Domowa sieć DVB-T

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: Anduraki »

Zobaczę, bo znajomy na stancji miał taką ochotę odbierać NTC.
Tak czy siak muszę kombinować, dlatego taki pomysł wpadł mi do głowy.

Edit: Wpadł mi do głowi taki szalony pomysł. Skoro wspomnieliście o płaskim kablu symetrycznym - czy zrobienie w ten sposób ma prawo działać:

z koncentryka podpinam symetryzator, a do niego na końcach(tam gdzie się przykręca śruby) kabel symetryczny, przeprowadzić przez "wrażliwy teren" i "po 2 stronie frontu" przyczepić drugi symetryzator a do niego koncentryk i do TV

Schematycznie:

ANT ->sym ->koncentryk -sym> płaski kabel symetryczny->sym - koncentryk-> TV

oczywiście można płaski kabel zamocować od razu na śrubach w antenie zamiast symetryzatora, ale nie chciałbym ingerować w antenę, bo to może się nie spodobać właścicielowi.

Generalnie ekranowanie będzie tragiczne więc wątpię trochę, aby to działało poprawnie.

driwer78

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: driwer78 »

Witam

Mam antenę UHF ATX-91 i odległość do nadajnika w Mikstacie około 50 km.
W tej chwili używam wzmacniacza przy antenie,ale chce założyć symetryzator czy to będzie lepsze?

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: Domel28 »

Witam. Ta antena nie powinna mieć problemów z odbiorem sygnału bez wzmacniacza z tej odległości. Ogólnie powinno się zaczynać od anteny pasywnej a dopiero potem ( jeśli zachodzi taka potrzeba) odpowiednio dobrać wzmacniacz.

driwer78

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: driwer78 »

Byłem w sklepie i gość miał krótszą antenę (LOGARYTMICZNA DVB-T DIGILOG 21-69 PASYWNA) od mojej i nawet w sklepie w budynku mu odbierała bez wzmacniacza ale z symetryzatorem.Moja antena jest dość wysoko na maszcie i dużo większa więc powinna dac rade.

tarecki
Posty: 20
Rejestracja: 20 lipca 2011, o 11:54
Odbiornik: LG 55uh6507
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczawnica Przehyba - 16km

Re: Siła i jakość sygnału

Post autor: tarecki »

Witajcie:)
W domu posiadam dwie instalacje antenowe naziemną i satelitarną. Na jednym telewizorze oglądałem NTC, a na drugim TV-SAT. Obydwie instalacje są sprawne. Siła i jakość na TV z NTC w granicach 70-80% co w pełni wystarczało do swobodnego oglądania tv na antenie pokojowej http://www.xsonic.pl/antena-pokojowa-tv ... -5529.html.
Problem pojawił się ostatnio, gdy zrezygnowałem z TV-SAT (koniec umowy z CP). Podłączyłem, więc swoją antenę pod drugi tv na instalacji satelitarnej. Siła spadła do 7%, jakość ok. 50% obraz często szatkuje.
Mam prośbę, co mogło spowodować taki spadek siły i jakości sygnału. Czyżby moja antena (wiem nie jest to ani kierunkowa, ani siatka). Co doradzacie??
Pozdrawiam

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: adac »

Podłączyłem, więc swoją antenę pod drugi tv na instalacji satelitarnej
Wyjaśnij to zupełnie niezrozumiałe pojęcie. Instalacje: satelitarna i Tv naziemnej to są 2 różne sprawy i nie ma mowy o "podłączaniu" ich razem bez właściwego osprzętu ( i minimum wiedzy). Jeżeli likwidujesz odbiór sat to z tej instalacji możesz wykorzystać tylko 'goły' kabel a wszystkie pozostałe elementy należy odłączyć.
Chyba próbujesz rozdzielić na 2 Tv sygnał z anteny pokojowej ze wzmacniaczem. Efekt może być taki sobie. Masz niewielką odległość do nadajnika, pomyśl o małej antenie zewnętrznej, może być na balkonie byle w kierunku nadajnika.

