Prośba o poradę w sprawie anteny

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: m@rtops »

może pomoże może nie - ale ze wzmocnieniem sygnału dojdzie wzmocnienie zakłóceń :oops:
marks74 pisze: teść nie chce anteny dawać na dach
to niech nie narzeka tylko ogląda tak jak jest ;)

domagalag

Sąsiadowi odbiera na antenie ze śmietnika a mnie już nie?

Post autor: domagalag »

Mieszkam w małopolsce. W takim terenie, że u nas aby dobierać telewizję cyfrową to trzeba manipulować anteną między Katowicami a Częstochową a Krakowem i Kielcami bo mieszkamy w takim międzyterenie w okolicach Wolbromia.

Znajomy mieszka na wsi i bez względu jak przekręci antenę to odbiera wszystko a nawet kanały mu się dublują wielokrotnie. A ja mieszkam niecały kilometr w zapadłej dziurze i z Częstochowy odbieram te 3 muxy. Z częstochowy mam ustawione bo z innych lokalizacji to albo kiepsko, albo wcale albo nie wszystkie muxy.

Ale mój sąsiad odbiera trzy muxy w idealnym stanie z Częstochowy na starej zedezelowanej antenie siatkowej i kablu za 1 zł/metr, a ja mieszkam 100 m od niego i mam antenę za 160 zł z dobrym wzmacniaczem i dobrym kablem za 3 zł/metr a mux3 odbieram przez 10 sekund z sygnałem 80% a potem 0% przez 30 sekund i tak skacze, albo odbiera albo nie odbiera.. 30 sekund odbiera, a potem 30 sekund 0 % sygnału. No już się zdenerwowałem, sąsiad ma antenę za 20 zł i kabel ze śmietnika, a ja mam antenę za 160zł i dobry kabel a taka różnica?! To co jest grane?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Sąsiadowi odbiera na antenie ze śmietnika a mnie już nie

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Pisz we właściwym wątku.

Cena nie jest wyznacznikiem jakości instalacji antenowej. Antenę dobiera się do warunków w danej lokalizacji. Nie ma anten uniwersalnych. Nie działa też zasada czym drożej tym lepiej.

Skoro sąsiadowi odbiera na najprostszej antenie, a Tobie skacze siła sygnału, to prawdopodobnie masz przesterowane wejście odbiornika. Zacząłbym od poczytania wątków o antenach na naszym forum i zamiany wzmacniacza na symetryzator.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: m@rtops »

domagalag pisze:Ale mój sąsiad odbiera trzy muxy w idealnym stanie z Częstochowy na starej zedezelowanej antenie siatkowej i kablu za 1 zł/metr, a ja mieszkam 100 m od niego i mam antenę za 160 zł z dobrym wzmacniaczem
i tu właśnie jest problem - najprawdopodobniej przesterowanie sygnału spowodowane wzmacniaczem (za mocny sygnał) samo wyłączanie zasilacza nie pomoże należy zastosować symetryzator i zapewne sąsiad go używa :D
domagalag pisze:odbieram przez 10 sekund z sygnałem 80% a potem 0% przez 30 sekund i tak skacze, albo odbiera albo nie odbiera.. 30 sekund odbiera, a potem 30 sekund 0 % sygnału. No już się zdenerwowałem, sąsiad ma antenę za 20 zł i kabel ze śmietnika, a ja mam antenę za 160zł i dobry kabel a taka różnica?!
te objawy potwierdzają przesterowanie a przed zakupem należało spytać sąsiada jakiej używa instalacji i wtedy zaoszczędziłbyś ok 110 zł na antenie (na kablu się nie oszczędza) ;)

domagalag

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: domagalag »

Sąsiad używa anteny siatkowej ze wzmacniaczem. ale dziś kupiłem zasilacz z regulacją i bez względu czy dam maksimum czy minimum to i tak sygnał na mux3 skacze - kilka sekund ma 80% siły a potem przez pół minuty 0% i brak sygnału.

