[POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

matiasmovie
Posty: 12
Rejestracja: 28 czerwca 2016, o 15:52
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: Realtek RTL2832P
Instalacja antenowa: Logarytmiczna ~120cm
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: matiasmovie »

Wystarczająca czyli spokojnie zda egzamin na 2-3 tv? i dobry kabel masz na myśli jakieś z żyła 1,13mm czy taki 4zł za metr?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: poxipol »

Żyła wewnętrzna to nie wszystko.Istotne jest wykonanie kabla,a przede wszystkim rodzaj materiału.
Z takich popularnych to Triset -113 PE zew.
Można się też pokusić o dużo lepszy Triset -11 PE. 2X droższy.
Wew.można zastosować odpowiednik parametrów HF ( biały )

Niektóre anteny LPD mają złącze F.Jest to wygoda dla montażu,ale wpływa niekorzystnie na zachowanie dobrych parametrów.Każde złącze niestety w jakimś stopniu pogarsza nieco.W takim przypadku nie wiemy jaki jest kabel w antenie.Nie powinno się łączyć różnych rodzajów kabli.
Najlepiej jest podpiąć kabel bezpośrednio do odpowiednich zacisków anteny.

Najważniejszy jest poziom i jakość sygnałów na tych zaciskach.Jeżeli jest nieco za mały,aby zrekompensować straty na kablu i połączeniach można zastosować odpowiedni przedwzmacniacz.
Jeżeli poziom sygnału będzie bardzo słabiutki lub silnie zakłócony,to żaden przedwzmacniacz nic tu nie pomoże.W takim przypadku stosuje się antenę o większym zysku energetycznym.

Jeżeli poziomy sygnałów są wystarczające to można zastosować rozgałęźnik pasywny.Jeżeli z podziału sygnału odbiór się pogarsza to wtedy można zastosować roz. aktywny z wbudowanym mikrowzmacniaczem najlepiej z regulacją wzmocnienia,lub dokładając sam mikrowzmacniacz.
Regulacja wzmocnienia napięciem zasilania jest bardzo kiepskim pomysłem !

matiasmovie
Posty: 12
Rejestracja: 28 czerwca 2016, o 15:52
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: Realtek RTL2832P
Instalacja antenowa: Logarytmiczna ~120cm
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: matiasmovie »

a gdybym zamiast logarytmicznej dał Dipol 28/5-12/21-60 to by było pewniejsze rozwiązanie?
Ostatnio zmieniony 12 kwietnia 2017, o 08:03 przez matiasmovie, łącznie zmieniany 1 raz.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: poxipol »

Przedstawiona antena to taka niedoróbka o marnych parametrach.
Pomijając LPD,najkorzystniej w twojej sytuacji jest zastosować dwie oddzielne anteny połączone zwrotnicą pasmową.
Z nadajnika Poznań / AE TON,ma być dodatkowe doświetlenie MUX-8 i wtedy masz możliwość przestawienia jednej anteny na inny kierunek.

Jeżeli chodzi o zastosowanie nowych anten to można zakupić w jednym miejscu wszystko łącznie z osprzętem - zwrotnica pasmowa i odpowiednie symetryzatory.
Anteny:
ATZ 16/21-60
ATZ 5/8-10
Łączna kwota nie przekracza 100zł jeżeli zastosujemy zwrotnicę Badmora UHF/VHF
http://inel.sklep.pl/pl/c/Anteny/26/2

Ceny anten wąskopasmowych VHF tego typu trochę wzrosły,ale nie ma się co dziwić skoro nie ma żadnej konkurencji wśród polskich producentów.

matiasmovie
Posty: 12
Rejestracja: 28 czerwca 2016, o 15:52
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: Realtek RTL2832P
Instalacja antenowa: Logarytmiczna ~120cm
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: matiasmovie »

akurat ATZ 5 z tego co rozumiem jest od kanału 8-10 czyli nie pyknie u mnie bo ze śremu mux-8 jest nadawany na kanale 7, pod dab+ też nie pyknie bo jest na 223MHz czyli chyba kanał 12 czyli przydałoby się coś od 7 do 12. Ale ogólnie rozumiem twoją idee.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Tomciosz »

Ta wartość numeru kanału/kanałów przy modelu anteny nie jest wartością krytyczną. Tu chodzi o to, że w tych kanałach ma największy zysk. W innych - sąsiednich będzie miała niższy. Nie nastąpi "nagłe wycięcie" w zysku anteny.

