DIPOL 16/21-69

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

DIPOL 16/21-69

Post autor: biopar »

Witajcie!
Kupiłem coś takiego i szczerze mówiąc nie jestem w ogóle zadowolony mimo zapewnień na forum, że będzie ok.

Moje dane: Obrazek

Obrazek

Jakość DVB-T w telewizorze Phillips 42pfl5604h pokazuje na "dobra" (na siatkowej miałem bardzo dobra, a wiem, ze ma tez mozliwosc wyswietlenia napisu znakomita :P), moc sygnału 3/6 kresek. Mowa tu o MUX-3 bo na razie tylko takowy jest nadawany z Kisielic. To jest najlepsze ustawienie, jakie udało mi się uzyskać. Boję się natomiast, że jak wejdzie MUX 2 na 24tym kanale, to go nie zobacze. Macie jakieś porady? Czytałem o wywaleniu tego wzmacniacza i założeniu symetryzatora, ale nie wiem ile w tym prawdy.
Czekam na odp.
Biopar

tolus
Posty: 292
Rejestracja: 2 marca 2009, o 17:33
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Re: DIPOL 16/21-69 + LNA 177 to na prawde kicha?

Post autor: tolus »

przy odleglosci 40km - na ATX 55 z symetryzatorem nie mam problemow z odbiorem - zanim zrobisz kolejne kroki, wymien zasilacz na regulowany aby zmniejszyc zasilanie na wzmacniacz a tym samym jego wzmocnienie. zobacz czy bedzie efekt na plus.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DIPOL 16/21-69 + LNA 177 to na prawde kicha?

Post autor: qwerty »

Czy masz jakieś zamrożenia obrazu itp? Jak nie to czym się przejmujesz?

DVB-T

Re: DIPOL 16/21-69 + LNA 177 to na prawde kicha?

Post autor: DVB-T »

spróbuj na samym symetryzarorze. oczywiście musisz też wyrzucić zasilacz a w jego miejsce zwykła wtyczka anenowa. Jak nie posiadasz tych elementów to w każdym sklepie z takimi akcesoriami zapłacisz za komplet okolo 5 zł. Antena jest dosyć krótka, ale jeśli nic Ci nie zasłania widoku w kierunku masztu to przy 38 km powinno śmigać bez problemu. Faktycznie problem może być w tym, że wzmacniacz lna177 jest jednym z najmocniejszych. Spróbuj się go pozbyć

Awatar użytkownika
121167
Posty: 182
Rejestracja: 29 października 2009, o 09:39
Odbiornik: Samsung UE40JU7000
Instalacja antenowa: Gubałówka - LOG21-69, Dipol7/5-12
Przehyba - BLU 420F
Magurka - BLU 420F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gubałówka, Przehyba, Magurka (SK)

Re: DIPOL 16/21-69 + LNA 177 to na prawde kicha?

Post autor: 121167 »

DVB-T pisze:wyrzucić zasilacz a w jego miejsce zwykła wtyczka anenowa
Nie trzeba wyrzucać zasilacza. Wystarczy nie włączać go do prądu.

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: DIPOL 16/21-69 + LNA 177 to na prawde kicha?

Post autor: biopar »

qwerty pisze:Czy masz jakieś zamrożenia obrazu itp? Jak nie to czym się przejmujesz?
W tej chwili zamrożeń obrazu nie widać, ale obawiam się, że przy odpaleniu MUXa 2, a będzie on nadawany na niższym kanale mogę nie złapać sygnału, bądź zaobserwuję właśnię klatkowanie. W tej chwili analog z Kisielic (TVP1 i TVP2) z odbiciami. Tyłem odbieram Trzeciewiec a z niego głównie POLSAT - kaszana. Cośtam widać, ale mega zniekształcone.
121167 pisze:
DVB-T pisze:wyrzucić zasilacz a w jego miejsce zwykła wtyczka anenowa
Nie trzeba wyrzucać zasilacza. Wystarczy nie włączać go do prądu.
Przy "nie włączaniu" do prądu zasilacza od wzmacniacza nie moge złapać żadnego kanału, nawet TVP z Grudziądza (w prostej linii 4 km do nadajnika).

DVB-T pisze:spróbuj na samym symetryzarorze. <ciach>
jak pójdę do brico, to znajdę na pewno to o czym mowisz? Taki symetryzator, to uniwersalna część do wszystkich anten typu YAGA?


