Jak wzmocnić sygnał z Televes DAT 45 MIX

elgato

Jak wzmocnić sygnał z Televes DAT 45 MIX

Post autor: elgato »

Panowie - antena jak w temacie... dla ścisłości poniżej link do anteny jaką posiadam:
http://www.damixsat.pl/?id=pokaz_produkt&id_prod=60980

Notorycznie jakieś kłopoty z sygnałem - obecnie na TVN-ach nie da się oglądać....

Powiedzcie proszę czym wzmocnić taką antenę? Jest ponoć aktywna, czyli posiada wzmacniacz....ale :

1) Po podłączeniu zasilacza 12V - ginie wszystko: siła i jakość 0
2) Przy zasileniu jej zasilaniem z tunera -5V - to samo co powyżej.
3) Wzmacniacz przelotowy z przesyłem napięcia - brak sygnału i jakości.
4) Wzmacniacz przelotowy BEZ przesyłu i napięcia nie działa z zasilaniem 12V [zalecane!!] ale działa zasilany z tunera 5V.... choć od dziś i to już nie starcza- TVN [czyli silniejszy MUX 2 rżną... paczka tvp gra spoko]

Testowałem już wszystko.. nie wiem co robić. Skoro antena jest aktywna i ma wzmaka- to dlaczego jakiekolwiek zasilanie tej anteny kończy się zanikiem sygnału?

I dlaczego dołożenie jakiegokolwiek zasilacza tuż przed tunerem praktycznie nic nie daje?

pozdrawiam serdecznie- elgato
P.s

Odbiór centrum Leszna
Ściągam Śrem
Tuner RWT-421T

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jak wzmocnić sygnał z Televes DAT 45 MIX

Post autor: qwerty »

Przesterowany sygnał?

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Jak wzmocnić sygnał z Televes DAT 45 MIX

Post autor: RAPIOTR »

qwerty pisze:Przesterowany sygnał?

Obstawiam ,że na 100 procent przesterowany ;)

Elgato przekazy idą w miarę bezbłędnie. Zwal televesa i załóż zwykłą Yagę 16 elementową z symetryzatorem ;) .Wzmacniacze w Lesznie nie są kompletnie potrzebne aby odbierać dvb-t. Nawet MuX 3 pojedzie bez wzmacniacza jeśli yaga będzie na dachu patrzyła na Śrem.

elgato

Re: Jak wzmocnić sygnał z Televes DAT 45 MIX

Post autor: elgato »

Tylko że ja na słabszym MUX 3 [ 20KW ] mam siłę 76 a jakość 96.... a MUX 2 [100KW] siła od wczoraj 60, jakość 74 - czasami wyżej.

Jak to wytłumaczyć??
Kabel albo antena mogą być winne sytuacji gdzie silniejszy MUX2 odbiera gorzej?


Aha- zakładałem zasilacz 12V regulowany... nawet na minimalnej wartości nie gada...

Sugerujecie przester... to jak to możliwe że przester występuje przy zasileniu wzmaka w puszce, ale nie powoduje przesteru zasilenie 5V wzmaka przelotowego dołożonego na kablu??

pozdrawiam serdecznie i dzięki za pomoc/cierpliwość

eldzio

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Jak wzmocnić sygnał z Televes DAT 45 MIX

Post autor: RAPIOTR »

Elgato to ty jeszcze masz wzmacniacz rurkowy na kablu? Jeśli tak to szybciutko go zlikwiduj.

Jeszcze raz. Najlepiej abyś do telewizora LCD lub odbiornika DVB-T doprowadził sygnał z osobnej anteny Yagi. Na początek żadnych wzmacniaczy w puszce anteny i żadnych wzmacniaczy rurkowych ;)
Głowę daję ,że w Lesznie odbierzesz oba Muxy na samej Yadze z symetryzatorem i 30 metrach kabla ;)

Kupiłeś nowy odbiornik czy ciągle walczysz z tym samym zewnnętrznym tunerem?

elgato

Re: Jak wzmocnić sygnał z Televes DAT 45 MIX

Post autor: elgato »

Tuner ten sam - w weekend będę testował na innel lokalizacji przez parę godzin.

Tak - mam rurkowy- ale bez niego objawy i "zasady" działania mojej instalacji są takie same , tylko że pokazują niższe parametry [ jest gorzej ].
Więc bez niego nie dam rady, bo wczoraj jak mi szarpneło, to mux 2 bez rurkowego w ogóle zniknął.

Ponawiam pytanie o kabel: czy jego beznadziejna jakość - tani badziew - może powodować objawy jak u mnie?? czyli mux2 szaleje, jakość na nim skacze...?
Bo mux2 jest u mnie WYRAŹNIE słabszy, co jest absurdem patrząc na śrem :(

pozdrawiam
elgato

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Jak wzmocnić sygnał z Televes DAT 45 MIX

Post autor: RAPIOTR »

elgato pisze: Ponawiam pytanie o kabel: czy jego beznadziejna jakość - tani badziew - może powodować objawy jak u mnie?? czyli mux2 szaleje, jakość na nim skacze...?
Bo mux2 jest u mnie WYRAŹNIE słabszy, co jest absurdem patrząc na śrem :(
no jeśli ekranowanie jest beznadziejne to mogą włazić zakłócenia i akurat cosik na 39k . Wilgoć jest wrogiem ale objawiłoby się również na innym ch.
Generalnie na twoim miejscu jednak wymieniłbym kabel na TRISET 113 i wywalił wszelkie wzmacniacze. Mówię tobie ;) kup Yagę za 3 dychy symetryzator i pojedzie jak ta lala. No chyba ,że to odbiornikowi miesza się w mózgownicy i tak cuduje.... hehe. Najlepiej jakbyś podłączył inny do swojej instalacji i sprawdził. Jeśli ustalisz ,że to odbiornik głupieje wtedy napisz przyjadę i komisjnie rozjedziemy go autami hehe 8-)

pozdrawiam

elgato

Re: Jak wzmocnić sygnał z Televes DAT 45 MIX

Post autor: elgato »

