) Antena skierowana jest na Chwaszczyno, ale analogi z Gołogóry niewiele gorzej odbierają niż te z Chwaszczyna. Może docelowym kierunkiem powinna Gołogóra dla mnie, a nie Chwaszczyno?

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Puma »

Wymień symetryzator na wzmacniacz i powinieneś coś złapać. Profil terenu masz korzystny a antena jest dobra.
W zależności od potrzeb można w puszce antenowej zamontować przedwzmacniacz, który zrealizuje dopasowanie impedancyjne.
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A3710.htm

Matthías

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Matthías »

Posiadam ten wzmacniacz: http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B4009.htm. Rozumiem, że będzie wystarczający?

DVBManiak

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: DVBManiak »

Musi być. Może nawet za mocny.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Drekan »

eMTi pisze: Tego ATX sam składałem, ale nie wiem czy dobrze to zrobiłem. Wszystkie części wykorzystałem jakie były w kartonie, ale nigdy nic nie wiadomo. ;) Antena skierowana jest na Chwaszczyno, ale analogi z Gołogóry niewiele gorzej odbierają niż te z Chwaszczyna. Może docelowym kierunkiem powinna Gołogóra dla mnie, a nie Chwaszczyno?
Jeśli antena wygląda jak na zdjęciu, to powinno być OK. Najważniejsze, żeby nigdzie żyłka przewodu antenowego nie stykała się z oplotem i połączenia były prawidłowe. :!:

Próbuj odbierać z każdego kierunku, możesz lepszy odbiór mieć z odleglejszego nadajnika. Jak znajdziesz sygnał multipleksu, możesz pomyśleć o wzmacniaczu, najlepiej z regulowanym zasilaczem.

Matthías

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Matthías »

Po złożeniu antena wygląda, jak na zdjęciu. :D A zasilacz posiadam regulowany. Jeśli chodzi o instalację to raczej nie ma żadnych problemów. Wszystko było dokładnie robione i jeszcze później sprawdzane, więc nie powinno być problemów.
Dziękuję Panowie za tak szeroki odzew.

Zablokowany