Prośba o poradę w sprawie anteny

_chris_

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: _chris_ »

@ marli:to w takim rzazie trzy rzeczy:

1. Ukierunkowanie anteny. W twojej lokalizacji, aby pozbyć się w maksymalnym stopniu sygnału mux-1 z Jemiołowa należałoby odkręcić antenę od kierunku na Wichów.
Tej klasy anteny miewają dość szerokie wiązki przednie plus listki boczne, często lokujące się właśnie w okolicach 60 stopni od kierunku głównego. Możliwe więc, że antena zbiera sygnał pasożytniczy z Jemiołowa właśnie na listkach bocznych lub zboczu charakterystyki.

Tak czy inaczej trzeba to sprawdzić - odkręcamy antenę od kierunku na Wichów bardzo powoli obserwując wskazania jakości na mux-1. Jeśli to problem SFN-u, powinna wystąpić w pewnym momencie wyraźna poprawa. Odkręcamy najpierw w kierunku południowym, a później w kierunku północnym -dobrze jest sprawdzić w szerokim zakresie - po kilkadziesiąt stopni. Trzeba pamiętać przy tym, że w takich przypadkach ustawienie anteny często wymaga precyzji pojedynczych stopni. Więc - przede wszystkim cierpliwość.

Jak patrzę na profile terenu to widzę, że Jemiołów jest "czysty", a Wichów ma jakąś górk\ę bezpośrednio przed tobą. To może być powód główny problemów - wytłumianie Wichowa i bezpośredni sygnał z Jemiołowa, powodujące powstanie w antenie dwu podobnej wielkości sygnałów synchronizacji mux-1, czyli problem dla odbiornika.

2. Wzmacniacz. Niestety, w twoim przypadku problemem jest też pewnie wzmacniacz. Spróbuj w\zastosować inny o mniejszym wzmocnieniu (np. wspominany wyżej LNA-101) bądź załóż zasilacz antenowy z regulowanym napięciem wyjściowym. Pamiętaj, że w takich trudnych przypadkach położenie anteny i wzmocnienie (typ) wzmacniacza są współzależne - po zmianie napięcia zasilającego (typu wzmacniacza) może być potrzebna kolejna regulacja położenia anteny.

3. Odbiornik. To może być też cecha odbiornika, źle znoszącego sygnały SFN-u. Dobrze by było, abyś mógł przetestować jakiś dekoder DVB-T

*. Kabel antenowy. Jest nowy, bez łączeń itp..?

A, faktycznie - mux-2 i mux-1 mają u was oba FEC 5/6.

marli

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: marli »

Rzeczywiście z profilu terenu na Wichów wynika, że są jakieś górki po drodze, ale mimo to sygnał z Wichowa (na symetryzatorze odbiera MUX2 bez zakłóceń) jest silniejszy niż z Jemiołowa (na symetryzatorze odbiera MUX2 z zakłóceniami, TV pokazuje niższą siłę sygnału).

W obecnej lokalizacji anteny około 6 m od niej znajduje się ściana zasłaniająca widok w na Jemiołów, więc sygnał z tego kierunku powinien być dodatkowo osłabiony.
Zmiana kierunku anteny powoduje spadek jakości, ale przetestuję, bo być może po chwilowym spadku nastąpi ponowny wzrost przy dalszym obracaniu.

Przetestuję na LNA-101, ale będę mógł zrobić to dopiero za miesiąc.

Testowane było również na LG 32LD350 (tylko to ta sama firma więc pewnie i te same właściwości) i działało tak samo.