Zaczynam się zastanawiać, czy problemem nie będzie linia niskiego napięcia zasilająca całą moją ulicę. Biegnie ona akurat w kierunku północ-południe, co skutecznie zasłania mi "czysty" widok na kisielice. Postaram się zrobić jutro fotkę i podeślę, teraz już za bardzo noc się zrobiła.

brzeg

Re: DIPOL 16/21-69 + LNA 177 to na prawde kicha?

Post autor: brzeg »

Od poru dni posiadam tą antenę. Czy ma to jakieś znaczenie montaż reflektorów, w kierunku do nadajnika czy na odwród ?
Obrazek

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DIPOL 16/21-69 + LNA 177 to na prawde kicha?

Post autor: qwerty »

Ma

brzeg

Re: DIPOL 16/21-69 + LNA 177 to na prawde kicha?

Post autor: brzeg »

qwerty pisze:Ma
No to w którą stronę zainstalować ?

Maciey

Re: DIPOL 16/21-69 + LNA 177 to na prawde kicha?

Post autor: Maciey »

Zerknij na zdjęcie które sam wkleiłeś i masz odpowiedź ;)

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DIPOL 16/21-69 + LNA 177 to na prawde kicha?

Post autor: qwerty »

Chyba powinna być nawet instrukcja.

brzeg

Re: DIPOL 16/21-69 + LNA 177 to na prawde kicha?

Post autor: brzeg »

Maciey pisze:Zerknij na zdjęcie które sam wkleiłeś i masz odpowiedź ;)
qwerty pisze:Chyba powinna być nawet instrukcja.
No macie rację, lecz widziałem kilka zdjęć z naodwrót zainalowanymi reflektorami.
DIPOL 16/21-69 + LNA 177 to na prawde kicha?
Wg. mnie antena sprawuje się nieźle, lecz z połączeniem wzmacniacza LNA-177 sprawiała mi bardzo dużo poroblemów i dlatego wymieniłem go na symetryzator.

keedziorek

Re: DIPOL 16/21-69 + LNA 177 to na prawde kicha?

Post autor: keedziorek »

Zauważ, że nie antena sprawiała Ci te problemy, a to, że sygnał był przesterowany.

brzeg

Re: DIPOL 16/21-69 + LNA 177 to na prawde kicha?

Post autor: brzeg »

keedziorek pisze:Zauważ, że nie antena sprawiała Ci te problemy, a to, że sygnał był przesterowany.
No tak i dlatego piszę, antena jest dobra do DVB-T jak zarówno do Analogu.Antena łatwo się montuje,lecz nie można od niej oczekiwać dużo.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DIPOL 16/21-69 + LNA 177 to na prawde kicha?

Post autor: Robert03 »

brzeg pisze: Wg. mnie antena sprawuje się nieźle, lecz z połączeniem wzmacniacza LNA-177 sprawiała mi bardzo dużo poroblemów i dlatego wymieniłem go na symetryzator.
To nie wina anteny, tylko złego zamontowania i podłączenia do niej wzmacniacza.
Moim zdaniem tego typu anteny to najlepsze konstrukcje jakie kiedykolwiek wymyślono. Mają bardzo dobry zysk, są łatwe w montażu a w dodatku bardzo trwałe. Napewno na maszcie przeżyją wszystkie swoje "siostry", wynalazki typu "siatki", "ATX'y" czy inne "digity".

brzeg

Re: DIPOL 16/21-69 + LNA 177 to na prawde kicha?

Post autor: brzeg »

Robert03 pisze:
brzeg pisze: Wg. mnie antena sprawuje się nieźle, lecz z połączeniem wzmacniacza LNA-177 sprawiała mi bardzo dużo poroblemów i dlatego wymieniłem go na symetryzator.
To nie wina anteny, tylko złego zamontowania i podłączenia do niej wzmacniacza.
Moim zdaniem tego typu anteny to najlepsze konstrukcje jakie kiedykolwiek wymyślono. Mają bardzo dobry zysk, są łatwe w montażu a w dodatku bardzo trwałe. Napewno na maszcie przeżyją wszystkie swoje "siostry", wynalazki typu "siatki", "ATX'y" czy inne "digity".
Człowieku umiesz czytać :lol:, napisałem nieźle, bo tą antenkę niemożna porównywać z antenami o b.dużym zysku.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DIPOL 16/21-69 + LNA 177 to na prawde kicha?

