Prośba o poradę w sprawie anteny

cardcaptorsakura

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: cardcaptorsakura »

Jesli telewizory stoją w dwóch różnych pokojach, wolałbym aby do każdego z nich szedł niezależny zasilacz. Uważam, że szkoda czasu na bieganie od pokoju do pokoju celem włączenia/wyłączenia Zasilacza.

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: plecho1 »

cardcaptorsakura, podaj swoją lokalizację, bo możliwe, że do DVB-T nie będziesz potrzebował wzmacniacza w antenie i żadnych zasilaczy mimo że do analogu były niezbędne.
Może wystarczy jak do anteny zamontujesz symetryzator a przy telewizorze zwykłą wtyczkę antenową. W takiej sytuacji miał byś prostszą i mniej problemową instalację antenową.

cardcaptorsakura

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: cardcaptorsakura »

Próbowałem użyć symetryzatora, ale wtedy nie łapało mi żadnego muxa. Mieszkam w odległości ok. 60km od najdanika.

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: plecho1 »

Szkoda, że nie podałeś więcej danych bo może można by było coś doradzić. Ja w odległości 40km od 100kW nadajnika odbierałem stabilny sygnał na pasywnej antenie biquad umieszczonej w pomieszczeniu przy oknie na pierwszym piętrze w bloku. 60 km nie powinno być problemem dla pasywnej anteny.

cardcaptorsakura

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: cardcaptorsakura »

Przykro mi, ale nie jestem terenoznawcą. Poza tym nie posiadam sprzętu do pomiaru wysokości terenu. Trudno również powiedzieć, co się znajduje od anteny do nadajnika.

Wiem natomiast tyle, że cyfra odbiera u mnie dopiero jak użyję starego typu płytki SWA-9001 (o silnym wznocnieniu 36dB) oraz siatki. Gdy zastosuję nowoczesny wzmacniacz pisany pod telewizję cyfrową, dość często pokazuje się mi na ekranie pixeloza, czasami silna i obfita (mam na mysli model LNA-177).

Na symetryzatorze nie łapie mi nic, ledwo analogową.

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: plecho1 »

Chodziło mi, abyś podał chociaż miejscowość - miasto w którym mieszkasz i ewentualnie ulicę. Na tej stronie da się dokładnie sprawdzić położenie względem nadajników oraz profil terenu: http://www.dvbtmap.eu/

andrutt

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: andrutt »

Kilkanascie postów wczesniej pisałem o problemie z antena siatkową. Obecnie posiadam TriDigit z symetryzatorem (od poniedziałku). Jakość 100 % jest tylko, gdy antena ustawiona jest idealnie tyłem do nadajnika. W poniedziałek obraz był idealny, ani jednego klatkowania podczas kilku godzin ogladania; wtorek - jeszcze ok, środa już klatkowań wiecej a wczoraj - co kilka - kilkanaście minut. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że ustawiam antene, TV pokazuje stale 100 % i 0 błędów a po kilku dniach zaczynają sie błędy. Antena solidnie zamocowana do stabilnej balustrady więc raczej sie nie może przekręcić.
Siła sygnału nigdy nie spada poniżej 78 %, wiec pytanie jest takie, czy ew. wzmacniacz coś moze pomóc na te chwilowe zacięcia ?
Mam jeszcze jedną watpliwość: przy jakości 100% wystarczy, że pojawi sie 1 błąd (BER x cos tam), jakość spadnie do 60% i juz głowica w TV nie wyrabia - pojawiają się klatki. Gdy miałem jeszcze siatkę, jakość była w okolicach 30-50 %, błędy miedzy 10 - 30 a mimo to obraz był ok (oczywiście podczas klatkowania jakość spadała do 0). Tak sobie myślę, że może należy jednak ustawić antenę na jakość mniejszą niż 100 % (np. na kierunek nadajnika) i może obraz bedzie cały czas ok, mimo jakości mniejszej niz 100 %

