[POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

lukasz536
Posty: 103
Rejestracja: 21 grudnia 2010, o 13:31
Odbiornik: Samsung LE32B450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza AZART (MUX 1 i 2) + pojedynczy dipol własnej roboty (MUX 3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra + Baranówka

Re: Dobór anten do odbioru DVB-T z Suchej Góry i k analogowych

Post autor: lukasz536 »

witam
czy informacje, które podałem są zbyt szczegółowe i trudno mi coś z tego powodu doradzić:-)

_chris_

Re: Dobór anten do odbioru DVB-T z Suchej Góry i k analogowych

Post autor: _chris_ »

Pytasz o dość skomplikowaną sytuację mieszania odbioru z wielu kierunków silnych analogów i słabej cyfry, z dodatkowym rozprowadzeniem do wielu punktów, gdzie wiele zależy od warunków lokalnych - więc nikt Ci nie powie zdalnie, że tak, a tak będzie OK. Nie da się.

Ogólnie - oczywiście zestaw anten - jedna na Suchą Górę i druga (lub dwie) na pozostałe nadajniki.

Najbezpieczniej, zakładając, że z Suchej Góry będzie tylko mux-2 na k61 byłoby zastosować dedykowaną zwrotnicę na k61 i resztę kanałów. Takie dedykowane zwrotnice można sobie zamówić - co prawda TVN jest na k53, co jest bardzo blisko k61, ale może by się udało.

W innym przypadku, na szybko, dwie anteny pasywne (jedna na Suchą Górę a druga jak teraz) i sumator antenowy, a za nim wzmacniacz masztowy. Można też próbować wzmacniaczy w antenach, ale raczej spowodowałoby to zakłócenia.

I na próbach podłączasz się bezpośrednio z takiego zestawu (wyjścia wzmacniacza) do jednego TV, bez żadnych rozdziałów po drodze. Dopiero, jak uzyskasz prawidłowe odbiory, zaczynasz zabawę z podziałami.

Trzeba spróbować - z reguły takie zestawy spokojnie działają, ale wszystko zależy, jak pisałem, od okoliczności.

A jak nie da się w ten sposób uzyskać odbioru cyfry, to trzeba wołać instalatora albo samemu dokształcić się dokładnie w technikach antenowych i próbować, próbować, próbować...

jermaj
Posty: 25
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 20:04
Odbiornik: samsung
Instalacja antenowa: siatka ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: św krzyż

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: jermaj »

Witam
Mieszkam w miejscowości Kotki koło Buska Zdroju Mam antene Dipol 16/21-69 i wzmacniacz LNA 177 niestety nie moge złapać sygnału z Suchej Góry to około 110 km Podobno w Busku Zdroju ktoś odbierał MUX 2 na zwykłej siatce bez wzmacniacza.Prosze o pomoc -jaka antena poradzi sobie z taką odległością i przy takjej mocy.

blablacz

Jaka antena w Markach?

Post autor: blablacz »

Witam.
Za pare dni kupuje sobie telewizor dzieki ktoremu bede mogl porzucic sygnal analogowy i zapoznac sie z sygnalem cyfrowym.
Jaka antena bedzie najlepsza do odbioru dvb-t w Markach (15km drogami do PKiN)?

Z gory dziekuje za odpowiedz
Pozdrawiam
Piotr

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: Jaka antena w Markach?

Post autor: orin »

Na tym forum jest wiele wątków na temat anten.
W Twoim wypadku dobra będzie antena kierunkowa bez wzmacniacza np.taka http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm
plus dobry kabel antenowym np. Triset 113 http://www.dipol.com.pl/przewod_koncent ... 1015_1.htm
Bez problemu odbierzesz sygnał TVN Warszawa z PKiN i pozostałe kanały.Antenę kieruj na PKiN, przy ustawianiu możesz wykorzystać jakością obrazu na kanale 45 (analogowy Polsat z PKiN) częstotliwość 663,25 MHz.
W każdym nowoczesnym odbiorniku istnieje możliwość nastrojenia na konkretny kanał lub częstotliwości.

