Prośba o poradę w sprawie anteny

wp73

Czy to będzie postęp czy wręcz odwrotnie?

Post autor: wp73 » 8 maja 2011, o 14:17

Witam!

W związku ze zmianą technologii chcę wymienić 1-2 anteny do analoga na te dedykowane cyfrze.

Stare rozwiązania:
Antena nr. 1 - ok 27 km od Olsztyn Pieczewo w linii prostej to ASR−860P TELMOR
http://tels.pl/szerokopasmowaantenatvdv ... -p-12.html


Antena nr. 2 - Opaleniec ok od Olsztyn Pieczewo ok. 60 km
Antena to zwykła siatkowa ;)
Na siatce odbiornik RWT wyciąga ok 60-70% mocy (niestety nie mam aktualnych danych ale ponoć niestety obraz zaczął się zacinać...)

Ta pierwsza antena wydaje się być dość dobra. Zasilacz niestety kupiony na 12 V zapewne i nie bedzie można użyć zasilania z tunera (zawsze to mniej kabli) :/

Ale co do tej drugiej - nie wiem... Czy te dwie różne technologie anten są porównywalne jeśli chodzi o skuteczność?

Takie dziwadło:
http://tels.pl/antenacyfrowadvbtdigitpa ... -p-10.html

panelowa:
http://www.sklep.rwt.pl/produkt/Antena_ ... 5-120.html

w miarę klasyczna:
http://www.sklep.rwt.pl/produkt/Antena_ ... T-245.html

Mogę zakładać że 2 pierwsze rozwiązania to ładnie wyglądające anteny ale raczej dla niewielkich odległości i raczej trzeba sięgnąć po coś bardziej klasycznego?

Nie sprawdzałem tego ale najlepiej żeby ewentualny wzm chodziła na 5v z dekodera... nie wiem czy obecnie Tv mają tą funckję ale STB od RWT ma możliwość zasilania anteny napięciem 5V.

Pozdrawiam,
Wojtek

DVB-T

Re: Czy to będzie postęp czy wręcz odwrotnie?

Post autor: DVB-T » 8 maja 2011, o 15:15

Tych dwóch wynalazków bym nie polecał. Pod obudową jest tylko kawałęk druta i przedwzmacniacz.
Trzecia typu "Tri Digit" to rozsądny wybór. W odległości 27 km od Pieczewa MUSI śmigać na samym symetryzatorze, bez żadnego wzmocnienia. Natomiast na odległości 60 km to zależy od ukształtowania terenu, wysokości zawieszenia anteny, drzew i budynków w pobliżu. Przy korzystnych warunkach powinno też smigać bez wzmacniacza. Przy mniej korzystnych należałoby delikatnie wzmocnić sygnał małym przedwzmacniaczem, np. lna101, który może być zasilany 5v z tunera.

DVBManiak

Re: Czy to będzie postęp czy wręcz odwrotnie?

Post autor: DVBManiak » 8 maja 2011, o 17:42

Potwierdzam. Przy 43 elementach powinna śmigać na symetryzatorze. Chociaż to właśnie zależy od terenu. U mnie Czechy śmigają na samym symetryzatorze w odległości 133km antena 19 elementów. Ale teren mam super :D

DVB-T

Re: Czy to będzie postęp czy wręcz odwrotnie?

Post autor: DVB-T » 8 maja 2011, o 18:30

DVBManiak pisze:Potwierdzam. Przy 43 elementach powinna śmigać na symetryzatorze. Chociaż to właśnie zależy od terenu. U mnie Czechy śmigają na samym symetryzatorze w odległości 133km antena 19 elementów. Ale teren mam super :D
A jak u Ciebie z odbiorem Cernej Hory? Jak przekręcisz tą 19 elementówkę w jej kierunku? Powinieneś łapać wszystkie 3 czeskie muxy. Azymut Cernej Hory zbliżony do Ślęży, zależy od Twojej dokładnej lokalizacji

DVBManiak

Re: Czy to będzie postęp czy wręcz odwrotnie?

