Domowa sieć DVB-T

Cyfrowytelewidz

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: Cyfrowytelewidz »

_chris_ Odbiór z obecnej anteny kierunkowej mam taki:

MUX1 - 71%/100%
MUX2 - 71%/100%
MUX3 - 59%/100% - Są większe wrażliwe zakłócenia , tym bardziej gdy jest telefon w pobliżu.

Ten nadajnik Siedlce *Budynek Urzędu Woj.* gdy wyłączą analog bo są tam obecnie nadawane kanały 57,60 z mocą 1 KW i śnieżą trochę przy kolorowym obrazie. To z tego nadajnika może włączą MUX3 i może bez problemu będę odbierał bokiem , bo antenę mam ustawioną równo na nadajnik Chotycze. Do tego nadajnika w Siedlcach mam 15 km.

_chris_

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: _chris_ »

Cyfrowytelewidz pisze:MUX1 - 71%/100%
MUX2 - 71%/100%
MUX3 - 59%/100% - Są większe wrażliwe zakłócenia , tym bardziej gdy jest telefon w pobliżu.
Coś małe masz poziomy tych sygnałów, jak na ATX z LNA-177. Masz jakąś znaczną przeszkodę na kierunku nadajnika?
Cyfrowytelewidz pisze:To z tego nadajnika może włączą MUX3 i może bez problemu będę odbierał bokiem , bo antenę mam ustawioną równo na nadajnik Chotycze.
Kto wie, może będzie doświetlenie, ale jak mux-3 w Łosicach przejdzie na parametry docelowe to wszelkie problemy się skończą.

Cyfrowytelewidz

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: Cyfrowytelewidz »

Co jedynie drzewa ode mnie nie całe 200 metrów.
Ale to pewnie od słabo czułego monitora z tunerem.

A mam pytanie od tego tygodnia pojawił się nowy wzmacniacz LNA 188 32 Db czy ktoś go próbował?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: Anduraki »

http://www.hfo.pl/_img/_pdf/LNA-188.pdf

hmm nie wiem za bardzo do czego to ma niby służyć - do odbioru ze Śremu dla mieszkańców zakopanego? ;P Jak dla mnie ten wzmacniacz nie nadaje się do odbioru NTC bo jeśli chodzi o odbiór z dalekich odległości to bliskie zakłócenia są już tak bardzo wzmocnione, że pewnie odbiór z bardzo daleka by był ale z praktycznie 20-30 błędami niekorygowalnymi na minutę.

Cyfrowytelewidz

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: Cyfrowytelewidz »

Witam , powróciłem , antenę zamontowałem siatkową 2 czy 3 metry od anteny kierunkowej niżej , czyli antena jest obok dachu nie metalowego - odbiór na obu antenach z wzmacniaczem LNA 177 jest taki sam jak na antenie kierunkowej , nie ma zakłóceń. Przy LNA 188 nie zależy mi na innych nadajnikach jak tylko obecny odbierany nadajnik Siedlce *Łosice* jednak go nie kupiłem i nie planuję zakupu.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: Anduraki »

Nie wiem czy ktoś to zna, ale natknąłem się na taki poradnik
http://www.leroymerlin.pl/porady/techni ... l1432.html
według mnie przystępnie napisane

darekerad

Instalacja rozprowadzająca sygnał

Post autor: darekerad »

Witam
Mam taki problem
Mieszkam w domu ok 20 letnim. W całym domu rozprowadzona jest instalacja pod antenę naziemną tzn. w każdym pokoju znajdują się gniazda (takie jak kontakt prądowy). Instalacja została położona podtynkowo podczas budowy domu, jednak do dzisiaj nie była użyta. Oczywiście była przygotowywana pod telewizję analogową.
I tutaj moje pytanie
Jaka jest szansa, że podłączając pod tą instalację antenę kierunkową sygnał bedzie stosunkowo prawidłowo rozprowadzony do ww gniazdek. Powiem szczerze że nie wiem jaki został poprowadzony nawet kabel, nie sprawdzałem, ale podejrzewam że może to być jakaś dwużyłówka. Nie ma żadnych spliterów do dzielenia sygnału.
Zależy mi na wykorzystaniu owej instalacji ze względów praktycznych. Dodam tylko, że do najblliższego nadajnika mam 20km teren raczej płaski. Z samym odbiorem oczywiście nie ma u mnie problemu (obecnie na antenie pokojowej), ale zastanawiam się jak to bedzie w przypadku owej instalacji, którą docelowo chciałbym wykorzystać. Może macie jakieś doświadczenia związane z podobnymi instalacjami.
Z góry dziękuje za zainteresowanie i wszelkie sugestie
Pozdrawiam

_chris_

Re: Instalacja rozprowadzająca sygnał

Post autor: _chris_ »

darekerad pisze:Jaka jest szansa, że podłączając pod tą instalację antenę kierunkową sygnał bedzie stosunkowo prawidłowo rozprowadzony do ww gniazdek.
duża
darekerad pisze: Nie ma żadnych spliterów do dzielenia sygnału.
to normalne.
darekerad pisze: Może macie jakieś doświadczenia związane z podobnymi instalacjami.
każda instalacja jest inna.
darekerad pisze:wszelkie sugestie
podłaczyć antenę i sprawdzić... nie ma innego sposobu, jeśli nie dysponujesz miernikiem sygnałów TV.