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: Robert03 »

cardcaptorsakura pisze:Jesli telewizory stoją w dwóch różnych pokojach, wolałbym aby do każdego z nich szedł niezależny zasilacz. Uważam, że szkoda czasu na bieganie od pokoju do pokoju celem włączenia/wyłączenia Zasilacza.
No tak , pytanie tylko po co tworzyć takie sidła i czy taki układ będzie działał?
Generalnie wzmacniacze dopuszkowe nie służą do rozdzielania sygnału na X telewizorów. Oczywiście można. Ale zasilać z dwóch zasilaczy niestety nie można.
Ja proponuję zastanowić sie chwilę, otworzyć mapę i jednak sprawdzić swoją kolalizację względem nadajników. Porobić testy z obecną anteną i jej ustawieniem. Chyba że chcesz wykupić cały osprzęt antenowy w pobliskim sklepie RTV i spędzić pół roku na eksperymentowaniu.
Kupić porządną antenę kierunkową (chyba że sygnał łapiesz z odbicia to wtedy rozważyłbym siatkę), ustawić ją maksymalnie wysoko, włożyć w puszkę symetryzator, wprowadzić kablem sygnał do budynku. W budynku zastosować wzmacniacz (np. taki: http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... B11687.htm) za pomocą którego możesz dzielic sygnał do woli na kilka telewizorów: Albo robisz to rozgałęźnikiem X drożnym albo linią szeregową na odgałęźnikach dobierając je z odpowiednio malejącym tłumieniem. Zależy jaki masz układ kabli w domu.
Wzmacniacz jest przystosowany do pracy ciągłej i niczego nie trzeba przełączać ani wyłączać.
Jeśli pomimo to sygnał z anteny będzie za słaby można w puszce anteny zamontować wzmacniacz typu LNA...LNA zasilisz tym samym zasilaczem co wzmacniacz w budynku.

cardcaptorsakura

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: cardcaptorsakura »

Biorąc pod uwagę opinie sąsiadów, którzy używają anten kierunkowych i narzekają na odbiór cyfry, nie mam ochoty wymieniać siatki na drogą antenę kierunkową. Z tego co mi wiadomo, anteny kierunkowe mają zysk pasywny ok. 17dB, natomiast siatki 14dB.

Jeśli chodzi o wzmacniacz budynkowy oraz ustawienie anteny na dachu - nie mam takiej możliwości. Ponadto taniej wychodzi kupić drugą siatkę i ustawić obok niż inwestować w wzmacniacz budynkowy.

Prawdę mówiąc, zanim uruchomiłem cyfrę, miałem nadzieję, że będzie tak jak z analogiem albo i lepiej - antena raz ustawiona i dziesięć lat działa bez zarzutów.

milkoo

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: milkoo »

Witam, proszę o poradę jaką antenę wybrać. Lokalizacja: Ruda Śląska, blok, parter.
Dane z dvbtmap.eu: http://www.dvbtmap.eu/viewbookmark.html?bookmark25361

W sąsiedztwie bloku mam oczywiście inne, brak wolnej przestrzeni.
Z kilku sklepów proponowano mi m.in takie anteny:
http://www.eltrox.pl/antena-miton-galax ... -4331.html bo niby muszę skorzystać z anteny szerokopasmowej, by mieć efekt odbicia.

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2670.htm

co wybrać? czy w mojej lokalizacji jest szansa na odbiór z MUX Katowice-Kosztowy?

Dziękuję za pomoc.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: Robert03 »

cardcaptorsakura pisze:
Prawdę mówiąc, zanim uruchomiłem cyfrę, miałem nadzieję, że będzie tak jak z analogiem albo i lepiej - antena raz ustawiona i dziesięć lat działa bez zarzutów.
Bo generalnie tak jest. Jest nawet lepiej bo odbiór bez porównania lepszy i o wiele łatwiej uzyskac dobrą jakość obrazu i stabilność odbioru (brak odbić, brak śnieżenia, mniejsza wrażliwość na kiepską instalację ant.).
Antena kierunkowa to max. koszt 50 PLN czyli tyle co dwie siatki i wcale nie o zysk tu chodzi a o charakterystykę odbiorczą anteny. Nie zawsze trzeba wymieniać antenę. Jeśli siatka jest cała niezniszczona i dobrze odbiera to niech zostanie.

cardcaptorsakura

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: cardcaptorsakura »

Prawda jest niestety taka, że ludzie bardziej tolerują śnieżenie obrazu niż pixelozę, która pojawia się nawet przy niewielkich zakłóceniach cyfry.

