[POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

marli

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: marli »

_chris_ pisze:
marli pisze:Jeśli tak będzie przy niesprzyjającej pogodzie to problem rozwiązany.
będzie dobrze, masz duży zapas na jakości...
Niestety wczoraj przyszło pogorszenie pogody i spadła moc sygnału oraz jakość, a obraz "zacina" się chociaż wieczorem działało całkiem OK.
Poczekam do początku października (przerwy w emisjach DVB-T), może akurat będą wtedy nadawać z większa mocą. Jak nie, to wygląda, że będę musiał wyciągnąć antenę na zewnątrz.

_chris_

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: _chris_ »

marli pisze:Niestety wczoraj przyszło pogorszenie pogody i spadła moc sygnału oraz jakość, a obraz "zacina" się chociaż wieczorem działało całkiem OK.(...) Jak nie, to wygląda, że będę musiał wyciągnąć antenę na zewnątrz.
a jednak hardcore :D

Wygląda, że za mało wzmocnienia na wzmacniaczu (jak pisałem, zwykle trzeba max wzmocnienia) - chociaż parametry odbioru wyglądały nieźle, ale widocznie dekoder pokazuje sobie tylko wiadome wartości... Poza tym, to co wyprawiał ten wzmacniacz wcześniej z siatką może świadczyć, że jest on jakoś sprawny inaczej (niezależnie od samej siatki...). Można więc spróbować podmienić go na inny, choćby na LNA-177 - jak się już ustabilizuje sprawa z muxami. Pozostało próbować.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: DanielK »

marli pisze:Może i dziwne, ale po Polsacie nie było nawet śladu.
Wszystko jak najbardziej prawidłowo; Polsat z Jemiołowa na k.26 jest nadawany kierunkowo, z większą mocą w stronę Gorzowa Wielkopolskiego.

Na Twoim miejscu antenę ustawiłbym na Wichów i powinno śmigać.

marli

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: marli »

Testowałem Wichów i moc sygnału jest mniejsza nić z kierunku Jemiołowa. Pewnie to przez wzniesienia które są po drodze.

Kafar

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Kafar »

Do piątku wstrzymałbym się z wszystkimi testami:
- pogoda,
- prace przy składzie MUX i parametrach transmisji,
- przerwy,
- wyłączenia.
Nie wiadomo za co się łapać, na chwile jest dobrze, potem może być brak sygnału i nie wiadomo czy coś po stronie nadawczej czy u nas.

kiks

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kiks »

fakebox pisze:Witam serdecznie, potrzebuję pomocy w doborze anteny do odbioru DVB-T.
Moja lokalizacja to AL. KEN (poniżej mapa), chciałbym odbierać mocny sygnał o bardzo dobrej jakości, dlatego zdecydowałem się na nadajnik w Raszynie (odległość 14,1 km w linii prostej). Czy jest do dobry wybór, czy lepiej skupić się na PKiN?
Mieszkam na 7 piętrze, posiadam balkon i właśnie na nim chciałbym umieścić antenę. W zasadzie nie ma większych przeszkód na wyznaczonej trasie (mapa).
Ja odbieram na odległości 60 km antena siatkową ze wzmacniaczem antenowym. Profil terenu wskazuje, że jestem przysłonięty jakimś wzniesieniem a mimo to jest OK. Jedyny problem to brak fonii na TVP! i TVP2 ale to nie tylko mój problem, jak widać z licznych postów.
W twoim przypadku każda antena powinna być dobra :D

w.p.

Jak sprawdzić jak lepiej ustawić antenę?

Post autor: w.p. »

Witam!

Póki co (niestety) pytanie bardziej jest na temat Tv analogowej bo cyfrowej chyba nie złapię :/
Chodzi mi o to czy jest możliwość sprawdzenia gdzieś w internecie jak ustawić (na jaki maszt) antenę Tv.

Chodzi mi o miejscowość Opaleniec (wieś w województwie mazowieckim, w powiecie przasnyskim, w gminie Chorzele), a dokładniej jej okolice:
http://www.zumi.pl/namapie.html?&long=2 ... 0800000005
I teraz z tego co wiem rodzina ma ustawioną antenę wg. nich "na Olsztyn" ale nie wiem czy nie ma jakiegoś lepszego źródła sygnału. Niestety antena jest na dachu domu i wchodzić tam nie wiedząc czy warto mi sie nie widzi ;)
Ogólnie to tylko Tvp2 odbiera elegancko. Tvp1 i Polsat śnieżą. Oczywiście nie wiem też jak z instalacją tam jest, ale może przez parę lat coś się zmieniło z sygnałem w okolicy.
Przepraszam za mały offtopic - ale sygnał jest sygnał - nie do końca moja wina że ciągle analogowy...