Post autor: DVBManiak » 8 maja 2011, o 18:34

Właśnie też o tym myślałem i będę musiał spróbować. Tam 3 muxy po 100kW a odległość 98 km. Teren podobny tylko trochę niżej jest ten nadajnik niż Pradziad, ale i tak powienien być super odbiór. Nie przekręcałem, bo odbieram słaby tvn 10kW bardzo dobrze i bardzo słaby Puls 1kW trochę zaśnieżony z Żórawiny. I jeszcze tv4 z ds. Kredka bardzo zaśnieżone, ale tak było od zawsze z czwórką. Teraz łapie dobrze 3 nadajniki polskie i czeski Pradziad (analog i DVB-T) i analog z Cernej Hory CT1 kan. 23 słabo. Jakbym bardziej przekręcił to myślę, że złapię DVB-T.

DVBManiak

Re: Czy to będzie postęp czy wręcz odwrotnie?

Post autor: DVBManiak » 8 maja 2011, o 18:48

Sory za post pod postem (pierwszy raz mi się to zdarza), ale już nie chciałem wszystkiego pisać w tamtym poscie. Wiem chyba dlaczego nie odbieram dvb-t z Cernej Hory przy takim ustawieniu. Analog idzie nawet dobrze jak teraz patrzę z kan. 23, ale dvb-t kan. 40, 60 i 61 ani śladu. Przyczyną prawdopodobnie jest silne TVP Info i to do tego dookólne ze Śleży 800kW na k. 42 i kierunkowy Polsat 800kW k. 59. Te kanały odbieram palcem wsadzonym w gniazdo antenowe do Ślęży mam 44 km. Chyba poczekam do października albo listopada jak będą 3 muxy z Pradziada i mux-2 ze Ślęży i mux-3 z Żórawiny. Wtedy tylko czekać na Mux-1 ze Ślęży. Tyle :D

DVB-T

Re: Czy to będzie postęp czy wręcz odwrotnie?

Post autor: DVB-T » 10 maja 2011, o 22:49

DVBManiak pisze:Sory za post pod postem (pierwszy raz mi się to zdarza), ale już nie chciałem wszystkiego pisać w tamtym poscie. Wiem chyba dlaczego nie odbieram dvb-t z Cernej Hory przy takim ustawieniu. Analog idzie nawet dobrze jak teraz patrzę z kan. 23, ale dvb-t kan. 40, 60 i 61 ani śladu. Przyczyną prawdopodobnie jest silne TVP Info i to do tego dookólne ze Śleży 800kW na k. 42 i kierunkowy Polsat 800kW k. 59. Te kanały odbieram palcem wsadzonym w gniazdo antenowe do Ślęży mam 44 km. Chyba poczekam do października albo listopada jak będą 3 muxy z Pradziada i mux-2 ze Ślęży i mux-3 z Żórawiny. Wtedy tylko czekać na Mux-1 ze Ślęży. Tyle :D
Ja mam do Ślęży 27,8 km i bezpośrednią widoczność optyczną anten nadawczych z moją odbiorczą, i mimo wszystko to nie przeszkadza w odbiorze:) a nawet mam za plecami nadajnik Chrzelice (55 km od mojego domu), który na kanale 40 (tym samym co mux1 z Trutnova) nadaje TVP1 z mocą 700kW :) Ale antenę mam skierowaną idealnie w stronę nadajnika na Cernej Horze, Ślężę odbieram bokiem, różnica kątowa to 29 stopni. Przez to mam tylko minimalne odbicia na TVP2, info i polsacie.

Za to do Pradziada mam "zaledwie" 78 km, ale jestem w cieniu Wzgórz Strzelińskich i sygnał do mnie nie dociera, nawet nie wyszukuje programów na mojej instalacji antenowej (ATX55+LNA101), oczywiście przy ustawieniu prosto na Pradziada. Ale to nie problem bo mam Cerną Horę:)

DVBManiak

Re: Czy to będzie postęp czy wręcz odwrotnie?