tarecki
Posty: 20
Rejestracja: 20 lipca 2011, o 11:54
Odbiornik: LG 55uh6507
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczawnica Przehyba - 16km

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: tarecki »

Adac dzięki z zainteresowanie się tematem :)
Chodziło mi o to, że drugi tv podłączałem do istniejącej instalacji satelitarnej (miałem na uwadze oczywiście kabel tv i gniazdo rtv-sat). Problem rozwiązał się sam, gdy przełączyłem kabel do gniazda tv, a nie jak to było do tej pory w przypadku satelity - sat. Stąd tak niski poziom siły i jakości.
Pozdrawiam

comandos21

montaż na 2/3 telewizory

Post autor: comandos21 »

Cześć wam myślałem o zastosowaniu 1 anteny na 3 tv

czy taka antena : DIPOL TRI DIGI może być?
Obrazek

Nazwa Antena telewizyjna
DIPOL 44/21-69
Tri Digit ze wzmacniaczem
Zysk [dBi] do 47dBi
Kanały 21-69
Stosunek promieniowania przód/tył [dB] 19-26
Polaryzacja H, V
Ilość elementów 44
Impedancja [om] 75
Zasilanie zasilacz 230V AC
12V DC 100mA
Opakowanie kolorowe pudełko
Masa [kg] 1,51
Szerokość wiązki V/H [°] 45/56
Długość [mm] 1040

Obrazek

Interesuje mnie też to czy przy podpięciu 2 tv i oglądaniu na oby dwóch rożnych programów jakość sygnału bd mniejsza (będzie skakała) niż na zastosowaniu takiej anteny tylko na 1 tv?

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: montaż na 2/3 telewizory

Post autor: AdamP »

comandos21 pisze:Cześć wam myślałem o zastosowaniu 1 anteny na 3 tv.
Interesuje mnie też to czy przy podpięciu 2 tv i oglądaniu na oby dwóch rożnych programów jakość sygnału bd mniejsza (będzie skakała) niż na zastosowaniu takiej anteny tylko na 1 tv?
Każdy rozgałęźnik powoduje jakieś straty sygnału, a to czy na dwóch TV oglądasz ten sam kanał czy różne kanały nie ma znaczenia. Jeśli to ma być instalacja na 3 odbiorniki, to rozgałęźnik ze zdjęcia nie nadaje się. To jest rozgałęźnik na dwa odbiorniki (Signal R2). Ty potrzebowałbyś Signal R3.
Sygnał zawsze jest najsilniejszy, jeśli między anteną a odbiornikiem nie ma elementów powodujących straty np. rozgałęźnik, sztukowany kabel, zwrotnica itp.

comandos21

Re: montaż na 2/3 telewizory

Post autor: comandos21 »

aha... dzięki za odpowiedź :) ale antena nada się do terenów górzystych i sygnałów "odbiciowych"?

jeszcze jedno na powyższym rysunku jest prawidłowo przedstawiony montaż czy nie?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: montaż na 2/3 telewizory

Post autor: K63 »

Budowę każdej instalacji zaczynamy od anteny pasywnej - najlepiej z odpowiednio dużym zyskiem. Sygnał odebrany może będzie na tyle użyteczny, że tłumienie spowodowane kablem i rozgałężnikiem nie spowoduje jego degradacji do poziomu uniemożliwiającego stabilny odbiór. Jeżeli jednak zajdzie konieczność zastosowania wzmacniacza, zaczynamy od najsłabszych. Dobrze jest gdy kable za rogałężnikiem są tej samej klasy i mają podobną długość.
Do odbioru sygnału odbitego lepiej od anten kierunkowych nadają się siatki, ale reguły nie ma. Trzeba czasami poeksperymentować.
Schemat ze wzmacniaczem OK. Przy instalacji pasywnej wywalasz zasilacz, a wzmacniacz zastępujesz symetryzatorem.
Na temat domowych sieci TV poczytaj http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2201 lub http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=1783.
O odbiorze z odbicia http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=3979

