DIPOL 16/21-69

Goalkeper
Posty: 89
Rejestracja: 17 czerwca 2011, o 19:59
Odbiornik: TV LG 42LE4500
MT4163 USB
Evolve Blade Dualcorder HD
Instalacja antenowa: Antena Siatka + LNA-101, montaż 50cm nad balustradą balkonu, 2 piętro.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kalisz - Mikstat,

Re: Dipol 11/21-69 na 24km

Post autor: Goalkeper »

Chciałem założyć sam symetryzator tylko patrząc na szerokość obudowy anteny może to być niewykonalne, poza tym wzmacniacz wbudowany ma wyjście F na przewód od spodu anteny, w symetryzatorach jakie widziałem w sieci połączenie płytki z przewodem dokonuje się za pomocą śrubek więc bym musiał, rzeźbić w obudowie anteny. Przedstawiony przeze mnie dipol to groszowa sprawa i lepiej wydać te klika złotych na coś co można od razu założyć niż psuć to co się ma :) Co dziwne na zdjęciach tego dipola widać, że połączenie z przewodem też odbywa się za pomocą wtyku f a w sieci takiego symetryzatora nie widać :/

I teraz pytanie, pomijając już zamianę wzmacniacza w starej antenie, czy ten dipol wystarczy do odbioru na takiej odległości ?

Muniek
Posty: 128
Rejestracja: 17 lutego 2012, o 18:06
Odbiornik: UE32EH5450
Ferguson Ariva T65
Instalacja antenowa: Stara siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC-4

Re: DIPOL 16/21-69

Post autor: Muniek »

Tak.

Goalkeper
Posty: 89
Rejestracja: 17 czerwca 2011, o 19:59
Odbiornik: TV LG 42LE4500
MT4163 USB
Evolve Blade Dualcorder HD
Instalacja antenowa: Antena Siatka + LNA-101, montaż 50cm nad balustradą balkonu, 2 piętro.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kalisz - Mikstat,

Re: DIPOL 16/21-69

Post autor: Goalkeper »

I głupi już jestem :/ zamówiłem dipola yagi 11/21-69 (z symetryzatorem), dotarła, zamontowałem i trąbka, jakość sygnału taka jak na quadzie własnej roboty :szok: Najlepsze jest to, że kiedy podłączam ją do tunera usb MT4163 to sygnał dla MUX1 i MUX2 wynosi siła 43-45% jakość 100% ale kiedy podepnę antenę do telewizora LG 42LE4500 z wbudowanym tunerem to MUX1 przedstawia się siłą 34-38% jakość 100% a MUX2 siła 22-26% jakość 100%. Oba MUX'y nadawane są z jednego RTCN a między nimi spora różnica na TV. Dziwi mnie to dlaczego na kompie sygnał jest taki sam a na TV zupełnie różny. Zrezygnowałem z DEXTY ze wzmacniaczem, żeby nie zajmować gniazdek ale zacząłem się zastanawiać czy do tegj YAGI nie wsadzić LNA-101 chyba tak się zwie.

_chris_

Re: DIPOL 16/21-69

Post autor: _chris_ »

@ Goalkeper:
tyle razy było, że każdy sprzęt pokazuje poziom i jakość odbieranego sygnału tak, jak mu się podoba, albo raczej tak, jakie było "widzimisię" konstruktora / programisty. Nie wspominając o rozrzutach elementów powodujących, że nawet dla tego samego typu sprzętu wskazania mogą się znacznie różnić.

Więc nie ma żadnego sensu porównywanie wskazań dekodera, TV, a tym bardziej PC (najbardziej niewiarygodne).

Poziomy odbieranych sygnałów mux-1 i mux-2 masz na pewno różne, kwestia, że jeden odbiornik nie pokazuje tych różnic, a drugi tak.

Jak masz stabilny odbiór, to po co wzmacniacz.

A, i taka Yaga będzie porównywalna z dobrze zrobionym bi-quadem, więc nie ma się co dziwić, że i wyniki podobne...

