[POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: adac »

@ lukaszb
Możesz wziąć jedną z tych anten, które są w poście nad Twoim.
Weż pod uwagę, że może być potrzebny wzmacniacz, tunery USB są nieprzewidywalne jeżeli chodzi o czułość. Docelowo dla STB może być zbędny.
W odbiorze będą przeszkadzać bardzo silne nadajniki TVP, tuner usb może sobie z tym nie poradzić. Dwa muxy z równą mocą, mają być u Ciebie od połowy grudnia.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Robert03 »

jotpol pisze:@_chris_

Dzięki za odpowiedź. W sumie to chyba zamówię antenę z jakimś słabym wzmacniaczem i symetryzator. Najpierw spróbuję symetryzator, a jak nie złapie sygnału to wstawię wzmacniacz z zasilaczem.
Jeśli nie masz "przed anteną" ściany lasu bądz wysokiego budynku zasłaniającego kierunek to będzie działać bez wzmacniacza.
Mój znajomy odbiera na coprawda trochę lepszej ATX-91 ale umieszczonej na strychu pod dachem bez wzmacniacza MUX-3 nadający z mocą 50 kW z nadajnika oddalonego o 90 km.

lukaszb

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: lukaszb »

A czy jestem wstanie odebrać coś z Jemiołowa wewnętrzną anteną ze wzmacniaczem czy nie ma szans?
Do montażu zewnętrznej anteny będę niestety, potrzebował też nowego masztu ponieważ stary po analogu komuś się "przydał", a muszę(?) niestety odstawić antenę od budynku ponieważ ściana zasłania kierunek nadajnika...

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: adac »

lukaszb pisze: A czy jestem wstanie odebrać coś z Jemiołowa wewnętrzną anteną ze wzmacniaczem czy nie ma szans?
Na to pytanie nie da się odpowiedzieć na odległość, pozostaje wykonanie prób. Przykłady z forum pokazują, że może być problem 10 km od nadajnika.
Jeżeli zamierzasz korzystać z tego tunera stacjonarnie, znacznie lepiej jest zamocować antenę zewnętrzną, na ile warunki na to pozwalają

bolo_20

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: bolo_20 »

Prosze o pomoc w dobraniu instalacji antenowej jeśli chodzi o odbiór ze Śremu w Wągrowcu.
Mieszkam na 4 pietrze (nie wiem czy to wazne...)
Poniżej moja lokalizacja (odległość około 80 km)
Z gory dziekuje za pomoc, tuner mam wbudowany w tv.
Obrazek

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: adac »

bolo_20 pisze:Mieszkam na 4 pietrze (nie wiem czy to wazne...)
- ważne tak samo jak cała reszta, której nie podałeś, czyli warunki w najbliższym otoczeniu. To również decyduje o odbiorze.
W Twoim przypadku będziesz próbował dalekiego odbioru i trudno ocenić, czy się uda. Do wyboru są 3 odległe nadajniki, najbardziej korzystnie wg. mapki wylgąda kierunek na Piłę -Rusinowo, tam jesteś na skraju odbioru (!). Dla Śremu i Bydgoszczy zasięg kończy się ~20 km przed Wągrowcem. To nie wyklucza możliwego odbioru, ale trzeba się dobrze postarać: antena do dalekiego zasięgu, najlepiej na dachu, i raczej potrzebny będzie wzmacniacz.

matink1984

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: matink1984 »

też miałem problem z dobraniem anteny ale znajmoy polecił mi taką stronkę http://

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: qwerty »

Jesteś tak bezszczelny, że w artykule http:// zdjęcia podlinkowałeś ze strony benchmark.pl, a http://antenysatelitarne.blogspot.com/ z komputerswiat.

Kiler

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Kiler »

adac pisze:@ Kiler:- możesz mieć problem z Muxem-3, bo nadajnik ma mocne wcięcie na Twoim kierunku.
Miałeś rację. Z MUX-3 nic niestety nie łapię. Kanały z MUX-2 nadają bez problemu, obraz jak brzytwa. :) Masz jakiś pomysł co można zrobić, żeby odbierać kanały z MUX-3 ? Jakiś wzmacniacz ?

Jeszcze mam jedno pytanie natury technicznej. Mam telewizor Samsung UE40 D6500 i tam są dwa wejścia na antenę. Jedno wejście jest klasyczne i pasuje zwykły wtyk: (http://dmtrade.pl/index.php?p1021,zlacz ... telmor-wpw). Drugi natomiast jest opisany jako satelitarny i jest gwintowany. Chciałbym mieć podłączony kabel i od kablówki i od anteny. Muszę kupić odpowiedni wtyk, tylko jaki ? Może kupię jakiś rozgałęźnik, który podepnę pod te klasyczne wejście i wtedy podłącze dwa kable ?

