Domowa sieć DVB-T

_chris_

Re: Rozległa instalacja antenowa w Domu Wczasowym + stare TV

Post autor: _chris_ »

RichardRamirez pisze:czy można na 4 kanałach puścić 4 różne stacje z 4 tunerów dvbt (+ ewentualnie obraz z kamery na parkingu) stosując takie modulatory.
można. Zdziwiłbyś się na czym swego czasu pracowały kablówki i co ludzie mieli na odbiornikach. W małych kablówkach posuwano się nawet do tego, aby używać dekoderów SAT z wbudowanymi modulatorami, przeznaczonymi generalnie do podłączania dekodera do telewizora, nie mającego wejść Audio... To były odpowiedniki czegoś takiego http://www.hollex.pl/odbiorniki-dvb-t/1 ... odulatorem A ponad 100tys. abonentów kablówki w Warszawie oglądało kanały ze stacji przeznaczonej do pensjonatów. No,coś tam generalnie widać było... :D

Więc, jeśli nie masz jakichś specjalnych wymogów jakościowych, to dla 100 gniazd można na upartego w zasadzie na wszystkim, łącznie z modulatorami dwuwstęgowymi. Jakość (odstęp sygnał / szum) będzie w tym momencie zależała od jakości tych modulatorów oraz od użytych wzmacniaczy.

Trzeba wziąć jeden dekoder, do niego modulator (albo dekoder z modulatorem), podłączyć do instalacji (odłączając wszelkie inne kanały SAT i naziemne) i zobaczyć, co dolatuje do ostatniego TV.

RichardRamirez

Re: Rozległa instalacja antenowa w Domu Wczasowym + stare TV

Post autor: RichardRamirez »

Dziękuję za odpowiedź,

Rozumiem że z takimi modulatorami to im większy odstęp miedzy kanałami tym lepiej czyli modulator powinien mieć możliwość zaprogramowania odp. kanału?

Jeśli chodzi o samą instalacje to czy znajdę gdzieś poradnik jak ona powinna wyglądać czy iść na żywioł i kłaść koncentryka i sprawdzać jak odbiera? 100 gniazdek tam raczej nie będzie, 50 maks. Rozumiem że w takiej instalacji po prostu dajemy trójniki, czy wzmacniacze przy większych długościach kabla są nieuniknione? Ośrodek jest w górach i generalnie nie ma tam dużego zaszumienia (tak mi się wydaje).

200-250 PLN na kanał + instalacja to nie są koszty astronomiczne. Aczkolwiek muszę jakoś wstępnie oszacować koszty całej instalacji i urządzeń.

Póki co nie ma jeszcze nadajnika w Jeleniej Górze , wystartuje 1 czerwca 2012 (Śnieżne Kotły widać z ośrodka), ale jak już ruszy to wolę być do tego przygotowany.

Pozdrawiam

_chris_

Re: Rozległa instalacja antenowa w Domu Wczasowym + stare TV

Post autor: _chris_ »

RichardRamirez pisze:Rozumiem że z takimi modulatorami to im większy odstęp miedzy kanałami tym lepiej czyli modulator powinien mieć możliwość zaprogramowania odp. kanału?
generalnie tak, ale w praktyce wystarczają już trzy kanały odstępu. Warto nadawać na jak najniższych kanałach, bo wtedy mniej wzmacniaczy wychodzi, zwłaszcza przy 4 kanałach. I nie należy ustawiać kanałów zajętych przez nadajniki naziemne.
Finalnie, kanały dobiera się po uruchomieniu całości instalacji, tak, aby nigdzie nie było śmieci (zdarzają się nieprzewidziane sytuacje)

Modulator tym jest lepszy, czy ma większy odstęp sygnału od szumów - oznaczone C/N lub S/N. Przyzwoita wielkość to 55dB. Oczywiście te najtańsze maja to niespecyfikowane i w zasadzie dowolnie małe...
RichardRamirez pisze:Jeśli chodzi o samą instalacje to czy znajdę gdzieś poradnik jak ona powinna wyglądać
popatrz na stronach Dipola i Telmoru, tam są różne poradniki. Ogólnie najlepiej kłaść gwiazdę, ale w pensjonatach można i odgałęźnie. Wiele zależy od konfiguracji budynku.
RichardRamirez pisze:200-250 PLN na kanał + instalacja to nie są koszty astronomiczne. Aczkolwiek muszę jakoś wstępnie oszacować koszty całej instalacji i urządzeń.
no więcej trochę wyjdzie, bo jeszcze anteny, chyba, że są już. Ale dasz radę zrobić relatywnie tanio.