Pozdrawiam

Wojtek

DVB-T

Re: Jak sprawdzić jak lepiej ustawić antenę?

Post autor: DVB-T »

wykaz stacji z olsztyna - pieczewa: http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokal ... php?pid=85
masz odległość 55 km i właściwie bez polepszenia instalacji antenowej nie możesz liczyć na nic więcej.
Do Warszawy - Raszyna masz 135 km, co przy zastosowaniu bardzo dobrej anteny mogłoby skutkować odbiorem telewizji cyfrowej, ale sprawa jest skomplikowana. Plusem jest fakt, ze po drodze nie ma żadnych przeszkód terenowych:
http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html; ... D26DA69C51
polecałbym antene atx91, do tego koniecznosc poeksperymentowania ze wzmacniaczami lub symetryzatorem. jakbym miał coś polecić to chyba lna-177

w.p.

Re: Jak sprawdzić jak lepiej ustawić antenę?

Post autor: w.p. »

Dziękuję za konstruktywną odpowiedź. To jednak pozostanę przy Pieczewie, ewentualnie nieco skoryguję antenę bo już lata jest ustawiona a może się nieco przesunęła, czy coś. W jakieś większe zabawy z instalacją się nie chcę ładować, bo to rodzina u której jestem raz na parę miesięcy... Doczekać się nie mogę cyfryzacji w Olsztynie (dosłownie :)) bo może się wtedy okazać, że wiele problemów z odbiorem będzie już tylko wspomnieniem. Ale może pojawią się nowe ;)

Jeszcze raz dzięki za informacje i linki - poczekam jeszcze te pół roku na cyfrę i wtedy zobaczę.

Pozdrawiam

Wojtek

Alex

Jaka najlepsza antena do w moich warunkach.

Post autor: Alex »

Witam przymierzam się do odbioru dvb-t wcześniej odkąd pamiętam kablówka ale 80zł to trochę przesada stąd moje pytanko jestem Troche zielony w tej materii. Jaką antenkę wybrać to moje warunki.
1. 18 km od nadajnika w lini prostej moc nadajnika 50 kW polaryzacja pozioma.
2. antena ma być za oknem 2 piętro niema bezpośredniego widoku na nadajnik zasłaniania sąsiedn budynek 3 piętrowy na mojej ulicy dalej teren jest „czysty”. Brakuje może 20 stopni aby było widać nadajnik z okna.
3. niestety nie mam możliwości wejścia na dach sąsiedzi odbierają telewizje analogową na szerokopasmówkach z dachu gdzie nic nie zasłania obraz jest w tym wypadku ok. jak analog ciężko ustawić tvn ale można.

Myślałem o takich antenkach,
Atrax 300 http://www.dvbsklep.pl/antenadvbtatrax300-p-8.html
Signal zewnętrzna a 6040 http://www.dipol.com.pl/antena_dvb-t_ze ... _A6040.htm
Nie wiem czy potrzebny będzie wzmacniacz czy nie.
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A4011.htm
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A0710.htm
te dwie ostatnie to chyba kierunkowe a jeśli nie widać nadajnika to chba się nie nadają poprawcie mnie jeśli się myle.
która będzie najlepsza bo Niechciał bym wydać pieniądze w błoto. Dzięki, że komuś chciało się przeczytać moje wypociny i proszę o odpowiedź osobę znającą się na rzeczy . Chętnie skorzystam ze wszystkich rad.

igal

Dobór anteny - prśba o pomoc

Post autor: igal »

