Prośba o poradę w sprawie anteny

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: plecho1 »

Więc jeśli na jednym odbiorniku było OK a na drugim gorzej, to może coś źle podłączyłeś czy źle zarobiłeś jakąś końcówkę albo jest jakiś problem z kablem antenowym.

ntcdvb

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: ntcdvb »

TV lub STB (odbiorniki) mają także różne głowice i ich czułości bywają różne.
Na jednej instalacji antenowej przeprowadziłem test 2 odbiorników i okazało się że parametry są różne.

cardcaptorsakura

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: cardcaptorsakura »

A więc do wymiany zarówno kabel jak też i antena?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: adac »

Robiłeś już próbę z przełączaniem anten, teraz zrób z przełączaniem odbiorników.
Podłącz drugi odbiornik do tej instalacji na której jest bezproblemowy odbiór, czyli siatkowej plus wzm. SWA i biały kabel.

Porównaj jakość odbioru. Powód podał wyżej @ntcdvb, a Ty wyciągnąłeś błędny wniosek.
Jeżeli byłby problem z transportem to możesz użyć przdłużacza z pokoju do pokoju, do 10 m nie powinno być wyraźnej różnicy.

cytuj: " Słyszałem, że rozdzielanie sygnału może powodować dodatkowe problemy.. " -w praktyce więcej problemów może
przysporzyć montaż 2-ch anten obok siebie, szczególnie jeżeli jedna (albo obydwie) są ze wzmacniaczem.
Klasyczny sposób to rozdział sygnału np.wzmacniaczem abonenckim lub zwykłym rozdzielaczem indukcyjnym.
Projektanci instalacji AiZ potrafią opędzić jedną anteną kilkadziesiąt gniazd, więc i u Ciebie nie powinno być problemu ;)

rypka84

WIWA AN -200 i Apollo AHD-115 - nie znajduje programow

Post autor: rypka84 »

Witam,

Dostałem wczoraj w prezencie dekoder STB Apollo AHD 115.
Do tej pory tv oglądałem z anteny pokojowej, która bez problemów odbierała TVP 1, TVP 2, TVP Info i Polsat. Podłączyłem dekoder, wcisnąłem "Auto skan" i... nie znalazło żadnego programu, ani tv a ni radiowego.

Wybrałem się dziś do sklepu żeby się dowiedzieć co jest nie tak. Okazało się, że prawdopodobnie to wina tej najzwyklejszej anteny pokojowej. Kupiłem więc taką antenę Wiwa AN-200 do naziemnej tv cyfrowek zasilaną z tunera.

Przychodzę do domu, podłączam (na 100% dobrze) i dalej nie znajduje programów. Żadnego.
W instrukcji Wiwy An-200 jest uwaga, że aby działa prawidłowo tuner musi posiadac funkcję zasilania anteny. Jestem kompletnym laikiem i nie mam pojęcia czy ten mój tuner apollo posiada takową funkcję. Jesli nie posiada to może być tego wina?

Bardzo proszę o jakąś poradę, bo pojęcia nie mam dlaczego nie znajduje programów...

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: WIWA AN -200 i Apollo AHD-115 - nie znajduje programow

Post autor: m@rtops »

jeśli ma to w menu powinno być "zasilanie anteny" - "wł/wył" :?
tylko w dekoderze ma być zwykła wtyczka antenowa

bdkacz

Re: WIWA AN -200 i Apollo AHD-115 - nie znajduje programow

Post autor: bdkacz »

Najpierw trzeba by ustalić z jakiego nadajnika odbierasz analog i z jakiego możesz odbierać cyfrę (nie musi być ten sam). Przydała by się dokładna lokalizacja. Bo może się okazać,że antena ze wzmacniaczem może być za mocna (jeśli nadajnik od cyfrowej jest blisko),albo,że za słaba (bo nadajnik daleko) i wówczas konieczna będzie antena zewnętrzna.

Co do zasilania anteny to wg instrukcji pobranej stąd http://content.mixelectronics.pl/Produk ... -19688.pdf wynika,że chyba jest taka opcja - strona 37 PDF'a opcja "Ustaw. anteny" w menu Utaw/Instalacja to chyba będzie to.

preak

Monitor z tunerem (m2450d)

Post autor: preak »

Witam, zakupilem niedawno monitor z tunerem, jest tam wejscie na karty PCMCIA, czy jest mozliwosc wlozenia poprzez ten slot karty dostępowej, powiedzmy C+ ?