Kabel antenowy jest stary (ok. 15 lat), bez łączeń i widocznych uszkodzeń, miedziana żyła główna i oplot, czarny, do tej pory używany wewnątrz,

Anubis

Zamrażanie obrazu podczas oglądania-dekoder Cabletech urz083

Post autor: Anubis »

Od pewnego czasu podczas oglądania TV następuje co jakiś czas chwilowe zamrożenie obrazu.
Dekoder to Cabletech urz083 , antena siatka, moc sygnału ok 97%, region Biała Podlaska.

kjt

Re: Zamrażanie obrazu podczas oglądania-dekoder Cabletech ur

Post autor: kjt »

Za mało informacji (konkretnie miejscowość,jaki wzmacniacz, który nadajnik itp.)

Z 2 zdań to mogę tylko wróżyć, że wzmacniacz jest za mocny i przesterowywuje sygnał z którym sobie dekoder nie bardzo radzi.

Anubis

Re: Zamrażanie obrazu podczas oglądania-dekoder Cabletech ur

Post autor: Anubis »

Antena łapie kanały z nadajnika Siedlce Łosice i prawdopodobnie z Białego Stoku (jeszcze sprawdzę), wzmacniacz możliwe że faktycznie jest za mocny za pewne 30 dB a antena siatkowa.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Zamrażanie obrazu podczas oglądania-dekoder Cabletech ur

Post autor: TomW »

Poszukaj rozwiązania w dziale o antenach.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Zamrażanie obrazu podczas oglądania-dekoder Cabletech ur

Post autor: Anduraki »

jakość 97% masz kiedy masz płynny odbiór, zauważ, że na przycięciu jakość Ci na ułamek sekundy spada poniżej połowy.

Ustaw rozdzielczość 1080i i powiedz jaką masz jakość/siłę na wyszukaj ręcznie - jeśli mało(poniżej progu stabilnego odbioru) wyreguluj dla tej rozdzielczości antenę, tak aby odbiór był stabilny, a następnie ustaw rozdzielczość która ci odpowiada ;]
pozdro

vwtomek

2 nadajniki jeden oddalony około 10km a drugi 30km

Post autor: vwtomek »

Mam pytanie, otóż stoję przed wyborem anteny do NTC. Teraz mam dylemat bo nie wiem jaką antenę mam zastosować do swojego domku. Odległości do nadajników mam takie jak podałem w tytule tematu. Instalacje chciałbym podzielić na 3 odbiorniki. Czy jedna antena wystarczy czy muszę zastosować dwie. Mieszkam na krzykach we wrocławiu i chciałbym złapać żórawinę i ślęże.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: 2 nadajniki jeden oddalony około 10km a drugi 30km

Post autor: m@rtops »

nie trzeba zakładać kolejnego tematu :x
z żurawiny masz 5kW ze ślęży po 100kW
złapiesz na kawałku druta ;)
jedna wystarczy :D
Ostatnio zmieniony 28 lipca 2012, o 18:53 przez m@rtops, łącznie zmieniany 1 raz.

vwtomek

Re: 2 nadajniki jeden oddalony około 10km a drugi 30km

Post autor: vwtomek »

Ogólnie chciałbym to zrobić jakoś porządnie ;) Ten dom akurat wynajmuje i właściciel za to płaci. Chodzi o to, że w piwnicy rozchodzą sie kable na kazde gniazdko w domku. Poprotsu chciałbym wystawić jakąś antenę na zewnątrz zejść kablem do piwnicy i tam rozdzielić sygnał na odbiorniki w domku. Czy może być taka antena ANTENA SIGNAL HDA-5000 DVB-T + do tego splitter zwyczajny, czy coś innego proponujesz? ;)

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: 2 nadajniki jeden oddalony około 10km a drugi 30km

Post autor: m@rtops »

takie anteny to koledzy robią sami :D
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=640
nie mam nic do tej anteny ale cena trochę odstrasza :o
myślę że korzystniej byłoby zainwestować w 19 elementową tym bardziej że w domku i długość nie za bardzo będzie przeszkadzać
nie wiem jaka tam jest specyfika odbioru ale nie inwestowałbym we wzmacniacz - sam symetryzator wystarczy :D

vwtomek

Re: 2 nadajniki jeden oddalony około 10km a drugi 30km

Post autor: vwtomek »

Czyli jaką antenę proponujesz? Bo jeszcze mam wiwe an 200 w śmiesznej cenie. Wtedy nie potrzebuje masztu tylko mocuje sobie za oknem.