Cześć koledzy

Chciałbym Was prosić o pomoc w wyborze anteny do odbioru DVB-T. Próbowałem dziś zamontować u swojej mamy zestaw do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej z nadajnika Płock/Rachocin. Lokalizacja, to Płock Borowiczki (południowo-wschodnia część Płocka 2-3 m powyżej poziomu Wisły). Antena (Dipol analog, kupiony z 12 lat temu podobna do anteny telewizyjnej A3710 http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A3710.htm nie widzi bezpośrednio nadajnika, jednak odbiór analogowy TVP1 i TVP2 na symetryzatorze jest dobry, brak śnieżenia, odbicia itp. Problem jest jednak z odbiorem MUX2 (kanał 57), który ma sygnał 0 %, natomiast MUX 3 (kanał 35) odbiera bez problemów (sygnał 85-88 %). Zastanawiam się, czy zakres mojej anteny nie kończy się gdzieś po drodze, ponieważ nie mogę inaczej tego zjawiska wytłumaczyć. Jeszcze dziś antena miała wzmacniacz i myślałem, że to on wprowadza zakłócenia, ponieważ sygnał na mierniku raz był, a raz nie. Po przejściu na symetryzator nie zauważyłem pogorszenia odbioru tv analogowej, poziom sygnału na DVB-T kanał 35 był zbliżony, natomiast DVB-T kanał 57 na wzmacniaczu falował a na symetryzatorze był zerowy. Przeglądając podobne wątki na forum, celuję w dwie anteny: wspomniana powyżej http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A3710.htm lub http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2670.htm. Podpowiedzcie mi którą byście wybrali i czy moje przypuszczenia do obecnej anteny są słuszne. Do nadajnika mam jakieś 45 km. Pozdrawiam.

lukasz536
Posty: 103
Rejestracja: 21 grudnia 2010, o 13:31
Odbiornik: Samsung LE32B450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza AZART (MUX 1 i 2) + pojedynczy dipol własnej roboty (MUX 3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra + Baranówka

Dobór anten do odbioru DVB-T z Suchej Góry i k analogowych

Post autor: lukasz536 »

Witam,
mieszkam koło Rzeszowa w miejscowości Malawa położonej na południowy wschód od tegoż miasta. Odległość od centrum Rzeszowa to ok. 8 km. Chciałbym odebrać sygnał DVB-T z Suchej Góry i dodatkowo inne transmisje analogowe. Mam pytanie dotyczące doboru anten i w ogóle wykonania całej instalacji antenowej.
Oto dane które mogą być przydatne:
- lokalizacja mojego domu: 50°1'35.49"N 22°6'13.37"E (dokładna, wg. google earth) wysokość 257 m n.p.m.
- Sucha Góra: 49°45'21.61"N 21°48'42.48"E (dokładna, wg. google earth), wyskość ok. 576 m + wieża 116 m, aczkolwiek podejrzewam, że nadajniki znajdują się niżej
Poniżej link do profilu topograficznego:
http://zapodaj.net/94670d857131.jpg.html
- odległość to 36677 m czyli 36 km i 677 m
- do instalacji trzeba będzie ok. 12 m kabla
- podłączenie trzeba będzie wykonać do 2 telewizorów: jednego LCD z Dvb-t i jednego analoga kineskopowego (który będzie odbierał tylko programy analogowe i nie może zostać wymieniony - babcia boi się zmian :D )
-obecnie odbiór na antenie siatkowej ze wzmacniaczem z nadajnika Baranówka Rzeszów (TV4 k. 27 H, Tvp Info Rzeszów k. 40 H, Polsat k. 48 H, TVN k. 53 H, siła 1000 kW, z wyjątkiem TVN - 1700 kW) i nadajnika Święty Krzyż (TVP1 k. 38 H, 800 000 kW; TVP2 k. 28 H, 1 000 000 kW).
- na moim terenie w grę wchodzą 3 nadajniki: Sucha Góra, Baranówka Rzeszów, Święty Krzyż, (nadajnik z Leżajska Giedlarowej jest na wschód ode mnie, a mój balkon dachowy, na którym chcę zamontować anteny jest po stronie zachodniej: no chyba, że antenę siatkową na strychu, ale to chyba mija się z celem dla samego Tvp 1 i 2)

I tak:
- jak zrobić żeby: TV LCD odbierał DVB-T z Suchej Góry + wszystkie "stare" kanały w analogu (lub może jakiś analogowy z suchej góry, np. TVP2), a TV kineskopowy wszystkie "stare" kanały w analogu (lub alternatywnie może jakiś analogowy z suchej góry, np. TVP2, w celu zrobienia instalację tylko z 2 anten kierunkowych)
- czy da się zrobić jakąś instalacje siatka + kierunkowa lub siatka (krosno, na południe) + siatka (rzeszów +święty krzyż, bardziej na północ) (mogą się zakłócać?);
- czy zrobić instalacje z kierunkowych (2-óch czy 3-ech?)
- czym to lepiej połączyć sumatorem czy zwrotnicą
- o jakich zyskach anteny wybrać
- czy dodawać (np. do kierunkowych) wzmacniacze
- czy łączyć antenę z wzmacniaczem z anteną niewzmocnioną (na niektórych sumatorach nie można łączyć anten z dużą różnicą zysków)