A co do odpowiedzi milkoo, proponowałbym zakup tej anteny http://www.eltrox.pl/antena-miton-galax ... -4331.html, chociaż i tak się nie przekonamy czy będzie dobrze odbierać dopóki jej nie sprawdzimy.

milkoo

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: milkoo »

dzieki za odzew. Generalnie wiem, że trzeba zamontować żeby się przekonać czy działa, ale chciałbym uniknąć suytuacji, że będę testował kilka (naście) anten i stracę na to mnóstwo czasu. Nie daj boże, jak któryś ze sprzedawców nie przyjmnie zwrotu :)

_chris_

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: _chris_ »

@ milkoo:
Bez przesady z tym demonizowaniem anten, ale w przypadku tak trudnej lokalizacji jak u Ciebie, to tylko próby mogą coś pokazać. Ogólnie, na balkonie zdecydowanie najskuteczniejsze bywają anteny krótkie i wysokie, czyli zwykłe 'siatki', ewentualnie biquady lub żmijki. Zwykle też dość dobrze sprawują się anteny logoperiodyczne.
Natomiast te anteny reflektorowe to raczej w wolnej przestrzeni.

Ja bym osobiście zaczął od 'siatki" z symetryzatorem plus bardzo dobry kabel antenowy o jak najwyższym współczynniku ekranowania (przynajmniej 95dB). Ponieważ jest to parter, prawdopodobnie bez wzmacniacza się nie obędzie. Jeśli odbiornikiem były tylko jeden dekoder z zasilaniem wzmacniacza (+5V) to poszukałbym wzmacniacza z zasilaniem +5V lub uniwersalny. Jeśli odbiornik to TV, wtedy trzeba dać dobry separator napięcia (np. AZS-03 AMS-a) lub profesjonalny zasilacz antenowy.

Ale licz się z tym, że przy antenie na balkonie możesz nie mieć cały czas stabilnego odbioru, mając zakłócenia od sprzętów domowych i z zewnątrz.

Tym niemniej wypada spróbować.

cardcaptorsakura

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: cardcaptorsakura »

Jeśli kupujesz antenę przez internet, czasem mogą nie przyjąć zwrotów, zwłaszcza jeśli antena będzie miała ślady używania.

Czasami warunkiem zwrotu jest dostarczenie towaru w nienaruszonym stanie, a taki najczęściej już nie jest po otwarciu i pierwszym użyciu towaru.

Jesli możesz, sprawdź jakich anten używają twoi sąsiady do odbioru cyfry i wybierz takie same jak oni.

milkoo

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: milkoo »

Dzięki za pomoc i opinie, jestem juz trochę mądrzejszy w tym temacie. Pozdrawiam :)

cmatix

Sony KDL-32P3020 + Moduł Pocket NP4+ FTA

Post autor: cmatix »

Witam
Pierwszy post i pierwsze przywitanie

Mam taki problem ,że zrywa mi sygnał na tvn i polsat czasem lub potrafi sie zawiesić.
sprzet:
TV SONY KDL-32P3020
Moduł TV MPEG-4 Firmy RWT-Radom ( Moduł Pocket NP4+ FTA
Nowa antena UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit DVB-T Platinum

kupiłem dodatkowo wzmacniacz antenowy dipol LNA 101 ale jest bym powiedział gorzej.
i mam pytanie cy zasilanie może być zamontowane przed tv cy musi być przy antenie jakoś

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: Jarosław Bałuka »

Pytanie czy problemy masz z sygnałem czy z modułem NP4..?
Mieszkasz w którym miejscu? Jak masz widoczność na nadajnik? Pytam bo używasz silnej anteny i wzmacniacza, co w Krakowie zazwyczaj jest zbyteczne - sygnału jest tu dużo.

cmatix

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: cmatix »

mieszkam w Krakowie Stary Prokocim, kierunek anteny jest prawie na wprost chorągwicy.
Sygnał jak ustawie mam idealny na analogu jak i cyfrowym, ale ten cyfrowy zacina.
Po zamontowaniu wzmacniacza sygnał na analogu sie pogorszył diametralnie.
Dzwoniłem do firmy produkującej moduł w Radomiu i gość twierdzi że moduł działa tym tv w 100% działa, może być problem tylko z tym ze moduł nie nadążą przerabiać dzwięk z obrazem i pamięć się zapycha i zawiesza. Ale z drugiej strony jak by był sygnał słaby to analog by śnieżył a działa ok bez wzmacniacza

cmatix

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: cmatix »

dodam że wziołem tv modułem do brata , ma dużo lepiej ustawioną antenę i na jego monitorze cyfrowa tv idzie ok i nic się nie dzieje a mój tv zacina. Więc chyba sprawa modułu.
I mam pytanie czy dekoder DVB-T będzie lepiej konwertował??? i jakiej firmy polecacie jakiś prosty i łatwym w obsłudze pilotem nie za bardzo rozbudowanym.

Zablokowany