[POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Robert03 »

Kiler pisze:
adac pisze: Nadajnik w Chwaszczynie dla MUX - 2 nadaje na częstotliwości 586 MHz. Kablówka w analogu nie nadaje żadnego kanału na tej częstotliwości, więc może wystarczy tylko takie coś: http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_ ... R60102.htm
Nigdy nie należy łączyć kablówki i anteny zewnętrznej takim rozgałęźnikiem.
Pomijając fakt że wprowadzasz w ten sposób zakłócenia z zewnątrz do sieci kablowej powodując spadek jakości sygnału nie tylko u siebie ale też u innych to spowodujesz bardzo duże zakłócenia odbioru u siebie praktycznie wszystkich kanałów z kablówki i z TV naziemnej. Reasumując - takim sposobem podłączenia zapewnisz sobie bardzo duże pogorszenie jakości odbioru wszystkich programów. Nie ma znaczenia że na częstotliwości Chwaszczyna nie nadaje nic kablówka. Zakłócenia i tak powstaną.

zbigg

Re: Pomoc. Dobór anteny DVB-T dla odbioru na Hubach we Wrocł

Post autor: zbigg »

Dzięki. Poprawiłem błąd.
Mam do odbioru DVB-T anteną typu UHF Dipol 16/21-69 ze symetryzatorem.
Myśle o jej zamianie w wyżej opisanej sytuacji na UHF Dipol 44/21-69, też symetryzatorem.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: adac »

Szperając po necie znalazłem jeszcze 2 przykłady przełączników: u Conrada Link i Dipola PA 2/1. Obydwa mechaniczne, z typowymi złączami IEC. Przydają się, kiedy połączenie przez zwykły trójnik nie jest możliwe ze względu na wzajemne zakłócanie żródeł.
Kiler pisze:Jakie złącze dobrać do tego przełącznika ?
- typowe złączki F nakręcane na kabel ;) Przy przewodzie od anteny dasz zamiast obecnej wtyczki koncetrycznej. Przewód od kablówki możesz wykorzystać ten który masz, należy tylko dorobic krótką przejściówkę: z jednej strony złącze tv (żeńskie) jak tutaj, z drugiej złączka F.
Potrzebny będzie jeszcze przedłużacz od przełącznika do TV, najlepiej wykonać samodzielnie podobną metodą. Akcesoria powinny być bez problemu w każdym sklepie RTV.

@Kiler: pomyśl jeszcze nad tym MST-01 Dipola, wygodne rozwiązanie bo nie trzeba wstawać z fotela.. Sterowany jest przyciskiem z dowolnego pilota, więc można go użyć od innego sprzętu , z którego nie korzystasz przy oglądaniu tv.

Kiler

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Kiler »

@adac: MST-01 wygląda super, tylko, że szkoda mi 60 zł na takie wynalazki. Nie widzę sensu inwestowania pieniędzy, kiedy chętne sobie wstanę z sofy i przełączę co trzeba. :) Telewizja cyfrowa to ma być dodatek, póki co.

Czyli taka złączka wystarczy: http://www.dipol.com.pl/zlacze_f_nakrec ... _E8009.htm ?? Tutaj jest parę średnic i nie wiem, która będzie odpowiednia.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: adac »

Powinny pasować te najczęściej spotykane, czyli 6,8 mm. W razie wątpliwości można wziąć próbkę kabla i dobrać sobie w sklepie (sprzedawcy często i tak mają wymieszane).
Inna sprawa - to nie apteka, i zawsze można poprawić ø kabla, np taśmą izolacyjną ;)
Ważne: żyły oplotu (ekran) powinny mieć zawsze kontakt z obudową złącza!

Edit, @zbigg:
zbigg pisze:Przy takich odległościach do nadajników (35 km i 11,6 km) powinno się odbierać sygnał cyfrowy bez jakichkolwiek wzmacniaczy
- to w teorii, a jak jest w praktyce to właśnie sprawdziłeś
Myślę o zamontowaniu anteny UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit, też ze symetryzatorem
- bez sensu.
Załóż wzmacniacz do anteny yagi 16/21-69 którą już masz i próbuj odbioru. Dołożenie wzmacniacza to lepszy (i tańszy) sposób na tv cyfrową niż kupowanie 'hiper-anten do dvb-t z 45-szczebelkami'. Możesz na początek dać MC-9101 albo MGF-01, do tego zasilacz z regulacją napięcia żeby wybrać optymalne wzmocnienie.
Docelowo u Ciebie może się sprawdzić antena siatkowa z dobranym wzmacniaczem SWA.

kosmateusz

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kosmateusz »

witam!
jaką antenę (zewnętrzną, najlepiej ze wzmacniaczem oraz - jeśli to możliwe - o w miarę kompaktowych wymiarach) byście polecili:

- nadajnik w Śremie (MUX-3, kanał 28, ERP kW: 20,000 oraz MUX-2, kanał 39, ERP kW: 100,000)
- zachodni Poznań (czyli ok 35km w linii prostej od nadajnika), mieszkanie na 1. piętrze (brak możliwości instalacji anteny na dachu, jedynie we wnęce okiennej od południowej strony. wokół zabudowa to domki jednorodzinne, max parter i jedno piętro, także jakichś większych przeszkód nie ma)
- na razie na antenie pokojowej ze wzmacniaczem ze spokojem uzyskuję dla MUX-2 jakość 90-100% na WIWA HD-90, dla MUX-3 jak uda się cudem ustawić antenę pod bardzo określonym kątem to jakość około 80%

http://www.dvbtmap.eu/viewbookmark.html?bookmark16991

z góry dziękuję za odpowiedź i poradę ;)


prezestb

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: prezestb »

Witam !!
Bardzo proszę o porade mam antene zewnętrzną typu YAGI 16/21-69 odbór z tak zwanego odbicia (mam okna na zachód 7 piętro ok.7km do nadajnika) nadajnik Katowice-Kosztowy mux-2 100 % sygnał
mux-3 brak jakiego kolwiek sygnału wiem że jest nadawany z mocą 2,5kw
Czy są szanse na odbór tego mux-3 w moim położeniu?
Pozdrawiam !!