Dlatego taka antena może pracować z +/- 1-2(3) kanałami, odległymi od podanych. Lecz będą one "słabiej" odbierane, z powodu niedopasowanie wymiarów anteny do długości fali elektromagnetycznej, wynikającej z częstotliwości na jakiej nadawany jest dany multipleks.

Jednakże aby to sprawdzić, najlepiej zobaczyć w praktyce. Bo to jest bardzo złożone zjawisko, czy uda się w danym miejscu odebrać dany kanał, czy nie.

cosnekjr
Posty: 1
Rejestracja: 4 czerwca 2017, o 08:09
Odbiornik: Ariva T65
Instalacja antenowa: siatka+ LNA181
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczawnica g.Prehyba

JAKA NAJLEPSZA ANTENA W MOJEJ LOKALIZACJI

Post autor: cosnekjr »

Witam,

poszukuje dobrej anteny do odbioru mux 1,2,3 oraz 8 w pol. V. W tej chwili posiadam antenę siatkową z LNA-188. Na tym zestawie bezproblemowo odbieram mux 1,2,3, mux 8 bez zasięgu. Odbieram sygnał z nadajnika Szczawnica g. Prehyba, mieszkam 19km od nadajnika zasłonięty troszkę górąObrazek. Proszę o jakieś sugestie co do anteny najlepiej pracującej w UHF i VHF z góry dziękuje

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: JAKA NAJLEPSZA ANTENA W MOJEJ LOKALIZACJI

Post autor: K63 »

Siatka nie jest anteną dedykowaną do odbioru w pasmie VHF. Szczególnie gdy warunki odbioru są utrudnione, a sygnał nadawany jest w polaryzacji pionowej. Niedawno przejeżdżałem przez Twoją okolicę i na dachach generalnie dominują siatki, ale na jednym z domów widziałem taką antenę. Czy zdaje egzamin? Trudno powiedzieć. W kierunku Kamienicy z Przehyby leci ok. 1.1-1.2 kW i miejscami teren jest trudny. Zapewne lepszym rozwiązaniem dla odbioru mux-8 byłoby zastosowanie oddzielnej anteny, np. wąskopasmowej ATZ-5/6-8, zamontowanej do odbioru polaryzacji pionowej.

turkuć
Posty: 20
Rejestracja: 22 czerwca 2017, o 19:39

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: turkuć »

Szukam odpowiedniej anteny na wioskę (52°57'33.5"N, 23°49'23.9"E) ok. 60km od nadajnika. Antena będzie zawieszona na wysokości ok. 4-5m, długość kabla antenowego nie powinna przekroczyć 10m. Telewizor będzie jeden, na 90% nowy z wbudowanym tunerem DVB-T (10% szans na zakup tunera do obecnego telewizora). Wg interaktywnej mapy EmiTela antena będzie na samej granicy zasięgu nadajnika Białystok/Krynice dla MUX-3 i MUX-8.
Czy w takiej sytuacji wystarczy antena bez wzmacniacza? Np. jedna z tych dwóch:

https://www.eltro.pl/tv-i-multimedia/te ... f-vhf.html
http://www.emmerson.com.pl/antv-247uv

Wydają się identyczne, tyle że z innym logo. Mam sklep/punkt odbioru eltro.pl w mieście więc jeśli mają coś lepszego w ofercie to chętnie się przyjrzę.

Czy jednak wzmacniacz się przyda i szukać czegoś innego? Nadajnik Krynice nadaje MUX-1 i MUX-2, jednak wg mapy budynek jest ok. 5-7km poza zasięgiem. Czy wzmacniacz by nie pomógł w tej sytuacji? A może zasięgi są liczone konserwatywnie i wystarczy sama dobra antena? Z góry dzięki za rady.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: poxipol »

Mapki są tylko poglądowe z uwzględnieniem min.wysokości zawieszenia anteny od gruntu=10m.
Wszystko zależy od rzeczywistego poziomu sygnału poszczególnych MUX-ów w danym miejscu odbioru
Jeżeli okaże się że któryś z odbieranych kanałów ma za niski poziom sygnału to żaden wzmacniacz nic tu nie zdziała.
W takich sytuacjach daje się antenę o większym zysku energetycznym,lub nawet dwie oddzielne anteny UHF+VHF

Z opisu wynika że chcesz jedną antenę typu combo.
W twojej sytuacji dużo korzystniejsze jest zamiast krokodyla taka antenka.
https://www.dmtrade.pl/p8338,opticum-sp ... r-lte.html
Można też zastosować większego LPD 5-60 K w zgodnej polaryzacji.
Jaki będzie końcowy efekt,trudno przewidzieć.
Szerokopasmowy przedwzmacniacz też w ostateczności można zastosować.
Może się też zdarzyć że jeden kanał poprawi a drugi pogorszy.
Najlepiej jest dokonać zakupu z możliwością zwrotu

turkuć
Posty: 20
Rejestracja: 22 czerwca 2017, o 19:39

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: turkuć »

Dom stoi trochę na pustkowiu, ciężko będzie sprawdzić jaka tam jest siła sygnału (słabo z sąsiadami).

