[POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: adac »

@ agi:
Zamiast nowej anteny kup symetryzator antenowy do montażu w puszce (ok 5 zł), zwykłą wtyczkę antenową
i udaj się z tym do sąsiada majsterkowicza lub najbliższego punktu rtv/agd.
Trzeba te elementy wymienić zamiast fabrycznych i otrzymasz w ten sposób antenę pasywną (bez wzmacniacza i zasilacza) do prób z dvb-t.
Pewne szanse na odbiór masz, jeżeli w miarę dobrze udaje się odbierać analogi.

Generalnie to odbiór cyfrowy powinien być łatwy i przyjemny, tylko czasami zdarzają się małe problemy na początku.
Jeżeli chcesz jako początkujący użytkownik zorientować się w temacie to polecam wątki:
temat: emisja synchroniczna w strefie sfn W-wa i
temat: odbiór dvb-t na antenie pokojowej.

ps. Do prób z poszukiwaniem sygnału w mieszkaniu czy na balkonie przyda Ci się przedłużacz antenowy, kilka metrów. Może to nawet zrobić na miejscu życzliwy sprzedawca.

agi

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: agi »

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi.
Symetryzator zainstalowany i w efekcie mux3 w doskonałej jakości.
Polski Internet rządzi :)

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: m@rtops »

agi pisze: i w efekcie mux3 w doskonałej jakości.
a pozostałe? :?

agi

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: agi »

pozostałe tylko jak wystawie antenę za okno...
widziałam gdzieś tu na forum takie przejściówki pod okno, żeby nie trzeba były wiercić dziur. tylko co w razie deszczu? chyba pozostaje mi zakup anteny zewnętrznej.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: m@rtops »

jeżeli puszka będzie dobrze zabezpieczona to nie ma problemu ;)
na dobrą sprawę "apok" jest 1/4 anteny siatkowej :D

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: K63 »

agi pisze:pozostałe tylko jak wystawie antenę za okno...
widziałam gdzieś tu na forum takie przejściówki pod okno, żeby nie trzeba były wiercić dziur. tylko co w razie deszczu? chyba pozostaje mi zakup anteny zewnętrznej.
http://www.dipol.com.pl/kabel_polaczeni ... _E8234.htm lub http://www.dipol.com.pl/przejscie_gniaz ... _E8232.htm

agi

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: agi »

moja antena w tej chwili przypomina tą antenę:
http://www.dipol.com.pl/antena_asp-4_a_ ... _A0050.htm
czyżby ta miała lepiej zabezpieczoną puszkę??? a może nie trzeba niczego zabezpieczać??? ;)

dziękuję za linki do przejściówek.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: m@rtops »

agi pisze:czyżby ta miała lepiej zabezpieczoną puszkę???
tak - mam antenę "apok" i w niej połówki puszki zamykają się równolegle ("na styk") i powstaje szpara - natomiast w antenach zewnętrznych połówki nachodzą na siebie ("na wcisk") przez co woda nie dostaje się do środka ;)
http://www.lamex.com.pl/pliki/POZO-2530.jpg

kamilm1989

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kamilm1989 »

Witam, podepnę się pod temat. Mieszkam w łodzi na Dąbrowie, dokładnie na ul. Kossaka (blok - 4 piętro). Do nadajnika EC4 w linii prostej mam ok. 2km. Jedynym problemem jest to, że nie widzę nadajnika - okno jest wystawione na zachód więc nadajnik jest zasłonięty. I tu rodzi się pytanie o antenę, która zapewni odbiór cyfrowych kanałów na laptopie z tunerem usb (media tech mt4163). Dodam, że na załączonej małej antence z tunerem złapałem tylko mux1 (oraz jakieś zakodowane kanały) i to nie do końca był komfortowy odbiór.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: m@rtops »

masz blisko - jeśli masz chęci to polecam ;)
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2930

kamilm1989

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kamilm1989 »

Właśnie myślałem o zrobieniu czegoś samemu i na pewno się podejmę zrobienia tej antenki :) ale prosiłbym też o gotowe rozwiązania ;)

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kb997 »

Z gotowych rozwiązań to powinieneś zacząć od anteny siatkowej bo najtańsza albo od tego typu anteny: http://images.dipol.com.pl/pict/a1112+.jpg
Mniejsze mogą być "za słabe" na poprawny odbiór z odbicia.

