Maszt antenowy

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jak poprawic odbior oraz jaki maszt do anteny?

Post autor: qwerty »

blablacz pisze:Takie 3 metry na kominie plus kawał anteny to się robi niezły piorunołap
chodzi o to ze walnie piorun w antene czy w ta rure? Bo jesli chodzi Ci o rure to moge owinac miejsce laczenia rury z antena jakas izolacja oprocz tego izolatora galwanicznego.

Za cala pomoc serdecznie dziekuje.
Takie zabezpieczenia przeciwprzepięciowe to można sobie darować. Poczytaj http://ochrona.net.pl/ a w szczególności http://ochrona.net.pl/pdf/Odgromowa_35.pdf

blablacz

Re: Jak poprawic odbior oraz jaki maszt do anteny?

Post autor: blablacz »

no i narobiliscie mi teraz stracha z tym masztem. Jakies instalacje i inne cuda przeciez to kosztuje. A jaka jest szansa ze ten izolator galwaniczny ochroni sprzet przed piorunem? Od czego to zalezy? Sory ze tak wypytuje ale kompletnie sie na tym nie znam

Pozdrawiam

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: Jak poprawic odbior oraz jaki maszt do anteny?

Post autor: tolus »

Kolego nie panikuj - jesli w promieniu kikudziesieciu metrow masz drzewa wyzsze jak twoj dom z masztem spij spokojnie ;) jesli masz maszt nie uziemiony to w czasie burzy wylaczaj wszystko na power off i bedzie spokoj. wiecej sprzetu sie popalilo od lini telefonicznych czy Lan niz od piorunow ;) Mi raz jak piorunek walnal to tylko padl zasilacz od AP, a biedne drzewko 100m od domu co roku traci pare galezi z korony...

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jak poprawic odbior oraz jaki maszt do anteny?

Post autor: qwerty »

blablacz pisze:no i narobiliscie mi teraz stracha z tym masztem. Jakies instalacje i inne cuda przeciez to kosztuje. A jaka jest szansa ze ten izolator galwaniczny ochroni sprzet przed piorunem? Od czego to zalezy? Sory ze tak wypytuje ale kompletnie sie na tym nie znam
Nie jest to taki duży koszt. Wystarczy pionowy zwód przy antenie (w odległości 0,7 m i uziemić). Jak boisz się to się ubezpiecz od wyładowań piorunowych. Miałem okazję widzieć skutki uderzenia pioruna w dom. Po za uderzenia w dach uszkodził tylko instalację domową - przewody zostały wyrwane ze ściany. Nikomu się nie stało.

blablacz

Re: Jak poprawic odbior oraz jaki maszt do anteny?

Post autor: blablacz »

Kolego nie panikuj - jesli w promieniu kikudziesieciu metrow masz drzewa wyzsze jak twoj dom z masztem spij spokojnie ;) jesli masz maszt nie uziemiony to w czasie burzy wylaczaj wszystko na power off i bedzie spokoj. wiecej sprzetu sie popalilo od lini telefonicznych czy Lan niz od piorunow ;) Mi raz jak piorunek walnal to tylko padl zasilacz od AP, a biedne drzewko 100m od domu co roku traci pare galezi z korony...
No to akurat spokojnie bo mam na swojej dzialce kilka drzew 2 razy wiekszych niz moj dom a bezposrednio za moim plotem jest kawalek lasu. Ogolnie mieszkam w miejscu gdzie do niedawna byl las ale gmina postanowila podzielic ten teren i sprzedac.
Wystarczy pionowy zwód przy antenie (w odległości 0,7 m i uziemić). Jak boisz się to się ubezpiecz od wyładowań piorunowych.
Z pewnoscia to zrobie. Ubezpieczac sie nie zamierzam.
Miałem okazję widzieć skutki uderzenia pioruna w dom. Po za uderzenia w dach uszkodził tylko instalację domową - przewody zostały wyrwane ze ściany. Nikomu się nie stało.
ja sie martwie ogolnie tylko o telewizor. Dobra jakos to bedzie.

Dziekuje Wam wszystkim serdecznie za pomoc.
Pozdrawiam
Piotr

lukas842

Re: drugi multipleks

Post autor: lukas842 »

Witam, ma ktos jakis pomysł co zrobić zeby polepszyć moc sygnału? bo gdy kieruje antene siatkową ze wzmacniaczem lna-177 na któryś z nadajników(ok 100km) to jakość mam 100% a siłę 0% niezależnie od multipleksu. Dodam ze posiadam tuner hybrydowy MD95700 a profil terenu jest równy. Moze ktos juz spotkał się z taką sytuacją?

jogi

Re: drugi multipleks

Post autor: jogi »

marli pisze:Należy zapytać w dziale Anteny i systemy antenowe, ale raczej wypada zacząć od wymiany "anteny"
Antena siatkowa na taką odległosc się nie nadaje, ja mieszkam ok 80km od nadajnika w Kisielicach antenę mam ATX-55 wzmacniacz lna-177, sygnał 74%, odbiór bez zakłóceń tylko narazie mux3 a mux2 do konca kwietnia mają włączyć. Najpierw kupiłem antenę ATX-91 było dożo zakłóceń skróciłem ją do wielkości ATX-55 i nie nażekam obraz mam lepszy i ostrzejszy jak na satelicie.