Post autor: Robert03 »

brzeg pisze: Człowieku umiesz czytać :lol:, napisałem nieźle, bo tą antenkę niemożna porównywać z antenami o b.dużym zysku.
Z tego wynika że nie umiem.
Jak ktoś kupuje "malucha" i oczekuje że będzie się nim podróżowało jak "mercedesem" to albo nie wie co kupuje albo jest frajer.
Swoją drogą te anteny nie sa złe i uważam że mozna z nich sporo wycisnąć.

brzeg

Re: DIPOL 16/21-69 + LNA 177 to na prawde kicha?

Post autor: brzeg »

Robert03 pisze:Swoją drogą te anteny nie sa złe i uważam że mozna z nich sporo wycisnąć.
Tak to prawda wieczorem złapię na tej antence + wzmacniacz 26 DB spokojnie TVP2 z Krakowa jakość średnia na analog, większością złapię nawet teletekst.

Goalkeper
Posty: 89
Rejestracja: 17 czerwca 2011, o 19:59
Odbiornik: TV LG 42LE4500
MT4163 USB
Evolve Blade Dualcorder HD
Instalacja antenowa: Antena Siatka + LNA-101, montaż 50cm nad balustradą balkonu, 2 piętro.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kalisz - Mikstat,

Dipol 11/21-69 na 24km

Post autor: Goalkeper »

Witam, pytanko mam odnośnie anteny jak w temacie, dokładnie taka http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1112.htm
Moja lokalizacja jak i lokalizacja nadajnika przedstawia się tak

Obrazek

Ukształtowanie terenu http://imageshack.us/photo/my-images/26 ... wanie.jpg/

Do nadajnika mam w linii prostej 24km. Na dzień dzisiejszy używam anteny zewnętrznej Euro Dexta ze wzmacniaczem. Antena usytuowana na drugim piętrze czteropiętrowego bloku czyli jakieś 10m.n.p.t). Jeżeli skieruję antenę typowo na nadajnik to na linii między nimi stoi takiej samej wysokości blok w odległości 50m (wg mapa.szukacz.pl) za nim jest jeszcze 2-3 podobne budynki w mniejszych odległościach a później długo, długo nic tzn budynki bardziej parterowe i pola. Odbiór MUX1 i MUX2 jest na poziomie siła 90% jakość 100% (bez względu czy ustawię typowo na nadajnik czy obrócę antenę o jakieś 30 stopni w prawo względem linii widoczności) ale od początku pomimo takiego odbioru co jakiś czas występowały pikseloza/przycięcia obrazu oraz chwilowe zaniki fonii, po uruchomieniu MUX1 na RTCN KALISZ/MIKSTAT problem nasilił się. Czytając na forum wpadło mi w oczy, że przyczyną takiego zachowania może być ten nieszczęsny wzmacniacz zamontowany w antenie, który powoduje przesterowania. Pokrętło wzmacniacza dla kanałów 21-69 ma taki zakres, że aby mieć powyższy sygnał to musi być rozkręcone na maksa, natomiast po delikatnym zmniejszeniu wzmocnienia słupki sygnału diametralnie spadają a przycięcia tak czy siak jak były tak są. Pytanie teraz do Was czy antena (z symetryzatorem) z linka, który podałem na początku pomoże na moją bolączkę jaką są przycięcia obrazu, artefakty i zaniki fonii. Antena jest zestawiona z TV LG 42LE4500 posiadającym wbudowany tuner MPEG4, skoro na biqudzie z kawałka drutu mam dobry sygnał to stwierdziłem, że na dipolu nie będzie najmniejszego problemu z odbiorem.

Dodam, ze na tunerze USB MT4163 odbieram sygnał przy użyciu własnoręcznie wykonanego biquda, z tym że musi on być usytuowany w narożnikach mieszkania przy ścianach elewacyjnych. Dla porównania odbioru na tunerze USB: przy antenie DEXTA siła 75% jakość 100% i podobne zachowania jak na TV, natomiast przy użyciu biquada siła sygnału 39-42% jakość 100% nie pamiętam na jakie częstotliwości go wyliczałem ale MUX1 nie jest odbierany pomimo tego, ze MUX2 z tego samego nadajnika działa, aby odebrać MUX1 na biquadzie muszę antenę przesunąć bliżej narożnika mieszkania.

Muniek
Posty: 128
Rejestracja: 17 lutego 2012, o 18:06
Odbiornik: UE32EH5450
Ferguson Ariva T65
Instalacja antenowa: Stara siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC-4

Re: Dipol 11/21-69 na 24km

Post autor: Muniek »

Wyrzuć z anteny wzmacniacz i załóż symetryzator (jeśli to możliwe). Odłącz zasilacz i załóż zwykły wtyk antenowy. Musi działać. Teraz masz przesterowany sygnał.

Zablokowany