kamilm1989

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kamilm1989 »

wcześniej się również zastanawiałem nad rozwiązaniami z dipol-a (swoją drogą małe koszty anten jak na moje potrzeby) najpierw spróbuje zrobić coś samemu, a potem zacznę kombinować z gotowymi antenami właśnie z dipol-a

ansowa22

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: ansowa22 »

Taką aatene zamówiłem w dipolu http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2675.htm oraz Feruson Ariva T 65 słowackie stacje kanał 40 i 52 odebrałem bez problemów na wzmacniaczu na symetyzatorze nei udało mi sie natomiast Polskiego muxa żadnego kanał 45 i 61 nie osiągalny. Podłaczenie kabla w antenie powinno być dobre wczęsniej sprawdzaliśy naalogowy odbiór z PArkowej obraz był czysty. Czy nadal trzeba kombinowac może dac wyżej antene 6 metrów nad ziemia. Antena była poziomo albo inną antene tylko nie widzę więszych z większą zyskownością

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kb997 »

@ansowa22
Nie wiem czy piszesz po polsku ale za dużo browarów było czy jesteś Słowakiem i google translator Ci pomaga. Skoro Twój tridigit nie odbiera polskich muxów tylko słowackie to chyba masz zamontowany w polaryzacji V. Dla Polski te "drabinki" mają być jak na zdjęciu czyli jedna nad drugą a nie obok siebie. Lepszej (krótkiej) anteny nie znajdziesz. Tylko ATX jest lepszy ale straszliwie długi. Jak na dobrze ustawionym i przygotowanym tridigicie nie ma odbioru to nic nie odbierzesz, ale mnie to wygląda na błędy w instalacji. Przejrzyj kable, złączki i połączenia. Na tym mocarzu bez wzmacniacza że 150 km powinieneś odbierać w czystym terenie muxy o mocy 100kW.

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: irekr »

kb997: kolega ansowa22 jest w Krynicy (Górskiej) i do tego mieszka w samym centrum miasta, na samym dnie doliny mając w odległości 840 metrów analogowy przemiennik. Z tej odległości nawet 30W ERP potrafi mocno zagłuszyć cokolwiek.
Odbiór w dolinach będąc otoczony wzniesieniami po kilkaset metrów wyższych od lokalizacji anteny nie jest sprawa prostą, można liczyć tylko na dyfrakcję graniową lub rozproszenie termiczne.
Tak jak pisałem i mówiłem telefonicznie: każdy metr zawieszenia anteny może mieć kolosalne znaczenie.

ansowa22

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: ansowa22 »

Błedy w inastalacji nie powinno być choć tego tez nie mogę do końca wykluczyć oprócz kabla koncentryka Tristet P-113 żelowany 10 metrów jest tuner wraz z podłączeniem telewizora. Moze za słabo było przykręcone do symetyzatora albo wzmacniaczka końcówki. Do symetyzaotra użyto przełączke F. Po drugie antena na kiju była trzymana w ręku drżenie rąk też mogło miec wpływ na taki anie inny rezultat poszukiwań sygnału. W moim sąsiedztwie sa wysokie drzewa które tez mają wpływ na odbiór

infinity

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: infinity »

Witam

Proszę o pomoc w doborze odpowiedniej anteny do mojej lokalizacji:
Obrazek

z tego co sie orientowałem to powinna wystarczyc: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... A1910R.htm ale czy aby na pewno? :)
I czy lepiej ustawić się na raszyn czy pkin?

Pkin:
Obrazek

Raszyn
Obrazek

_chris_

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: _chris_ »

@ infinity:
owszem, typowo powinna wystarczyć. Ale 100% pewności nigdy nie ma, bo wszystko zależy od warunków odbiorczych, instalacji wewnątrz budynkowej i ilości odbiorników.

Raszyn i PKiN nadają równolegle (SFN), antenę ustawia się na kierunek, na którym jest lepsza jakość odbieranych sygnałów, pokazywana przez odbiornik. Z tym, że z PKiN-u masz jeszcze możliwość odbioru TVN-HD, więc warto byłoby spróbować jednak PKiN.

isabs

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: isabs »

Witam.
Mieszkam w Trzebnicy na parterze w bloku, okna wychodzą na południowy zachód, za oknami są wysokie drzewa, dalej boisko a później to już same budynki tak jak widać na poniższym zdjęciu:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/179 ... 0846a.html
Mój profil terenu:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... fdaca.html
Anteny nie mogę zamontować na dachu tylko w obrębie swojego mieszkania, wysokość ok 2,5-3m od podłoża. Czy mam szansę złapać sygnał dvb-t, jeżeli tak to jaką antenę kupić?

Zablokowany