Antena panelowa do odbioru DVB-T

bogdan48
Posty: 50
Rejestracja: 28 grudnia 2010, o 17:47
Odbiornik: Wiwa-50 ,Dekoder Opticum x-7
Instalacja antenowa: antena siatkowa zawieszona przy domku na dzialce,Antena panelowa na balkonie
Nadajnik - obiekt nadawczy: Such Gora

Antena panelowa do odbioru DVB-T

Post autor: bogdan48 »

Witam-mieszkam w Rzeszowie.Moze mi ktos z panstwa doradzic jaka Antene Panelowa kupic zebym mogl odbierac programy cyfrowe.Tylko z powodu tego ze bedzie zamontowana na balkonie a juz jest talez ,interesuje mnie tylko Antena Panelowa.Do nadajnika na Suchej Gorze jest okolo 35km,moc nadajnika 10kw w tej chwili.Zakupilem Antene DVB-T ANT-15 Strong nie dala rady i zwrocilem.Wtej chwili odbieram Mux-2 na siatkowej bez wzmaczniacza sygnal jest 68-72% ,zadowolil by mnie taki sygnal ale z anteny panelowej.Moze ktos z panstwa ma taka zamontowana to prosilbym o dobra rade dla mnie.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Antena Panelowa -jaka?

Post autor: apk »

Możesz zastosować antenę telewizyjną DIPOL 16/21-69 DVB-T http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1610.htm lub trochę lepszą antenę telewizyjną UHF ATX-55 http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... XA3695.htm
Wzmacniacza raczej nie będzie potrzebny, ale jak już to o małym współczynniku wzmocnienia taki jak swa-9002/cer Wzmocnienie 6 – 12 dB Szumy 0,9 dB http://anteny.bazarek.pl/opis/id,558819/from,gratka/ lub inny o małym wzmocnieniu .
Dobra antena panelowa powinna być 3 - 4 razy szersza i dłuższa od anten do Internetu a więc te malutkie często nie sprawdzają się bo albo nadajnik jest za daleko albo słaba moc nadajnika. :)

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: Antena Panelowa -jaka?

Post autor: lpf1972 »

apk, wymienione przez Ciebie anteny, nie są antenami panelowymi.
bogdan48 popularne anteny siatkowe, to de facto to co inni nazywają panelowymi. Zobacz to, zasada działania jak zwykła siatka, ale czy lepsza?

kamspox

Re: Antena Panelowa -jaka?

Post autor: kamspox »

Witam, ja osobiście polecam antene panelową DVB-T ---> http://anteny.pl/antena-panel-zewnetrzna-p-536.html myślę, że w twoich warunkach powinna sie sprawdzic i złapiesz sygnał z Suchej Góry bez problemu. Polecam przetestować :)

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: Antena Panelowa -jaka?

Post autor: lpf1972 »

Taka antena wg mnie to wielka niewiadoma... bo co jest w środku? W sklepie nie ma żadnych opisów (zysk, wzmocnienie, opis). Podejrzewam że jest to konstrukcja oparta o wzmacniacz w rodzaju LNA101 (lub podobny) z dokręconymi wąsami ><
Wbrew pozorom zwykła antena siatkowa (markowa) może być najtańszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem. Przykładowo mój sąsiad (33km do nadajnika 15kW ERP) ma zwykłą "marketową" antenę - wynik poziom sygnału 80, 0 błędów.

kamspox

Re: Antena Panelowa -jaka?

Post autor: kamspox »

W sklepie podana jest specyfikacja :
DANE TECHNICZNE :

zakres odbioru VHF/UKF

zysk energetyczny ze wzmacniaczem 45dB

widoczność kątowa pozioma 52°

widoczność kątowa pionowa 35°

impedancja wyjścia 75 Ω

wymiary anteny 18,5x16x3 cm

waga 0,45 kg



W pudełku:
- antena
- zasilacz
- polska instrukcja

jest to chyba mocna antena jak na takie wymiary...

janek 77

Re: Antena Panelowa -jaka?

Post autor: janek 77 »

Czy używasz tej anteny....?
Czy sprzedajesz...
Całe te super wzmacniacze w konstrukcji mydelniczki to tylko bajer aby coś wcisnąć.
Wąsy byc może z miedzi i jakiś super wzmacniacz. Na giełdach kupują to ludzie mieszkający 10 km od nadajnika bo coż to za moc...
Ależ ona ma wzmocnienie.. 45 a ta ach 50dB
tylko po co?
skoro nie odbiera wszystkich programów np. TVP Historia czy Kultura? ;) oczywiście według ciekawych danych sprzedawcy...
Ostatnio zmieniony 27 stycznia 2011, o 00:25 przez janek 77, łącznie zmieniany 1 raz.