Trzeba by:
  • odkręcić gniazdka RTV i sprawdzić, jakie to są typy (producenci) i czy kable antenowe są w ogóle do nich podłączone. Typy są zawsze podane od tylnej strony gniazda.
  • sprawdzić, jaka to instalacja - w gwiazdę, czy przelotowa.

    Jeśli w gwiazdę, to wszystkie kable antenowe biegną indywidualnie od każdego gniazdka i zbiegają się w jednym punkcie - zwykle na strychu lub w piwnicy.

    Jeśli przelotowa, to kabel antenowy biegnie od gniazda do gniazda i w punkcie wspólnym jest jeden kabel, albo więcej, ale mniej niż liczba gniazd RTV.

    Może być też jakiś mix obu typów. Najlepiej jest ją sobie rozrysować.
Jak posprawdzasz i będziesz wiedział gdzie który kabel biegnie, to można podłączać antenę i próbować... a jak nie będzie dobrze działało, to potem kombinować.

Krzychu.

jak wykonać poprawnie instalację dvb-t

Post autor: Krzychu. »

Posiadam następujący sprzęt:

Dipol 44/21-69 Tri Digit wzmacniacz LNA177
WandTV USB Tuner
Wiwa HD95
Cabletech urz0195

chciałem rozdzielić sygnał na te 3 tunery, tylko nie mam pojęcia jaki kupić rozdzielacz

A więc tak od anteny mam jakieś 15m kabla, na końcu kabla mam zasilacz do wzmacniacza(zabrany z anteny siatkowej) i mam od razu wpięty kabel od zasilacza do rozdzielcza, rozdzielacz jakiś stary pasywny (na 2 odbiorniki) i pisze na obydwu wyjściach 4db, kiedy podłącze np cabletecha i wiwe to zasięg na obydwu spada na połowę, a jednak włączę np mux1 na wiwie, to na cabletechu nie idzie oglądać już tego muxa1, bo tak tnie, inne muxy idzie oglądać chociaż zasięg spada, mam pytanie jaki rozdzielacz kupić na 3 tunery, ten rozdzielacz posiadany teraz prze zemnie ma pewnie z 25 lat :) i jak najlepiej wszystko podłączyć żeby wszystko działało?

zdjęcie podglądowe jak to mniej więcej wygląda, robione w minute :)

http://i.imgur.com/wxgBC7P.png

gintek

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: gintek »

Witam mam taki problem miałem dwa telewizory z dołączonymi do nich tunerami i antenę kierunkową podłączoną za pomocą rozgałęźnika do tych dwóch tv z odbiorem nie było problemu. Problemy zaczęły się gdy kupiłem trzeci tv i podłączyłem go za pomocą potrójnego rozgałęźnika do istniejącej sieći. do tego nowego tv nie dochodzi odpowiedniej jakości sygnał mimo że intensywnośc jest bardzo dobra ale wystarczy przenieść ten tv na piętro gdzie stoją pozostałe dwa telewizory i sygnał od razu się poprawia mimo że podłanczam go tym samym przewodem około 15m długości. Z początku myślałem że to wina kabla ale próbowałem na trzech i na wszystkich to samo

bebe

Bezprzewodowo sygnał dvbt do drugiego pokoju

Post autor: bebe »

Witam.
Chciałbym podłączyć antenę DVBT na balkonie bo tam musi być umiejscowiona ale sygnał docelowo ma iść do drugiego pokoju, niestety ale po remoncie nikt nie przewidział,że trzeba puścić kable w ścianie lub pod panelami, jest zrobiona tylko instalacja na satelitę ale też tylko w główny pokoju, teraz nie ma możliwości kucia ścian od nowa. Czy jest możliwość odbiory cyfrowej naziemnej telewizji u dzieciaka w pokoju bez kładzenia kabli tzn jakoś bezprzewodowo wysłać do drugiego pokoju, jak jest to czy przez ściany sygnał przejdzie albo może programy sat tak przesłać bo multiroom tez nie wchodzi w grę bo również kabel trzeba ciągnąc do drugiego pokoju no i oczywiście żeby dzieciak oglądał sobie co chce a ja co chce
Pozdrawiam

DVBManiak

Re: Bezprzewodowo sygnał dvbt do drugiego pokoju

Post autor: DVBManiak »

Nie takiej magii jeszcze nie ma. :lol:

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Bezprzewodowo sygnał dvbt do drugiego pokoju

