Prośba o poradę w sprawie anteny

mariom460
Posty: 11
Rejestracja: 27 lipca 2012, o 11:21
Odbiornik: Comsat2030
Nadajnik - obiekt nadawczy: Św Krzyż

Antena łapie sygnał gdy jest odwrócona o 180

Post autor: mariom460 »

Witam wszystkich.
Chciałem podzielić się z wami moim problemem i dowiedzieć się od was co może być jego przyczyną.
Posiadam Antenę 19-elementową marki Dipol, używam wzmacniacza SWA - 9701. Mieszkam w odległości ponad 100 km od Kielc i tylko stamtąd odbiera mi wszystkie muxy. Nie mam pojęcia czemu ale TV odbiera poprawnie, gdy ustawie antenę nie na nadajnik Św.Krzyż lecz w przeciwną stronę. Bardzo byłbym wdzięczny komuś kto by mi wytłumaczył czym może to być spowodowane :)

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: Antena łapie sygnał gdy jest odwrócona o 180

Post autor: Byczek12345 »

Może odbierasz falę odbitą od przeszkody, a bezpośrednia jest czymś zasłonięta.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Antena łapie sygnał gdy jest odwrócona o 180

Post autor: Domel28 »

Odbierasz na tych samych kanałach co ze św. Krzyża? Może wtedy odbierasz z innego nadajnika?

mariom460
Posty: 11
Rejestracja: 27 lipca 2012, o 11:21
Odbiornik: Comsat2030
Nadajnik - obiekt nadawczy: Św Krzyż

Re: Antena łapie sygnał gdy jest odwrócona o 180

Post autor: mariom460 »

@Byczek12345 W sumie antena teraz jest skierowana na dach sąsiada który jest pokryty blachą, może i dlatego tak się dzieję.
@Domel28 tak, na pewno są to kanały z tego nadajnika.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Antena łapie sygnał gdy jest odwrócona o 180

Post autor: Domel28 »

To masz już odpowiedź
mariom460 pisze: antena teraz jest skierowana na dach sąsiada który jest pokryty blachą

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: Antena łapie sygnał gdy jest odwrócona o 180

Post autor: Byczek12345 »

Gdy spadnie śnieg, może się to zmienić.

hironomus
Posty: 2
Rejestracja: 30 grudnia 2014, o 23:24

Systematyczny - okresowy problem z jakością sygnału

Post autor: hironomus »

Witam,

Od ponad miesiąca zaczął nasilać się problem z "pixelozą" i ostatecznie rwaniem odbioru TV. Czasami TV działa bez najmniejszych problemów, a czasami (np wieczorem) nie da się oglądać. Siła sygnału (pokazywana przez TV) utrzymuje się na poziomie 85-86%. Jakość 26-38%.
Instalacja antenowa ponad 10cio letnia na domu jednorodzinnym (piętrowym). Lokalizacja - Koszalin. Patrząc na mapę wydaje mi się, że antena jest skierowana na dość odległy nadajnik w Gołogórze . Z interaktywnej mapy wynika, że są inne nadajniki bliżej. Niestety zmiana kierunku anteny nie jest możliwa (stromy dach, bez wyłazu kominowego w okolicy anteny). Dlatego szukam każdej innej przyczyny problemu niskiej jakości sygnału.

Instalacja na poddaszu to:
- rozdzielacz RM-3F (prawdopodobnie przewody na różne pomieszczenia w domu)
- wzmacniacz WSA-833
- zasilacz 9V do wzmacniacza
- jakieś dwa dodatkowe elementy (sorry, jedno obudowane, drugie musiałem uznać za mało ważne, gdyż nie znalazło się na zdjęciu, ale w razie potrzeby sprawdzę co to jest).
Tak to wyglada mniej więcej: http://oi57.tinypic.com/ezilht.jpg

