[POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: K63 »

Lepiej zastosować antenę o większym zysku niż wzmacniacz. O stosowaniu wzmacniacza w Twojej lokalizacji napisałem w poprzednim poście. Dwa mux-y z Jemiołowa nadawane są na k.45, 46 i sygnał LTE może mieć wpływ na ich odbiór. Niewykluczone że zajdzie konieczność zastosowania filtra/ów LTE.

Ksieciunio
Posty: 11
Rejestracja: 17 września 2017, o 14:24
Miejscowość: Drezdenko

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Ksieciunio »

Może jakaś lepsza antena niż ATZ - 19/21-60. Wolał bym kupić lepszą niż bawić się w zwroty, no chyba ze w/w na bank wystarczy.

Jaki kabel polecasz ? Bo też muszę kupić.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: K63 »

"Na bank" to Ci nikt nie powie. Z większym zyskiem to np. ATZ-25/21-60. Ale to już spora "armata". "Krokodyla" Ci nie proponuję, bo może zbierać zakłócenia z pobliskiej ulicy.
Kabel RG6, najlepiej z żyłą miedzianą 1.13 mm, potrójnym ekranowaniem (tzw. trishield), czarny na zewnątrz, biały do środka, np. takie

Ksieciunio
Posty: 11
Rejestracja: 17 września 2017, o 14:24
Miejscowość: Drezdenko

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Ksieciunio »

Zamiast ATZ - 19 /21-60/ mogę kupić http://sklep.satserwis.pl/antena-uhf-atz-16b-21-69.html ? Bo sklep Intel ma absurdalne ceny za wysyłki.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: poxipol »

Należy unikać anten,które mają zakres pracy powyżej 60 kanału.
Jest to podyktowane między innymi emisją LTE zaraz po 60 K,jak również pogarszającymi się parametrami anteny w szerszym zakresie częstotliwości.

Ksieciunio
Posty: 11
Rejestracja: 17 września 2017, o 14:24
Miejscowość: Drezdenko

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Ksieciunio »

Jakaś inna antena z w/w sklepu ? Bo już zrobiłem zamówienie, jutro bym wymienił na inna.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: poxipol »

Są tam jeszcze anteny gdzie nie uwzględniano dywidendy cyfrowej LTE.
Obecnie powstaje coraz więcej stacji bazowych LTE.Można zbierać też zakłócenia od pobliskiego użytkownika LTE.
W danej chwili może być dobrze,a później różnie.
Antena 21-60,to taki naturalny filtr LTE.
Np.w sklepie Inela bardzo dobra antena http://inel.sklep.pl/pl/p/Antena-ATX-55-21-60/405 ma 21-60, a w twoim sklepie 21-69

Ksieciunio
Posty: 11
Rejestracja: 17 września 2017, o 14:24
Miejscowość: Drezdenko

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Ksieciunio »

Tak, chciałem kupić w tym sklepie, skompletowałem zamówienie i za transport policzyli mnie 80zł - lekka przesada dlatego zmieniłem sklep.

Coś mi się zdaje ze któryś sklep ma zły opis. Bo w tym sklepie satserwis jest taka sama zantena ATX 55 i ma skalę do 69. http://sklep.satserwis.pl/antena-uhf-atx55.html

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: poxipol »

Kiedyś były wyłącznie anteny 21-60.
Początki cyfryzacji-okres przejściowy,były wykorzystywane kanały do emisji 61-69.Aby temu sprostać wielu producentów rozszerzyło zakres pracy w swoich antenkach.Dużo zalega ich jeszcze w magazynach,a i przestawienie się na inną linię produkcyjną to też kłopot.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: K63 »

Ksieciunio pisze:Jakaś inna antena z w/w sklepu ?
ATW 19/21-69. Ale to ryzyko, bo jak Ci pisałem
K63 pisze:w promieniu ok. 300 m masz dwa BTS-y LTE
... po prawej LTE Sferia, a po lewej LTE T-Mobile.
EDIT:
W/w antena i tak odpada, bo możliwy tylko odbiór osobisty.

Ksieciunio
Posty: 11
Rejestracja: 17 września 2017, o 14:24
Miejscowość: Drezdenko

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Ksieciunio »

@K63 - lokalizacja 52.837125, 15.822564 - kierunek Rusinowo. Założony nowy kabel, antena siatkowa, wywalony wzmacniacz i założony symetryzator. Tego rozwiązania byłem bardzo sceptyczny, ale ukłony dla gościa K63, wszystkie programy z MUX1,2,3 działają idealnie. Jeszcze raz dzięki.

W drugiej lokalizacji mam założoną tą antenę http://sklep.satserwis.pl/antena-uhf-atz-16b-21-69.html + symetryzator 21-60 i odbiera MUX 1,2,3 (siła 90%, jakość 100%), na dodatek łapie MUX8 (siła 38%, jakość 52%). Wprost rewelacja.