Trzymam za słowo- komisyjna jazda walcem zawsze bywa pouczająca :)

1) A czy można sprawdzić jeszcze w jakiś sposób czy wzmak anteny jest sprawny? Czy np sadza go nie zabiła [wisi 1,8m nad kominem wiec pewnie sadzą obrywa :/

2) W przypadku gdy sugerujecie przester: czy ew dołożenie dławika po drodze pozwoli obnizyć poziom sygnału do niższego poziomu, ale i tak wyższego aniżeli teraz?

.... tak wiem - i pewnie skorzystam z rady nt: Yagi + symetryzator... jednak jak już zaczałem - chciałbym byc o cos madrzejszy :)

pozdrawiam serdecznie
eldzio

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Jak wzmocnić sygnał z Televes DAT 45 MIX

Post autor: RAPIOTR »

elgato pisze: 1) A czy można sprawdzić jeszcze w jakiś sposób czy wzmak anteny jest sprawny? Czy np sadza go nie zabiła [wisi 1,8m nad kominem wiec pewnie sadzą obrywa :/
Sprawdzić można jak się ma przyżądy hehe.Ewentualnie zaobserwować co mówi telewizor analogowy.Jednak w warunkach poligonowych najlepiej wywalić i włożyć tymczasowo beczółkę ;). Zobaczysz ,że bez tego wzmacniacza pojedzie..
Każde urządzenie zasilane na kominie jest narażone przede wszystkim na wilgoć choć i wyziewy dopełniają dzieła.. . Zwrotnicę i ewentualny wzmacniacz-rozgałęźnik zawsze lepiej montować pod dachem na strychu.
elgato pisze:
2) W przypadku gdy sugerujecie przester: czy ew dołożenie dławika po drodze pozwoli obnizyć poziom sygnału do niższego poziomu, ale i tak wyższego aniżeli teraz?
No tak ,ale po co?.Najprościej wyrzucić wzmacniacze bo one w Lesznie nie są tobie do niczego potrzebne.
Bez nich przynajmniej zobaczysz prawdziwy Level,Quality ,BER i będziesz mógł wyciągać poprawne wnioski.
Naprawdę powiadam tobie wywal wszelkie wzmacniacze i połóż nowy kabel. Jeśli chcesz rozprowadzić sygnał do wielu odbiorników DVB_T to można użyć ewentualnie rozgałęźnika aktywnego firmy Telkom Telmor ,który zrekompensuje straty w długich przewodach .Ale najpierw sprawdź sygnał na zestawie bez wzmacniaczy plisss ;)




ps: jak się zdecydujesz to odbiornik DVB-T obojętnie tuner ,czy telewizor LCD możemy zawsze rozjechać w jakąś niedzielę terenówką hehe 8-)

pozdrawiam

elgato

Re: Jak wzmocnić sygnał z Televes DAT 45 MIX

Post autor: elgato »

Yo :)

Więc testowałem na innej instalacji- też Leszno, ale 4 km bliżej Śremu.
Testowałęm na antenie siatkowej ze wzmakiem i zasilaczem 12V.
Podpiąłem i wskazania takie same ja u mnie- wiec myślę sobie - dekoder walnięty [aczkolwiek nie szarpał obraz].
W późniejszej fazie - wyszukałem ponownie kanały [ pierwsze odpalenie było na wyszukaniu z mojego mieszkania] i nagle jasność. MUX2 ma taką sama siłę co MUX3 !!
Czyli już wiemy , że mam coś nie tak z instalacją.

Najlepsze zostawiłem na koniec: po powrocie do domu kapnałem sie , że tunr miał uaktywnione zasilanie anteny 5V :D czyli na testach u brata szło 12V z jego zasilacza + 5V z mojego tunera... i nic nie robiło zwary :) głupi jestem do reszty.


Tak czy siak znalazłem błędy w sofcie tunera:
Gdy już u siebie mając załączone zasilanie 5V z tunera- przywróciłem ustawienia fabryczne... Po ponownym wykryciu kanałów- tuner pokazuje parametry jak z włączonym zasilaniem, jednak w menu- zasilanie jest off....
Po wyłączeniu i włączeniu tunera brak sygnału- należy włączyć zasilanie 5V :)

Wiem że zagmatfane :) zmierzam do tego że mając załączone zasilanie z tunera po przywróceniu ustawień fabrycznych- soft pokazuje błędnie jakoby zasilanie było off :)

Pierniczę antene za 200 zł i kupuję zwykłą siatkę :/

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Jak wzmocnić sygnał z Televes DAT 45 MIX

Post autor: RAPIOTR »

elgato pisze:Yo :)
Pierniczę antene za 200 zł i kupuję zwykłą siatkę :/
Siatka bez wzmacniacza pojedzie w Lesznie ale ja na twoim miejscu i tak kupiłbym kierunkową Yagi-Uda ze zwykłym symetryzatorem.


pozdrawiam

Zablokowany