[POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Peter_CA

Re: Antena do odbioru TV Cyfrowej DV4/35 Ryniak Technika

Post autor: Peter_CA »

Na którym kanale obierasz? Możliwe, że jest to sygnał z innego nadajnika. Ponieważ pracują tylko te nadajniki, które są na tej stronie zaznaczone na zielono :)

I co do tej anteny: jaką wtyczkę zamontujesz na końcu kabla koncentrycznego, taką będziesz miał. Z tym antena nie ma nic wspólnego. ;)

hayden268

Re: Antena do odbioru TV Cyfrowej DV4/35 Ryniak Technika

Post autor: hayden268 »

I co do tej anteny: jaką wtyczkę zamontujesz na końcu kabla koncentrycznego, taką będziesz miał. Z tym antena nie ma nic wspólnego. ;)
Ta antena jest bez kabla? :)
Na którym kanale obierasz?
Nawet nie wiem jak to sprawdzić, mój telewizor to LG 37LD420-ZA

Peter_CA

Re: Antena do odbioru TV Cyfrowej DV4/35 Ryniak Technika

Post autor: Peter_CA »

hayden268 pisze:Ta antena jest bez kabla? :)
Tak. Bez kabla.
hayden268 pisze:Nawet nie wiem jak to sprawdzić, mój telewizor to LG 37LD420-ZA
Według manualu: przycisk MENU, nastepnie przycisk czerwony, wybierz "Test sygnału". Tam powinien być kanał.

brzeg

Re: Antena do odbioru TV Cyfrowej DV4/35 Ryniak Technika

Post autor: brzeg »

hayden268 pisze:Szukam anteny do odbioru TV Cyfrowej, do obiektu nadawczego tego, mam 4km. Szukam anteny która zapewni mi oglądanie telewizji z maksymalną jakością i siłą sygnału.

Co sądzicie o takiej antenie?
Czy ta antena ma jakiś zasilacz?
Czy ta antena może odbierać sygnał w jakości HD?
Z tego co wiem, to z tego nadajnika będzie nadawany tylko mux 3 i to się mija z celem kierowania tam anteny bo są jeszcze MUX 1 i MUX2.
1.Mieszkasz w domu rodzinnym czy w bloku ?
2.Masz jakieś inne anteny ?

DVBManiak

Re: Antena do odbioru TV Cyfrowej DV4/35 Ryniak Technika

Post autor: DVBManiak »

Robert03 pisze:Wartość tej anteny którą podałeś = 20 zł. Ty chcesz za nią dać 89PLN ? (tyle kosztują napisy "DVB-T" na tej antenie). :-)
Nie zgodzę się. Siatki Ryniaka można porównywać z tymi od Maximum czy innych znanych producentów. Mają własne wzmacniacze i bardzo dobrą wytrzymałość. Miałem siatkę Ryniaka przez 20 lat i wszystko śmigało, tylko po prostu pordzewiała. Kilka miesięcy temu kupiłem nową siatkę taką za 40 zł i odbiór na niej tragiczny, musiałem płytki zmieniać chyba z 5 razy i dopiero dało się oglądać.
Robert03 pisze:Ona jest prawdopodobnie ze wzmacniaczem (wzmacniacz w puszce anteny, a zasilacz po stronie telewizora) - zysk ponad 40 dB to masakra. Mogą być spore problemy z odbiorem przy tak małej odległości od nadajnika - sygnał będzie przesterowany = brak odbioru.

Tu się zgadzam. Tu wystarczy najprostsza Yaga.

hayden268

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: hayden268 »

1.Mieszkasz w domu rodzinnym czy w bloku ?
W bloku na parterze :)
2.Masz jakieś inne anteny ?
Mam satelite kiedyś miałem do niej podłączony dekoder z Cyfrowego Polsatu.
Na którym kanale obierasz?
UHF Ch 36


No to jaką kupić antenę? W przyszłości chce odbierać wszystkie trzy MUX-y z wysoką jakością i siłą.

hayden268

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: hayden268 »

1.Mieszkasz w domu rodzinnym czy w bloku ?
W bloku na parterze :)
2.Masz jakieś inne anteny ?
Mam satelite kiedyś miałem do niej podłączony dekoder z Cyfrowego Polsatu.
Na którym kanale obierasz?
UHF Ch 36


No to jaką kupić antenę? W przyszłości chce odbierać wszystkie trzy MUX-y z wysoką jakością i siłą.


