[POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

krzysszu

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: krzysszu »

Ok, przy najbliższej okazji kupię symetryzator, jednak teraz bez symetryzatora po odłączeniu zasilania od wzmacniacza pojawia się komunikat "brak sygnału" rozumiem, że po dobraniu kanału i zakupie symetryzatora problem zniknie? W moim tunerze mogę w ustawieniach anteny zmienić kanał, czy dzięki temu mogę użyć automatycznego wyszukiwania kanałów, czy mimo wszystko robić to ręcznie? Nie wiem, czy piszę zrozumiale ;D
Pozdrawiam!

PS. Na chwilę obecną najlepszy odbiór jest na 43 kanale, siła 90, jakość 83. Jednak zdarzają się mimo to zacinki.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kb997 »

@irekr
Nie zgodzę się z tobą. Czym różni się analog od cyfry? Jedno i drugie to fala radiowa. Sam testowałem synfazę z przesunięciem 1/4lambda w dvb-t i uzyskałem doskonałe efekty. Jeżeli normalnie mam siłę sygnału 50-60% i jakość 0-75% a po postawieniu ww. synfazy siła jest 70-75 a jakość 90-95% to powiedz od czego? Chodzi dokładnie o odbiór kanału 48 (czeski mux3) z Ostravy w miejscu śladowego ale stałego sygnału mux3 z Krakowa. Do Ostravy około 95 km i otwarty widok, do Krakowa 40km i wzniesienie, po którego szczycie powiedzmy ślizga się sygnał z Krakowa, mówię tu o pln-zach części Chrzanowa.

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: irekr »

MUX3 z Rusinowa jest nadawany - tak wynika z danych podawanych przez Operatora i UKE - z mocą 20 kW, czyli 1/5 mocy MUX1/2. W Wapnie sygnał MUX1/2 będzie znacznie silniejszy, gdyż w Chojnej jest nadajnik SFN na tych samych kanałach co w Rusinowie.

Kanał 51 jest bezproblemowo odbierany w Obornikach Wielkopolskich a także w Kcyni i Skokach, natomiast z bardzo słabo w Wągrowcu. Wynika to z ukształtowania terenu i termiki okolicach Chodzieży (G. Gontyniec - niepozorne zalesione wzgórze na zachód od miasta). Oczywiście na prawidłowo wykonanych instalacjach antenowych i przy otwartych przestrzeniach w kierunku nadajnika.
Mniejsza moc k.51 wynika z odległości koordynacyjnej nadajnika analogowego TVP1 w Mikstacie. Moim zdaniem te obliczenia, chociaż wykonane prawidłowo przy pomocy komputera i cyfrowej mapy, są błędne, gdyż nie uwzględniają rzeczywistych warunków terenowych i rzeczywistych wartości tłumienia. Uważam, że moc nadajnika k.51 może być podniesiona do nominalnych 100 kW bez obaw o zakłócenia w obszarze działania RTCN Mikstat.
Trzeba jednak pamiętać, że docelowym kanałem MUX3 dla tego obszaru jest k.31, obecnie zajęty przez analogowy sygnał TVP1 w Rusinowie.
Ostatnio zmieniony 17 lipca 2012, o 16:04 przez irekr, łącznie zmieniany 1 raz.

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: irekr »

kb997 - masz całkowitą rację jeżeli rozpatrujesz wytłumianie sygnału nadawanego z MPEG2 i sygnałów analogowych.
Spróbuj to samo zrobić dla dwóch sygnałów MPEG4 nadawanego ortogonalnie (COFDM 8k) i zauważysz różnicę. Tez tak samo myślałem jak Ty i sam miałem te same doświadczenia.
Wytłumienie fazowe dla COFDM jest w miarę skuteczne przy zsumowaniu sygnałów przesuniętych w fazie o 180 stopni, co nie zawsze jest możliwe z uwagi na odbicia i rozproszenie.
Parę dni spędziłem na analizie tego zjawiska i jeszcze nie wszystko rozumiem.