lukas842

Re: drugi multipleks

Post autor: lukas842 »

gdybym miał możliwość zamontowania anteny kierunkowej to juz dawno bym to zrobil ale niestety miejsce w którym mieszkam nie pozwala mi na to, jedyne co mogę to antenę reflektorową chociaz nie wiem czy to pomoże

Bogdan G.
Posty: 75
Rejestracja: 24 kwietnia 2010, o 18:22

Re: drugi multipleks

Post autor: Bogdan G. »

lukas842 pisze:Witam, ma ktos jakis pomysł co zrobić zeby polepszyć moc sygnału? bo gdy kieruje antene siatkową ze wzmacniaczem lna-177 na któryś z nadajników(ok 100km) to jakość mam 100% a siłę 0% niezależnie od multipleksu. Dodam ze posiadam tuner hybrydowy MD95700 a profil terenu jest równy. Moze ktos juz spotkał się z taką sytuacją?
U mnie też Splash Lite pokazuje 0% siły sygnału niezależnie od tego czy sygnał jest czy go nie ma . Tak więc jeżeli obraz jest dobry ( jakość 100% ) nie warto się tym przejmować .

lukas842

Re: drugi multipleks

Post autor: lukas842 »

No właśnie korzystam z programu Splash Lite i jakość jest 100% sygnał 0% i nie znajduje żadnego kanału

wabikboy

Re: drugi multipleks

Post autor: wabikboy »

Ja używam Dvb dream a wcześniej progdvb i te programy podobnie pokazywały stym że siłe na 100% a jakość tak jak trzeba. pracowały z tunerem x3m tu1100-r. te programy z tego co wiem bardzie przeznaczone są do pracy z konwenterami Satelitarnymi więc mogą pokazywać nie poprawnie sygnał.

pgrzes
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava

Re: Jak poprawic odbior oraz jaki maszt do anteny?

Post autor: pgrzes »

Poprawne wskazania siły/jakości w tunerach PC zależą od zamontowanych układów i sterowników. Często jest niestety tak, że parametry te zmieniają się tylko z dużym skokiem (u mnie siła 0 i 99%, jakość 0, 50 i 100%).

michael_1234
Posty: 28
Rejestracja: 7 lipca 2011, o 23:10
Odbiornik: TV Samsung, TV Sharp, TV Philips, Signal HD 507
Instalacja antenowa: UHF Dipol 17/21-60 Tri-Digit MINI, LNA-177 + zasilacz, na poddaszu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jak poprawic odbior oraz jaki maszt do anteny?

Post autor: michael_1234 »

Witam,
Czy można użyć rurki aluminiowej jako podwyższenie dla anteny?
Samą antenę podniosłem na pojedynczym maszcie o 10 cm i poprawiło to siłę sygnału do 60%.
Teraz chciałbym jeszcze dołożyć około 1m i zastanawiam się czy rurka aluminiowa czy stalowa.
Antena zamocowana w obrębie balkonu.

Dzięki
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
derwalski
Posty: 80
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Bravia W4000/LV5HDeluxe/Wiwa HD-90/Opticum HD TS 9600
Instalacja antenowa: 11 el. Y-U
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żółwieniec/Śrem

Re: Jak poprawic odbior oraz jaki maszt do anteny?

Post autor: derwalski »

Jak najbardziej. Ja do 5 m stalówki ocynkowanej fi 50x1,5 dołożyłem 3,5 alu fi 50x1,5. Bez odciągów, w szczycie domu, ok. 10m n.p.z. Antena 25 el. Y-U. Wisi to już ok. 3 lat. Co burza lub silniejsze wiatry to spoglądam na tą moją instalację z pewnym powątpiewaniem. A ona nic.

gajowy

Re: Jak poprawic odbior oraz jaki maszt do anteny?

Post autor: gajowy »

gwoli ciekawości. mam 3m 3/4 cala stal a wcześniej na szczycie dodatkowo antene cb 5/8 czyli plus ok 6m i nigdy jakoś nic nie strzeliło :twisted:

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Stabilność masztu

Post autor: DVB-T/S »

Wszystko zależy od odległości od nadajnika.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Stabilność masztu

Post autor: Puma »

U mnie maszt się chwieje przy wietrze i obserwując siłę sygnału w TV są wahania 1-2% co nie robi żadnego wrażenia na odbiorze.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Stabilność masztu

Post autor: DVB-T/S »

Niby nie bo to zależy ile maszt ma odchyłu i w jakim kierunku.

luxpiotr
Posty: 5
Rejestracja: 15 maja 2012, o 13:46

Jaki wpływ ma maszt na odbiór anteny?

Post autor: luxpiotr »

Czy rodzaj masztu ma jakiś większy wpływ na odbiór anteny? Chodzi mi np. o różnice między aluminiowym a stalowym, długością całkowitą, czy jest czymś pomalowany, odległość między dachem a anteną. Czy antena powinna być jakoś odizolowana od masztu tzn. jakieś np. gumowe wkładki między uchwytem anteny a masztem - bo może maszt sam robi za taką antenę? Czy np. jeśli nadajnik jest po przeciwnej stronie domu i cały sygnał musi "przechodzić nad dachem" to jest wtedy gorszy?

mono

Re: Jaki wpływ ma maszt na odbiór anteny?

Post autor: mono »

Właśnie... fajne pytanie też mnie to interesuje .. może ktoś mądry wypowie się :)

Zablokowany