Mam nadzieję, że dane są wystarczające. Byłbym BARDZO wdzięczny za wszelkie porady:-)

Mirek71
Posty: 210
Rejestracja: 27 października 2010, o 10:42
Odbiornik: Panasonic 50g30
Instalacja antenowa: Telmor ASR-860 Pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin - Kołowo

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Mirek71 »

witam
mieszkam w Szczecinie- Niebuszewo(8 piętro) balkon mam od strony południowo zachodniej i nie widzę z niego masztu w Kołowie ok 15 km - a wychylając antenę w lewo tj w kierunku Kołowa maszt przesłania mi narożnik mojego bloku tj. skieruję antenę z balkonu centralnie na ścianę bloku aby była skierowana na maszt- czy tak można ???
proszę o poradę jaką antenę polecacie kupić - cobym nie wtopił :)
pozdrawiam Mirek

rafaello

Jaka antena do odbioru DVB-T w Warszawie

Post autor: rafaello »

Witam,
serdecznie proszę o pomoc w doborze anteny do odbioru DVB-T.
Czy wystarczy antena pokojowa (np. mała antena siatkowa "ASP 2" ze wzmacniaczem), czy musi być antena zewnętrzna? Blok może przysłonić nadajnik z PKiN (A), ale jest on niewątpliwie bliżej...


Obrazek


Z góry dziękuję za pomoc,
serdecznie pozdrawiam,
Rafaello

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Warszawie

Post autor: qwerty »

Przy tej odległości powinieneś złapać na kawałku przewodu antenowego. Broń boże przedwzmacniacz.

rafaello

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Warszawie

Post autor: rafaello »

Ok,
a czy nie muszę ustawić kierunku bardziej na konkretny nadajnik? Czy tu trzeba ograniczyć wówczas zasięg poprzez zastosowanie odp. anteny kierunkowej. Chyba, że może zbierać jednocześnie z 2 nadajników.

Zależy mi, aby mieć jak najlepszą (100%) jakość sygnału.
Czy warto zastosować taką antenę kierunkową z symetryzatorem --> http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm czy wystarczy zwykła siatkowa?

Niegdyś (parę miesięcy temu) testowałem sygnał, ale z pożyczoną kartą DVB-T po USB na laptopie przy zwykłej dołączanej antence i różnie było w pomieszczeniu... Boję się, że budynek może coś tłumić...

_chris_

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Warszawie

Post autor: _chris_ »

rafaello pisze:Niegdyś (parę miesięcy temu) testowałem sygnał, ale z pożyczoną kartą DVB-T po USB na laptopie przy zwykłej dołączanej antence i różnie było w pomieszczeniu... Boję się, że budynek może coś tłumić...
budynek (mury, okna) zawsze tłumi sygnał radiowy. Antenki od tunerów USB to tylko dla "urodzonych w czepku" szczęściarzy.
a czy nie muszę ustawić kierunku bardziej na konkretny nadajnik? Czy tu trzeba ograniczyć wówczas zasięg poprzez zastosowanie odp. anteny kierunkowej. Chyba, że może zbierać jednocześnie z 2 nadajników.
W Warszawie i okolicach DVB-T nadawane jest w SFN (poczytaj wątek w dziale o Warszawie i SFN), więc zwykle, czy się chce czy nie - odbiera się z obu nadajników - ty, w swojej lokalizacji, też tak będziesz miał.

Zawsze najlepsza jest zewnętrzna antena kierunkowa, ma wewnętrznej, przy parametrach nadawanych w Polsce sygnałów DVB-T albo się udaje, albo nie. Niestety, nie ma innej drogi, jak próby.

rafaello

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Warszawie

Post autor: rafaello »

Ok,
zanim przeczytam o synchronicznej transmisji w W-wie (widzę, że jest ponad 120 postów)...
chciałbym jeszcze zapytać fachowo jak wyliczyć parametry anteny odnośnie mojego położenia: azymutów i odległości od PKiN - 10,2 km i od Raszyna - 27,7. Chodzi o parametry takie jak:


Zysk [dBi] ...
Promieniowanie przód./ tyl [dB] ...
Współczynnik fali stojącej ...
Długość samej anteny [m] ...
(Kanały ...)

i jeszcze jedno:


Która antena byłaby najlepsza (czytaj najwłaściwsza) z poniższych?

http://www.dipol.com.pl/antena&dvb,search-4344

czy może Yagi - Digital --> wypadła dobrze (ponoć) w teście: http://www.telewizja-cyfrowa.com/antena_dvb_t.html ?

