[POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Puma »

Powinien być odbiór pod warunkiem że coś wybitnie nie zasłania Ci widoku na nadajnik.

szymko

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: szymko »

Potrzebuję taniej, ale też dobrej anteny do odbioru z Katowic DVB-T.
Jestem z Bytomia-Miechowic- wg stronki odległość ~28km.
Mieszkanie w bloku, na 2 piętrze.
Potrzebuję też od razu odpowiedniego urządzenia do rozdzielenia sygnału na 2 telewizory.

gekeer

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: gekeer »

Witam.
Proszę o pomoc doboru zestawu do odbioru DVB-T dla mojej babci :)
Niestety nie odwiedzam jej często, w bliskiej odległości brak sklepów ze sprzętem rtv więc chciałbym do niej przyjechać z gotowym zestawem.

Położenie: Romanów, gm Sosnówka, pow Bialski
Odbiór: Łosice, ponieważ zależy mi na TVP1, TVP2.
Mapa:
http://www.dvbtmap.eu/viewbookmark.html?bookmark19404

Obecnie zainstalowane:
Wiwa HD-90, stara siatka ze wzmacniaczem na maszcie ok 7metrów nad ziemią.

Wcześniej antena była ustawiona na Piaski, obiór bardzo dobry lecz brak MUX3.
Po skierowaniu na Łosice MUX1 i MUX2 obbiór idealny, lecz występuje problem z 3, sygnał jest bardzo niestabilny.

Teraz ciekawsza część ;)
W odległości 70metrów od masztu anteny wysoki las, pierwsze drzewa już 10 metrów od masztu.
- Czy zastosowanie anteny kierunkowej polepszy odbiór w takim wypadku? (bliskie położenie drzew)
- Czy zmiana pory roku uniemożliwi odbiór? (liście drzew, las liściasty)
- Istnieje jakiś inny sposób na odbiór z tego nadajnika w tym miejscu?

A może zamiast z nową anteną powinienem do babci pojechać z piłą spalinową? :D

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: qwerty »

Siedlce nie nadają multipleksu 1.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kb997 »

@szymko
Jeśli masz widok na południowy wschód i nic ci nie zasłania widoku na Kosztowy to zwykła antena kierunkowa z symetryzatorem wystarczy.

gekeer

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: gekeer »

qwerty pisze:Siedlce nie nadają multipleksu 1.
Rzeczywiście, pomyłka z mojej strony. I tak na pierwszym obecnie mi nie zależy, ale od czerwca będzie nadawany.
Odnośnie mojego postu tylko tyle? Pomyłka wytknięta ale pomocy brak ;p

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: qwerty »

Z podobnej odległości na siatce łapię multipleks 2 i 3 (antena i kabel mają z 15 lat). Poczytaj podobne wątki - wymień antenę na kierunkową i kup porządny kabel.

_chris_

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: _chris_ »

gekeer pisze:Obecnie zainstalowane:
Wiwa HD-90, stara siatka ze wzmacniaczem na maszcie ok 7metrów nad ziemią. (...) Po skierowaniu na Łosice MUX1 i MUX2 obbiór idealny, lecz występuje problem z 3, sygnał jest bardzo niestabilny.
Łosice bywają odbierane stabilnie na antenach siatkowych pasywnych nawet na odległościach rżedu 70km, więc i na twojej siatce stabilny odbiór prawdopodobnie jest osiągalny, jedynie z uwagi na bliskość lasu może być potrzebny wzmacniacz.

Ja na twoim miejscu wymieniłbym na początek kabel antenowy na "satelitarny", w wysokim wwspółczynnikiem ekranowania (>96dB) i do zastosowań zewnętrznych (czyli z PE, w kolorze czarnym) - przykładowo Triset-113PE lub Digitsat-113Pe.

Najważniejsze - bardzo precyzyjnie ustawić antenę na max odbieranych mux-ów, wg wskazań dekodera.

W antenie zamontowałbym najpierw symetryzator (SA IV/V) i sprawdził odbiór. Gdyby dalej były problemy - zastopsowałbym wzmacniacz - LNA-101 (wykonanie Dipol, zasilanie +5V)z zazsilaniem z Wiwy)

Co do anteny kierunkowej (głupia sprawa, albowiem "siatka" też jest anteną kierunkową :D ) to jeśli już, to coś wyraźnie lepszego, a jeszcze w rozsądnej cenie - np. UHF-200 Maximuma
Gwarancji, że na niej będzie stabilny odbiór rónież nie ma - wzmacniacz mnógłby być potrzebny.
gekeer pisze:W odległości 70metrów od masztu anteny wysoki las, pierwsze drzewa już 10 metrów od masztu.
- Czy zastosowanie anteny kierunkowej polepszy odbiór w takim wypadku? (bliskie położenie drzew)
tak, powinno, pod warunkiem, że antena będzie miała znacząco większy zysk oraz większą kierunkowość.
gekeer pisze:- Czy zmiana pory roku uniemożliwi odbiór? (liście drzew, las liściasty)
niekoniecznie, choć wraz ze zmianami pór roku rozchodzenie się fal radiowych ulega zmianom. Drzewa z liśćmi generalnie bardziej tłumią sygnał niż te bez. Ale, przy odpowiedniej instalacji z odpowiednio dużym zapasem na zmiany jakości sygnału zwykle problemów nie ma. Trzeba się starać, aby jakość sygnału wskazywana przez dekoder było to stabilne 100%

gekeer

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: gekeer »

