Domowa sieć DVB-T

sajmon8

Problem z odbiorem na dwóch telewizorach

Post autor: sajmon8 »

Na dachu bloku(wysokość jakieś 12 metrów) antena siatkowa (DAVBOL TV:N MAXI 120/60 cm)
Oryginalny wzmacniacz z tej anteny zamieniłem wzmacniaczem LNA-177.
Od anteny przewód koncentryczny(czarny żelowy)do okna. Przez okno przepuściłem przelotkę okienną, od tej przejściówki podłączyłem rozgałęźnik (TELEMOR RA-2F,5-862 MHz )na dwa telewizory.

Pierwszy w tym samym pomieszczeniu to LG FLATRON M2262D(razem z wbudowanym tunerem)Tutaj podłączyłem końcówkę antenową razem z zasilaczem.

(Zasilacz zmieniłem na regulowany, bo oryginalny jak był podłączony to występowało bardzo dziwne zjawisko. Kiedy podłączyłem ten rozgałęźnik i później ten kabel do drugiego telewizora to na LG automatycznie malała jakość i siła sygnału i nie było obrazu, po wyciągnięciu kabelka od rozgałęźnika drugiego telewizora jakość, siła sygnału wracała obraz również. Z zasilaczem regulowanym nie ma tego problemu)

Drugi telewizor w pomieszczeniu za ścianą(od rozgałęźnika jakieś 8 metrów) z tym, że to jest zwykły analogowy telewizor a podłączony jest tuner Cabletech URZ0084.

Problem jest taki: Na telewizorze LG tym z wbudowanym tunerem nie mam problemu z odbiorem, łapię Czechy, Ślężę, Chrzcielice(Opole). Natomiast na tym analogowym tylko Czechy, i Opole.
Jak zamieniłem oba telewizory to na LG tylko Czechy, ale bardzo słabo.
Na końcówce antenowej przy drugim TV jest napięcie 13V (czy to dobrze)
Na końcówce antenowej przy LG(razem z zasilaczem) napięcie 0V
Na rozgałęźniku na wyjściu anteny 6,5V.

Gdzie może leżeć przyczyna tego problemu?

Muniek
Posty: 128
Rejestracja: 17 lutego 2012, o 18:06
Odbiornik: UE32EH5450
Ferguson Ariva T65
Instalacja antenowa: Stara siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC-4

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: Muniek »

Musisz zastosować rozgałęźnik z blokowaniem napięcia stałego
przykład1
przykład2

Pod wyjście z symbolem kondensatora podłączasz tuner.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Domowa sieć DVB-T

Post autor: kb997 »

Albo separator dać między anteną i rozdzielaczem vel trójnikiem vel spliterem
Edit. Jeśli masz rozdzielacz który da się rozebrać to w jedno odgałęzienie wlutowujesz kondensator ceramiczny o ile dobrze pamiętam może byc 1uF.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: hadam »

Albo po prostu kupujesz samą wtyczkę do zasilacza - są w sprzedaży około 3zł, odcinasz kabelek zasilający montujesz na kablu przy tunerze. W każdej wtyczce od zasilacza jest zamontowany separator napięcia.

adgjm
Posty: 19
Rejestracja: 9 listopada 2009, o 15:42
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem / RTCN Jemiołów

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: adgjm »

Nie wiem gdzie to napisać wiec wybrałem tu.
Wczoraj po około dwumiesięcznej przerwie chciałem pooglądać naziemną tv ale nic z tego.Jakość i siła sygnału z włączonym zasilaczem była zawsze na 100% a bez zasilacza po 20%.Podczas tej przerwy zasilacz był odłączony od prądu.Wczoraj włączam tv jakość i siła po 20%.Po włączeniu zasilacza siła sygnału skacze od 0 do 15% a jakość na 0.Co może być tego przyczyną?Wymiana zasilacza pomoże?Mam antenę siatkową.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: m@rtops »

to by wyglądało na zwarcie
może do puszki dostała się woda
jeżeli by nie działał zasilacz to po podłączeniu nie byłoby różnicy

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Domowa sieć DVB-T

Post autor: kb997 »

@adgjm
Czy dioda w zasilaczu się świeci? Jeśli nie to na bank jest zwarcie. Albo na kablu albo wzmacniacz w antenie się sypnął.

adgjm
Posty: 19
Rejestracja: 9 listopada 2009, o 15:42
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem / RTCN Jemiołów

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: adgjm »

Dioda w zasilaczu się świeci.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: m@rtops »

może gdzieś wiaterek poluzował kabel na płytce wzmacniacza? - miałem tak w siatce przy symetryzatorze
zaglądałeś do puszki?

adgjm
Posty: 19
Rejestracja: 9 listopada 2009, o 15:42
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem / RTCN Jemiołów

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: adgjm »

Z tym będzie kłopot.Antena jest dość wysoko a nie mam teraz tak wysokiej drabiny.Dzięki za pomoc.Będę coś kombinował.

mam56

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: mam56 »

Proszę o podpowiedź w temacie j.n.
Na pierwszym TV z MPEG-4, MUX2 i MUX1, super wszystkie programy , łącznie z TVP1HD.
Po rozdzieleniu sygnału na drugi TV, HD50,nie czyta programów z MUX1-jakość"0", sygnał"0",
natomiast MUX2 jest OK -jakość "100", sygnał 92 .
Po podłączeniu dekodera bezpośrednio z wtykiem od pierwszego TV, wszystko działa, zarówno MUX-2 i MUX-1.
Nie wiem gdzie jest przyczyna tego problemu. Może należy użyć wzmacniacza przed rozdzieleniem sygnału ? A może przyczyna tkwi w rozdzielaczu (parametry nie do odczytania)?

mam56

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: mam56 »