Przeprasza za głupie i może śmieszne pytania, ale nigdy się w to nie bawiłem. Zawsze miałem tylko kablówkę. :)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: adac »

Z Muxem 3 proponuję jednak nie walczyć, szanse na stabilny odbiór są małe. Wzmacniacz szerokopasmowy nie rozwiąże problemu, trzeba by dodać korektor UHF na 3 kanały, a wynik i tak niepewny.
Jeżeli masz dobry odbiór TVP w analogu proponuję tak zostawić i uzbroić się w cierpliwość, do czasu uruchomienia Mux 1, już w maju ;)
Co do kablówki -połączenie z anteną przez rozgałęźnik indukcyjny nie jest zalecane. Zwykły rozgałęźnik ma zbyt małą separację wejść co może powodować wzajemne zakłócenia, również w sieci kablowej. Poczytaj w wątku http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=1235.
Na szczęście niezawodny pan Dipol ma na to rozwiązanie, znalezione w tym wątku: przełącznik tv kablowa-antena, z dobrą separacją.
Proponuję Ci zastosować, potrzebny będzie jeszcze zasilacz 9V z wtykiem jack.

Lapin

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Lapin »

Witam
Chciałbym uzyskać pomoc w kwestii doboru anteny. Mieszkam we Wrocławiu (ul.Poleska) i w tej chwili odbieram MUX2 ze Ślęży(odległość 42,6km) z anteny zbiorczej. Chciałbym uzyskać dostęp do MUX3 z Żórawiny (odległóść 18,9km). Czy jest szansa, żeby oba te MUX’y łapać przy pomocy jednej anteny pokojowej? A jeśli tak to jakiej? Dodam, że antena stałaby przy oknie zwróconym na południe, czyli "prawie" w kierunku nadajników.

Przyznaję, że w sprawach anten telewizyjnych jestem zielony. Pożyczyłem od kolegi jakąś antenę pokojową i MUX2 ze Ślęży złapałem bez problemu (siła i jakość na 100). Niestety, mimo że nadajnik w Żórawinie jest ponad dwa razy bliżej to MUX3 nie znalazłem.
Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

spidek

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: spidek »

Witam !

Potrzebuję pomocy w doborze anteny. Miejscowość Olkusz. Target...Kosztowy MUX3 moc 2,5kW. Nadajnik ok. 35km ode mnie. W tym momencie antena siatkowa 10 letnia niewiadomego pochodzenia. Nadajnik mi znajduje i pobiera listę kanałów, ale nic nie widać ;/ Mux 2 obraz BDB. Cena tak do 150zł.

Pozdrawiam.

Kiler

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Kiler »

adac pisze: Na szczęście niezawodny pan Dipol ma na to rozwiązanie, znalezione w tym wątku: przełącznik tv kablowa-antena, z dobrą separacją.
Proponuję Ci zastosować, potrzebny będzie jeszcze zasilacz 9V z wtykiem jack.
Nadajnik w Chwaszczynie dla MUX - 2 nadaje na częstotliwości 586 MHz. Kablówka w analogu nie nadaje żadnego kanału na tej częstotliwości, więc może wystarczy tylko takie coś: http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_ ... R60102.htm

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: adac »

@up: Odradzam. To dotyczy nie tylko jednego Mux-a, ale wszystkich kanałów odbieranych przez Twoją antenę, w tym Tvp1 na k.10 (VHF). Poza tym w drugą stronę, Twoja antena będzie pracować jako punkt rozgłaszania lokalnej kablówki, co raczej nie jest intencją jej operatora.
Zasięg tego zaśmiecenia może być niewielki, ale kłopot niepotrzebny. Jeżeli ten przełącznik Ci nie odpowiada, jest jeszcze prosty mechaniczny switch antenowy. Dobrze, że jest takie gotowe rozwiązanie.
Może w temacie doradzą też inni forumowicze

@ spidek: możesz pomyśleć o wymianie anteny, problem w tym że dla Mux-1 i 2 może być prostszy, a więc i tańszy zestaw. Jeżeli zależy Ci na tym Mux-3, to musi być coś mocniejszego, a przyda się tylko do maja. Chyba że chcesz mieć stały dostęp do TVP Kultura i Historia.
Profil jest dobry, ale odbiór może się nie udać ze względu na małą moc.
Jaki masz odbiornik :?: Oby nie usb tuner.

CloNu

zanim kupie antene

Post autor: CloNu »

Mam zamiar kupić antenę do odbiory DVB-T
Szukam porady, zacznę może od podania warunków jakie mnie czekają.
Odległość mojego masztu do nadajnika Google wyliczyło na 19,852km
Antena jak i nadajniki na maszcie są praktycznie na tej samej wysokości n.p.m.
Nadajniki to maszt Katowice - Kosztowy
Przeszkody jakie mam na drodze odbioru są w promieniu kilkudziesięciu metrów, zaprezentowałem je na fotografii --> http://www.clonu.cal.pl/sygnal.jpg
moja antena będzie na wysokości połowy wysokości przeszkód.
Dodam jeszcze że kabel będzie miał ~50 metrów, a sygnał pójdzie na dwa TV

Proszę o padanie co mam kupić, jaką antenę, jaki kabel, rozdzielacz sygnału itd.