Post autor: K63 »

Jak to nie ma. A wzmacniacz kanałowy Telmor GAF-860.
Innym zastosowaniem wzmacniacza GAF-860 może być bezprzewodowa transmisja sygnałów TV odebranych z anteny szerokopasmowej w budynku mieszkalnym.
Stosując wzmacniacz GAF-860 unikamy kosztów związanych z wykonywaniem tradycyjnej instalacji antenowej - kable antenowe, gniazda abonenckie, oraz problemów związanych z remontem domu. Podobnie, w przypadku kiedy istnieje potrzeba rozbudowy istniejącej instalacji TV o kolejne odbiorniki, można na wejście GAF-860 podać sygnał wprost z gniazda antenowego istniejącej instalacji antenowej RTV.
http://www.telmor.pl/download_attachmen ... 60b970.pdf
Cena ok. 1.000 zł.
Odrębnym tematem jest kwestia wpływu transmitowanego sygnału na otoczenie.
No i opłacalność takiej inwestycji.
Ale kto bogatemu zabroni :lol:

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Prawo Telekomunikacyjne
Art. 208.
1. Kto bez wymaganego pozwolenia używa urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego, podlega karze grzywny w wysokości do 1000 złotych.
2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa w sposób uporczywy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: K63 »

No właśnie. Jaki jest sens wytwarzania takich urządzeń, na dodatek przez - bądż co bądż - renomowanego producenta. Ale zapewne mamy tu do czynienia z podobnym przypadkiem jak antyradary. Wolno produkować i sprzedawać, ale nie wolno używać.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: adac »

Mnie z kolei interesuje możliwość uzyskania takiego pozwolenia i czy ona w ogóle istnieje. :(
Załóżmy że grupa sąsiadów chciałaby postawić taki mini gapfiller nie czekając aż zrobi to kiedyś (albo i nie) MAiC albo sami nadawcy.
Moc takiej emisji da się przewidzieć (ułamki wata), a sama emisja nie wnosi nic nowego tylko odtwarza zasięg. Koncesja też nie jest potrzebna.

Moim zdaniem dla chętnych powinna być taka możliwość.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Nie sądzę by udało się dostać pozwolenie radiowe.

Zaprezentowane kilka postów wyżej urządzenie ma moc 200mW, co z kilku, kilkunastodecybelową anteną daje już pojedyncze Waty mocy wypromieniowanej, a to może już lokalnie nieźle namieszać, szczególnie, że to urządzenie to po prostu wzmacniacz kanałowy, który nie regeneruje sygnału. Taka emisja wnosi zniekształcenia i możliwe zakłócenia na granicy odbioru, więc wam pewnie pomoże, a sąsiadom może uniemożliwić odbiór.

W trudnych warunkach odbioru telewizji cyfrowej stosuje się raczej urządzenia cyfrowe z tłumikami echa i regeneracją sygnału zamiast prostych wzmacniaczy kanałowych ...

Awatar użytkownika
Strzelb@
Posty: 117
Rejestracja: 1 października 2009, o 22:53
Odbiornik: SONY KDL-46Z4500
WIWA HD50
Instalacja antenowa: Tri Digit + LNA 101
85 m.n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: Strzelb@ »

Mam u siebie taką oto sieć domową RTV/SAT. Wszystko działa bardzo dobrze.
Ale chciałbym dodatkowo wpiąć w tą pajęczynę modulator TV, który podawałby sygnał z dekodera SAT. Najlepiej gdyby zastosować wariant 1, ale zaczyna się zabawa z ciągnięciem przewodu (zwrotnego) do puszki w przedpokoju. Kucie, wiercenie i generalnie syf w mieszkaniu (czego chcę uniknąć bardzo).
Moje pytanie: czy zadziała wariant 2 ? Czy rozgałęźnik w przedpokoju przepuści sygnał do pokojów 2 i 3? Czy nie będzie zakłóceń? No i czy napięcie podawane z tunera sat na konwerter nie uszkodzi modulatora?
A może znacie jakieś inne rozwiązania?

Pozdrawiam.

_chris_

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: _chris_ »

@ Strzelb@: A jak chcesz sumować sygnał z modulatora?

Awatar użytkownika
Strzelb@
Posty: 117
Rejestracja: 1 października 2009, o 22:53
Odbiornik: SONY KDL-46Z4500
WIWA HD50
Instalacja antenowa: Tri Digit + LNA 101
85 m.n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: Strzelb@ »

Do _chris_

Np. rozgałęźnikiem satelitarnym (5-2400MHz) wpiętym w miejscu czerwonej kropki.

Natomiast cały czas intryguje mnie możliwość wpięcia modulatora jak w wariancie 2.
Czy rozgałęźniki tłumią sygnały pomiędzy odgałęzieniami? Jeśli tłumią to niestety modulator musi być wpięty jak w wariancie 1.

Zablokowany