Zadałem sobie dobre pytania. Jedno okazało się trafne.

ankros41

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: ankros41 »

Witam.
Sygnał dvb-t odbierany jest z nadajnika Chwaszczyno z odległości ok. 53 km na kanałach mux 1- 64 (100 kW), mux 2-35 (100 kW) i mux 3 (15 kW). Instalacja antenowa ( siatka z symetryzatorem + kabel + rozgałęźnik RA-2F) do której są podłączone 2 telewizory S i L . Wszystko byłoby ok. gdyby nie niepokojąco niski poziom siły sygnału na telewizorze L : mux 1- 6 % , mux 2- 28 %, mux 3 – 5 % ; jakość jak na razie 95 – 100%. Telewizor S bez zarzutu - wszystkie 3 muxy siła sygnału – średnio ok. 85-90% jakość ok. 100 % poza mux 3 z którym bywa różnie (erp 15 kW).
Pytanie moje jest następujące : czy poziom sygnału na telewizorze L będzie wystarczający jesienią i zimą. Z własnego doświadczenia wiem iż sygnał tv w wymienionych porach roku spada i czy te 5-6 % wystarczy ?
Dodam iż w miejsce owego tv były podłączane inne telewizory jak i telewizor S. Było wszystko ok.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: qwerty »

Długość przewodów jest taka sama do obu telewizorów?

ankros41

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: ankros41 »

Nie jest. Do tv S 3m do tv L ok 6m.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Domowa sieć DVB-Tbe

Post autor: adac »

@ ankros41:
najprostsze rozwiązanie to dołożyć w linii telewizora L (LG ?) dodatkowy wzmacniacz, jeżeli pozostała część instalacji ma zostać pasywna.
Moim zdaniem odbiór na obydwa tv masz teraz na styk, jest tylko kwesia lepszej czułości Samsunga (S).
Wzmacniacz to może być np. Fte LG105 (który przy okazji przetestujesz ;) ) i nie zapomnij o zasilaczu 12V z wtyczką separacyjną przy TV (L).
Wzmacniacz można nakręcić bezpośrednio na wyście rozgałęźnika, więc montaż jest prosty.

ankros41

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: ankros41 »

Witam.
@adac- Napisałeś: " który przy okazji przetestujesz ", a sąsiad będzie miał - 40 zł (instalacja jest u niego) znamy lepsze sposoby aby wykorzystać te 40 zł. Dalej piszesz " i nie zapomnij o zasilaczu 12V z wtyczką separacyjną przy TV (L)"- jak to się ma do opisu na stronie http://satmaniak.pl/p1561,wzmacniacz-dv ... db-5v.html (zasilanie 5V DC/10mA po kablu koncentrycznym ). Tak L to lg, a S to Sharp. W teście brały również inne tv w ty Samsungi. Mamy do dyspozycji do wykorzystania rozgałęźnik aktywny RTA-120 Telmoru tylko nie wiemy jak to podłączyć (sama instrukcja to za mało) i czy to może się sprawdzić ?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: adac »

no to pozostaje kupić flaszkę a odbiór zostawić tak jak jest.

Fte LG105 -tak, moja zmyłka. Odpowiedni jest zasilacz 5V DC ,albo wersja Fte LG100 na 12V.

Muniek
Posty: 128
Rejestracja: 17 lutego 2012, o 18:06
Odbiornik: UE32EH5450
Ferguson Ariva T65
Instalacja antenowa: Stara siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC-4

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: Muniek »

Witam, opiszę swój problem.
W pokoju, gdzie jest TV antena Biquad obok okna. Odbiór z Częstochowy stabilny oba muxy. Jednak brak TVP Info Łódź. Widok z balkonu w kierunku Łodzi. Na biquadzie nie uzyskałem poprawnego odbioru. Założyłem antenę siatkową z symetryzatorem. Mux-1 jakość sygnału 60-70%, Mux-2 50-60% częste przycięcia. Ustawianie anteny nie dało dobrych wyników. Wpadłem na pomysł żeby Mux-2 odbierać z Częstochowy a Mux-1 z Łodzi.
Kupiłem zwrotnicę antenową (Sumator telewizyjny ST 1-60 Dipol). Po zamontowaniu Mux-1 z Łodzi jakość spadła do 20%. Założyłem wzmacniacz do siatki. Przeciąłem zworę tam gdzie podłączony Biquad. Włączyłem zasilanie anteny w tunerze. Mux-1 z Łodzi jakość 80%, natomiast Mux-2 z Częstochowy siła 71%, jakość 0%. Po wyłączeniu zasilania w tunerze jakość 72%.

Czyli jak włącze zasilanie anteny w tunerze to mam dobry sygnał z siatki a nie mam z Biquada. Jak wyłącze to mam sygnał z Biquada a nie ma z siatki (co jest normalne).

Zastanawia mnie zanik sygnału z Biquada po włączeniu zasilania w tunerze.
Jest na to jakaś rada?

_chris_

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: _chris_ »

@ Muniek:
tak się zwykle dzieje, jeśli łączy się antenę pasywną (tu bi-quad) z aktywną ('siatka'). Zasada jest tak, że łączy się anteny pasywne, a potem daje się wzmacniacz po sumie. Ewentualnie, dwie anteny aktywne, ale powinny one mieć wtedy porównywalne skuteczności (zysk + wzmocnienie wzmacniacza) i stosunku F/B (kierunkowości).

Wszelkie inne kombinacje to już "rzeźba" - bo zwykle antena aktywna zagłusza antenę pasywną. Można próbować różnego wzajemnego ustawiania anten i regulacji długości kabli łączących do sumatora...

Sumator powinien być stricte do DVB-T - złącza F i szczelna, metalowa obudowa. Ale to już drobiazg.

Zablokowany