Mieszkam na 4tym piętrze, niecale 2 km w linii prostej od nadajnika, czy najtansza antena pokojowa wystarczy żeby złapać wszystkie ogolnodostępne kanaly? Jezeli tak, to w jaki sposob moge podlaczyc antene dachowa i dvb-t jednoczesnie.

pozdrawiam

ntcdvb

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: ntcdvb »

To zależy czy Monitor obsługuje TV SAT (DVB-S) i nie karty a MODUŁ CAM CI+ np. C+
”Anten dachowa” i DVB-T a jaka jest różnica?
Do wejścia antenowego podłącz w monitorze posiadaną „antenę dachową” i wyszukaj automatycznie (kanały analogowe + kanały cyfrowe).
Brak opisu u Ciebie (instalacja antenowa, lokalizacja, odbiornik) utrudnia pomoc.

preak

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: preak »

ntcdvb pisze:To zależy czy Monitor obsługuje TV SAT (DVB-S) i nie karty a MODUŁ CAM CI+ np. C+
Monitor (M2450D) posiada jedynie wbudowany tuner DVB-T, jezeli nie moge uzyc modułu, to po co mi PCMCIA?
ntcdvb pisze:”Anten dachowa” i DVB-T a jaka jest różnica?
Źle sie wyrazilem, chodziło mi o o podłączenie jednoczesnie anteny pokojowej i kablówki.

ntcdvb

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: ntcdvb »

PCMCIA - pod moduł oferty płatnej NTC a nie jak w przypadku MUX4-TV Mobilna musisz zakupić ich dekoder i tylko straty: -miejsca, -energii, -kolejnych kabli i pilotów.
Połączenie TV kablowej z NTC nie ma problemu, ale jedna uwaga:
Dostawca TV kablowej ma obowiązek dostarczyć Ci kanały NTC w najniższym z oferowanych pakietów.

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: plecho1 »

Antenę do TV naziemnej i telewizję kablową można podłączyć razem do jednego gniazda telewizora jedynie prze takie urządzenia:
http://www.dipol.com.pl/przelacznik_tv_ ... _E2022.htm
http://www.dipol.com.pl/przelacznik_tv_ ... _E2024.htm

preak

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: preak »

ntcdvb pisze:PCMCIA - pod moduł oferty płatnej NTC a nie jak w przypadku MUX4-TV Mobilna musisz zakupić ich dekoder i tylko straty: -miejsca, -energii, -kolejnych kabli i pilotów.
Połączenie TV kablowej z NTC nie ma problemu, ale jedna uwaga:
Dostawca TV kablowej ma obowiązek dostarczyć Ci kanały NTC w najniższym z oferowanych pakietów.
troche sie pogubilem. Zapytam wprost - co moge zrobic z tym wejsciem PCMCIA? Moge tam umiescic jakikolwiek modul N, C+ , Polsat etc?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: Jarosław Bałuka »

W tym dziale rozmawiamy o antenach i takiej porady tu oczekuj. Wykorzystanie PCMCIA pod N, C+ czy inne - to nie na tym forum.

cardcaptorsakura

Re: Problem z odbiorem kanałów.

Post autor: cardcaptorsakura »

cardcaptorsakura pisze:Dzisiejszego dnia zainstalowałem antenę panelową LAMBDA PLUS na balkonie swego budynku mieszkalnego, do której dołączyłem 25 metrów przewodu koncentrycznego http://satserwis.pl/wmark.php?nazwa=oferta/21/2132.jpg, przejściówkę okienną http://www.satserwis.pl/wmark.php?nazwa ... 2525_1.jpg oraz dodatkowych 5 metrów przewodu koncentrycznego, zakończonego wtykiem antenowym z zasilaczem. Niestety, mogę odbierać dobrze jedynie kanały z MUX-2, przy odbiorze MUX-1 dosyć często daje się zauważyć pixelozę (siła: 94%, jakość od 70-100%), odbiór MUX-3 nie jest możliwy (siła sygnału: ok. 70%, jakość 10-20%). Mieszkam w odległości ok. 60km od nadajnika Siedlce/Łosice.

1. Nie mam możliwości wywiercenia kabla aby wyeliminować konieczność używania przejściówki okiennej.
2. Nie mam możliwości zastosowania krótszego kabla antenowego.
3. Mieszkam na wysokości ok. 8m.

Co powieniem wymienić, aby poprawił się odbiór DVB-T? Dodam, że w drugim pokoju DVB-T odbiera idealnie, z tego samego nadajnika, jednak z anteny siatkowej stojącej obok anteny której sam używam ze wzmacniaczem SWA oraz kablem ok. 10m, białym, zakupionym ok. 10lat temu.
Od wczoraj problem w znacznym stopniu się nasilił. Pixeloza pojawia się już nie tylko na kanałach z MUX-1, ale również i MUX-2, gdzie dotąd odbiór był czysty. Próbowałem oczywiście kręcić lekko anteną w lewo i w prawo, jednakże nic to nie pomogło. Również użycie anteny siatkowej nie rozwiązuje problemu.