Też mogę zostać przy antenie 16 elementowej w niej symetryzator i w piwnicy zwyczajny splitter.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: 2 nadajniki jeden oddalony około 10km a drugi 30km

Post autor: m@rtops »

vwtomek pisze:Też mogę zostać przy antenie 16 elementowej w niej symetryzator i w piwnicy zwyczajny splitter.
jak masz ją podłączoną to jaki problem sprawdzić odbiór? :roll:

vwtomek

Re: 2 nadajniki jeden oddalony około 10km a drugi 30km

Post autor: vwtomek »

Źle napisałem ogólnie stoje przed zakupem jakiejkolwiek anteny ;)

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: 2 nadajniki jeden oddalony około 10km a drugi 30km

Post autor: m@rtops »

vwtomek pisze:ogólnie stoje przed zakupem jakiejkolwiek anteny ;)
będę uparty :lol:
a masz teraz jakąkolwiek antenę? :roll:
--------------------
edit
o wiwie masz tu
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=4431

vwtomek

Re: 2 nadajniki jeden oddalony około 10km a drugi 30km

Post autor: vwtomek »

Aktualnie nie mam żadnej anteny bo skończyła mi się niedawno umowa na satkę ;)

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: 2 nadajniki jeden oddalony około 10km a drugi 30km

Post autor: m@rtops »

powinna też wystarczyć pogardzana siatka - w tym przypadku również powinna być trafnym rozwiązaniem (jednak lekki odchył jest między nadajnikami) :?
zresztą bierz 19 - będzie w sam raz ;)
jak się nudzisz a masz kawałek koncentryka i wtyczkę to odsłoń ok 20-30cm żyły i ekranu - wygnij w literę "T" - poszukaj sygnału i sprawdź jaki będzie efekt :D
---------------
edit
ustaw w tv kanał mux-u na szukaniu ręcznym i patrz na wskaźniki :P

rmaya

Czy mogę liczyć na odbiór oraz jaką antenę wybrać.

Post autor: rmaya »

Witam wszystkich,

Chciałbym dopytać jaką antenę wybrać oraz czy mogę spodziewać się odbioru DVB T jeśli odbiornik (antena) będzie tak usytuowana względem nadajnika:
http://www.dvbtmap.eu/viewbookmark.html?bookmark22621
dodam tylko, że na siatkówce znalazło kilka programów ale tylko tyle, że je zapisało ale nie da się nic oglądać bo wyświetla się info o braku sygnału.

Jaką antenę najlepiej byłoby kupić do takich warunków?

Telewizor: LG 32LK530

Edyta: poprawiony link
Ostatnio zmieniony 1 sierpnia 2012, o 08:32 przez rmaya, łącznie zmieniany 1 raz.

Mutango

Re: Czy mogę liczyć na odbiór oraz jaką antenę wybrać.

Post autor: Mutango »

Z takiego linku, to my nie widzimy tego, co Ty widzisz.
Kliknij zieloną strzałkę, a następnie kliknij żółtą gwiazdkę. Dopiero wtedy wskoczy adres, który możesz podać na forum (na końcu adresu będzie bookmark[numer])

rmaya

Re: Czy mogę liczyć na odbiór oraz jaką antenę wybrać.

Post autor: rmaya »

Mutango pisze:Z takiego linku, to my nie widzimy tego, co Ty widzisz.
Kliknij zieloną strzałkę, a następnie kliknij żółtą gwiazdkę. Dopiero wtedy wskoczy adres, który możesz podać na forum (na końcu adresu będzie bookmark[numer])
Już poprawione.

Zablokowany