[POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

emlug

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: emlug »

Witam i pozdrawiam

Mieszkam 9 km od nadajnika w Raszynie. Bez problemy widzę go przez okno, z pokoju z telewizorem. W związku z tym mam pytanie, czy wystarczy zwykła antena pokojowa, czy lepsza będzie zewnętrzna.

Pod antenę podpięty będzie jeden telewizor Panasonic tx-l42e30e.

mariusz 37

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: mariusz 37 »

Mam taki problem - odbieram w miarę dobrze programy analogowe z nadajnika RTON Skrzyczne (TVP1 24k. i TVP2 41k.), natomiast nie mogę uzyskać odbioru kanału 62 DVB-T z tego nadajnika . Tutaj nasuwa mi się pytanie, czy antena DIPOL 11/21-69 jest odpowiednia ( takiej używam ) ? Czy należy lepiej zakupić antenę 16 lub 19 elementów ?
Pozdrawiam i dziękuję za podpowiedzi. :)

stoperan

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: stoperan »

Witam. Chciałbym kupić mamie antenę do odbioru naziemnej tv cyfrowej. Lokalizacja 18 km do Rachocina. Po drodze liczne lasy. Na ten moment odbiór jest na starej szerokopasmówce z równie starym symetryzatorem. Obecnie odbiór kanałów TVP ( chyba mux3 ) jest świetny na 101%, gorzej jest z mux2, szczególnie podczas wichur, tornad itp. Najlepsze jest to, że mux3 nadawany jest z 20kW a mux2 z 100kW....

_chris_

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: _chris_ »

stoperan pisze:WObecnie odbiór kanałów TVP ( chyba mux3 ) jest świetny na 101%, gorzej jest z mux2, szczególnie podczas wichur, tornad itp. Najlepsze jest to, że mux3 nadawany jest z 20kW a mux2 z 100kW....
tak, ale mux-3 idzie na k35, a mux-2 na k57, co stanowi dość istotną różnicę dla instalacji antenowej, coś w klimacie porównywalnym do wejścia na I piętro w porównaniu z wejściem na IX piętro w wieżowcu...

Na początek wymień kabel antenowy na nowy satelitarny o wysokim współczynniku ekranowania (>90dB), czarny, do zastosowań zewnętrznych, zrób mały tunning anteny (tu jest opisane co i jak) i wymień jej symetryzator na nowy (pasmo IV/V). Jeśli się da, dźwignij antenę wyżej i ustaw ją bardzo precyzyjnie i cierpliwie na max jakości mux-2 wg wskazań jakości sygnału pokazywanych przez dekoder.

stoperan

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: stoperan »

Wielkie dzięki za podpowiedź. Niedługo pokombinuję.

Archeo

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Archeo »

Witam
Jaką dobrać antenę, aby złapać 2 nadajniki w odległości kontowej 45 stopni:
Legnica, odległość 11 km,
Ślęża, odległość 62 km.
Obecnie mam siatkę, odbiór jest, ale się tnie na obu nadajnikach.
Pozdrawiam
Archeo

kayo
Posty: 46
Rejestracja: 3 stycznia 2011, o 09:45

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kayo »

Archeo pisze:Witam
Jaką dobrać antenę, aby złapać 2 nadajniki w odległości kontowej 45 stopni:
[...]
Pozdrawiam
Archeo
To zależy od zawartości Twojego konta ;)

Wracając do tematu: 45 stopni to sporo, spróbuj ustawić antenę na kierunek pośredni z priorytetem na Ślężę.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: adac »

Tnie ponieważ jest słaby sygnał, zasięg Legnicy (0,6 kW) pokazuje na 10 km.
Musisz pomyśleć nad wymianą anteny i docelowo ustawiać się na Ślężę, od maja będą 2 Muxy.
Przy tej odległości (i dodatkowo mux-1 planowany jest na wysokim kanale 64), potrzebna będzie inna antena niż siatkowa. Bardziej kierunkowa i o dobrym zysku (Legnica w tym wypadku odpada).
Tak na teraz spróbuj jeszcze zmienić wzmacniacz, przykłady są na forum.