a może jest konflikt sygnału? bo u mnie na 41 kanale trwa konflikt między nadajnikiem z Częstochowy a Wisła Skrzyczne ? bo z Wisły i Częstochowy mux3 nadaje właśnie na 41 kanale a ja mieszkam w mniej więcej równej odległości między Częstochowa a Wisła. I może telewizor próbuje odbierac raz z jednej lokalizacji a po chwili z drugiej? i przez to sygnał jest zaklocany - jeden nadajnik zakloca drugi i dlatego tak mi się robi?


symetryzator mam w planie ale muszę poczekać aby mi to ktoś zamontowal bo ja się boję po dachu i po wysokości wspinać.

na Kraków nie daje anteny bo duża góra i odbiór ledwo ledwo. na Katowice mux1 mi zanika, może po 21 maja warto na Kielce spróbować? z Częstochowy mam super sygnał 100% z mux1 i mux2. Ale jakoś wcześniej mux3 dobrze odbierał a teraz takie cuda. nawet antenę od internetu wyłączylem , komputer i inne elektryczne urządzenia bo myślałem ze powodują zakłócenia, ale to nic nie zmienia.

_chris_

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: _chris_ »

domagalag pisze:Sąsiad używa anteny siatkowej ze wzmacniaczem.
Nie ma się co sugerować - jest przepaść pomiędzy starą instalacją 'siatki', a nową instalacją.
domagalag pisze:ale dziś kupiłem zasilacz z regulacją i bez względu czy dam maksimum czy minimum to i tak sygnał na mux3 skacze - kilka sekund ma 80% siły a potem przez pół minuty 0% i brak sygnału.
Tak może się rzeczywiście objawiać przesterowanie zbyt silnym sygnałem. Powinno reagować choć trochę na zmianę wzmocnienia, ale może jest bardzo duże przesterowanie, a może wzmacniacz nie reaguje na zmiany napięcia.
domagalag pisze:a może jest konflikt sygnału? bo u mnie na 41 kanale trwa konflikt między nadajnikiem z Częstochowy a Wisła Skrzyczne ? bo z Wisły i Częstochowy mux3 nadaje właśnie na 41 kanale
To może też tak być, zwłaszcza przy użyciu wzmacniacza.

A poziomy sygnału to ten TV pokazuje? Jeśli tak, to podaj dla wszystkich mux-ów.

domagalag

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: domagalag »

Regulacja zasilacza działa, na mux1 widać jak spada siła sygnału.

parametry odbioru z nadajnika z Częstochowy:

mux1 - 100kW - k. 35 - siła sygnału 96%, jakość sygnału skacze od 50% do 100% - odbiór doskonały.

mux2 - 100kW - k.39 - siła sygnału 96%, jakość sygnału 100%, odbiór doskonały.

mux3 - 80kW - k.41 - siła sygnału 82%, jakość sygnału 45%, ale na chwilę, potem sygnał znika całkiem na dłuższą chwilę i jest 0% siły i jakości.

antenę mam w Kierunku Częstochowy ale jeszcze odbiera mux2 z Katowic na k.49. lecz siła sygnału to 82% a jakość od 0 do 5% więc obraz szatkuje.

u mnie duża siła a mała jakość. u znajomych widziałem że mieli siły sygnału mało ale jakość prawie 100%

antenę mam na dachu na sztycy okolo 7 metrów nad ziemią.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: kb997 »

Owszem to będzie przesterowanie ale też objaw S(y)FN(ego) sposobu nadawania. Jeszcze kilka dni do przejścia na moce i kanały docelowe w Twoich okolicach i dopiero można zacząć walkę z anteną.

domagalag

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: domagalag »

A czy zamiast symetryzatora można zastosować taki regulowany tłumik antenowy do mojej anteny ze wzmacniaczem? On podobno ma przejście stałoprądowe?

http://sklep.elrook.pl/osprzet-tv/946-t ... a-03-.html

A w końcu jeżeli tłumik nie poprawi sprawy, ani zastosowanie symetryzatora to pozostaje chyba tylko opcja dokupienia anteny do odbioru mux3 z innej lokalizacji?