Dlaczego taka antena byłaby korzystniejsza? Zysk energetyczny ma nieprzesadnie wysoki (choćby ta ma większy), chyba że liczy się coś jeszcze. Nigdy nie słyszałem o "LPD 5-60 K", Google też nic nie wyszukuje.

Ta ma duży zysk energetyczny:
http://www.emmerson.com.pl/antv-260

Ale mimo że w opisie jest napisane, że obsługuje zakresy UHF / VHF, to już tylko kanały 21-69, a nie 5-12. Na allegro producent sprzedaje ją za 79zł i tam już nie ma ani słowa o VHF.

Na tym forum przeczytałem tez że tak naprawdę wzmacniacz jest bardziej po to żeby zniwelować skutki posiadania długiego kabla czy wielu telewizorów niż poprawić zasięg - prawda to?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: poxipol »

Przedwzmacniacz antenowy nie jest anteną,a podstawowy jego parametr to wzmocnienie.
Antena ma zysk energetyczny.
Często się łączy te dwa parametry,co jest oczywistą bzdurą.
To jest tak jak przedwzmacniacz mikrofonowy,a później wzmacniacz.
Tak jak wspomniałeś elementy bierne instalacji wnoszące tłumienie-symetryzator,filtr LTE,zwrotnica,filtry korekcyjne kabel itp.
Właściwe wzmocnienie sygnału następuje w odbiorniku.

Wzmacniacze sygnału to już inne zagadnienie.

We wspomnianym krokodylu jakiś marketingowiec grubo ją podrasował,zamieniając nawet zysk energetyczny z czułością anteny ?

W antenie nie tylko zysk energetyczny jest istotny.
Krokodyle mają kiepską charakterystykę promieniowania w płaszczyźnie pionowej -oprócz VHF
Bliskość gruntu ziemi,szumy z ulicy,tropo z góry

Wspomniana struktura LPD-logarytmicznie-periodycznie-dipolowa
https://satsklep.pl/pl/p/Antena-DVB-T-U ... e-Esse/260

.

turkuć
Posty: 20
Rejestracja: 22 czerwca 2017, o 19:39

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: turkuć »

Trochę martwi mnie mały zysk energetyczny tej anteny LPD, ta wyraźnie lepiej radzi sobie w UHF-ie:

https://www.dmtrade.pl/p8583,antena-dvb ... p-21h.html
Wiem, że piszą, że VHF ma polaryzację pionową, ale są dwie wersje tej anteny - SP-21V i SP-21H (domyślam się - vertical i horizontal) z identycznym opisem, tymczasem widać że jeden element jest inaczej ułożony. Co zmienia wysoka impendancja wyjściowa?
Krokodyle mają kiepską charakterystykę promieniowania w płaszczyźnie pionowej -oprócz VHF
Ale nadajnik z którego będę odbierać sygnał ma polaryzację poziomą (również dla MUX-8/VHF). Czyli krokodyl nie powinien być problemem?

Przejechałem się po okolicy i widziałem sporo różnych anten - od siatkowych, przez krokodyle, po nawet takie coś:
https://telewizja-cyfrowa.com/wp-conten ... 00x120.png
(nie mówię że konkretnie ten model, chodzi bardziej o konstrukcję)
Czyli coś tam musi do ludzi docierać.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: poxipol »

Anteny typu LPD,LPZ należą do grupy anten uniezależnionych częstotliwościowo z możliwością odbioru na wyznaczonych kanałach w pol.V , również w paśmie UHF, zasilanych wspólnym torem symetrycznym o znamionowej impedancji falowej 75 Om ( nie wymaga symetryzatora )
Parametry elektryczne -rezystancja wejściowa,szerokość wiązki głównej,WFS,VRV,zysk energetyczny są w przybliżeniu stałe w paśmie roboczym,czyli zmieniają się periodycznie w funkcji logarytmu częstotliwości.

Inną grupą są anteny Yagi -klasyczne i rozbudowane poprzecznie.
Do rozbudowanych poprzecznie należą między innymi krokodyle,siatki, ATX z lepszym lub gorszym skutkiem.