kerad

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: kerad »

Czy komuś cos wiadomo o obniżeniu mocy nadajnika na Choragwicy, chodzi o Mux3 bo nagle przestalem go odbierać. Myślałem że to chwilowe, ale od ok 4 dni zupelnie sygnal zanikł...
Wiem że odbierałem go z odbicia, ale bylo ponad 50% i sporadycznie cos przykostkowalo, a teraz zupełna ciemność...

Fantom
Posty: 213
Rejestracja: 5 listopada 2011, o 08:17
Odbiornik: SIGNAL HD-527
Instalacja antenowa: Televes DAT HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin/Kołowo

Jak polaczyc sat + dvb-t + radio + zwrotke ?

Post autor: Fantom »

Witam
Mam taka instalacje : na dachu antena sat + tv naziemnej. Satka wpieta jest w multiswitch. W wejscie anteny naziemnej wpiety jest rozgaleznik. w jedno wejscie podana jest antena naziemna a w drugie zwrotka z pokoju (jakbym chcial w innych pomiezszczeniach ogladac cos z dekodera itp). No i to ogolnie jest ok. Ale chcialem dodoac antene radiowa w ten zestaw. i tak sie troche pogubilem.
1) Czy w to co wchodzi zwrotka i antena naziemna to powinien byc sumator czy rozgaleznik (nie wiem czym to sie rozni) ?
2) Czy teraz w ten sumator/rozgaleznik mam wpiac (zamiast anteny naziemnej) kolejny sumator/rozgaleznik/zwrotnice (no wladnie - co ??) i do tego podlaczyc antene naziemna i antene radiowa ?

Wydaje mi sie, ze to powinna byc zwrotnica (na wejscie antena tv i radiowa) i rozgaleznik (w to zwrotnica i zwrotka). Dobrze mysle ?

Fantom

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jak polaczyc sat + dvb-t + radio + zwrotke ?

Post autor: adac »

Naprawdę ciekawa kombinacja :)
Najpierw upewnij się, czy wejście naziemki przenosi pasmo ukf-radio, bo nie musi.
Sumator/rozgałęźnik indukcujny to praktycznie to samo. Bywają 3,4 wejściowe i więcej w miarę potrzeby.
Jeżeli już to robić to na zwrotnicy 3-kanałowej: 2xUHF (k21-69) i 1x ukf (88-108)
Ta 'zwrotka' to taka własna kablówka ?

Edit: nie doczytałem:
w jedno wejscie podana jest antena naziemna a w drugie zwrotka z pokoju (jakbym chcial w innych pomiezszczeniach ogladac cos z dekodera itp).
No i to ogolnie jest ok.
Wez pod uwagę, że w tym układzie swój lokalny program tv emitujesz również przez antenę naziemną, więc może lepiej z tego zrezygnować

Fantom
Posty: 213
Rejestracja: 5 listopada 2011, o 08:17
Odbiornik: SIGNAL HD-527
Instalacja antenowa: Televes DAT HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin/Kołowo

Re: Jak polaczyc sat + dvb-t + radio + zwrotke ?

Post autor: Fantom »

A wiec tak. Multiswitch mam taki :
http://www.globo.com.pl/?y=3&cmd=show&c ... prod_id=16
Z tego co widze, przenosi pasmo od 47 MHz, wiec radio przepusci.
Co do samej zwrotki to dokladnie tak, ma to byc taki mini-multiroom.

Co do emitowania tego moje kanalu ze zwrotki przez antene - powaznie ? Naprawde moc sygnalu tam podawanego cos emituje ? Kto jest to w stanie odebrac - jaka odleglosc ? Jak mozna pominac ten 'blad' w ukladzie ?

