[POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

bart_k_pl

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: bart_k_pl »

wolałbym jakąś lepiej wyglądającą antenę, co możecie polecić co zapewni mi nieprzeciętny odbiór?

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: m@rtops »

plecho1 pisze:Tu masz swoją lokalizacje i lokalizację nadajników:
http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html
kol @plecho1
jeżeli chcesz wkleić link jakieś lokalizacji to klikasz na zieloną strzałkę i tam w "dymku" jest gwiazdka - jak w nią klikniesz to wtedy pojawia się link do wklejenia na forum ;)
bart_k_pl pisze: co zapewni mi nieprzeciętny odbiór?
fajne sformułowanie :lol:
nie ważne jak antena wygląda lecz aby spełniała swoją rolę - czyli zapewniała "nieprzeciętny odbiór" :D

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: TomW »

Popieram ostatnie zdanie poprzednika. Nie wiedzieć dlaczego, te brzydkie dobrze się sprawdzają. Było już o tym na forum. :o

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: adac »

@ bart_k_pl:

Na nieprzeciętny odbiór ma też wpływ wysokość zawieszenia anteny (które piętro) i widoczność nadajnika. Tradycyjnie nic o tym nie napisałeś.
Wg mapki: EC-4 masz z tyłu więc próba odbioru z odbicia, możliwa jest lepsza widoczność nadajnika z ul.Sienkiewicza (mux-3, kierunek północny).
Anteny: mała siatkowa ASP-4A, krótka yagi np.taka, albo Milton 165A, jeżeli chcesz coś oryginalniejszego.
Na początek nie polecam anten ze wzmacniaczem, które podałeś wcześniej.

Możesz też próbować z samoróbką z tego działu: DiY.
Ostatnio zmieniony 23 września 2012, o 09:21 przez adac, łącznie zmieniany 1 raz.

bart_k_pl

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: bart_k_pl »

wszystko wporządku, tylko ja mam warunek w mieszkaniu, że jeśli montuję antenę na balkonie to nie może to być taki "druciak" tylko bardziej coś w rodzaju opticona ax800. więc dlatego proszę o pomoc w dobraniu takiej anteny

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: plecho1 »

Dzięki m@rtops, link poprawiony :)

bart_k_pl

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: bart_k_pl »

mieszkam na pietrze trzecim, poprawej stronie jak i po lewej jestem przysloniety 7pietrowym blokiem. mam widok na osiedle manhattan, oraz na katedre przy uplicy piotrkowskiej mam otwarty widok. W linii prostej mam balkon i okna na łódź zygry

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: adac »

Swoje położenie wzgl. nadajników możesz określić z tej: mapki, którą przygotował @plecho1. Jak Ci napisałem wyżej odbiór będziesz miał z zasłoniętych kierunków i z odbicia. Możliwy ze wzgl. na niewielką odległość, ale jest to dodatkowe utrudnienie dla odbiornika.
bart_k_pl pisze: tylko ja mam warunek w mieszkaniu, że jeśli montuję antenę na balkonie to nie może to być taki "druciak" tylko bardziej coś w rodzaju opticona ax800
Wymaganie jak każde inne, producenci mają coś i na tą okoliczność. Proponuję w kolejności:
- Galaxy 165A, pasywna,
- Telmor Digit, pasywna,
- Televes DigiNowa.

Niestety takie anteny są droższe niż przeciętny druciak (dodatkowe wymagania :) )
Zawsze jest też możliwość zrobienia biquada i ukrycia go gdzieś na balkonie, rozmiar niewielki ..

bart_k_pl

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: bart_k_pl »

Czyli Galaxy 165A to najlepsza opcja, dobrze odebrałem?

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: m@rtops »

nikt nie potwierdzi że to najlepsza opcja - odbiór u każdego jest inny :(
więc u kogoś ze zbliżonymi parametrami będzie działać a u kogoś nie
te anteny są mało popularne (raczej ze wzg na cenę) więc trudno powiedzieć w jakich warunkach się sprawdzają ;)

bart_k_pl

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: bart_k_pl »

a jak oceniacie anteny typu wiwa an 220 itp?