Wyłączenie zasilania wzmacniacza bez jego usunięcia z anteny to włączenie silnego tłumika. Wzmacniacz trzeba fizycznie wyjąć z puszki...

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: m@rtops »

krzysszu pisze:po odłączeniu zasilania od wzmacniacza pojawia się komunikat "brak sygnału"
po odłączeniu zasilacza wzmacniacz w antenie działa jak "tłumik" sygnału
po wymianie na symetryzator należy wymienić wtyczką antenową na zwykłą (najlepiej typu "F" ;) )
podczas ustawiania odbioru pamiętaj że siła nie jest tak ważna jak jakość - więc siła może być niższa nie ma to znaczenia przy stabilnej wyższej jakości :)

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kb997 »

@irekr
Ale ja testowałem synfazę dla multiplexów polskiego i czeskiego. Przy odpowiednich warunkach, ustawieniu anteny itd jestem w stanie złapać resztki mux3 z Chorągwicy natomiast mux3 z Ostravy mam silny i tylko te strzępy z Krakowa mi przeszkadzają. Synfaza daje temu radę. Domyślam się, że przy sygnałach o podobnym natężeniu w tym samym miejscu może się nie udac. A czymże jest popularna anteną siatkowa jak nie układem dipoli szerokopasmowych w synfazie. Czy to dla tego tak wiele osób uważa siatkę za złą antenę?

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: irekr »

kb997 - wierzę i wiem że tak jest. Sam mam podobne doświadczenia.
Ale zrób testy z dwoma sygnałami COFDM MPEG4 i dojdziesz do bardzo ciekawych wniosków.
Na temat "anteny siatkowej" nie będę się na forum - w tym temacie - wypowiadać.

krzysszu

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: krzysszu »

Ok, rozumiem, a czemu konieczna jest wymiana wtyczki?

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: irekr »

Typowa wtyczka antenowa do anteny siatkowej jak wiesz jest zaopatrzona w kabelek z zasilaczem na końcu. Wewnątrz tej wtyczki jest prosty układ oddzielenia składowej stałej napięcia zasilania od sygnałów przychodzących z anteny. Teoretycznie powinno wystarczyć wyjęcie wtyczki z gniazdka "prądowego", jednak taka "wtyczka antenowo-prądowa" wprowadza pewne tłumienie. Do tego samo wykonanie tego wtyku pozostawia wiele do życzenia. Dlatego "dla świętego spokoju" lepiej wymienić ten wtyk na coś podobnego:
http://www.dipol.com.pl/wspolosiowa_wty ... R90800.htm
lub lepiej:
http://www.dipol.com.pl/przejscie_gniaz ... _E8260.htm a na kabel założyć wtyczkę F, taką w miarę porządną...

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: m@rtops »

może nie konieczna lecz zalecana - chyba że zasilacz masz inaczej podpięty - przeważnie przy zasilaczu jest wtyczka z separatorem (możesz też do niej podpiąć tylko wygodniej założyć normalną)
edit
z kątowych polecam taką
http://sklepelektroniczny.com/data/gfx/ ... 2781_3.jpg

krzysszu

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: krzysszu »

Teraz zauważyłem, że wew. obudowy wtyczki jest umieszczona płytka, myślałem, że wystarczy odlutować kabel zasilania. Interesuję się elektroniką, jednak zupełnie w innym kierunku :D Dzięki wielkie za pomoc, kiedy wprowadzę zmiany postaram się napisać co i jak wyszło.
Pozdrawiam!

PS. Dodam tylko, że na kanale 51 mam obecnie siłę 0 i jakość 10-18, czy mimo włączonego wzmacniacza i braku symetryzatora te parametry nie powinny być większe?