Dodam że pożyczyłem antenę http://www.hollex.pl/zdjecia/5139.jpg
ze wzmacniaczem antenowym typu LG1 - średnie wzmocnienie 16dB
która po przeciwnej stronie bloku lecz tylko za oknem zbiera mi wiele czeskich programów i słabo bo zrywa ale naszego mux-a 2
Ostatnio zmieniony 13 listopada 2011, o 21:11 przez CloNu, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: zanim kupie antene

Post autor: qwerty »

Próbuj najpierw samemu zrobić antenę. Na forum jest dobry projekt z symetryzatorem i drutem. Koszt zrobienia wynosi poniżej 10 zł (jeżeli musisz wszystko kupić). Znajomej robiłem taką antenę i w odległości 15 km bez problemów odbiera (mieszka na 2 piętrze).

zbigg

Pomoc. Dobór anteny DVB-T dla odbioru na Hubach we Wrocławiu

Post autor: zbigg »

Mieszkam na Hubach we Wrocławiu.
Mam do odbioru DVB-T anteną typu UHF Dipol 16/21-69 ze symetryzatorem, z kablem triset 113 i złączami F.
Antena jest zamontowana na elewacji budynku przy oknie na wys. 3 piętra od strony wnętrza międzyblokowego.
Jest skierowana na RTCN Wrocław/Ślęża (odległość 35 km, azymut 222 stopnie) przez pięciopiętrowy budynek mieszkalny, który jest w odległości ok. 200 m. Z lewej strony linii sygnału znajduje się wysoki 10 piętrowy wieżowiec.
Od kilku dni odbiór Mux2 ze Ślęży był w miarę dobry. Siła sygnału ok. 50%, jakość dobra lub normalna. Tak to jest oznaczone w telewizorze Funai z dekoderem DVB-T (MPEG-4).
Sygnału z RTON Wrocław/ Żórawina (odległość 11,6 km, azymut 183 stopnie) nie ma kompletnie.

Dzisiaj od rana jest słaby sygnał, jakość słaba. Obraz się zatrzymuje lub rwie, pikseloza na całym ekranie.
Przy takich odległościach do nadajników (35 km i 11,6 km) powinno się odbierać sygnał cyfrowy bez jakichkolwiek wzmacniaczy.
Wiem z postów na forum, iż bardzo wiele osób z Hub we Wrocławiu ma podobne problemy.

Proszę o pomoc w tej sprawie:
Jaka powinna być zastosowana w tych warunkach międzyblokowych antena, aby odbierać dobrej jakości obraz cyfrowy ze Ślęży i z Żurawiny (kąt między kierunkami na te nadajniki wynosi 39 stopni)?

Myślę o zamontowaniu anteny UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit, też ze symetryzatorem
Ostatnio zmieniony 15 listopada 2011, o 10:36 przez zbigg, łącznie zmieniany 2 razy.

Kiler

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Kiler »

adac: Dziękuje za wszystkie rady. Jeszcze ostatnie pytanie. Jakie złącze dobrać do tego przełącznika: http://www.dipol.com.pl/przelacznik_tv_ ... _E2022.htm ?

Maciey

Re: Pomoc. Dobór anteny DVB-T dla odbioru na Hubach we Wrocł

Post autor: Maciey »

zbigg pisze:Mam do odbioru DVB-T anteną typu UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit ze symetryzatorem
zbigg pisze:Myślę o zamontowaniu anteny UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit, też ze symetryzatorem
To raczej nic nie zmieni w kwestii odbioru ;)

tomarex

Re: zanim kupie antene

Post autor: tomarex »

CloNu pisze: moja antena będzie na wysokości połowy wysokości przeszkód.
...
Proszę o padanie co mam kupić, jaką antenę, jaki kabel, rozdzielacz sygnału itd.
Niestety w takich warunkach nie ma prostej odpowiedzi.
Potrzebne doświadczenie i próby.
W Twoim przypadku to jak masz dostęp do tej pożyczonej anteny, to TV na dach.
I szukać chodząc po dachu najlepszego sygnału. Najlepiej najpierw z wymontowanym wzmacniaczem i podpiętym bezpośrednio do zacisków w puszce kablem. Potem ze wzmacniaczem.
Niestety to może być wiele godzin pracy.
Dopiero po uzyskaniu efektów można myśleć nad rozgałęźnikiem.
A kabel, masz setki razy na forum podane jaki = Triset 113, Digisat 113 - czarny. W pewnych przypadka może być konieczny Triset 11 PE przy tych Twoich 50 metrach, ale on ma 1 cm grubości, a waży i kosztuje sporo.

Zablokowany