Goalkeper
Posty: 89
Rejestracja: 17 czerwca 2011, o 19:59
Odbiornik: TV LG 42LE4500
MT4163 USB
Evolve Blade Dualcorder HD
Instalacja antenowa: Antena Siatka + LNA-101, montaż 50cm nad balustradą balkonu, 2 piętro.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kalisz - Mikstat,

Re: DIPOL 16/21-69

Post autor: Goalkeper »

Zamówiłem LNA-101 z regulowanym zasilaczem, niestety sygnał tak lichy, że masakra. MUX1 jeszcze ok ale jakbym nie kręcił anteną to MUX2 na poziomie siła 16% jakość 100% i skacze, MUX1 jak dobrze pomacham to nawet uda się siłę do 48% uzyskać. Zastanawia mnie czy czasami MIKSTAT nie zmniejszył mocy na drugim muxie.

marcin6666n

Re: DIPOL 16/21-69 + LNA 177 to na prawde kicha?

Post autor: marcin6666n »

brzeg pisze:
qwerty pisze:Ma
No to w którą stronę zainstalować ?
A czy ma znaczenie z której strony są pręty a z której szyna do której są przymocowane?
Bo u mnie nie patrząc na rysunek złożyłem prętami do tyłu.

Antena zamontowana na balkonie, na dachu znajduje się wysoki maszt radiowy pogotowia ratunkowego.

Zamontowana płytka(nie pamiętam jaka) z zasilaczem i przewód długości 15m zwykły stalowy miedziowany.

Łapie MUX2 z polsatem i tvn ale MUX1 tylko widać jak skacze co chwila poziom do 100 i znika.
odbiornik wiwa hd-90.

Próbowałem na biqadzie ale wogóle nie łapało albo nie mogłem ustawić.

Jaki by był dobry wzmacniacz na taką odległość?

http://zapodaj.net/2580efdc26467.jpg.html

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DIPOL 16/21-69

Post autor: m@rtops »

a do lublina to nie łaska zaglądnąć? :o
mux 1,2 100kW :oops:

marcin6666n

Re: DIPOL 16/21-69

Post autor: marcin6666n »

m@rtops pisze:a do lublina to nie łaska zaglądnąć? :o
mux 1,2 100kW :oops:
No tak ale nie wspomniałem, że zasłania budynek kierunek i nie ma jakoś tego jak obejść.
Po za tym w miejscowości oddalonej o 15km odbieram na lapku na usb dongle od n-ki oba muxy na antenie biquad na wysokości 4m bez wzmacniaczy.

Dziś sprawdziłem jaka płytka siedzi i jest to SWA 6000/6T.

Może być za słaba?

bombel84

(film) Montaż i odbiór DVB-t na antenie dipol

Post autor: bombel84 »

Witajcie - zrobiłem filmik w których (całkowicie amatorsko) chciałem Wam pokazać moją instalację oraz efekt czyli odbiór kanałów na antenie dipol

http://www.youtube.com/watch?v=cEhGUlS_ ... e=youtu.be

Może się komuś przyda

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: (film) Montaż i odbiór DVB-t na antenie dipol

Post autor: m@rtops »

wszystko fajnie - ale jednak "syntezator antenowy mało stratny" w 2:47min - ciekawe ;)
ale ogólne pojęcie o montażu jest - więc zapewne komuś się przyda

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Cała prawda o antenach firmy DIPOL

Post autor: Anduraki »

Filmik jest ok ale ...
przewijając sobie nagle słyszę i jestem zdumiony "normalny kabel na skrętkę" w pierwszym momencie pomyślałem o skrętce jako kablu do połączeń sieciowych, a chodziło ci raczej o kabel do przykręcenia na śrubkę.
Sam przyznałeś, że puszka nie wygląda najlepiej, dalej
3:39-3:43 dokręcając śrubkę na symetryzatorze ukazałeś jak ta antena jest miękka, można zobaczyć jak się ugina pod lekkim naciskiem.

Potem powiedziałeś coś o konstrukcji anteny, ale jak wychodziłeś dźwięk się urwał, zdaje się powiedziałeś, że konstrukcja jest solidna.