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: plecho1 »

Tej anteny osobiście nie używałem ale znając możliwości podobnej samoróbki - biquada, wydaje mi się, że powinna być ok. Ale czy jest warta swojej dość wysokiej ceny, to trudno powiedzieć. Ja wolałem sam zrobić biquada z kawałka drutu miedzianego i powiem szczerze, że jestem zaskoczony jego działaniem. Na tunerze Wiwa HD-90 na tej antenie umieszczonej w mieszkaniu na parterze 40 km od nadajnika o mocy 100kW Siła sygnału była na poziomie 95% a jakość 100%.
Ale nie da się dokładnie powiedzieć, czy taka antena wszędzie będzie dobrze działała. Najlepiej jakbyś interesujące Cię anteny znalazł w jakimś sklepie w Twoim mieście i je wziął z możliwością zwrotu dla przetestowania. Nikt na 100% Ci nie doradzi żadnej anteny bo w każdym miejscu warunki odbioru mogą być zupełnie inne.

bart_k_pl

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: bart_k_pl »

no wiec tak zawinąłem kawałek drutu miedzianego w okrąg i podłączyłem do tv wystawiąjąc przez okno i znalazł mi 32 kanały cyfrowe, lecz tylko MUX1 odbiera w pełni bez zarzutu, reszta wyswietla słaby sygnał lub kanał niedostępny. To znaczy, że po zamontowaniu anteny typu DIPOL 3/21-69, mogę mieć nadzieje na odbiór bezproblemowy?

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: m@rtops »

to wygnij ten drut w kształt biqada (temat masz w tym dziale) lub jeszcze "obierz" koncentryk na ok 15-20 cm i odegnij oplot i gołą żyłę główną w przeciwne strony - w kształt litery "T" - powinno być lepiej (ciekawią mnie te 32 kanały - powinno być ok 20 (+/-) bez kodowanej "mobilnej") :?

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: plecho1 »

Czy tę antenę jakoś wyliczałeś, czy zrobiłeś ją z przypadkowego kawałka drutu?
Najprościej weź kabel antenowy i zdejmij z niego około 11cm izolacji a następnie rozpleć oplot a następnie zwiń go jako osobną żyłę. Dalej żyłę środkową wygnij w jedną stronę a ten zwinięty oplot w drugą stronę tak aby powstała antena w kształcie litery T gdzie daszkiem jest oplot wraz z żyłą środkową a nóżką dalsza część kabla. Ewentualnie zwinięty oplot przytnij na taką samą długość jak żyła główna.
Jest to bardzo prosta antena ale na pewno skuteczniejsza od przypadkowego kawałka drutu.
Jeśli masz materiał i chęci to zrób biquada o boku kwadratu 11cm, będziesz miał więcej pewności jak zadziała interesująca Cię antena.

bart_k_pl

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: bart_k_pl »

ok pożyczyłem antenę DIPOL 3/21-69 i sprawa wyglada tak,, MUX1 w całości bez zarzutu, ale z MUX2 kanały typu tvn i polsat kostkują się i tylko czasem słychać dzwięk. Czyli potrzebuję antenę ze wzmacniaczem?

dodano:

dobra trochę biegania po balkonie i mam tvn i resztę kanałów. Tylko kanaly typu tvp historia tvp2 hd odrobine snieza, jakbym zamiast plytki wlozyl tam taka ze wzmacniaczem powinno pomoc?

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: plecho1 »

Możesz spróbować jakiś o słabym wzmocnieniu. Jeśli prawie jest ok, to taki wzmacniacz powinien pomóc.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: m@rtops »

bart_k_pl pisze: tvp historia tvp2 hd odrobine snieza,
:shock: tu albo masz odbiór ostry albo "pixelozę" (te kostki) nic nie ma śnieżyć - w tunerze powinieneś mieć wskaźniki siły i jakości na danym kanale i wg tego ustawiaj antenę ;)

bart_k_pl

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: bart_k_pl »

słownictwo z przyzwyczajenia, robi się pikseloza na tych kanałach, muszę umieścić na sztywno antenę i pokręcić. trochę zabawy i będzie dobrze :)

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: m@rtops »

jeżeli masz oba wskaźniki to pamiętaj że ważniejszy jest stabilny poziom jakości (85%-100%) a siła może być niższa względem jakości ;)

Zablokowany