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: Jaka antena w Markach?

Post autor: Tom345 »


blablacz

Re: Jaka antena w Markach?

Post autor: blablacz »

jesli to cos zmieni to zapomnialem poinformowac ze mieszkam w okolicy lasu.
Ma to jakis wplyw na jakosc sygnalu skoro mieszkam >15km od palacu?

Moze te pytanie bedzie glupie ale czy ten kabel ma końcówki?:D

Pozdrawiam

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: Jaka antena w Markach?

Post autor: orin »

W jakiej odległości jesteś od lasu i czy w kierunku PKiN jest las?
Na jakiej wysokości będzie zainstalowana nowa antena?
Czy aktualnie odbierasz analogowe kanały tv i jakiej jakości jest obraz,na jakiej antenie?
Kabel kupuje się na metry w zależności od potrzeb.Jeden koniec podłącza się pod zacisk symetryzatora w antenie a przy telewizorze instalując taką wtyczkę http://www.dipol.com.pl/wspolosiowa_wty ... R90800.htm

blablacz

Re: Jaka antena w Markach?

Post autor: blablacz »

W jakiej odległości jesteś od lasu i czy w kierunku PKiN jest las?
Od wielkiego lasu jestem jakies 400m. Ten las nie jest w kierunku PKiN. A w kierunku PKiN jest dzialka 600m na ktorej sa drzewa jak w lesie (gmina podzielila las i sprzedala na dzialki, stad te skupisko drzew.
Na jakiej wysokości będzie zainstalowana nowa antena?
Raczej na dachu
Czy aktualnie odbierasz analogowe kanały tv i jakiej jakości jest obraz,na jakiej antenie?
odbieram wszystkie 7 kanalow.
Dobrze chodzi polsat tvn i tvp2
Gorzej odbiera Puls i tv4 i tvp1
Natomiast tvp info dziala w ten sposob ze chodzi tak jak puls czy tv4 tylko przez pierwsze 3 sekundy zamiast glosu jest trzeszczenie a potem normalny glos.

Antena to taki druciak stary nie pamietam nazwy (pudelko w smieciach od dawna a na antenie nie ma. Jest powieszona na balkonie w strone palacu.

Pozdrawiam
Piotr

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: Jaka antena w Markach?

Post autor: orin »

W takim razie antena, którą wskazałem plus dobry kabel wystarczą.Jeśli chcesz mieć 99% pewności możesz zainwestować w taką http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2670.htm

anz

Jaka antena do DVB-T ? (nietypowa lokalizacja - 9km od PKiN)

Post autor: anz »

Obrazek

Jakiej anteny użyć i w jaki sposób zamontować aby móc odbierać sygnał z PKiN? Mieszkam na parterze w 4 piętrowym długim bloku. Nadajnik PKiN jest w odległości 9 km ułożony prawie w linii bloku, jednakże ok 10-15 stopni brakuje żeby sygnał w linni prostej dotarł do anteny wywieszonej za oknem. Ten delikatny kąt ułożenia bloku względem PKiN sprawia że sytuacja jest problematyczna. Wydaje mi się że cały sygnał z PKiN będzie rozbijał się o szczyt/bok bloku i do mojej anteny przez dziesiatki ścian w moim bloku nie dotrze.
Nie znam się totalnie na fizyce dlatego moje pytania mogą być dla fachowców śmieszne :)
Proszę napisać czy sygnał może zakręcić o te kilkanaście stopni, czy może w jakimś stopniu się rozprasza czy odbija.
Czy antena pokojowa ze wzmacniaczem powinna wystarczyć? Czy antena kierunkowa w mojej sytuacji ma jakiś sens. Proszę doradzić najlepsze rozwiącanie oraz te anteny które powinny działać (chodzi mi o rodzaje anten oraz konkretne modele).
Z góry dziękuję

zwojtek

Sucha Góra - 30 km - dziura --- jaka antena?