____________________________ Edycja 26 maj 2013 : ________

Jednak zmieniłem kierunek anteny z Częstochowy na Katowice, ma to swoje zalety i wady, z Częstochowy miałem 2 muxy z dużą jakością sygnału i zanikający mux3, natomiast teraz z Katowic po wzmocnieniu mux1 i mux3 uzyskałem odbiór wszystkich muxów, i póki co odbierają dobrze, mimo, że siła jest w granicach 70 - 90% lecz jakość od 10 do 30%,ale bynajmniej teraz wszystkie kanały jak na razie odbierają.

Chciałem na Kraków, ale może to przetestuję w inny dzień i nie wiem w jakim stopniu góra przed moim domem wytłumi sygnał z Krakowa, analogwej telewizji nie miałem szans dobrze odbierać z Krakowa, cyfrowa - nie wiem jeszcze, wiem tylko, że za górą u sąsiadów na wszystkie muxy jest siła i jakość 100%.

mrong

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: mrong »

Witam wszystkich oraz od razu podpinam się pod temat.
Mieszkam w południowej dzielnicy Bydgoszczy i właśnie w tą stronę mam balkon, a na nim antenę. Chcąc łapać sygnał z Trzeciewca (z północy) ustawiłem antenę w stronę południową, gdzie znajduje się blok. Nie jest najgorzej, bo sygnał na MUX2 i MUX3 mam: siła 60-63, jakość 70-72. Gorzej z MUX1 gdzie siła 50-54, jakość 60-63 i często się tnie. Teraz moje pytanie do Was, czy gdybym dokupił wzmacniacz zamiast symetryzatora pomogło by coś, czy raczej by zaszkodziło? Czy może lepiej zmienić antenę? Jak czegoś nie dopowiedziałem, to proszę pytać.

_chris_

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: _chris_ »

@ mrong:
trochę masz przymało poziomów na poszczególnych mux-ach, co może być przyczyną nie najlepszych jakości sygnałów.

W takich przypadkach wzmacniacz czasami może pomóc, ale tu bez prób nic się nie da powiedzieć, bo wiele potrafi zależeć również od odbiornika i lokalizacji.

Spróbować możesz na początek z jakimś wzmacniaczem o wzmocnieniu rzędu 12..15dB, np. dopuszkowym LNA-101 czy liniowy APL-103 albo coś podobnego. Zasilacz antenowy WYŁĄCZNIE z separatorem napięcia w metalowej obudowie, np. AZS-03 czy ZZ-03

Masz średniej klasy antenę, więcej zysku oczywiście nigdy nie zaszkodzi, ale tu jeszcze zależy, gdzie masz ją zamontowaną. Jeśli to balkon / okno to z Yagami różnie bywa, najczęściej najlepsze bywają 'siatki' lub logoperiodyczne.

Tu możesz jeszcze poczytać

mrong

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: mrong »

O dziękuję bardzo za odpowiedź i za bardzo przydatnego linka. Spróbuje zacząć od wzmacniacza LNA-101. Widziałem (na forach), że sporo osób zasila go 5V z tunera, mimo że chodzi na 12V. Czy takie rozwiązanie jest poprawne (dopuszczalne) czy może całkowicie mija się to z celem.

Co do anteny, to wybrałem Yagi bo wyczytałem, że najlepiej będzie łapać z odbicia.

Rysunek poglądowy. Czy może jeszcze jakieś uwagi co do ustawienia bądź typu anteny?