Post autor: DVBManiak » 11 maja 2011, o 06:04

Czyli bym musiał obrócić o kilka stopni. Ale bym wtedy nie miał tvn ani puls, bo oni nadają z Żórawiny i to z małą mocą. Ślęża to nie problem. Z Pradziada mam bardzo stabilny odbiór czasem małe zacięcia. Kąt anteny mam idealnie na Żórawine. Zastanawia mnie tylko czemu odbiera mi też w miarę analog z Cernej Hory na takim ustawieniu. Widocznie dla dvb-t trzeba lepszego kąta w moim przypadku. A z Żórawiny coś odbierasz?
U mnie jest tak:
Ślęża 192'
Żórawina 155,9'
Praded 167,9'
Trutnov 229,5'
Profil terenu Trutnova dobry http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.ht ... 5087444170

mobila
Posty: 16
Rejestracja: 25 maja 2011, o 19:10

Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: mobila » 25 maja 2011, o 20:32

Witam,

Od niedawna posiadam tuner Not Only TV LV5HD. Dołączona do niego antena cóż więcej powiedzieć, to taki mały dodatek ;). Analog co prawda da się coś jakoś oglądać, ale jakość pozostawia wiele do życzenia. Robiłem też próby na antenie wewnętrznej (prosta jedno-dipolowa, nad małym telewizorem CRT w sypialni, dołączona). Na tunerze także na niej w mniej-więcej podobnych warunkach jakość jest niższa niż w telewizorze (może jakiś wewnętrzny wzmacniacz). Wydaje mi się jednak, że tak zwykle jest w tunerach komputerowych (maja słabszy odbiór, często też jakieś zakłócenia).

Z tej małej antenki w ogóle wysunął mi się trochę przewód tak, że było widać miedź ;) Wydaje mi się, że kabelek jest po prostu wsuwany do środka i dotyka/trzyma się jakiś metalowych części, które przekazują wszystko do wystającego druta. Ciekawa zabawka ;)

Jak tylko zobaczyłem tę antenkę, nie myślałem, że stać ja na wiele ;) Uśmiechnąłem się tylko :) DVB-T mimo paręnastu prób mi nie łapie, a dołączony program nie pozwala na ręcznie wprowadzanie kanału w przypadku cyfrówki. Siła sygnału wyświetlana jest w kreskach (1-6). Podczas wyszukiwania było u mnie 0, 1-2.

Pojechałem również w miejsce bliżej nadajnika (MUX3). Zainstalowałem "sprzęt", nakierowałem mniej więcej na nadajnik i po trwających trochę wyszukiwaniach znalazło mi pełen pakiet i sygnał 4 z 6 możliwych krech, czasami 3. Od czasu do czasu obraz stawał, trochę się ciął, ale dało się ustawić, aby można było przyjemnie oglądać. Jakość oczywiście nieporównywalnie lepsza. Jak daleko to było od nadajnika dla ciekawskich podam później (jak trzeba). Sygnał był na dołączonej antence, a nawet samym kablu antenowym, choć to nie była reguła. Ponadto w innym miejscu w tym samym budynku sygnału nie było, albo były 2 kreski.

Odległości od nadajników (tam, gdzie chcę oglądać; w linii prostej):

Białystok - Cieszyńska (MUX3)

Odległość: 6 km
Dane nadajnika:
k.38 610 MHz
4 kW

RTCN Białystok/Krynice (MUX2) - planowany na 31.07.11r.

Odległość: 18 km
Dane nadajnika:
k. 49 (698 MHz)
prawdopodobnie 63 kW - wg. http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-2


Chciałbym, aby państwo mi w miarę możliwości pomogli, zaproponowali jakaś antenę (najlepiej wewnętrzna), która z powodzeniem będzie umożliwiała odbiór 3. i 2. multipleksu. Na 1. multipleks i ew. kolejne nie ma jeszcze rozpisanych harmonogramów.

Od siebie daję np. tę antenę: http://www.mediamarkt.pl/bialystok/prod ... teny/ant85

Wg. mnie powinna być lepsza niż "puszkowane" anteny. Mam wrażenie, że siedzi tam mała antenka i duży wzmacniacz, a tę mogę sobie regulować kierunki oraz moc wzmacniacza.