Co do samej zwrotnicy to znalazlem taka :
http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_mm-30 ... 902042.htm
Moze byc czy jednak zamiast tego VHF powinien byc UKF ? Nie moge znalezc takiej ukf + 2 x uhf

Fantom

_chris_

Re: Jak polaczyc sat + dvb-t + radio + zwrotke ?

Post autor: _chris_ »

Fantom pisze:Co do emitowania tego moje kanalu ze zwrotki przez antene - powaznie ?
poważnie.
Fantom pisze: Naprawde moc sygnalu tam podawanego cos emituje ?
tak, drugie wejście sumatora będzie emitować sygnał z drugiego wejścia sumacyjnego na poziomie typowo -20...30dB w stosunku do sygnału podanego na pierwsze wejście sumatora. To się nazywa izolacją wejść (lub wyjść).

A to zależy ile daje modulator. Jeśli daje 80dBuV, to po rozgałęźniku / sumatorze może być w antenie powyżej 60dBuV, co na kierunku anteny może dać dobry odbiór, albo dobre zakłócenia... No, jak się nie lubi sąsiada... :D
Fantom pisze:Jak mozna pominac ten 'blad' w ukladzie ?
trzeba zrobić separację. Najprościej wykorzystać modulator z wbudowaną zwrotnicą (pętlą) i to na nim zsumować TV. Ewentualnie wzmacniacz w antenie też wyblokuje sygnał z modulatora po sumatorze.
Fantom pisze:Co do samej zwrotnicy to znalazlem taka :
dokładnie ten sam problem co z sumatorem z rozgałęźnika - izolacja wejść UHF to około 20dB

Fantom
Posty: 213
Rejestracja: 5 listopada 2011, o 08:17
Odbiornik: SIGNAL HD-527
Instalacja antenowa: Televes DAT HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin/Kołowo

Re: Jak polaczyc sat + dvb-t + radio + zwrotke ?

Post autor: Fantom »

Czyli ta zwrotnica nie moze byc ? Liczylem na to, zej ak UHF zawiera sie w VHF to bedzie ok :(
chyba nie ma na rynku takiej jak sugrujesz.

Fantom

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jak polaczyc sat + dvb-t + radio + zwrotke ?

Post autor: adac »

Zwrotnica może zostać, na nieużywane wejście UHF należy założyć zaślepkę 75 Ω, a z pomysłu z multi-roomem na razie zrezygnuj.
Możesz też dać inną np. ZA-4M (Dipol).
Kombinowałem z Twoim pomysłem, ale wychodzi zawsze jakieś przenoszenie i dlatego w tej wersji nie polecam.

@ _chris_:
Co do samej zwrotnicy to znalazlem taką:( MM-307 Alcad)
dokładnie ten sam problem co z sumatorem z rozgałęźnika - izolacja wejść UHF to około 20dB
- pułapka strojona na wej. anteny ?

_chris_

Re: Jak polaczyc sat + dvb-t + radio + zwrotke ?

Post autor: _chris_ »

adac pisze:- pułapka strojona na wej. anteny ?
no, można próbować, choć to też będzie tylko kilka, kilkanaście dodatkowych dB (np. FR-413 Alcada przy 4. filtrach współbieżnych to tylko ~20dB). Ze zwrotnicą to by dało ~40dB. Tak sobie. Przy analogu - za mało, przy cyfrze - w zasadzie mogłoby ujść w tłoku.

Fantom
Posty: 213
Rejestracja: 5 listopada 2011, o 08:17
Odbiornik: SIGNAL HD-527
Instalacja antenowa: Televes DAT HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin/Kołowo

Re: Jak polaczyc sat + dvb-t + radio + zwrotke ?

Post autor: Fantom »

Czyli moge zrobic np tak :
zwrotnica VHF-UHF-UHF
w pierwsze wejscie wpinam antene radiowa poprzez filtr na ukf
w drugie wejscie wpinam antene naziemna (poprzez filr o ktorym mowa dalej)
w trzecie wejscie wpinam zwrotke (tu moze poprzez filtr przepuszczajacy tylko wybrany jeden kanal)

Zakladajac, ze zwrotka bedzie nadawala zawsze na jednym kanale, moge wstawic filr miedzy antene a zwrotnice na ten kanal (jakis najnizszy lub najwyzszy najlepiej)

Co o tym sadzicie ?