Albin
Posty: 7
Rejestracja: 15 grudnia 2017, o 15:06
Miejscowość: Wyszków

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Albin »

Witam wszystkich serdecznie.
Potrzebuję zrobić porządek chyba z anteną.
Dokładna lokalizacja - 52.603198, 21.456593, antena skierowana w kierunku Warszawy. Zamontowana jest antena siatkowa ze wzmacniaczem. Przez lato było w miarę dobrze, były problemy z odbiorem to wymieniłem płytkę w środku i się uspokoiło. Użytkownicy zgłosili, że znów jest problem z odbiorem. Okazuje się, że sygnał jest na poziomie około 40% więc słabo. Jakoś lepsza bo prawie 100%. jak tylko sygnał spadnie poniżej 40% zaczynają się artefakty, obraz i dźwięk przerywa i nie da się nic oglądać. Po odłączeniu zasilacza sygnału nie ma, jest 0% (chyba normalne). Problemy są głównie jak pada deszcz/śnieg ale w lato sygnał nigdy nie miał 100%, w najlepszym wypadku było około 70% ale odbiór był ok.
Nie wiem dlaczego antena skierowana jest na Warszawę a nie na Różan, który jest bliżej, ale wszystkie anteny w okolicy są tak ustawione więc pewnie tak ma być.
Generalnie problem pojawia się co jakiś czas od wprowadzenia naziemnej telewizji cyfrowej i chciałbym go
w końcu rozwiązać. Wydaje mi się, że problemem jest za słaba antena, która zbiera za słaby sygnał i należy kupić jakąś mocniejszą antenę kierunkową, która będzie dobrze odbierać sygnał bez żadnych wzmacniaczy itp. Z kolei kolega podpowiada, żebym kupił antenę asr ale jakoś wydaje mi się, że lepsza będzie kierunkowa dlatego proszę o pomoc kogoś kto się lepiej na tym zna ode mnie.
Miło by było jakby ktoś polecił konkretny model anteny. Z góry dziękuję

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: poxipol »

W zasadzie jesteś w zasięgu trzech nadajników.
SFN Raszyn-PKiN
W zależności od posiadanego odbiornika,może występować problem ich synchronizacji - na tych samych kanałach w zastosowaniu przedwzmacniacza w antenie.
Różan to ponad 2X mniejsza odległość,ale moce nadawania bardzo dużo mniejsze -30-6-6 KW.

Z anten o większym zysku energetycznym to np.ATX-91
Powinno się sprawdzić odbiór z obu kierunków + ew.przedwzmacniacz.
Dobry kabel połączeniowy,to też podstawa.

Albin
Posty: 7
Rejestracja: 15 grudnia 2017, o 15:06
Miejscowość: Wyszków

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Albin »

Dziękuję za odpowiedź. Taka antena średnio mi pasuje - mocowana będzie na długiej rurze ustawionej pionowo gdzieś po środku jej wysokości, wyżej nie mam jak podejść. Z tego co widzę, powinna być zamontowana na samym końcu. Po prostu fizycznie nie wpasuje się tu gdzie chce ją zamontować.
Czy antena UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit ECO DVB-T UHF będzie dużo gorsza? Zysk jak widzę w parametrach ma podobny. Czy teoretycznie powinno to odbierać dobry sygnał z symetryzatorem czy jednak w przypadku odległości ~50km wzmacniacz jest konieczny?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: poxipol »

Zyski energetyczne podawane są w różnych jednostkach.
W porównaniu z krokodylem ATX-91 ma 4 dB większego zysku energetycznego.
Są to anteny należące do grupy anten rozbudowanych poprzecznie.
Krokodyl składa się z trzech klasycznych Yagi,a ATX z czterech.Wszystkie są pobudzane synfazowo
Ze względu na parametry dużo korzystniejsza jest ATX -większy zysk,lepsza charakterystyka promieniowania ,co czyni ją także o dużo lepszych właściwościach dyskryminacyjnych ( zakłócenia )

Są też skrócone wersje ATX,np.ATX 55,gdzie mocowanie jest za reflektorem.

Nie ma czegoś takiego że od tylu kilometrów musi być wzmacniacz.
Wzmacniacz nie jest anteną,a służy do zrekompensowania strat na desymetryzacji anteny ,zwrotnicy,kabla.
Wszystko jest uzależnione od natężenia sygnału w danym miejscu odbioru,uzyskanego na zaciskach anteny.

Albin
Posty: 7
Rejestracja: 15 grudnia 2017, o 15:06
Miejscowość: Wyszków

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Albin »