Wcześniej tego nie pisałem :) Z anteny pokojowej odbieram MUX2

brzeg

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: brzeg »

hayden268 pisze:Wcześniej tego nie pisałem :) Z anteny pokojowej odbieram MUX2
Odbierasz z nadajnika Kielce/Święty Krzyż.Ten nadajnik będzie nadawać dwa muxy, mux 3 będzie nadawany z innego nadajnika w Kielcach ale to nie jest ważne.

1. Masz możliwość wystawienia anteny na południe ?
2. Czy chcesz także odbierać na tej antenie analog ?
3. Na tej antenie pokojowej masz stabilny odbiór ?

hayden268

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: hayden268 »

1. Masz możliwość wystawienia anteny na południe ?
Nie mam :( Ale łączyłem się dzisiaj z kanałem 55 i oglądałem chyba dwa MUX-y z siła sygnału 50% i jakością sygnału 1%~40% (czasami pisało brak sygnału).
2. Czy chcesz także odbierać na tej antenie analog ?
Nie :)
3. Na tej antenie pokojowej masz stabilny odbiór ?
Z nadajnika Kielce/Święty Krzyż mam wysoką jakość i siłę sygnału :)

Sdz
Posty: 120
Rejestracja: 19 kwietnia 2011, o 07:04
Miejscowość: Sieradz
Odbiornik: LG, Philips, Samsung
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz/Łódź

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Sdz »

Aktualnie mam zamontowaną antenę DIPOL 16/21-69 ze wzmacniaczem LNA-177 i myślę czy jej nie zmienić na ATX 55 z tym samym wzmacniaczem? Może ktoś z was testował obie anteny i powie mi czy jest duża różnica. Większej anteny niestety nie mogę zamontować ze względu na to że antena ta będzie zamontowana na uchwycie za oknem. Na obecnej ''16 elementówce'' odbieram w DVB-T Kalisz, Częstochowę, Konin.

Antenę chce zmienić z myślą o odbiorze w przyszłości dalekich stacji DVB-T oraz obecnie w lepszej jakości TVP1 i TVP2 z Częstochowy na którą mam ustawioną antenę.

gniady

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: gniady »

Witam wszystkich!

Proszę o pomoc w doborze anteny. Mieszkam w Gdyni i mam w linii prostej z balkonu 4,5 km. do nadajnika w Chwaszczynie (4 piętro, może trochę mi 1 blok zasłania, ale wydaje mi się że sygnał z masztu przechodzi nad nim). Dopiero kompletuję sprzęt i nie mam jeszcze tunera dvb-t więc próby robię na tv z mpeg2. Na kawałku drutu z balkonu łapię bez problemu MUX2, niestety MUX3 nie łapię. W związku z tym mam pytanie - czy w mojej sytuacji taka antena:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A0315.htm
wystarczy aby odbierać MUX2 i MUX3 a w przyszłości MUX1 czy postawić na coś większego czyli często tutaj polecane
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1112.htm
albo
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1610.htm ??
Dodam że ze względu na wielkość i kształt balkonu najbardziej podpasowała by mi ta pierwsza. Będę wdzięczny za każdą pomoc, ew. inne pomysły na antenę mile widziane.

DVBManiak

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: DVBManiak »

Sdz pisze:Aktualnie mam zamontowaną antenę DIPOL 16/21-69 ze wzmacniaczem LNA-177 i myślę czy jej nie zmienić na ATX 55 z tym samym wzmacniaczem? Może ktoś z was testował obie anteny i powie mi czy jest duża różnica. Większej anteny niestety nie mogę zamontować ze względu na to że antena ta będzie zamontowana na uchwycie za oknem. Na obecnej ''16 elementówce'' odbieram w DVB-T Kalisz, Częstochowę, Konin.