Obrazek

_chris_

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: _chris_ »

mrong pisze:Widziałem (na forach), że sporo osób zasila go 5V z tunera, mimo że chodzi na 12V. Czy takie rozwiązanie jest poprawne (dopuszczalne) czy może całkowicie mija się to z celem.
Generalnie wzmacniacz powinien być zasilany z napięcia znamionowego, czyli takiego, jaki ma napisane na obudowie. Część wzmacniaczy (w tym i LNA-101) może pracować przy obniżonym napięciu zasilania - ma wtedy typowo obniżone wzmocnienie i może mieć zmienione pozostałe parametry elektryczne. Obniżenie wzmocnienia pomaga czasami w odbiorze DVB-T, ale z uwago na możliwość zmiany innych parametrów wzmacniacza, odbiór może się zachowywać niestabilnie w długim okresie czasu, z uwagi na długoterminowe zmiany warunków odbiorczych. Ustawienie bardzo małych napięć zasilających może prowadzić do niestabilnej pracy wzmacniacza.

LNA-101 przy +5V zasilania będzie miał jakieś 8..10dB wzmocnienia. Spróbować możesz, uszkodzić go na pewno nie uszkodzisz.
mrong pisze:Co do anteny, to wybrałem Yagi bo wyczytałem, że najlepiej będzie łapać z odbicia.
Tak, ale one nie lubią montaży przy oknie, na balkonie. 'Siatki' są zwykle dużo skuteczniejsze w takich przypadkach.
mrong pisze:Czy może jeszcze jakieś uwagi co do ustawienia bądź typu anteny?
Sprawdzasz odbiór na całej dostępnej przestrzeni i we wszystkich dostępnych kierunkach, nie wyłączając podniesienia / pochylenia nosa anteny. Znajdujesz punk odbioru i zaczynasz kombinować, jak zamontować tam antenę. Proste i nieskomplikowane... ;)

A da się wykręcić antenę w kierunku nadajnika do odbioru odbicia skośnego od budynku z lewej?

mrong

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: mrong »

_chris_ pisze:A da się wykręcić antenę w kierunku nadajnika do odbioru odbicia skośnego od budynku z lewej?
Teoretycznie da się wykręcić aby sprawdzić, ale mogę mieć problem z jej późniejszym montażem. Przetestuje dziś to ustawienie oraz/lub wzmacniacz, jak uda mi się go dostać. Póki co bardzo dziękuję, odezwę się po testach.

__EDIT__

"Potańcowałem" z anteną po całym balkonie i jedyny odbiór powyżej 50% to taki jak miałem ustawiony (przeciwny niż nadajnik). Stosunek intensywność/jakość: MUX1 56/77 MUX2 65/90 MUX3 63/77. Wzmacniacza LNA-101 nie znalazłem, więc będę musiał zakupić przez internet. Zastanawiam się, czy od razu nie zamówić kompletu: siatka, wzmacniacz, zasilacz. Czy polecacie siatkę jakąś konkretną/konkretnej firmy czy nie ma to specjalnego znaczenia?

domagalag

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: domagalag »

A ja pisałem o swoich problemach z odbiorem wcześniej. Okazało się, że telewizor marki LG mam kiepski, bo na telewizorze teraz odbieram 3 muxy z Krakowa gdzie jakość sygnału waha się między 5 a 50 % i czasem obraz się podczas oglądania poszatkuje,

lecz kupiłem znajomemu dekoder Ferguson Ariva T650i i zanim mu go zaniosłem to przetestowałem u siebie na swojej antenie i jestem zaskoczony, że na telewizorze kiepsko mi sygnał łapie a dekoder znalazł 5 muxów! 2 z Częstochowy i 3 z Krakowa i wyobraźcie sobie na wszystkich multipleksach siła sygnału waha się od 70 do 80% a jakość wynosi 90% ! Jestem zaskoczony!

