Prośba o poradę w sprawie anteny

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: m@rtops »

straty w przejściu są znikome
myślę że jest bardziej podatna na zakłócenia bo jest słabiej "ekranowana" aby być bardziej podatną na zgięcia a i sama żyła może nie być z miedzi (duża "kruchość" - ewentualnie "linka")- a te większe straty są właśnie w tych droższych które wyglądają delikatniej (nie miałem ich w ręku) i tam wpływ zakłóceń jest zapewne wyższy - a cena zapewne adekwatna do materiału umieszczonego w samym pasku ("wyższa" technologia wykonania)
i znów "droższe nie znaczy lepsze" :oops: ;)

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: Anduraki »

Z kruchością to może być, chyba, że jest to linka. Co do ekranowania to w 100% się zgadzam, gdyż oplot jest po obu stronach rdzenia i ekranuje tak naprawdę boki, a góra i dół jest wystawiona na fale EM. Z drugiej strony zastanawiam się jaka jest impedancja takiego przejścia (tego białego wydaje się taka sama, ale tej "taśmy" wydaje się być inna - możliwe że tamta "taśma" jest do anten zewnętrznych wifi czyli 50 ohm)

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: m@rtops »

Anduraki pisze: możliwe że tamta "taśma" jest do anten zewnętrznych wifi czyli 50 ohm
nie bardzo - przeważnie pisze że nadaje się do sat,tv i radia oraz stracie 3dB
tu znalazłem taką wyglądającą najbardziej "profesjonalnie" ;)
http://[podajemy linki tylko do źródła informacji]/r87y

cardcaptorsakura

Problem z odbiorem kanałów.

Post autor: cardcaptorsakura »

Dzisiejszego dnia zainstalowałem antenę panelową LAMBDA PLUS na balkonie swego budynku mieszkalnego, do której dołączyłem 25 metrów przewodu koncentrycznego http://satserwis.pl/wmark.php?nazwa=oferta/21/2132.jpg, przejściówkę okienną http://www.satserwis.pl/wmark.php?nazwa ... 2525_1.jpg oraz dodatkowych 5 metrów przewodu koncentrycznego, zakończonego wtykiem antenowym z zasilaczem. Niestety, mogę odbierać dobrze jedynie kanały z MUX-2, przy odbiorze MUX-1 dosyć często daje się zauważyć pixelozę (siła: 94%, jakość od 70-100%), odbiór MUX-3 nie jest możliwy (siła sygnału: ok. 70%, jakość 10-20%). Mieszkam w odległości ok. 60km od nadajnika Siedlce/Łosice.

1. Nie mam możliwości wywiercenia kabla aby wyeliminować konieczność używania przejściówki okiennej.
2. Nie mam możliwości zastosowania krótszego kabla antenowego.
3. Mieszkam na wysokości ok. 8m.

Co powieniem wymienić, aby poprawił się odbiór DVB-T? Dodam, że w drugim pokoju DVB-T odbiera idealnie, z tego samego nadajnika, jednak z anteny siatkowej stojącej obok anteny której sam używam ze wzmacniaczem SWA oraz kablem ok. 10m, białym, zakupionym ok. 10lat temu.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Problem z odbiorem kanałów.

Post autor: m@rtops »

cardcaptorsakura pisze:Co powieniem wymienić,
"mydelniczkę" :oops: - sorry antenę :lol:
a tak faktycznie to załóż rozgałęziacz masztowy 1x2 (http://[podajemy linki tylko do źródła informacji]/ss1s) i podłącz się do tej siatki(ale żeby było przejście prądowe chociaż jednym z "wyjść") - wtedy wystarczy jeden zasilacz :D
możesz również na próbę połączyć kable za pomocą http://[podajemy linki tylko do źródła informacji]/ss1q eliminując przejście okienne - ale wątpię by to coś zmieniło :?
Ostatnio zmieniony 15 października 2012, o 21:22 przez m@rtops, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Problem z odbiorem kanałów.

Post autor: TomW »

Wedlug mnie do wymiany powinna pójść ta antena Lambda Plus. Niektórzy mówią o takich antenach wyroby antenopodobne lub pieszczotliwie "mydelniczki". Nie polecam ich osobiście.

Ooops. Kolega był szybszy.

cardcaptorsakura

Re: Problem z odbiorem kanałów.

Post autor: cardcaptorsakura »

Słyszałem, że rozdzielanie sygnału może powodować dodatkowe problemy w odbiorze i dlatego też dwa odbiorniki są podłączone do dwóch różnych anten, stojących obok siebie (prawdę mówiąc pomiędzy nimi jest niewielki odstęp)

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Problem z odbiorem kanałów.