Dziękuję za radę, kupię ATX 55 skoro ma być lepsza od dipola.
Teraz pytanie o wzmacniacz. Na allegro można dostać te anteny w zestawie ze wzmacniaczem LNA 177 lub symetryzatorem. Mam w domu nowy, nieużywany wzmacniacz SWA-6000/6T kupiony, żeby podmienić w tej antenie siatkowej co jest teraz podłączona, że niby obecna płytka dostaje wody i jak pada deszcz to jest problem z odbiorem, ale i tak chcę założyć nową antenę bo z tą siatkową co jakiś czas są różne problemy.
Chciałbym kupić antenę z symetryzatorem a jak sygnał okaże się za słaby założyć swój wzmacniacz. Czy to dobry pomysł czy lepszy będzie LNA 177?
Jeżeli LNA 177 ma być lepszy od tego co mam to chyba lepiej kupić antenę z tym wzmacniaczem i dokupić symetryzator za kilka zł żeby później nie płacić drugi raz za wysyłkę samego wzmacniacza i czekać kilka dni... Jak okaże się niepotrzebny to trudno, niech leży, po prostu chcę zrobić wszystko za jednym razem bez czekania na dosłanie brakujących części. Niestety tu na miejscu jest ograniczony wybór takich rzeczy a ceny sporo przesadzone...
Jeszcze jedno - widziałem 2 rodzaje symetryzatorów. Jeden opisany jako do anteny typu yagi mocowany na "widełki" a drugi bez tego dopisku z otworami w płytce. To jest to samo czy czymś się różnią poza budową?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: poxipol »

Ustawianie anten w kierunku Warszawy ,może też wynikać z dodatkowego odbioru testowego MUX-a.
Najlepszy symetryzator to powinien być SA-IV-V.O większej szerokopasmowości,traci parametry w tym sprawność symetrii.
W każdej takiej płytce przedwzmacniacza również na ich wejściu są różne symetryzatory.
LNA posiada taki kiepski symetryzator I-V,SWA nieco lepsze.

Jeżeli symetryzator ma widełki,zawsze można nieco skorygować rozstaw.
Jeżeli weźmiemy pod uwagę odbiór MUX-8 z dodatkową anteną pasma VHF + zwrotnica,to typowe przedwzmacniacze LNA,SWA kanały 5-69, możliwy może być duży problem z poprawnym odbiorem.
W takiej sytuacji najlepiej jest zastosować np. przedwzmacniacz https://www.telmor.pl/Katalog-produktow ... cz-rurkowy

Albin
Posty: 7
Rejestracja: 15 grudnia 2017, o 15:06
Miejscowość: Wyszków

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Albin »

Nie chcę mux8 ani dodatkowej anteny. Antena->kabel->dekoder. Bez zwrotnic itp, prosta instalacja żeby odbierać tvp1, tvp2, tvn, polsat i podstawowe kanały. Im więcej pytam tym bardziej mam wątpliwości...

Chcę kupić taką antenę ze wzmacniaczem (na wszelki wypadek) http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/antena-telewizyjna-at ... 13621.html i do tego samego sprzedawcy symetryzator http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/wyprzedaz-symetryzato ... 86938.html. Czy to zapewni mi dobry odbiór mux1, 2 i 3? Ewentualnie czy ten wzmacniacz co mam też się nada i nie muszę kupować anteny z LNA177 a mogę zastosować swój jak sam symetryzator będzie za słaby? Chodzi mi o to czy warto wchodzić w ten wzmacniacz czy mój sprawdzi się tak samo i efekt finalny będzie podobny. Nie wiem jeszcze czy przy tej antenie będzie konieczny ale będę montował antenę u dziadków i nie chciałbym żeby zostali bez telewizji jak okaże się jednak, że bez wzmacniacza nie da rady. Wolę kupić na zapas i niech leży może kiedyś się przyda niż nie kupić i czekać później na wysyłkę jak okaże się, że jednak jest potrzebny.
Bardzo dziękuję za fachowe odpowiedzi ale czuje się trochę dziwnie, mam braki wiedzy w tej konkretnej dziedzinie i chciałbym jakąś prostą odpowiedź, kup to i to i powinno być ok a co odpowiedź to więcej fachowej terminologii i bardziej się waham czy to będzie dobrze odbierać czy szukać czegoś innego...

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: poxipol »

Idealnym rozwiązaniem jest pasywna antena z symetryzatorem-bez wzmacniacza.
Sygnał z anteny nie może być ani za słaby ani za mocny.
Wzmacniacze mają do tego,że wzmacniają wszystko-łącznie z zakłóceniami,wprowadzając dodatkowo szumy własne.
Te lepsze posiadają odpowiednią filtrację i mniejsze szumy własne.
Wybór konkretnego wzmacniacza jest uzależniony od uzyskanych parametrów na zaciskach anteny.
Aby wzmacniacz poprawnie pracował, antena musi posiadać minimalny poziom sygnału.
Jeżeli będzie poniżej progu,wtedy nastąpi nadmierne zaszumienie sygnału i w rezultacie nawet całkowity brak odbioru.
Jeżeli poziom sygnału z anteny będzie na większym poziomie i przy zastosowaniu wzmacniacza o dużym wzmocnieniu spowoduje przesterowanie sygnału i podobnie -brak odbioru.

Posiadany przez ciebie wzmacniacz możesz zastosować-posiada bardzo duże wzmocnienie i nie ma możliwości jego regulacji,podobnie jak LNA.
Takim półśrodkiem może być zasilacz z regulacją napięcia,co może płynnie osłabiać wzmocnienie.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: DVB-T/S »

Sygnał może być za mocny bo zawsze można go osłabić bez utraty jakości.

Zablokowany