_chris_

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Warszawie

Post autor: _chris_ »

rafaello pisze:zanim przeczytam o synchronicznej transmisji w W-wie (widzę, że jest ponad 120 postów)...
wystarczy, jak przejrzysz tak od września tego roku... popatrz też w wątki o doborze anten, choćby ten http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=1021
rafaello pisze:jak wyliczyć parametry anteny odnośnie mojego położenia: azymutów i odległości od PKiN - 10,2 km i od Raszyna - 27,7. Chodzi o parametry takie jak:
Zysk [dBi] ...
Promieniowanie przód./ tyl [dB] ...
Współczynnik fali stojącej ...
Długość samej anteny [m] ...
(Kanały ...)
  • Zysk
    W odbiorach w warunkach miejskich wyliczanki zysku anteny w zasadzie niewiele dają, bo sygnały mogą się dość znacznie różnić w zależności od lokalizacji, i to w niedalekich odległościach. A poza tym, DVB-T w trudnym terenie często odbiera się na sygnałach odbitych czy ugiętych, a te mogą być dowolne.

    Dla odległości 10km rozpiętość poziomu sygnału może być bardzo duża - od relatywnie wysokich poziomów przy widoczności nadajnika, kiedy wystarczy jakakolwiek, najmniejsza nawet antena pasywna, po silniejsze anteny kierunkowe (czasami nawet ze wzmacniaczem) kiedy warunki odbioru są bardzo złe. Tu nic nie zastąpi prób lub miernika instalatora.

    Ogólna zasada jest prosta - nigdy za mało zysku w antenie.
    .
  • Promieniowanie przód./ tyl [dB] ...
    Przy normalnych odbiorach stosunek przód / tył, czym większy, tym lepiej - przynajmniej ze 20dB by się przydało. Zawsze.
    .
  • Współczynnik fali stojącej ...
    Zwykle w przypadku anten TV podawany jako Return Loss w 'dB'. Zawsze, czym więcej, tym lepiej. Przyjmuje się, że minimalna wartość powinna być 6..8dB
    .
  • Długość samej anteny [m] ...
    zasada jest prosta - czym dłuższa antena - tym większy jest jej zysk. Ale to jest prawdą dla danego typu anteny. Przy porównywaniu różnych typów anten trzeba skupiać się na parametrach, a nie na porównywaniu długości.
W ogóle - to jak jesteś ciekawy - to masz link do dokumentu o wybieraniu anten:
http://www.cai.org.uk/information/downl ... =7&catid=4
ze strony o sprzęcie do odbioru DVB-T z najlepiej poinformowanego miejsca w tym temacie na świecie - czyli Anglii. A cała strona: http://www.cai.org.uk/index.php
rafaello pisze:Która antena byłaby najlepsza (czytaj najwłaściwsza) z poniższych?
czy może Yagi - Digital --> wypadła dobrze (ponoć) w teście:
dałeś linki do stron ogólnych.
Jak pisałem wyżej - wszystko zawsze zależy od lokalizacji, nie da się 'na sucho' powiedzieć - ta, i żadna inna. Typowo, przy twojej odległości i średnich warunkach odbioru mogłaby być którakolwiek z zewnętrznych (przykładowe wykonania):
  • logoperiodyczna LP34F (Fracarro)
  • Infinito (Televes)
  • DIGITmax HD pasywna (Telkom Telmor)
  • yaga (np. 16/21-69 Dipol)
Ważne, żeby była solidna i starczyła na lata. Poza tym, czym lepsza, tym mniej jakichkolwiek problemów w przyszłości. Jak poczytasz wątki z Warszawy to zobaczysz, że Ci, którzy mają dobre anteny zasadniczo problemów z odbiorem nie mają (pomijając ewentualne problemy ze sprzętem odbiorczym).
Do tego dobry, czarny kabelek antenowy i metalowa wtyczka przy TV...

rafaello

Re: Jaka antena do odbioru DVB-T w Warszawie

Post autor: rafaello »

Chris,
bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź:-)

pozdrowienia! i wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

Zablokowany