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Gravis »

Czy jest szansa na odbiór w takim przypadku?

http://zapodaj.net/2505585096b7.png.html

MUX-2 nadaje z mocą 10kW, a MUX-3 - 18kW. Chce odebrać oba stabilnie..

Z jakiej anteny powinienem skorzystać i wzmacniacza / symetyzatora?

Bardzo prosze o pomoc, w sobote ostatni gwizdek na próbę montażu..
Ostatnio zmieniony 18 listopada 2011, o 12:18 przez Gravis, łącznie zmieniany 1 raz.

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Mirek71 »

do prezestb
ja mam podobną sytuację tj 8 piętro 15 km do nadajnika mux 2 100 mux 3 10 - sygnał z odbić i zamontowałem dziś antenę maximum uhf 2 taką małą siatkę pasywną i jest super - tylko ja mam odbicie z wieżowca ok 30 metrów od mojego ...

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: adac »

@ prezestb:
Praktycznie u Ciebie najlepiej metodą obracania anteny i szukania kierunku, można też przestawić antenę w inne miejsce, jeżeli jest na balkonie. Spróbuj założyć tłumik regulowany np. taki TR-220 i wtedy poszukać, odbiornik powinen być na sztywno ustawiony na kanał mux-a.
Przeszkodą u Ciebie mogą być inne silne nadajniki z tego RTCN-a.

Maciey

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Maciey »

adac pisze:Spróbuj założyć tłumik regulowany np. taki TR-220
Możesz mi wytłumaczyć co da założenie tłumika skoro nie ma sygnału?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: adac »

@up:
Przeszkodą mogą być inne silne nadajniki z tego RTCN-a.

mARTi2613

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: mARTi2613 »

Witam
Mam problem z odbiorem cyfrowym w miejscowości Halinów - 36km od nadajnika w Raszynie na północny wschód. Antena siatkowa na dachu (około 9m nad ziemią) bez drzew w pobliżu, z przedwzmacniaczem w puszce antenowej i zasilaczem w domu przy telewizorze, pojawia się pikseloza. Przy wyłączonym wzmacniaczu przy telewizorze to samo. Czym to może być spowodowane? Telewizor Panasonic TX-L37E30E a na drugim tv kineskopowym na tunerze wiwa hd50 wyszukuje tylko polsat hd ale brak obrazu.
Na analogu telewizory odbierają idealnie.

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Gravis »

Gravis pisze:Czy jest szansa na odbiór w takim przypadku?

http://zapodaj.net/2505585096b7.png.html

MUX-2 nadaje z mocą 10kW, a MUX-3 - 18kW. Chce odebrać oba stabilnie..

Z jakiej anteny powinienem skorzystać i wzmacniacza / symetyzatora?

Bardzo prosze o pomoc, w sobote ostatni gwizdek na próbę montażu..
Prosze, bo czas leci a zakupy trzeba zrobic wczesniej..

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: plecho1 »

mARTi2613, przy tak silnym sygnale i tak małej odległości może masz przesterowany sygnał. Zamiast wzmacniacza w antenie zamontuj symetryzator a zamiast wtyczki z separatorem i z zasilaczem przy TV zamontuj zwykłą wtyczkę antenową. Po odłączeniu zasilacza od prądu wzmacniacz nie przepuszcza sygnału.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: qwerty »

@plecho1
Raczej trzeba szukać problemu gdzie indziej, bo na pewno czytał mój FAQ. Przesterowany sygnał jest zbyt oczywisty.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: adac »

@ Gravis:
Z tego co widzę to masz już antenę. Próbowałeś odbioru, widać coś, może dołożyć wzmacniacz wewnętrzny z regulacją wzmocnienia, z opcją zwrotu w sklepie ?
Profil niekorzystny, nadajniki małej mocy i mux 2 na wysokim kanale, tyle wiadomo. Trudno się wstrzelić w gotowe rozwiązanie. Gdzie stoi antena i czy są przeszkody w pobliżu ? Czy masz możliwość zamocowania większej anteny na dachu?

Gravis
Posty: 201
Rejestracja: 19 listopada 2010, o 14:17

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Gravis »

adac pisze:@ Gravis:
Z tego co widzę to masz już antenę. Próbowałeś odbioru, widać coś, może dołożyć wzmacniacz wewnętrzny z regulacją wzmocnienia, z opcją zwrotu w sklepie ?
Profil niekorzystny, nadajniki małej mocy i mux 2 na wysokim kanale, tyle wiadomo. Trudno się wstrzelić w gotowe rozwiązanie. Gdzie stoi antena i czy są przeszkody w pobliżu ? Czy masz możliwość zamocowania większej anteny na dachu?

To co mam wpisane w profilu to całkiem inna bajka - tutaj to inna lokalizacja i chcę kupić nową antenę.
Antena będzie około 6-8m nad ziemią. Przeszkody? Sam fakt jak ułożony jest teren :(

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: plecho1 »

qwerty, z ta oczywistością to jest różnie. Wiele osób kojarzy jedynie, że jak antena do TV to satelitarna czy siatka (nie wiedzą że w ogóle jest coś innego), a jeśli siatka to płytka i zasilacz.
PS. Z całym szacunkiem dla wszystkich o których pisałem.

Zablokowany