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: montaż na 2/3 telewizory

Post autor: adac »

Właściwie gdzie autor tego "schematu" (o ile to można nazwać schematem) przewiduje podłączenie zasilacza 12 V ? Bo mnie wychodzi że na dachu. :shock:
Nie radzę montować na podstawie tego (obrazka) jakiejkolwiek instalacji, bo to jest zwykła sieczka bez ładu.

comandos21

Re: montaż na 2/3 telewizory

Post autor: comandos21 »

hehe:) oj to poglądowe jpg.:) wiadome, że zasilacz będzie w skrzynce pod zadaszeniem bądź w mieszkaniu(poddaszu)

A jak radzisz?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: montaż na 2/3 telewizory

Post autor: Anduraki »

Po pierwsze, nie określiłeś odległości od nadajnika/profilu terenu - zakładanie z góry, że będzie potrzebne wzmocnienie sygnału jest złe !
Ja ostatnio z 60 KM rozdzieliłem sygnał na zwykłej siatce(z symetryzatorem) na dwa odbiorniki. Od siebie dodam, że nie miałem wtedy dobrych spliterów(trójnik) i kabli zakończeniowych(jeden gotowiec i jakiś klejony z wtykiem greckim) a mimo to instalacja działa poprawnie na 1 Tv siła była 85, a teraz na dwóch jest 40-45 i jest stabilny odbiór.
W całej instalacji wymieniłem kabel który na moje oko miał z 40 lat ;> wywaliłem wzmacniacz dałem symetryzator. I można jednocześnie bez problemów oglądać na dwóch TV, aczkolwiek właścicielowi zaleciłem, aby zastosował spliter na F-Ki i do tego robione kable zakończeniowe do każdego odbiornika.

comandos21

Re: montaż na 2/3 telewizory

Post autor: comandos21 »

tu jest lokalizator i rzeźba terenu

http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php? ... ImNHE0NDk=

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: K63 »

Na http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html masz mapki zasięgu nadajników z uwzględnieniem konfiguracji terenu.
Legenda / opis:
_chris_ pisze: Kolor zielony = odbiór standardowy na antenie pasywnej (G>12dBd)
Kolor żółty = odbiór na antenie pasywnej lub ze wzmacniaczem (G>12dBd)
Kolor biały = w zasadzie brak odbioru.
Te mapy są ostrzejsze niż rzeczywistość, ale pogląd dają.

comandos21

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: comandos21 »

no więc tak zdecydowałem się na antenę TriDigi Mini dipol 17 21-69

- posiadam wzmacniacz jakiś no name 32dBi nowy to wsadzę go do niej(więc powinna mieć 46dBi łącznie),
- zamówiłem też 20m kabla ant. na obecnym mi pokazuje jakieś "błędy sygnału" nie mam pojęcia co to jest może ktoś mi powie czy to normalne że je pokazuje tv:
Obrazek

Co do mapy to pokazuje mi kolor biały:/

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: Tomciosz »


comandos21

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: comandos21 »

aha, ale jak to rozumieć? im więcej tym gorzej czy obojętne to jest i czy do tego przyczynia się wadliwa instalka.

2 rzecz to to,że na tej focie ładny jest sygnał ale co jakiś czas spada do 30% czyli coś może być wadliwe ?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: adac »

comandos21:
miejscowość to Bardo przy DK 8 o ile dobrze doczytałem. Najbliższe duże nadajniki to: Ślęża (40km), Cz. Góra 28 (km).
Profile na obydwa są złe, szczególnie Kłodzko jest zupełnie zasłonięte.
Napisz jakie muksy i na których kanałach w tej chwili odbierasz i czy w antenie jest teraz wzmacniacz.
Jakie jest miejsce mocowania anteny, jeżeli chciałbyś odebrać coś w tych warunkach z dalszych nadajników
to powinna być na dachu a nie na balkonie.

Zablokowany