Dafi

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Dafi »

Witam.
Jako ze jest to moj pierwszy post na forum witam wszystkich serdecznie.
Mam nastepujacy problem. Mieszkam w czteropietrowym bloku na drugim pietrze. Do nadajnika w Kosztowach mam 11,5 km w linii prostej, niestety okna mam skierowane w przeciwna strone do nadajnika (zdjecie ponizej):
Obrazek
Na drodze nie znajduja sie raczej zadne przeszkody, bloki 10 pietrowe oddalone sa co najmniej o jakis kilometr od moje bloku (profil terenu ponizej).
Obrazek
Antena jaka posiadam to reflektorowa TELMOR ASR-345 z przedzwmzacniaczem (niestety nie wiem jakim) i ustawiona w kierunku jak na zdjeciu (kolor czerwony). Antena zamontowana jest na srodku balkonu (z testow wyszlo ze tak sygan jest najsilniejszy dla kazdego MUX'a).
Obrazek
Z wyłączonym przedwzmacniaczem odbieram tylko MUX2 (nadawany z moca 63 kW) z sila sygnalu jakies 40%, a jakoscia dobra. Parametry podawane przez tv to C/N ok 22 dB oraz BER rzedu E-5, E-6. Po wlaczeniu zasilania do przedwzmacniacza sila sygnalu wzrasta w zaleznosci od momentu do 70-80%, jakosc bez zmian dobra, C/N ok 27 dB i BER 0. Lapie rowniez MUX1 oraz MUX3. MUX1 (moc nadawania 25 kW) parametry wedlug mojego tv to mocno plywajace C/N od 15 dB do 23 db, oraz BER na poziomie E-6 lub 0, sila sygnalu ok 60% jakosc dobra spadajacy do srednia. MUX3 (moc nadajnika 2,5 kW) rowniez plywajace C/N 12-17 dB (chociaz teraz jestem w szoku bo jest wiecej niz na MUX1 i wynosi 18-20 dB, tego jeszcze nie widzialem), BER rzedu E-3, E-6 (w zaleznosci od chwili). Generalnie z wlaczonym przedwzmacniaczem MUX2 oraz MUX1 nie budzi zastrzezen, czasem tvp1 hd przytnie, ale jest ok. I tutaj pojawia sie pytanie. Czy zmiana anteny w okreslonej lokalizacji (niestety spoldzielnia nie chce zgodzic sie na instalacje anteny na dachu, przynajmniej narazie) umozliwi zlapanie sygnalu z lepsza jakoscia, i czy jest szansa na prawidlowy odbior slabego MUX3? Jesli tak to jaka antene wybrac?

Jesli mam jeszcze cos podac to prosze o info.
Pozdrawiam

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: irekr »

Powiem więcej: administrator/właściciel budynku wielorodzinnego ma obowiązek dostosować instalacje anteny zbiorczej do zmian jakie następują i nastąpią.
Nie mam w tej chwili pd ręką aktów prawnych związanych z tym procesem, ale zapewne w Administracji już o tym powinni wiedzieć.
Prawo Lokalowe nakłada na właściciela takiej nieruchomości określone zobowiązania.

Dafi

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Dafi »

@irekr
przegladalem poprzednie strony i nie wiem za bardzo do kogo ta odpowiedz, jesli do mnie to w moim bloku nie ma zbiorczej anteny, spoldzielnia mieszkaniowa ma podpisana umowe z UPC i za 7 zl miesiecznie mozna miec pakiet podstawowy 9 kanalow o zenujacej jakosci, dlatego postanowilem wystawic wlasna antene.

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: irekr »

Nie jesteś odosobniony z tym problemem.

To że administrator ma podpisana umowę z UPC czy innym operatorem nie upoważnia go do dostarczenia sygnału nadawanego przez TP Emitel (operatora multipleksu MUX1/2/3) w formie "okrojonej" - np w wersji analogowej lub cyfrowej DVB-C wymagającej odpłatnego zastosowania dekodera.
Każda zmiana zawartości multipleksu - np odcięcie EPG czy innych informacji zawartych w sygnale, jest pogwałceniem prawa autorskiego.
Inaczej mówić aby wszystko było OK to operator kablowy - na mocy umowy z administratorem - ma obowiązek dostarczyć całą zawartość pakietu wg norm i standardów obowiązujących o jakości niepogorszonej.