Tak więc dziękuję za Wasze wcześniejsze porady, symetryzator mi nie pomógł, wymiana zasilacza na regulowany też nie pomaga, okazuje się po prostu, że antenę mam super ok, tylko telewizor ma chyba kiepską głowicę do odbioru sygnału z anteny. Teraz się już nie dziwię, że sąsiad odbiera tak dobrze.

kris68n

Re: T-HD 1000 Cyfrowy Polsat Technology

Post autor: kris68n »

Czy antena do odbioru mux-4 musi miec polaryzacje V czyli musi byc odwrocona o 90 stopni i wtedy bedzie dobrze odbierac czy tez chodzi tylko o sile sygnalu. Mieszkam w Bochni kolo Krakowa ale jak sprawdzam to tam tv cyfrowa ma wszedzie pozycje horyzontalna H ( mux-4 ). I czy jest nadzieja ze nadajniki mux -4 z Krakowa po jakims czasie beda mialy wieksza moc czy tez to juz moc docelowa?

edit/ Pisownia!

_chris_

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: _chris_ »

kris68n pisze:Czy antena do odbioru mux-4 musi miec polaryzacje V czyli musi byc odwrocona o 90 stopni i wtedy bedzie dobrze odbierac czy tez chodzi tylko o sile sygnalu.
Tak, antena powinna być mocowana obrócona, w stosunku do pozycji w jakiej odbiera mux-1...3.

Ale, w praktyce, jeśli jesteśmy w zasięgu silnego sygnału mux-4 nadawanego w polaryzacji V, to w większości przypadków odebrać mux-4 można również na antenie ustawionej w pozycji normalnej, czyli do odbioru programów z polaryzacją horyzontalną. Przy słabszych sygnałach i przy nadajnikach z różnych kierunków może być już konieczność stosowania dwu anten - jednej w H do odbioru mux-1...3, drugiej w V do odbioru mux-4. Wyjątkowi nieszczęśliwcy mogą mieć pecha w postaci konieczności posiadania trzech anten, jeśli kierunki odbioru mux-ów 1 do 3 mają też różne...

Powodem jest to, że większość anten ma wbrew pozorom niewielkie różnice w poziomach odbieranych sygnałów z polaryzacji H i V, sięgające 10...15dB (czyli jakichś 10...20x).

Tu możesz sobie jeszcze poczytać o ustawianiu anten
kris68n pisze: I czy jest nadzieja ze nadajniki mux -4 z Krakowa po jakims czasie beda mialy wieksza moc czy tez to juz moc docelowa?
Generalnie moce i zasięgi mux-4 będą zwiększane po wyłączeniu analogów.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: Anduraki »

Co do anteny, to wybrałem Yagi bo wyczytałem, że najlepiej będzie łapać z odbicia.
to siatki lepiej odbierają z odbicia właśnie, a yagi muszą mieć trochę miejsca do działania, odpowiednie odstępy od przeszkód.
A co do mux4 to siatka w poziomie z jakimś mocnym wzmacniaczem wyłapuje go około 28 km od Lublina.

ketiw08

Witam. Pomożecie? Zestaw nad jezioro

Post autor: ketiw08 »

CZytam już 2 godziny forum i powoli głupieje :(

czy taki zestaw będzie ok do dobiory teraz na dużym 32 zwykłym tv ew plaźmie
http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/mega-antena-atx-92-tu ... 55854.html

w lokalizacji
http://maps.google.com/maps?q=53.893765 ... 1&t=m&z=18

MA ktoś z Was ochotę pomóc ?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: kb997 »

Zacznij od anteny opisanej w tym wątku http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?t=2930
Nie kupuj żadnej "mega", "super", "hiper", "ultra" mocnej z alledrogo. To dwa kawałki drutu z potwornie mocnym wzmacniaczem. Jeśli masz możliwość to zastosuj antenę zewnętrzną. W twoim przypadku wygląda na to, że lepszy profil jest na Olsztyn.

Zablokowany