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: Antena Panelowa -jaka?

Post autor: lpf1972 »

Jeden z użytkowników tego forum zbudował model właśnie takiej anteny, tyle że bez pudełka z napisem DVB-T
Obrazek
Tu szczegóły techniczne i dokładniejsze zdjęcia.

kamspox

Re: Antena Panelowa -jaka?

Post autor: kamspox »

No, to chyba normalne... a z czego mogłaby sie składać antena?? ze wzmacniacza, sumetryzatora i 2 dipolków, promienników.

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: Antena Panelowa -jaka?

Post autor: lpf1972 »

Mnie wystarczyło ok. 2m z groszem drutu Cu 1,5mm2 + 1m koryta kablowego + 2godz świetnej zabawy. Jednak zaznaczam że zakładającemu temat bogdan48 chodziło o antenę panelową lepszą od tej:
Obrazek
patrząc na nią widzę że w środku są dwa dipole (wymiary) połączone synfazowo + wzmacniacz 15dB dające łącznie ok. 20dBi skuteczności (zysk anteny + wzmocnienie). Twoja propozycja to jeden dipol z dużym wzmacniaczem. A ten wzmacniacz nic nie da! bogdan48 pisze że odbiera sygnał na siatce z symetryzatorem, a takie anteny mają ok. 12..14dBi zysku i tyle wystarczy w zupełności. Ale mówimy o zysku z układu antenowego, a nie wzmacnianiu sygnału odebranego z pojedynczego dipola o poziomie niewiele wyższym niż poziomie szumu.
Widać też, że estetyka ma dla zakładającego wątek duże znaczenie, więc niestety mamy klops - bo ofert w takim wykonaniu jest mało.

janek 77

Re: Antena Panelowa -jaka?

Post autor: janek 77 »

Dokładnie j.w
Nie lepiej to Antenkę ATRAX 300 albo trochę zmodyfikowac oczekiwania i DVB-T Digit - aktywna TELMOR.
a nie jakieś "wynalazki"
34km robi swoje. Nikt nie broni próbować ale ja jakoś nie wierzę w mydelniczki po tuningu
Ostatnio zmieniony 27 stycznia 2011, o 09:39 przez janek 77, łącznie zmieniany 1 raz.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Antena Panelowa -jaka?

Post autor: apk »

Anteny panelowe sprawdzają się w Niemczech gdzie analog wyłączono w 2008 r. gdzie doświetlono duże miasta i tam na można odbierać na antenach panelowych albo na takim kawałku drutu jak na zdjęciu http://www.skapiec.pl/img/844658-54-1-l ... delux.html . :)

bogdan48
Posty: 50
Rejestracja: 28 grudnia 2010, o 17:47
Odbiornik: Wiwa-50 ,Dekoder Opticum x-7
Instalacja antenowa: antena siatkowa zawieszona przy domku na dzialce,Antena panelowa na balkonie
Nadajnik - obiekt nadawczy: Such Gora

Re: Antena Panelowa -jaka?

Post autor: bogdan48 »

Witam :Dzieki panowie za podpowiedzi.Mnie tak naprawde zalezy aby to byla jak najmniejsza antena bo bedzie na balkonie.Ta jedna antene widzialem na allegro szprzedaje ja z Tarnowa za komplet z rozdzielaczem i zasilaczem na dwa TV 114zl,zebym byl pewny ze bedzie wzialbym.Czytalem tez o antenie ATRAX-300 ona jest bez zasilacza i wzmaczniacza tylko nie ma narazie w sklepach.Maja otworzyc 12.02 w Rzeszowie sklep ELEKTRO-WORLD.PL w Galerii Nowy Swiat zaczekam mysle ze ja zakupie i wyprobuje. MAM jeszcze jedno pytanie otorz na tej antenie siatkowej co odbieran teraz nie ma SYMETRYZATORA tylko podpiety jest kabel do drutow czy moze tak byc czy musi byc symetryzator. Nie wiem tez dlaczego po zalaczeniu dzis sygnalu na SUCHEJ GORZE na kanale 42 i 61 zaczelo mi dosc szadkowac wczesniej zdazalo sie ale duzo mniej.Na kanale 42 jest sygnal 55 -55% a na kanale 61 jest sygnal 74-64%.Moze byc to ze antene przywiazalem do pretow balkonu a wczesniej byla troche wyzej dotykala gornej poreczy balkonu.Duzo tego napisalem ale moze ktos zechce cos podpowiedziec . Pozdrawiam -Bogdan

bogdan48
Posty: 50
Rejestracja: 28 grudnia 2010, o 17:47
Odbiornik: Wiwa-50 ,Dekoder Opticum x-7
Instalacja antenowa: antena siatkowa zawieszona przy domku na dzialce,Antena panelowa na balkonie
Nadajnik - obiekt nadawczy: Such Gora

Re: Antena Panelowa -jaka?