Post autor: m@rtops »

jeżeli jest mocny sygnał to nie ma problemów - na jednej instalacji też miałem siatkę (teraz 19/21-69) i podobne długości kabli jak ty do dwóch tv i na symetryzatorze wskaźnik jakości na wszystkich mux-ach był 100% :D

cardcaptorsakura

Re: Problem z odbiorem kanałów.

Post autor: cardcaptorsakura »

Wydaje mi się, że wina leży po stronie kabla antenowego i/lub zastosowanej przejściówki okiennej.

Mam nadzieję, że dwie stojące obok siebie anteny nie zakłócają się.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Problem z odbiorem kanałów.

Post autor: m@rtops »

oczywiście że mogą się zakłócać - ale dwie podobne opinie też mogą mieć rację :roll:
wyłącz zasilacz przy siatce i sprawdź czy ma to wpływ na odbiór z "lambdy" :oops:

cardcaptorsakura

Re: Problem z odbiorem kanałów.

Post autor: cardcaptorsakura »

Opistywane przeze mnie zakłócenia występują nawet wtedy gdy zasilacz od siatki jest wyłączony.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Problem z odbiorem kanałów.

Post autor: m@rtops »

więc jeśli by miały na siebie taki wpływ to po odłączeniu zasilenia do wzmacniacza powinna być widoczna różnica (choć by niewielka)
ja stawiam na antenę - może ponowne ustawienie jej coś pomoże :?

_chris_

Re: Problem z odbiorem kanałów.

Post autor: _chris_ »

Twoja LAMBDA to mniej więcej 1/8 'siatki' - więc nie dziwota, że masz problem z odbiorem. Mowa oczywiście o antenach pasywnych.

Rozdziel sygnał z 'siatki' i po kłopocie. Albo postaw drugą, normalną antenę - siatkę, loga, w ostateczności Yagę.

Łosice sieją bardzo dobrze, więc przy 60km może być nawet szansa na odbiór wszystkich mux-ów na antenie pasywnej.

cardcaptorsakura

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: cardcaptorsakura »

Ale ja mam aktywną antenę, ze wzmacniaczem, nie pasywną.

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: plecho1 »

Wzmacniacz w antenie często więcej psuje bo wzmacnia także zakłócenia. Zrób jak Ci radzą przedmówcy i podłącz się pod tą starą siatkę.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: m@rtops »

_chris_ pisze:Twoja LAMBDA to mniej więcej 1/8 'siatki'
co doskonale widać na tylnej obudowie :D
http://[podajemy linki tylko do źródła informacji]/ss6s

_chris_

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: _chris_ »

cardcaptorsakura pisze:Ale ja mam aktywną antenę, ze wzmacniaczem, nie pasywną.
tak, masz aktywną, ale ja napisałem o antenach pasywnych, do których dopiero dodaje się wzmacniacze. LAMBA pasywna daje, powiedzmy w uproszczeniu, około 1/8 sygnału, który można odebrać z 'siatki' pasywnej. Wzmacniacze tylko wzmacniają to co dostaną z anten pasywnych. A jak się ma 1/8 sygnału, to i odpowiednio jakość tego sygnału jest dużo mniejsza. Ot, i tajemnica problemów odbioru z LAMBDY.
plecho1 pisze:Wzmacniacz w antenie często więcej psuje bo wzmacnia także zakłócenia. Zrób jak Ci radzą przedmówcy i podłącz się pod tą starą siatkę.
Ściślej mówiąc wzmacniacz wzmacnia wszystkie odbierane sygnały przez antenę w tak samo. Problem leży głównie w tym, że to sam wzmacniacz ZAWSZE dodaje zakłócenia (intermoduacyjne) oraz zmniejsza odstęp sygnału użytecznego do szumu. I dlatego tak ważną sprawą bywa umiejętne dobranie wzmacniacza w trudnych przypadkach.

cardcaptorsakura

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: cardcaptorsakura »

Dzisiaj na próbę przełączyłem kabel od lambdy do siatki. Siła sygnału trochę się zwiększyła, jednak jakość na I-szym muxie pozostała bez zmian, w dalszym ciągu pojawia się pixeloza. Mux3 z kolei zaczął trochę lepiej łapać sygnał, chociaż w dalszym ciagu są szarpania obrazu i pixeloza.

Próba zamiany wzmacniacza na symetryzator również nie przyniosła żadnego skutku, bowiem po zamianie w ogóle nie łapie mi zadnego muxa.

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: plecho1 »

Ale po tych zmianach sprawdzałeś tylko na swoim odbiorniku gdzie nie ma większej poprawy czy sytuacja też się pogorszyła na odbiorniku który do anteny siatkowej był podłączony wcześniej i odbierał poprawnie?

cardcaptorsakura

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: cardcaptorsakura »

W momencie testów, drugi odbiornik nie był podłączony do niczego. Chcialem się tylko przekonać czy zakup drugiej siatki coś pomoże.

Zablokowany