Otóż konstrukcja jest tak miękka, że dwoma palcami można directory zginać - jeden sprzedawca mi zademonstrował w sklepie, gdybyś miał tą antenę powiesić gdzieś na wolnym powietrzu (przy kominie) to przy mocnym wietrze połamało by tą antenę - ja naprawdę nie żartuję. Sam mam antenkę ATZ, i wiem, że solidna antena jak i maszt powinien być ciężki, co świadczy tylko o grubości elementów i jakości materiału. A ten dipol jak i inne z rodziny xx/21-69 są wykonane z bardzo cienkiego metalu. Co do odbioru to pewnie będzie dobrze odbierała - przynajmniej puki się nie rozpadnie po zimie czy po wichurze, no i ofc jeśli podłączysz na odpowiednim kablu.

Zdaję sobie sprawę, że na tym forum ostro lobbowane są produkty Dipola, ale niestety ich jakość jest bardzo słaba - popatrzcie na directory zrobione z przeciętych w 1/3 aluminiowych rurek, jakiś cięższy ptak usiądzie i będzie pogięte. Jeszcze gdyby to były całe rurki to może by się tak nie gięły, ale tak pocięte(z aluminium) są wyjątkowo delikatne. Te anteny są robione bardzo niskim kosztem - jedna rurka jest krojona na 3 części po to aby tańszym kosztem powstało więcej anten nie koniecznie tańszych.
Elementy w (tańszych) Tridigitach Dipola są identyczne, porównajcie sobie obrazki anten dipola te co mają w nazwie samo "dipol" bez UHF oraz ich tridigity ECO i innych anten - ich odpowiedników innych firm
przykładowo ta http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... ba-dat902b
czy chociaż ta http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... imum-uhf10
albo ta http://www.buro.pl/?site=sklep&step=info&id=P00228
Te anteny mają pełne rurki, a nie jakieś skąpe skrawki, które są tak cienkie, że można je wyginać dwoma palcami.

edit: porównajcie sobie ze sobą jeszcze te dwie anteny jeśli już chcecie kupować w dipolu
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... A1910R.htm
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm

autor video kupił tą tańszą
jedna ma pełne rurki(droższa), tańsza natomiast te pocięte kawałki - ja się wyżej rozpisałem o tej tańszej, na koniec pytanie - czy warto oszczędzać?

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: (film) Montaż i odbiór DVB-t na antenie dipol

Post autor: m@rtops »

Anduraki pisze:na koniec pytanie - czy warto oszczędzać?
wszystko co napisałeś jest do przyjęcia jednak nie przesadzajmy z tym mocnym wiatrem (mam tę z pełnymi rurkami) inaczej sprawa wygląda jeśli ptaszki będą chciały siadać - faktycznie mogą uszkodzić antenę :(
ale jest jeszcze sprawa zysku obu anten w danych zakresach
ObrazekObrazek

Maciey

Re: DIPOL 16/21-69

Post autor: Maciey »

Widzę, że posty zostały przeniesione, lecz niektóre wygodniej było usunąć...

Zapytam więc ponownie
Anduraki pisze:Otóż konstrukcja jest tak miękka, że dwoma palcami można directory zginać - jeden sprzedawca mi zademonstrował w sklepie, gdybyś miał tą antenę powiesić gdzieś na wolnym powietrzu (przy kominie) to przy mocnym wietrze połamało by tą antenę - ja naprawdę nie żartuję. Sam mam antenkę ATZ, i wiem, że solidna antena jak i maszt powinien być ciężki, co świadczy tylko o grubości elementów i jakości materiału. A ten dipol jak i inne z rodziny xx/21-69 są wykonane z bardzo cienkiego metalu. Co do odbioru to pewnie będzie dobrze odbierała - przynajmniej puki się nie rozpadnie po zimie czy po wichurze, no i ofc jeśli podłączysz na odpowiednim kablu.
Kiedy rozpadnie się antena która jest u mnie na dachu?
Zamontowałem ją ponad rok temu. Przez ten czas padał na nią deszcz, śnieg i grad, świeciło słońce, siadały ptaki, wiatr wiał taki, że w pobliskim parku drzewa z korzeniami wyrwało. A antena jest cała i na swoim miejscu. I co najważniejsze działa.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DIPOL 16/21-69

Post autor: Anduraki »

@up Zapewne masz UHF Dipol 19/21-69, a nie Dipol 19/21-69

Jedno jest pewne, szybciej rozleci się antena 19/21-69 bez UHF w nazwie. Co do ptaków - to nie wystarczy, że siądzie na nią jeden ptak, tu chodzi o to, że długotrwałe i powtarzające się obciążenie każdego z elementów powoduje jego zniekształcenie, aluminium nie sprężynuje tak jak stal, wygina się i tak zostaje. Załóżmy usiadł gołąb na elemencie, a ten wygiął się o pół milimetra, jak się będzie zrywał do lotu to wygnie się o kolejne pół, a może i więcej milimetrów. Jeszcze warto zauważyć, że każde kolejne obciążenie wygina coraz bardziej.

@up up, skala na wykresie zysku jednej z anten jest trochę przesunięta

Maciey

Re: DIPOL 16/21-69

Post autor: Maciey »

Anduraki pisze:@up Zapewne masz UHF Dipol 19/21-69, a nie Dipol 19/21-69
Nie mam żadnej z wymienionych anten, pisałem o modelu 16/21-69, więc wykonanie takie jak na filmiku.

To, że cała rurka jest bardziej wytrzymała od 1/3 rurki to jest "oczywista oczywistość". Ale Twoje teorie, że antena połamie się na wietrze, albo że gołąb usiądzie to się direktor wygnie o pół milimetra, a jak będzie odlatywał to kolejne pół są z d..y wzięte i nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Sam przyznałeś że nie masz tej anteny i widziałeś tylko jak sprzedawca w sklepie demonstrował jak się ją ładnie palcami gnie (Swoją drogą dlaczego to zrobił? Może po to, byś kupił coś droższego?). Tylko, że antena nie jest po to, by ją zginać, ona ma sobie spokojnie wisieć na maszcie i odbierać TV.
Jakby się uprzeć, to i Twojego ATZ-a by się dało w rękach pogiąć. Pytanie tylko: po co?

forresty
Posty: 23
Rejestracja: 8 listopada 2012, o 10:02

Re: DIPOL 16/21-69

Post autor: forresty »

Jedno jest pewne, szybciej rozleci się antena 19/21-69 bez UHF w nazwie
U mnie srajptaki urwały jeden szczebelek reflektora 19/21-60 uhf i działa :lol: . Mieszkam jakieś 120km od nadajnika i odbiera mi ta antena bez problemu wszystkie muxy. Nie pamietam co mam w puszce ale kabel z anteny idzie na strych do zwrotnicy (druga antena)dalej do wzmacniacza zasilaczem regulowanym. Potem jest rozdzielacz na pokoje i dekoder, odbiorniki. Też miałem problemy z wyregulowaniem tego wszystkiego ale kluczowe jest wystrojenie wzmacniacza i zasilacza.Opticum t50 nawet na marnym wzmocnieniu odbiera wszystkie kanały. Sprawdzę go na mocniejszym może coś z zagranicy wyłapie.
Ta antena jest dobra - wystarczająca do większosci przypadków. No fakt - zainwestowałem we wzmacniacz to dodatkowy wydatek w sumie.

alex_777
Posty: 175
Rejestracja: 9 marca 2012, o 13:41
Odbiornik: ARIVA T-65
Instalacja antenowa: siatkowa,wzm.LNA, pasywny rozdzielacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl MUX 1-2-3

Re: DIPOL 16/21-69

Post autor: alex_777 »

bez przesady ...

gołab, siadający i startujący z aluminiowego pręta anteny, nie jest w stanie niczego wygiąć ani złamać

normalnie szok, jakie dramatyczne teorie powstają na tym Forum, prawie jak na Discovery w programie Pogromcy Mitów
:lol: :lol: :lol:


poza tym gołąb ma swój rozum, i woli lądować na gałęzi, bo łatwiej się ją chwyta łapkami, niż na zimnym, często płaskim, aluminiowym pręcie