Post autor: bogdan48 »

Witam jeszcze raz .Takie jeszcze mam pytanie.Najprawdopodobniej zakupie jesli dostane antene ATRAX-300 wiadomo ona nie ma i wzmaczniacza i zasilacza,ale czy mozna kupic i podlaczyc do niej wzmaczniacz jakichs czy to bedzie z zasilaniem czy bez jesli tak to jaki nazwa ,czy tylko tak jak jest.

wachcio

Re: Antena Panelowa -jaka?

Post autor: wachcio »

Kolego bogdan48 zacznij od założenia w tę siatkę symetryzatora za 2 PLN a myślę, że zobaczysz różnicę w sygnale.
Ja bym Ci mógł polecić z czystym sumieniem http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A4011.htm Myślę, że te te 38cm długości i 48 szerokości nie powinno sprawić problemów. Jeśli masz choć trochę zacięcia do majsterkowania to zrób antenę sam za śmieszne pieniądze. Może być mała Yagi lub Biquad (coś takiego http://www.dipol.com.pl/antena_dvb-t_ze ... _A6040.htm). Koszt samoróbek to max 5-10 PLN...

kamspox

Re: Antena Panelowa -jaka?

Post autor: kamspox »

bogdan48 Witam, napisz na meila
[ciach ... treść "promocyjna" wycięta, zapraszam do lektury regulaminu]
Pozdrawiam i czekam na odpowiedź :) A potem przedstawisz swoje doświadczenia z antenką :)

bogdan48
Posty: 50
Rejestracja: 28 grudnia 2010, o 17:47
Odbiornik: Wiwa-50 ,Dekoder Opticum x-7
Instalacja antenowa: antena siatkowa zawieszona przy domku na dzialce,Antena panelowa na balkonie
Nadajnik - obiekt nadawczy: Such Gora

Re: Antena Panelowa -jaka?

Post autor: bogdan48 »

Witam-dzieki za podpowiedzi napewno sie przydadza.Otorz kupilem i podlaczylem ten symetryzator (dzis akurat sprzyjala pogoda) ustawilem antene ta siatkowa tak jak byla i jest dobrze .Przestalo szatkowac na tych programach na kanale 61,sygnal jest 74-64% .Na kanale 42 sygnal jest 58-65% wczesniej bylo na nich dobrze i teraz tez.Takze narazie jestem ztego zadowolony moze tak zostac jakis czas ale bede dalej szukal Anteny Panelowej,chodzi mi o estetyke na balkonie.Dzieki wszystkim za rady ,podpowiedzi zawsze to kilka glow a nie jedna,Pozdrawiam.

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: Antena Panelowa -jaka?

Post autor: lpf1972 »

kamspox pisze:bogdan48 Witam, napisz na meila [...] ( napisz że piszesz z forum emitel )Wyslemy do Ciebie antenkę do testów [...] :0 Pozdrawiam i czekam na odpowiedź :) A potem przedstawisz swoje doświadczenia z antenką :)
Miła taka reakcja, ale moim skromnym zdaniem powinno to pójść na PW, a nie na forum.

Oriel
Posty: 2
Rejestracja: 9 lipca 2015, o 20:44

Re: Antena Panelowa -jaka?

Post autor: Oriel »

kamspox pisze:Witam, ja osobiście polecam antene panelową DVB-T ---> anteny.pl/antena-panel-zewnetrzna-p-536.html
Mieszkam około 30km od nadajnika. Jako tunera używam Arivy T65 i przy starej antenie miałem problem, bo łapało jakieś sygnały z odległych odbiorników i ustawiało jako główne. Musiałem odłączać zasilacz przy wyszukiwaniu kanałów i potem włączać. Czy taka podana przez Kamspox'a antena sprawdziłaby się u mnie? Ona chyba jest bez zasilacza? Budynek jest dość niski.


_________________
Antyhaczyk: Smart Pożyczka - moja recenzja - opinia o Smart Pożyczka
Ostatnio zmieniony 9 października 2023, o 13:55 przez Oriel, łącznie zmieniany 4 razy.

Wojtak
Posty: 12
Rejestracja: 27 kwietnia 2015, o 10:13

Re: Antena panelowa do odbioru DVB-T

Post autor: Wojtak »

Te anteny panelowe zewnętrzne to jakiego producenta? Osobiście z dobrych firm anten panelowych zobacz sobie anteny Maximum
Ostatnio zmieniony 14 lipca 2015, o 15:57 przez Wojtak, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany