Yagi 19/21-69 vs. DIGIT_3DT

piotr_krz
Posty: 27
Rejestracja: 30 grudnia 2010, o 10:15
Odbiornik: Tuner DVB-T do Turbodecodera telewizji n
Instalacja antenowa: Antena Televes DAT HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, Rzeszów - Baranówka

Yagi 19/21-69 vs. DIGIT_3DT

Post autor: piotr_krz »

Pozwoliłem sobie napisać w nowym wątku, gdyż nie uzyskałem żadnej odpowiedzi.
Lokalizacja Rzeszów ul. Krzyżanowskiego 4 piętro. Odległość od nadajnika w linii prostej ok. 35 km.
Antena Yagi 19/21-69 + symetryzator (teoretyczne wzmocnienie w okolicach k.61 12 dB): siła 20% jakość oscyluje od 0% do 25% (tuner złapał epg lecz obraz zamrożony).
Antena jw. + wzmacniacz LNA-177: siła ok. 60% jakość oscyluje 0% do 60% (jest obraz, ale często pikseloza co kilkadziesiąt sekund (nie da się niestety oglądać). Coś mnie podkusiło na zmianę anteny na http://www.telmor.pl/Anteny/DIGIT_3DT_antena_pasmowa (teoretyczne wzmocnienie ponad 16 dB). Niestety jest jeszcze gorzej niż na poprzedniej: siła 20% jakość 0%. Może ktoś podpowie dlaczego teoretycznie antena o większym wzmocnieniu zachowuje się gorzej? Ma ktoś jakiś pomysł, co można jeszcze spróbować bez kupowania kolejnej anteny?

damians1

Re: Yagi 19/21-69 vs. DIGIT_3DT

Post autor: damians1 »

A próbowałeś do tej anteny telmoru włożyć wzmacniacz ?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Yagi 19/21-69 vs. DIGIT_3DT

Post autor: qwerty »

damians1 pisze:A próbowałeś do tej anteny telmoru włożyć wzmacniacz ?
Przy takiej odległości wzmacniać sygnał? Bez przesady. Pewnie tuner uszkodzony.

piotr_krz
Posty: 27
Rejestracja: 30 grudnia 2010, o 10:15
Odbiornik: Tuner DVB-T do Turbodecodera telewizji n
Instalacja antenowa: Antena Televes DAT HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, Rzeszów - Baranówka

Re: Yagi 19/21-69 vs. DIGIT_3DT

Post autor: piotr_krz »

qwerty pisze:
damians1 pisze:A próbowałeś do tej anteny telmoru włożyć wzmacniacz ?
Przy takiej odległości wzmacniać sygnał? Bez przesady. Pewnie tuner uszkodzony.
Wzmacniacza jeszcze nie próbowałem, ale nie wiem po co, bo nie ma co wzmacniać jak jakość jest 0.
Tuner jest OK. bo przy testach na k.42 i antenie Yaga odbiór był wporządku. Tyle, że testy na k.42 były prowadzone z mocą 18kW a regularna transmisja z k.61 tylko 10kW. Przyjdzie chyba poczekać do końca 2013 aż zmienią kanał i moc na 50kW. Tylko człowiek niepotrzebnie się napalił.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Yagi 19/21-69 vs. DIGIT_3DT

Post autor: cyber »

Z tej wysokości i odległości Mux o mocy 10 kW powinien chodzić bez problemu ale jak widać to tylko teoretycznie ;) . Obie te anteny są kierunkowe ,należy je ustawić dokładnie w kierunku nadajnika ,jeśli w tym kierunku nie ma typowo wolnej przestrzeni często antena odbiera falę odbitą i należy wtedy metodą prób i błędów ustawić ją optymalnie !Co do wzmacniaczy to LNA 177 ze względu na duuuuże wzmocnienie może przesterowywać . ( np.-moja instalacja posiada wzmacniacz abonencki ALCAD CA-215 z możlwością regulacji wzmocnienia- regulacja ta daje możliwości uniknięcia przesteru i dobrania odpowiedniego wzmocnienia)
Z Yagi lub Digit należałoby się "pobawić" z maxymalnym ukierunkowaniem tych anten oraz jesli będzie "ślad" sygnału zastosowałbym słabszy wzmacniacz np. LNA 101(około 10 zł) lub porządny wzmacniacz z możliwością regulacji wzmocnienia np wymieniony wyżej ALCAD ( jest to większy wydatek ale taki wzmacniacz rozdziela sygnał np. na 2 TV lub wzmacnia także zakres VHF oraz UKF.) Ale na początek LNA 101,zabawa z ukierunkowaniem anteny i to wiele wyjaśni. ;)

piotr_krz
Posty: 27
Rejestracja: 30 grudnia 2010, o 10:15
Odbiornik: Tuner DVB-T do Turbodecodera telewizji n
Instalacja antenowa: Antena Televes DAT HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, Rzeszów - Baranówka

Re: Yagi 19/21-69 vs. DIGIT_3DT

Post autor: piotr_krz »

A tak wygląda profil terenu z Suchej Góry do mojej lokalizacji Obrazek Dodam jeszcze, że bezpośrednio żaden budynek nie przesłania kierunku nadajnika. Najbliższy wyższy budynek od mojego to wieżowiec 10-cio piętrowy, który jest oddalony o ok. 620m ode mnie.

prezes

Re: Yagi 19/21-69 vs. DIGIT_3DT

Post autor: prezes »

Dla porównania : 25 km od rzeszowa w strone lublina , tri digit dipola + LNA 169 i wzmacniaczu terra = siła sygnału 28 , jakość 95-100 % , dobra antena - bez żadnych plastików i efekt jest / dotyczy oczywiście MUX 2 / Pozdrawaim .

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Yagi 19/21-69 vs. DIGIT_3DT

Post autor: qwerty »

prezes pisze:Dla porównania : 25 km od rzeszowa w strone lublina , tri digit dipola + LNA 169 i wzmacniaczu terra = siła sygnału 28 , jakość 95-100 % , dobra antena - bez żadnych plastików i efekt jest / dotyczy oczywiście MUX 2 / Pozdrawaim .
Po co ci takie wzmocnienie?

piotr_krz
Posty: 27
Rejestracja: 30 grudnia 2010, o 10:15
Odbiornik: Tuner DVB-T do Turbodecodera telewizji n
Instalacja antenowa: Antena Televes DAT HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, Rzeszów - Baranówka

Re: Yagi 19/21-69 vs. DIGIT_3DT

Post autor: piotr_krz »

qwerty pisze:
prezes pisze:Dla porównania : 25 km od rzeszowa w strone lublina , tri digit dipola + LNA 169 i wzmacniaczu terra = siła sygnału 28 , jakość 95-100 % , dobra antena - bez żadnych plastików i efekt jest / dotyczy oczywiście MUX 2 / Pozdrawaim .
Po co ci takie wzmocnienie?
Ciekawe jakby się zachowywała z samym symetryzatorem?
A propos plastików w DIGIT_3DT przy wyborze anteny kierowałem się danymi technicznymi i renomą firmy. Wybór padł niestety na TELMORA. Okazało się, że zwykła YAGI 19el. produkcji Wolniak jest lepsza. Przynajmniej tak okazało się w moim przypadku, gdyż na YAGI z symetryzatorem odbiór śladowy był, a na DIGIT_3DT całkowity brak sygnału.

piotr_krz
Posty: 27
Rejestracja: 30 grudnia 2010, o 10:15
Odbiornik: Tuner DVB-T do Turbodecodera telewizji n
Instalacja antenowa: Antena Televes DAT HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, Rzeszów - Baranówka

Re: Yagi 19/21-69 vs. DIGIT_3DT

Post autor: piotr_krz »

Czy wymiana DIGIT_3DT Telmora na Dipol 44/21-69 Tri-Digit lub jakąś siatkę może coś pomóc? Czekam na Wasze opinie.

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: Yagi 19/21-69 vs. DIGIT_3DT

Post autor: Nardis »

Witam,
Przecież to takie oczywiste, że te anteny są projektowane na środek pasma UHF (k45) i nie odbierają dobrze kanałów powyżej 60. Najprostrzym rozwiązaniem jest skrócić dipol anteny Yagi lub tej drugiej do wymiaru:

L= 300/2f * 0,95 + dl

Częstotliwość f dla 61 kanału to ok 794Mhz.

Mamy: L=300/(2*794) * 0.95 = 0,189 m

Czyli w praktyce ma mieć 20 cm nie więcej.
Proporcjonalnie można podocinać symetrycznie względem nośnika wszystkie directory.
Proporcjonalnie, tzn. jeżeli dipol teraz ma 25cm to jest nadmiar 5cm/25cm =1/5 czyli 20%.
Czyli o 20% należy poskracać directory. Odległości zostawiamy bez zmian.

pozdrawiam,
Nardis

_Martin_

Re: Yagi 19/21-69 vs. DIGIT_3DT

Post autor: _Martin_ »

Coś musi być u Ciebie nie tak... U mnie odleglosc od nadajnika 61 km (za rzeszowem)odbieram na takim dziadostwie:
[link do serwisu aukcyjnego usunięto zgodnie z regulaminem]

z sila 80-85% mux 2 i 75-80 mux 3.

Sprawdz kable i popracuj nad ustawieniem anteny.
Ewentualnie pozycz od kogos tuner/telewizor.

Zablokowany