- Szerokopasmowy wzmacniacz 36 dB (maks.) z regulatorem wzmocnienia
- Regulowana petla UHF (obrót i przestawienie)
- 2 teleskopowe, regulowane dipole
- Uklad redukcji szumów
- Wbudowany przewód zasilajacy i przewód antenowy
- Zewnetrzne wyjscie antenowe
- Gniazdo zasilania zewnetrznego i gniazdo zasilania pradem stalym 12V
Źródło: http://www.ceneo.pl/2461147


Cena na ceneo trzyma się około 50zł, więc jest raczej przystępna.
http://www.ceneo.pl/2461147


Co o niej sadzicie? Nie sugerujcie się za bardzo moim typem. Zaproponujcie też własne.

Druga z anten to: http://www.mediamarkt.pl/bialystok/prod ... upiter-9-5

Któraś z tych, albo bardzo podobna antenę posiada mój znajomy i u niego tylko w czasie burzy pojawiają się zakłócenia sygnału. Odległość u niego do MUX3 na mapie w prostej linii to około 4,5 km.


Pozdrawiam,
Liczę na odpowiedzi i pomoc.


AKTUALIZACJA:
Na ustawionej telewizji cyfrowej "ściąga" mi 1. kreskę (w sześcio-stopniowej skali) - efekt: brak obrazu i dźwięku.

Test być może w trudniejszych warunkach, ale dokładniejsze zrobię być może w weekend. Trochę zajęty teraz niestety jestem.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3099
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LE32B530
32LM6300
UE32K5100
39LN5400
NOT LV5T Deluxe
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: qwerty » 25 maja 2011, o 21:50

Nic Ci nie przysłania? Mieszkam w odległości 2,9 km i mam 6 kresek na TotalMedia, a innym programem jakość: 100% na LV5T Deluxe.
Antenę ustawiasz poziomo?

mobila
Posty: 16
Rejestracja: 25 maja 2011, o 19:10

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: mobila » 25 maja 2011, o 22:02

Coś może przesłaniać (np. dach sąsiada).

Antenę ustawiam pionowo, czasem wychylona.

Poza tym LV5T Deluxe chyba jest nieco bardziej czuły...

DVBManiak

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: DVBManiak » 25 maja 2011, o 22:26

Antena ma iść poziomo, bo muxy lecą w polaryzacji H z tego co wiem chyba wszędzie w Polsce.

mobila
Posty: 16
Rejestracja: 25 maja 2011, o 19:10

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: mobila » 25 maja 2011, o 22:45

Tak, rzeczywiście - polaryzacja pozioma. Tylko jak skieruję w odpowiednia stronę to i tak mam 1 krechę.

W sumie to antenę też przechylałem poziomo i mało co to dało.

Pod weekend może spróbuję na powietrzu lub z okna (u mnie z drugiego piętra widać panoramę Białegostoku ;) Ale z tego, co mi się wydaje, będą 2 krechy i tyle.

Ta pseudo-antenka mi chyba praktycznie w ogóle padła - na samym kablu antenowym lepiej odbiera analogowa TVP1 niż na niej.
Nie wiem, czy to nawet podlega pod reklamację ;)


Co z antenami proponowanymi przeze mnie, jakieś własne propozycje?

DVBManiak

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: DVBManiak » 25 maja 2011, o 22:53


mobila
Posty: 16
Rejestracja: 25 maja 2011, o 19:10

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: mobila » 25 maja 2011, o 22:57

W sumie mam, ale jest to tuner na USB podpięty do laptopa, chciałbym aby był w miarę mobilny.

Jak już pisałem jakoś nie jestem do końca przekonany do "zamkniętych" anten. W sumie już ja nawet patrzyłem. Jest nawet popularna...

A z tych co podałem? Jakieś porównanie ew.? Dlaczego ta Signal jest lepsza? Posiadasz ja?