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Cała prawda o antenach firmy DIPOL

Post autor: Robert03 »

Anduraki pisze:Filmik jest ok ale ...
Otóż konstrukcja jest tak miękka, że dwoma palcami można directory zginać - jeden sprzedawca mi zademonstrował w sklepie, gdybyś miał tą antenę powiesić gdzieś na wolnym powietrzu (przy kominie) to przy mocnym wietrze połamało by tą antenę - ja naprawdę nie żartuję. Sam mam antenkę ATZ, i wiem, że solidna antena jak i maszt powinien być ciężki, co świadczy tylko o grubości elementów i jakości materiału. A ten dipol jak i inne z rodziny xx/21-69 są wykonane z bardzo cienkiego metalu. Co do odbioru to pewnie będzie dobrze odbierała - przynajmniej puki się nie rozpadnie po zimie czy po wichurze, no i ofc jeśli podłączysz na odpowiednim kablu.
Anteny Dipola są różne.
Te do radia 3 elem. yagi są słabe - mam taką na 5 metrach nad dachem i póki co wisi 5 lat ale reflektora już nie ma bo został złamany przez ptaki.
Co do anten serii xx/21-69 to mozna wybrac wersję wykonaną z rurek. Sam taką posiadam i jest to bardzo solidna antena. Wisi na dachu w bardzo wietrznym miejscu siedzą na niej róznej maści pratki i jest OK. Te z direktorami blaszkowymi są bardziej oszczędnie wykonane i zapewne łatwiej te direktory zgiąć.
Jeśli chodzi o anteny tego typu : http://www.buro.pl/?site=sklep&step=info&id=P00228
Warto na nie zwrócić uwagę gdyż są to także solidne anteny. Jeszcze dwa lata temu były także w ofercie Dipola ( dipol zamawiał w tej firmie i sprzedawał pod swoją nazwą).
Posiadam taką antenę 21 elementową. Jest także wykonana z rurek i z powodzeniem wytrzyma 30 lat na dachu.
http://imageshack.us/photo/my-images/69/p1180633.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/6/p1180582.jpg/

Maniek99
Posty: 619
Rejestracja: 15 października 2010, o 18:14
Miejscowość: ---
Odbiornik: WIWA Mini/Maxx

Re: DIPOL 16/21-69

Post autor: Maniek99 »

Mam tą 19-elementową na blaszkach, kiedyś chyba tylko te sprzedawali (teraz niby jako DVBT) i muszę potwierdzić że jakość jest taka sobie.
Najbardziej tandetną częścią są chyba te plastikowe podkładki, które maja za zadanie utrzymać kąt prosty direktorów. Nawet jak się je mocno przykręci, to bez większego wysiłku można je przekrzywić, a po pewnym czasie jest jeszcze łatwiej. Efekt widać szczególnie na reflektorze - nie wiem czy to od ptaków, bo raczej ciężko im na tym siadać ;)

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DIPOL 16/21-69

Post autor: Anduraki »

poza tym gołąb ma swój rozum, i woli lądować na gałęzi, bo łatwiej się ją chwyta łapkami, niż na zimnym, często płaskim, aluminiowym pręcie
na tym forum kilka osób podawało zdjęcia z siedzącymi gołębiami i był śmiech w stylu "a ten gołąb daje +3 DBi :lol:", a żeby było śmiesznie widziałem gołębia siedzącego na ATX 91, nie wiem jak on to zrobił, nie wiem czy było mu wygodnie ale siadł sobie na directorze tak to przynajmniej z daleka było widać hehe.

Moderator skasował mi posta z innego powodu, ale napiszę to jeszcze raz,
nie atakuję osób które kupiły te "oszczędne" anteny, tylko przestrzegam przed oszczędzaniem (dosłownie 5 zł), bo jak koledzy wyżej piszą te anteny są podatne na uszkodzenia bardziej niż te z pełnymi rurkami.
Pozdrawiam.

Zablokowany