Archeo

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Archeo »

Wlazłem dzisiaj na dach i sprawdziłem, co to za siatka - jakaś Turbo 800 ze wzmacniaczem.
To, że jest do wymiany, to raczej pewne.
Zastanawiam się nad Dipol 44/21-69 Tri Digit lub Telmor DIGIT-3DT.
W danych technicznych Dipla podają kąt 56 stopni, więc powinna złapać, a telmor jest prawie identyczny.
Którą byście bardziej polecali ? A może jakąś inną ?
Po wejściu na górę zauważyłem też, że kierunek dokładnie na Ślężę mam przysłonięty w odległości ok 25m innym, 2 piętra wyższym domem.
Nie wiem, czy nawet po wymianie anteny zadziała dobrze :(

Pozdrawiam
Archeo

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kuku1234 »

To zapewne jest jeden kij, ktora kupisz, bo po budowie pewnie efekty podobne beda. Ja jak widzisz mam identyczna do tej drugiej. Z tego co widze w wykazie to na pewno musisz ustawic sobie na Legnice i powinny chulac obydwa. Ja mam do Skrzycznego 75 km, nadajnik ma tylko 25 kW, a nie 100 i lapie dobrze. Wg mapy zaslania mi blok obok tej samej wysokosci jednak bedacy na gorce, po drodze kilometr dalej nasyp kolejowy kopalni, ktory zapewne zaslania widocznosc na obydwa nadajniki. Dodatkowo na drugiej antenie (inna lokalizacja z lepsza widocznoscia mam antene na Kosztowy, Skrzyczne 20 stopni /80km/25kW odbior bardzo dobry (62%), 40 stopni/105km/25kW Ostrawa odbior tez zadowalajacy minimum 20% na Mux, wiec mysle, ze taka antena jest ok.

skoti

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: skoti »

Witam potrzebuje pomocy w doborze anteny mieszkam tutaj http://imageshack.us/photo/my-images/535/mapahu.jpg/ i chciałbym odbierać kanały z Czech i Polski.
Tylko jest jeden mały problem podobno będzie wymieniany dach na bloku i będzie likwidacja wszystkich anten, więc antena będzie zawieszona za oknem na parterze od strony podwórka.
Czy ktoś wie jaką antenę dobrać?

Jestem z Bytomia

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Puma »

Podaj dokładną odległość od nadajnika i profil terenu -> http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html .

skoti

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: skoti »

Ostatnio zmieniony 15 grudnia 2011, o 13:01 przez skoti, łącznie zmieniany 2 razy.

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kuku1234 »

Ostrave sobie zla zaznaczyles - Fridek Mistek. Powodzenia zycze z szukaniem sygnalu na placu.

rafaltom0

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: rafaltom0 »

Witam!
Jestem z Poddębic, czy na takich antenach złapię sygnał z Łodzi:
FRACARRO 10RD45F
FRACARRO 20BL45F

skoti

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: skoti »

a takie pytanie jak mam już antenę na dachu i odbieram kanały z Wisły i Katowic to co zrobić żeby odbierać też z Czech ?

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: ks41 »

Witam,
czy mam jakiekolwiek szanse na odbiór MUX1 z Raszyna? Jak tak to przy pomocy jakiej anteny i ewentualnego wzmacniacza?
Obrazek

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: qwerty »

Przekręć antenę i zobacz. W sumie nie masz po co - są pasy kontrolne. Chyba, że nie wytrzymasz do maja...

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: ks41 »

Na tak małej antence chyba nie mam co próbować.
Wytrzymam, ale chce trochę po majsterkować.

Quqi

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Quqi »

Witam
Studiuję to forum od jakiegoś czasu i coś tam już mi się zaczyna układać w mózgownicy na temat dvb-t.
Mam pytanie o dobór anteny:
Jaką polecili byście w mojej lokalizacji?
http://imageshack.us/photo/my-images/525/mapev.jpg
Okna mam skierowane na południowy-wschód na 9 piętrze na wylocie z Poznania praktycznie nic nie zasłania widoku na Śrem.

Myślałem o dekoderze Kruger & Matz KM00186
Antena - myślałem o takiej:
Antena DVB-T wewnętrzna ze wzmacniaczem Signal http://www.dipol.com.pl/antena_dvb-t_we ... _A6030.htm

Da to radę odbierać bez zakłóceń czy szukać jakiegoś panelu do powieszenia na balkonie (co byście polecili)?
Spółdzielnia ma udziały w lokalnej kablówce i wycina konkurencję oraz alternatywy nie pozwalając wieszać nic za oknem więc duże siatki czy yagi odpadają..
Chcę się wypiąć na monopolistę - najchętniej ograniczyłbym się do jakiejś pokojowej anteny jeśli da redę ewentualnie jakiegoś panelu do powieszenia na balkonie.

Z góry dzięki za pomoc :D

Zablokowany