Post autor: zwojtek »

Mieszkam w takiej "dziurze"
Obrazek
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ab8 ... 0c252.html
i chciałbym odbierać ten słynny MUX2.
Wcześniejsze emisje testowe w MPEG2 odbierałem na "siatce" ze wzmacniaczem gdy była ona tuż przy gruncie. Z tej samej anteny tv wyszukuje mi listę kanałów MUX2 i czasem nawet pokaże jakiś ekran lub piksele np. na polsacie.
I teraz tak się zastanawiam, czy zastosowanie mocnej anteny kierunkowej ma tutaj jakikolwiek sens? Czy może wręcz przeciwnie lepiej byłoby zastosować coś w rodzaju dookólnej+wzmacniacz i nastawić się bardziej na sygnał odbity?
Proszę o sugestie osób z doświadczeniem.

Wojtek.
PS. Jak będzie cieplej to jeszcze spróbuję pospacerować po podwórku/dachu z siatką.

piotr_krz
Posty: 27
Rejestracja: 30 grudnia 2010, o 10:15
Odbiornik: Tuner DVB-T do Turbodecodera telewizji n
Instalacja antenowa: Antena Televes DAT HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, Rzeszów - Baranówka

Re: Sucha Góra - 30 km - dziura --- jaka antena?

Post autor: piotr_krz »

W takiej lokalizacji to antena kierunkowa raczej odpada.

anz

Re: Jaka antena do DVB-T ? (nietypowa lokalizacja - 9km od PKiN)

Post autor: anz »

WIDZĘ ŻE NIKT NIE POTRAFI POMÓC !!! A ja myślałem że przynajmniej ktoś spróbuje :(

janek 77

Re: Jaka antena do DVB-T ? (nietypowa lokalizacja - 9km od PKiN)

Post autor: janek 77 »

Może sprawdź na antenie pokojowej co i jak odbierasz a póżniej poproś o radę zamiast się napinać, jak pępek świata, coś zrób. :(
Pożycz antenę, użyj swojej starej... cokolwiek

Napisz jaki tuner i jaki MUX odbierasz
Ostatnio zmieniony 22 stycznia 2011, o 22:49 przez janek 77, łącznie zmieniany 2 razy.

anz

Re: Jaka antena do DVB-T ? (nietypowa lokalizacja - 9km od PKiN)

Post autor: anz »

Na antenie pokojowej odbierało ale bardzo słabo (snieżyło) kilka kanałów. Tylko nie wiem z jakiego nadajnika je łapałem bo wcale nie jest pewnikiem że z nadajnika PKiN.
jeśli nie można stwierdzić że z mojej lokalizacji na 100% da się odbierać tel. cyfrową to proszę przynajmniej podać prawdopodobieństwo.
Pozdrawiam

janek 77

Re: Jaka antena do DVB-T ? (nietypowa lokalizacja - 9km od PKiN)

Post autor: janek 77 »

Jak to mówią górale albo będzie padało albo nie. Czyli 50%
Ostatnio zmieniony 22 stycznia 2011, o 22:53 przez janek 77, łącznie zmieniany 2 razy.

p-b
Posty: 282
Rejestracja: 9 października 2010, o 22:26

Re: Jaka antena do DVB-T ? (nietypowa lokalizacja - 9km od P

Post autor: p-b »

...
Ostatnio zmieniony 20 maja 2012, o 22:33 przez p-b, łącznie zmieniany 1 raz.

anz

Re: Jaka antena do DVB-T ? (nietypowa lokalizacja - 9km od PKiN)

Post autor: anz »

Niestety nie mam możliwości zainstalowania anteny na dachu.
Proszę jeszcze potwierdzić czy takie usytuowanie budynku względem anteny pozwoli na odbiór z anteny pokojowej ze wzmacniaczem?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jaka antena do DVB-T ? (nietypowa lokalizacja - 9km od PKiN)

Post autor: qwerty »

anz pisze:Niestety nie mam możliwości zainstalowania anteny na dachu.
Proszę jeszcze potwierdzić czy takie usytuowanie budynku względem anteny pozwoli na odbiór z anteny pokojowej ze wzmacniaczem?
Pozdrawiam
Sam sprawdź. Nikt nie jest jasnowidzem.

Zablokowany