Fantom

filipmosz
Posty: 30
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, o 21:14

[HELP] Domowa instalacja - 2 STB + 1 ANTENA

Post autor: filipmosz »

Witam,
zwracam się z prośbą o poradę jakie sprawdzone rozwiązania rekomendujecie. Moja obecna instalacja domowa składa się z 2 TV+STB i jednej anteny. Wygląda ona tak:

http://imageshack.us/photo/my-images/265/img0242gy.jpg/

Zwrotnica rozdziela sygnał tv na dwa telewizory. Dodatkowo podaje ona napięcie na wzmacniacz z zasilacza. Punkt zasilania wzmacniacza jest przy telewizorze nr 1. Minusem obecnego rozwiązania jest to, że jak przestaje się oglądać telewizję na telewizorze nr 1 (wyciągam zasilacz z kontaktu i idę spać) to na telewizorze nr 2 również tej telewizji oglądać nie można. Po prostu wyłączam zasilanie i sygnał nie jest wzmacniany.

Na chłopski rozum przeniesienie punktu zasilania wzmacniacza tuż przed zwrotnicę zapewni niezależność w oglądaniu telewizji na dwóch telewizorach. Zasilacz będzie ciągle włączony i wzmacniacz będzie zasilany. Sygnał można rozdzielić na dwa tv.

Spotkałem się jednak z opinią, że to nie koniecznie musi działać w praktyce. Czy może się ktoś wypowiedzieć? Ewentualnie nanieść poprawki na fotkę i pokazać (upload).

p-b
Posty: 282
Rejestracja: 9 października 2010, o 22:26

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: p-b »

;)
Ostatnio zmieniony 20 maja 2012, o 22:59 przez p-b, łącznie zmieniany 1 raz.

gajowy

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: gajowy »

gajowy pisze:witam !
Mam w domku małą sieć kablową.
FOTO :http://img824.imageshack.us/img824/8646/kablwka.jpg

PYTANIE : Czy można ulepszyć sieć na np. wymianę konkretnych rozgałęźników ?
Proszę o wasze opinie
Robert Ostróda

ps na foto powinno być telmor 4way 7db
Robert
Witam w klimacie świątecznym :)
W końcu postanowiłem sobie podarować odrobinę luksusu i zrobiłem mini upgrade
mojej sieci. Czyli:
1. do anteny TV dałem wzmacniacz LNA-101 ok 15dB
2. Do anteny FM dałem wzmacniacz UKF-3 Anprel ok 15dB
Efekt:
Poprawiła się jakość i siła sygnału ukf na gniazdach nie siejąc zakłóceń dla dvbt. mam teraz dwa tv samsung i jak zauważyłem one wymagają ciut mocniejszego sygnały niż moje stb notonlytv. Bez upgrade'u tv samsung mux3 odbierał z pikselozą. Obecnie bezproblemowo!

Wesołych świąt ! :lol:

KAPITAN CHAOS

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: KAPITAN CHAOS »

No moja toshiba tez potrzebuje mocniejszego sygnału, no ale z telewizorami juz tak raczej jest.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: qwerty »

LV5TDeluxe: jakość: 0-30% (zamarzanie obrazu i dźwięku itp).
LExxB530 (jakość spada do 60^, poziom błędów 1-2/10 i wszystko ładnie odbiera).

driwer78

Instalacje domowe DVB-T

Post autor: driwer78 »

Witam
Zakładam wątek w temacie instalacji anteny

Prosze wrzucać tu swoje doświadczenia z instalacją,może jest ktoś kto zawodowo się zajmuje instalacjami.

Potrzebuje zrobić w domu instalacje do odbioru DVB-T na 5 telewizorach,chodzi oto aby użyć do tego jednej anteny,co jest mi potrzebne do instalacji,jakie rozgałeżniki ewentualnie zasilacze.

Pozdrawiam

Tomasz Berezowski

Re: Instalacje domowe DVB-T

Post autor: Tomasz Berezowski »


driwer78

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: driwer78 »

A jest tańszy odpowiednik tego wzmacniacza Wzmacniacz HS-013 (12V)Terra VHF/UHF 1we/2wy?

Zablokowany