Technicznie jest to problem, chociaż można go rozwiązać, stosując pewne zasady. Sygnał DVB-T różni się dość znacznie swoim charakterem od cyfrowego sygnału kablowego DVB-C. Ale można sygnał DVB-T wpuścić w kabel, natomiast nie można sygnału DVB-C przesłać droga radiową.
W państwach gdzie DVB-T jest już mocno rozwinięte stosuje sie do tego najzwyklejsze gappfillery - takie przekaźniki cyfrowe.
I jak zawsze pozostaje podstawowe pytanie; kto za to zapłaci.

Dafi

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Dafi »

Z punktu widzenia mnie czyli lokatora nie interesuje mnie skad bede mial sygnal, chcialbym go po prostu miec w takiej formie jak jest nadawany. Jesli zarzadca budynku ma obowiazek zapewnic lokatorom dostep do sygnalu z multipleksow (za darmo lub nie), to bede inaczej rozmawial z administracja i bede sie uperal do zezwolenia na zamontowanie anteny na dachu (na sasiadujacyhc blokach widze ze sa maszty i nowe tv sat pomontowane na dachach, pewnei samowolka, ale nic z tym nie robia). Narazie chcialbym jednak wiedziec czy z balkonu jestem w stanie uzyskac cos lepszego niz w chwili obecnej.

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: irekr »

Jedną ze starych metod odbioru jest "odbiór z odbicia". W analogu był on najczęściej kiepskiej jakości i często nie do oglądania. W cyfrze jest znacznie lepiej.
Jeżeli masz balkon z przeciwległej strony a naprzeciwko stoi jakiś budynek, to można wykorzystać jego bryłę jako lustro i uzyskać czasami bardzo dobre efekty.

Bez eksperymentów się nie obędzie.

Najlepiej jak podasz pozycję geograficzną, popatrzę nam mapę i będzie można coś powiedzieć...
Ostatnio zmieniony 19 lipca 2012, o 15:05 przez irekr, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: m@rtops »

Dafi pisze:Jesli zarzadca budynku ma obowiazek zapewnic lokatorom dostep do sygnalu z multipleksow (za darmo lub nie), to bede inaczej rozmawial z administracja i bede sie uperal do zezwolenia na zamontowanie anteny na dachu (na sasiadujacyhc blokach widze ze sa maszty i nowe tv sat pomontowane na dachach, pewnei samowolka, ale nic z tym nie robia).
tu jest krótki wątek w tym temacie
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=2&t=2755

Dafi

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Dafi »

@m@rtops
dzieki
irekr pisze:Jedną ze starych metod odbioru jest "odbiór z odbicia". W analogu był on najczęściej kiepskiej jakości i często nie do oglądania. W cyfrze jest znacznie lepiej.
Jeżeli masz balkon z przeciwległej strony a naprzeciwko stoi jakiś budynek, to można wykorzystać jego bryłę jako lustro i uzyskać czasami bardzo dobre efekty.

Bez eksperymentów się nie obędzie.

Najlepiej jak podasz pozycję geograficzną, popatrzę nam mapę i będzie można coś powiedzieć...
Moja lokalizacja to:
50°17'26.91"N
19°6'53.23"E
Kilka postow wyzej wrzucilem fotki z lokalizacja, profilem terenu i danych o aktualnej antenie i dobiorze. Za wszelkei rady i sugestie bede wdzieczny.

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: irekr »

Jest wysoce prawdopodobne, że po skierowaniu anteny na środkową cześć budynku który stoi miedzy Tobą a DK4/S86 uzyskasz zupełnie poprawny odbiór.
Orientacyjnie będzie to azymut 270 stopni, niemal dokładnie na zachód.

Trzeba spróbować.

Zablokowany