Czy w związku z tym, mam jakiekolwiek szanse na poprawę odbioru? Chodzi mi oczywiście o propozycje realne do zrealizowania, a nie takie, których realizacja przeciaży kieszeń i będzie kosztowała fortunę, nie dając przy tym gwarancji iż opisywany przeze mnie problem ustąpi.

_chris_

Re: Problem z odbiorem kanałów.

Post autor: _chris_ »

cardcaptorsakura pisze:Od wczoraj problem w znacznym stopniu się nasilił. Pixeloza pojawia się już nie tylko na kanałach z MUX-1, ale również i MUX-2, gdzie dotąd odbiór był czysty.
Przy odbiorze naziemnym nigdy nie nie ma takich gwarancji przy samodzielnym wykonywaniu instalacji antenowej, a zwłaszcza w warunkach niestandardowych, czyli z anteną na balkonie, w blokowisku.
cardcaptorsakura pisze:Chodzi mi oczywiście o propozycje realne do zrealizowania, a nie takie, których realizacja przeciaży kieszeń i będzie kosztowała fortunę, nie dając przy tym gwarancji iż opisywany przeze mnie problem ustąpi.
Zmiana warunków pogodowych wpływające na warunki propagacji i odbioru.
cardcaptorsakura pisze: Próbowałem oczywiście kręcić lekko anteną w lewo i w prawo, jednakże nic to nie pomogło.
  1. przy takich zmianach warto zawsze sprawdzić pełny dostępny kąt ustawienia anteny.
  2. optymalne ustawienia kata dla poszczególnych mux-ów mogą się różnić.
  3. najważniejsze: antena powinna być zamocowana w miejscu najlepszego odbioru, a nie tam, gdzie to pasuje. Więc antena w rękę i wędrówka po całym balkonie.
cardcaptorsakura pisze:Pixeloza pojawia się już nie tylko na kanałach z MUX-1, ale również i MUX-2,
Czyli na której antenie i może podałbyś wartości poziomu i jakości odbieranych mux-ów?

Na obu antenach taka sama sytuacja?

W takich przypadkach, jak było pisane wcześniej - najlepiej sprawują się zwykle siatki.
Była próba odbioru na antenie wyposażonej w symetryzator?

cardcaptorsakura

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: cardcaptorsakura »

Przy użyciu symetryzatora nic, kompletnie nic nie odbiera, nawet analogowa.

Druga antena odbiera prawidłowo, jednak jest tam zainstalowany stary, nieprodukowany już pewnie gruby biały kabel antenowy, który równiez jest krotszy, bo prowadzi do innego pokoju.

Ponadto, odbiór nie może być zależny od pogody, ponieważ nie mieszkam na równiku, gdzie wahania temperatury, wilgotność są niemalże równomierne w całym roku.

andrutt

Antena DIPOL 16/21-69 czy 19/21-69 (zamiast siatki)

Post autor: andrutt »

Witam.
Mam problem z moją instalacją antenową i proszę forumowiczów o pomoc. Na początek podstawowe dane:
nadajnik: Żagań - Wichów, odległość ok. 40 km, lokalizacja: blokowisko, balkon, 2 piętro. Atena siatkowa z symetryzatorem, kabel Triset 10 m, złącze F.
W ciągu dnia wszystko jest bdb - 100 % jakości, wieczorem obraz przycina i klatkuje, jakość spada do 0% (głównie MUX-1). Podejrzewam, ze antena łapie jakieś zakłócenia wieczorno - nocne (latarnia uliczna w pobliżu).
Chcę wymienić antenę na DIPOL 16/21-69
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1610.htm
ale zastanawiam się, czy nie będzie lepsza/gorsza antena 19 elementowa. I to jest pytanie do Was. Dodam jeszcze, że na linii antena - nadajnik najbliżej znajduje się narożnik mojego bloku, który przesłania "widok" na nadajnik, więc nie będę w stanie idealnie jej nakierować na Wichów (będę musiał ją obrócić ok 15 stopni w lewo).
Zatem zapytuje czy zakupić 16 czy 19 elementową, a może jeszcze coś innego ?
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Antena DIPOL 16/21-69 czy 19/21-69 (zamiast siatki)

Post autor: qwerty »

Im więcej elementów tym widzi mniejszy kąt. Zawsze możesz kupić http://buro.pl/?site=sklep&step=info&id=P00223
Większy zysk i mniejsza szerokość wiązki. Chyba, że cena jest zbyt duża - wtedy lepiej 19 elementową.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Antena DIPOL 16/21-69 czy 19/21-69 (zamiast siatki)

Post autor: seba133 »

qwerty pisze:Zawsze możesz kupić http://buro.pl/?site=sklep&step=info&id=P00223
Większy zysk i mniejsza szerokość wiązki
W porównaniu z dipolem 19-21/60 to ma znacznie lepszy zysk.

Zablokowany