DVBManiak

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: DVBManiak » 25 maja 2011, o 23:05

Dobra jest Thomsona, ale według mnie za mocna dla Ciebie jak masz do nadajnika tak blisko. Te antenki mini co są z tunerami to się nadają w teren gdzieś w okolicy nadajnika na otwartej przestrzeni. W domu to się nie sprawują. Polecałbym jednak antenę zewnętrzną. Każda antena zewnętrzna jest lepsza niż pokojowa, bo w domu sygnał musi się przebić przez ściany, a jeśli coś ci jeszcze przysłania na dworze to już w ogóle kaplica. Może ten Thomson się przebije, ale ja bym kupił zewnętrzną. Wtedy na pewno jakość sygnału wzrośnie.

mobila
Posty: 16
Rejestracja: 25 maja 2011, o 19:10

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: mobila » 25 maja 2011, o 23:14

W sumie ten Thomson ma regulator wzmacniacza, a co do bliźniaczo podobnej z moich propozycji, to nie wiem, czym się ona wyróżnia.

Ten Thomson nie ma napisanego DVB-T, ale na cyfrówce powinny chodzić wszystkie dotychczasowe anteny. Co do wzmacniacza to nie wiem jak on tam działa (więcej złego, czy dobrego), ale jakaś regulację ma.

Z tym Thomsonem to będę miał na +, bo będę miał blisko ja kupić, a płacenie za przesyłkę (kurier zwykle połowę ceny anteny, poczta ok 1/4 ceny) mija się z celem, jak i szukanie po mieście ;)
Z Signalem, być może nie byłoby tak trudno, ale zawsze trzeba się nałazić.

Co do zewnętrznej anteny to trzeba będzie o niej kiedyś pomyśleć. Stara, leząca pod dachem jest już trochę rozluzowana...

W telewizorze na dole mam na razie satelitę (+ te antenę pod dachem), a na górze w telewizorku ściąga analog (wewnętrzna). Analog jakością nie powala, ale na górze jest lepiej niż na dole z anteny zewnętrznej.

Na razie chyba jednak spróbuję z kupnem jakieś wewnętrznej...

Myślę trochę przyszłościowo - do MUX2 będę miał 18km, ale moc nadajnika też będzie znacznie większa. Jak się okaże w praniu, to trudno jest przewidzieć.

_chris_

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: _chris_ » 25 maja 2011, o 23:25

Zrób sobie najpierw antenkę do prób z kabla antenowego - tu masz opis: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=37899#p37899. Wyrobisz sobie pogląd, czy wystarczy pasywna wewnętrzna czy jednak powinna być ze wzmacniaczem.

Dobre opinie mają ATRAX-300 oraz Digit Telmoru. Obie pasywne. Ewentualnie Digit Activia Telmoru.

Jeśli kupisz jako osoba prywatna (konsument) w sklepie internetowym, czyli od firmy to masz prawo do zwrotu towaru w przeciągu 10 dni bez podania przyczyny. Kupujesz, podłączasz, patrzysz czy działa i oddajesz, jeśli nie.

W zwykłym sklepie to nie działa, ale można się zwykle umówić przed zakupem na oddanie anteny (lub wymianę) na inną.
  • Pamiętaj, że nasza DVB-T nie jest generalnie przeznaczona do odbiorów na antenach wewnętrznych, zwłaszcza w okresie przełączania. Powinna być antena zewnętrzna, nawet w bliskich odległościach. Ale bywa, że jest dobrze i na wewnętrznej.
  • z anteną wewnętrzną to jest tak, że biegamy z nią po całym mieszkaniu szukając tego jedynego miejsca, gdzie mamy stabilny odbiór.

mobila
Posty: 16
Rejestracja: 25 maja 2011, o 19:10

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: mobila » 25 maja 2011, o 23:34

Oczywiście wiem o możliwości zwrotu towaru przy zakupie przez Internet...

_chris_

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: _chris_ » 25 maja 2011, o 23:45

no właśnie, bo antenę wewnętrzną z reguły trzeba dobierać, zwłaszcza, jak się jest w trudnych warunkach. Czasami trzeba przerzucić kilka, zanim osiągnie się w miarę stabilny odbiór. I co najważniejsze - taki odbiór może w każdej chwili ulec pogorszeniu, co jest jak najbardziej normalne. I znowu trzeba pracowicie ustawiać antenę... niestety, my to nie Niemcy i ich DVB-T...

Odpowiedz