Na poprawny odbiór nie tylko zysk jest istotny.
Cóż z tego gdy będziemy mieć wysoki poziom sygnału,a jego jakość do bani.

Bardzo często spotyka się że producent podaje specyfikację anten niezgodną z rzeczywistością,takie podrasowanie swojego produktu.
Do tego dochodzi przeplatanie dBi,dBd
Zgodnie z wcześniejszymi założeniami w pasmach telewizyjnych zysk energetyczny podaje się w dBi ,pisząc po prostu dB
W bardzo wysokich częstotliwościach dBi (SAT )

W typowych antenach typu combo,posiadających wspólny dipol i reflektor zysk energetyczny zawiera się 2-3.5 dBd w zależności od odbieranego kanału w paśmie VHF.
W odniesieniu do hipotetycznej anteny 4,1-6,6 dBi

turkuć
Posty: 20
Rejestracja: 22 czerwca 2017, o 19:39

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: turkuć »

Ok, moja wiedza tak daleko nie sięga i za bardzo nie rozumiem co napisałeś...

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: poxipol »

Marketing przechodzi już samych siebie.
http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... -combo-v-h
Nie wiem jakim cudem pojedynczy dipol VHF może mieć zysk 10 dB.
A może to wspólne połączenie dwóch symetryzatorów daje taką moc ?.
Typowy użytkownik wykona symulację i stwierdzi że jest w zasięgu.
Dając wiarę rzetelnemu opisowi ,stwierdzi że to lipa.
Na kogo może wtedy narzekać.
Operator,moce,polaryzacja,upośledzenie pasma itd.

turkuć
Posty: 20
Rejestracja: 22 czerwca 2017, o 19:39

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: turkuć »

Nie będe ukrywał - na innym forum zaproponowano żebym spróbował antenę siatkową (ze wzmacniaczem), może wszystko będzie dobrze, a jak nie to koszt będzie nieduży. Znalazłem sklep producenta Davbol, chwalą się że produkują w Polsce i co najważniejsze - dają możliwość wypróbowania i zwrotu z pełnym zwrotem pieniędzy dlatego w razie czego nic nie tracę.
Uważasz że to dobry pomysł? A jeśli tak to którą antenę wybrać?
http://davbol.pl/zestaw-antena-tvn-lux-dvbt-p-2.html
(podobnież ekran ma inną konstrukcję, "tak jakby 3 ekrany w jednym" co pozwala na odbiór z większych odległości)

http://davbol.pl/zestaw-antena-espana-dvbt-p-3.html
(tutaj ekran jest podzielony i wykonany z cieńszych drucików, a mimo to nie przeszkadza jej to w teoretycznym odbiorze z większej odległości)

I czy jest sens pchania się w takiego mastodonta?
http://davbol.pl/zestaw-antena-tvn-maxi-dvbt-p-4.html

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Tomciosz »

Jak dotąd, najlepszą siatkę jaką miałem w rękach wyprodukowała firma All-ANT z Radomska (w opisie profilu pełna nazwa), a co do produktów Davbolu... Zakładałem taką u rodziny... Wiotkie, blaszki w które wchodzą cybanty mocujące gorsze od puszki sardynek. :]

Jak dla mnie to oferuje to samo co najtańsza dostępna na rynku, pod względem jakości. Jedyne co mają ciekawe, to wersję z 6-cioma dipolami.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: poxipol »

Siatka jest dwuzakresową anteną pasma UHF 21-60 (69),różniące się nieco wykonaniami różnych producentów.Wszelakie jej dodatki to taki bajer nie mający nic wspólnego z poprawnym jej odbiorem w paśmie VHF
więcej na ten temat.
viewtopic.php?f=39&t=2190&p=223600#p223600
W linku kol.K63 Hirschmann-Triax jest bardzo dobra antena combo Fesa 218 LDK

turkuć
Posty: 20
Rejestracja: 22 czerwca 2017, o 19:39

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: turkuć »

To mnie nie pocieszyliście. All-ANT zdaje się już nie robić anten siatkowych.

Fesa 218 LDK sporo kosztuje i jest niedostępna w Polsce. Poza tym jest dość ciężka i nie do końca widzi mi się inwestowanie w nowy maszt.

Zastanawiam się czy w takim razie nie darować sobie VHF i skupić się na dobrym odbiorze pierwszych trzech multipleksów. Co w takiej sytuacji, siatkowa czy szukać czegoś nowocześniejszego?

Zablokowany