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, zastosuję się do porad :)
Czy możliwe jest, żeby przy kablu ze słabym ekranowaniem sieć wifi generowała zakłócenia utrudniające odbiór dvbt?

szymko

Re: Odp: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: szymko »

kb997 pisze:@szymko
Jeśli masz widok na południowy wschód i nic ci nie zasłania widoku na Kosztowy to zwykła antena kierunkowa z symetryzatorem wystarczy.
Dałoby się załatwić ten kierunek bez problemu.
Po prostu trzeba by ustawić w lewo z balkonu.
Możesz podać jakiś dobry model?
I to tego urządzenie do rozdzielenia?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kb997 »

Małostratny rozdzielacz sygnału (poszukaj na forum marki i modelu bo ja nie testowałem niczego takiego) ale z możliwością przepuszczenia napięcia z zasilacza wrazie gdyby się okazało że po rozdzieleniu sygnału jest za słaby i potrzebny byłby wzmacniacz. Najpierw popróbuj bez rozdzielania z symetryzatorem. A co do anteny to jak z rozdzielaczem nie mak nic konkretnego. Może coś z Dipola jakiś Atx.

_chris_

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: _chris_ »

gekeer pisze:Czy możliwe jest, żeby przy kablu ze słabym ekranowaniem sieć wifi generowała zakłócenia utrudniające odbiór dvbt?
tak, jak najbardziej. Również każde inne urządzenie mające cokolwiek wspólnego z elektrycznością.

vxz

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: vxz »

A jaka antene siatkowa kupic jest ich pelno ...chcialem siatke plus lna 177 podajcie linki bo nie wiem jaka wybrac roznia sie kolorami ....

pingwin137

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: pingwin137 »

Witam. Mam antenę ATX-91 a w niej płytkę SWA-9001 i mianowicie mam taki problem. Mieszkam w okolicach Lubaczowa tj. coś około 100km od Rzeszowa. Antenę mam skierowaną właśnie na RTCN Sucha Góra i tutaj zaczyna się problem. Na MUXie 1 kanał 42 mam siłę sygnału ok 30% jakość ok. 50-70%, MUX 2 kanał 32 siła sygnału też ok. 30% jakość 60%-70%. Schody zaczynają się w właśnie tutaj. Wieczorem sygnał jest taki jak podałem, natomiast w dzień spada do poziomu z którego nie da się nic oglądać (pikseloza, zarywanie sygnału itd.). Moje pytanie brzmi czy wzmacniacz antenowy LNA-177 rozwiąże mój problem? Czy syngnał w dzień będzie taki sam jak wieczorem? Zależy mi na szybkiej odpowiedzi. Dziękuję z góry i pozdrawiam. Dodam jeszcze że wieczorem jest wszystko ok nic nie zarywa, żadnej pikselozy nic z tych rzeczy, problem jest tylko w dzień.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: m@rtops »

vxz pisze:chcialem siatke plus lna 177 podajcie linki
http://www.dipol.com.pl/oferta-anteny-t ... e,4351.htm
na pewno nie jest to firma z "łapanki" ;)
@pingwin137
wzmacniacz na pewno pomoże -100km to jednak spora odległość

pingwin137

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: pingwin137 »

Czyli mówisz że ten wzmacniacz rozwiąże mój problem? Sygnał w dzień będzie taki sam jak mam teraz (moc sygnału 36% jakość 72%)?

Gregory

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Gregory »

Ale pingwin137 ma wzmacniacz tylko nie ekranowany jak seria LNA i o trochę gorszych parametrach.

Xongiver Jest z Oleszyc, taka sama antena i podobne problemy, poczytaj jego posty i odpowiedzi innych forumowiczów, ale żebyś się nie zdziwił bo to nie są dobre informacje

Ps. jak zrezygnujesz to chętnie antenkę bym odkupił ;)

edit: a najlepiej zaczekaj do jutra, bo dziś w nocy zwiększenie mocy MUX-2 z 25kW do 50kW, będziesz miał porównanie.

pingwin137

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: pingwin137 »

Witam dziś zakupiłem wzmacniacz antenowy ALN-9999 ponieważ nigdzie nie mogłem dostać tego LNA-177. Co o nim powiecie? W sklepie typo dorzucił mi gratis wzmacniacz taki zwykły do gniazdka typu ZS-1. Typek w sklepie powiedział mi że to powinno rozwiązać mój problem. A co wy o tym powiecie? Guugluję ale jakoś nic konkretnego nie mogę znaleźć na ten temat. Proszę o odpowiedź.

ogromny

Odbior ze Snieznych Kotlow odleglosc 8km

Post autor: ogromny »

Mam problem z odbiorem w Piechowicach ul. zymierskiego 65 ze Snieznych kotlow. posiadam dwie anteny yagi 20el. i siatkowa obie z symetyzatorem,antena wisi 17m nad ziemia. obraz jest fatalny same zaklucenia i co jakiś czas brak sygnalu

_chris_

Re: Odbior ze Snieznych Kotlow odleglosc 8km

Post autor: _chris_ »

A co to znaczy "fatalny obraz"? Co masz na nim - 'śnieg' (zaszumienie), jest powyginany i poszarpany czy jeszcze jakoś inaczej?

Zablokowany