Antenę chce zmienić z myślą o odbiorze w przyszłości dalekich stacji DVB-T oraz obecnie w lepszej jakości TVP1 i TVP2 z Częstochowy na którą mam ustawioną antenę.
ATX-55 dużo lepszy zysk i powinna dobrze się spisywać.

brzeg

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: brzeg »

hayden268 pisze:
1. Masz możliwość wystawienia anteny na południe ?
Nie mam :( Ale łączyłem się dzisiaj z kanałem 55 i oglądałem chyba dwa MUX-y z siła sygnału 50% i jakością sygnału 1%~40% (czasami pisało brak sygnału).
2. Czy chcesz także odbierać na tej antenie analog ?
Nie :)
3. Na tej antenie pokojowej masz stabilny odbiór ?
Z nadajnika Kielce/Święty Krzyż mam wysoką jakość i siłę sygnału :)
Na kanale 55 nadaje Warszawa.
A masz możliwość wystawienia anteny na północ ?

Sdz
Posty: 120
Rejestracja: 19 kwietnia 2011, o 07:04
Miejscowość: Sieradz
Odbiornik: LG, Philips, Samsung
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz/Łódź

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Sdz »

Do ATXa 55 będzie dobry wzmacniacz LNA-177 który teraz mam? Jeśli jest dobry to czy istnieje jeszcze lepszy wzmacniacz też dość niedrogi?

Maki321

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Maki321 »

witam,
zastanawiam się nad doborem anteny.
Czy taka antena umożliwi odbiór: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2670.htm (cena 94)
lub może wersja ze wzmacniaczem http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2675.htm (na allegro cena 109)
Co polecacie do ~100zł?

Poniżej ukształtowanie terenu (odległość 85km do nadajnika 100kW).

Obrazek

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Robert03 »

Maki321 pisze:witam,
zastanawiam się nad doborem anteny.
Czy taka antena umożliwi odbiór: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2670.htm (cena 94)
lub może wersja ze wzmacniaczem http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2675.htm (na allegro cena 109)
Co polecacie do ~100zł?
A nie masz przypadkiem bliżej do Kisielic ? i MUX3 byś miał...
Anteny które zaproponowałeś dla takiej odległości od nadajnika są OK.
Ja jeszcze polecam taką:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A8745.htm (pod warunkiem odbioru do 60 kanału).
I taką:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A3380.htm
Jak masz otwarty teren ( nie ma ściany lasu lub wysokich budynków przed anteną) to można spróbować bez wzmacniacza na początek.

Maki321

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Maki321 »

jestem z Piszu, najbliżej mam do Olsztyna. Jeszcze w tym roku ma być uruchomiony nadajnik w Ostrołęce, więc to będzie jakieś 62km w prostej linii.

Jak zainstaluje coś, to zdam relację.
Ostatnio zmieniony 27 września 2011, o 14:07 przez Maki321, łącznie zmieniany 1 raz.

gniady

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: gniady »

Witam, ponawiam pytanie:

Czy dla odległości 4,5 km od nadajnika wystarczy mi taka antena:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A0315.htm
czy lepiej powinienem zakupić większą:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1112.htm ??
Cena w sumie ta sama tylko miejsca na balkonie mało. Proszę o jakąś podpowiedź.

Tak to wygląda na mapie:
Obrazek

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Puma »

Taka antena powinna wystarczyć (ta pierwsza), przy tej odległości nawet na samym kablu powinien być odbiór :)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: adac »

Żeby trochę przerwać inwazję krokodyli i Atx-ów podam przykłady innych anten do dalekiego odbioru:

ObrazekObrazek

Pierwsza to: Digit Max , znana i sprawdzona antena dalekiego zasięgu, producent: Telmor -Gdańsk.
Występuje w wersji: bez, oraz z firmowym wzmacniaczem 15 lub 25 dB. Jest to antena szerokopasmowa z dość szerokim kątem odbioru.

Druga znaleziona w sklepie Comsatu, Sigma 6HD, wzorowana na Fracarro albo oryginał. Wygląda ciekawie, opinii dotąd nie znam.

@Maki321: napisz skąd teraz odbierasz (lokalny przemiennik ?) i z jakim skutkiem.
Patrząc na profil terenu i odległość ja bym powiedział, że odbiór mux-a jest niemożliwy
Ostatnio zmieniony 4 października 2011, o 19:00 przez adac, łącznie zmieniany 3 razy.

Zablokowany