Zakładając, że jeszcze do niedawna wszystko działało jak należy, gdzie szukać problemu? Czy może kończący się zasilacz 9V? Zrobiło się zimniej (poddasze jest nieużytkowe - temperatura zewnętrzna). Po odłączeniu zasilacza od wzmacniacza, telewizor wyświetla komunikat - BRAK sygnału.

http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php? ... YmNTVhaTA= Na podstawie tej mapki wynika, że antena jest skierowana w dobrym kierunku, na silny nadajnik.

http://oi59.tinypic.com/1pw941.jpg Tak wygląda instalacja antenowa na dachu.
http://oi59.tinypic.com/14l2grr.jpg Niewyraźne, ale z opisu wynika, że to zwrotnica do trzech anten.
http://oi60.tinypic.com/k3q6te.jpg I rozgałęźnik.

Samo podłączenie tego jest dla mnie nieoczywiste i nie wiem, czemu ktoś to tak wymyślił.
Do zwrotnicy wchodzą 3 przewody z anteny (drugi od prawej jest przewodem wychodzącym do rozgałęźnika RM-2Fi0). Co ciekawe przewód ten podłączony jest to wyjścia rozgałęźnika. Do wejścia rozgałęźnika wchodzi sygnał ze wzmacniacza, ale... do wejścia wzmacniacza. Wyjście wzmacniacza idzie do rozgałęźnika RM-3F i to już idzie na dom (różne pokoje).

mc-fit
Posty: 123
Rejestracja: 24 października 2010, o 19:03

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: mc-fit »

a moze tak bez zwrotnicy śrubować

tylko jedna antenna

główna antenna



ps: i do próby jeszcze
Rozgałęźniki abonencki 2-krotny RM-2Fi0 odłączyć

Obrazek

hironomus
Posty: 2
Rejestracja: 30 grudnia 2014, o 23:24

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: hironomus »

Tak zrobiłem, odłączyłem wszystkie anteny od zwrotnicy i podłączałem po kolei, aż znalazłem tą która dawała jakikolwiek poziom sygnału na telewizorze. Po podłączeniu jej do rozdzielacza podwójnego jakość sygnały +15%. Potem podpiąłem antenę bezpośrednio do wzmacniacza. W sumie dało to około 64% jakości sygnału i da się oglądać. W ciągu dnia jest teraz moc 100%, jakość 100%. A w okresach "pogorszonego" odbioru w okolicach 64%-70%. Będę dalej obserwował próbując określić w jakich godzinach pogarsza się jakość.

Nie wiem w sumie jaki wpływ ma odłączenie dwóch anten - może radio nie działa (nie sprawdzałem), no i jedno pomieszczenie pewnie nie ma sygnału (rozgałęźnik odłączony).

A co myślicie o zabezpieczeniu TV ZPP-4645F? Myślałem aby to wkręcić pomiędzy antenę a wzmacniacz.

school
Posty: 4
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 17:36
Odbiornik: TV Sharp LC 37DH65 E
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa Televes i antena radiowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęza

Gniazdo abonenckie czy rozdzielacz sygnalu?

Post autor: school »

Witam serdecznie, bardzo proszę o fachowa pomoc w 2 kwestiach?
1.jakie rozwiazanie będzie lepsze dla jakości odbioru sygnalu , a tym samym obrazu telewizyjnego - gniazdo abonenckie R i TV , czy rozgaleznik ? Mam doprowadzony przewod antenowy i zastanawiam sie nad najlepszym - dla jakości obrazu i dźwięku - rozwiązaniem nad podłączeniem anteny do telewizora i tunera radiowego.
2. Gdzie powinno podłączyć sie wzmacniacz masztowy DVB-T AB011 Terra (27 dB DC 5V/12V) z oferty sklepu Dipol, bo taki zamierzam podlaczyc w celu wzmocnienia sygnalu telewizyjnego, który obecnie mam na poziomie 60., PRZED ZWROTNICA CZY ZA ZWROTNICA , CZY MIEJSCE PODLACZENIA MA CZY NIE MA ZNACZENIA?
Z góry serdecznie dziekuje za zrozumienie moich problemów i życzliwa pomoc. Pozdrawiam, Bogdan

school
Posty: 4
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 17:36
Odbiornik: TV Sharp LC 37DH65 E
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa Televes i antena radiowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęza

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: school »

Witam wszystkich forumowiczów,
Znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania .Kosztowalo mnie to sporo czasu, bo lektura w internecie jest bardzo obszerna, ale opłaciło sie. Jakość obrazu i jakość dźwięku zarówno w TV jak i w radiu mam na bardzo satysfakcjonującym poziomie po zainstalowaniu wzmacniacza masztowego i zasilacza antenowego.

satyr808
Posty: 3
Rejestracja: 29 marca 2015, o 18:20

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: satyr808 »

zwracam się z prośbą o poradę.
Ostatnio pogorszył mi się odbiór radia UKF sprawdzałem kabel połączenia.
Antenę mam jak załączonym obrazku.
nie wiem czy czasem antena się nie popsuła

Obrazek

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: poxipol »

Witam.
Poniekąd można powiedziec ,ze antena się zepsuła.
Jest to ant. trójelementowa o zasilaniu bocznikowym.
Bocznik ten jest lutowany do dipola lutem aluminiowo-krzemowym za pomocą topnika.
Niestety miejscowe zmiękczenie materiału wskutek podgrzania,ustępuje stopniowo w miarę starzenia.
Najczęściej jednak bywa że po prostu posypał się kondensator który ma za zadanie skompensowanie reaktancji indukcyjnej.Montowany jest on równolegle do zacisków ant.
Jeżeli jest zniszczony to należy go wymienic na nowy-mały,ceramiczny o wartości ok. 10 pF.
Najlepiej przylutowac go do podkładek kupalowych (antykorozyjnych),lub skręcic do zacisków ant.

Pozdrawiam.

satyr808
Posty: 3
Rejestracja: 29 marca 2015, o 18:20

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: satyr808 »

sprawdziłem jeszce raz faktycznie w puszce była oderwana na druciku taka mała rureczka.
powiem koledze który zna sie kroche na elektronice zeby mi to wymienił bo jak poruszałem to sie całkowicie rozleciała z góry wielkie dzieki

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: poxipol »

Zapomniałem dopisac że kondensator rurkowy też może byc.

Danley
Posty: 2
Rejestracja: 16 czerwca 2015, o 02:00

Nowy telewizor, brak darmowych programów

Post autor: Danley »

Witam, zakupiłem nowy telewizor (Philips 47PFL4606), oczywiście ma wbudowany dekoder DVB-T z MPEG4 więc bezpośrednio załadowałem kabel od anteny tam gdzie trzeba i zacząłem konfiguracje telewizora. Po przejściu pierwszych kroków, nadszedł czas na wyszukiwanie programów, no i wszystko fajnie, znajduje 21 programów, tylko że... to ani TVP1 ani TVP2 ani Polsat czy jaki inny ch**, tylko: Comedy Central, Canal+Sport, Nickleodon, i wiele stacji radiowych.. oczywiście żaden z tych programów nie działa bo są kodowane.. więc ja się pytam.. czemu nie znajduje mi darmowych programów? Dodam, że na wcześniejszym telewizorze było wszystko tak jak powinno być, a był starszy.. więc już sam nie rozumiem o co tu chodzi. Próbowałem też opcji z dekoderem zewnętrznym z MPEG4 i też to samo..

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Nowy telewizor, brak darmowych programów

Post autor: kupon »

Poszukaj w temacie "Zagadnienia związane z odbiorem" i swoje województwo , będzie szybciej i prościej .
Ale jak na poprzednim było oki to - fakt dziwne .

Antenę masz zbiorczą , indywidualną ?
Podłącz może jeszcze raz "stary" telewizor , żeby wykluczyć instalację .

Ps.Doczytałem - wyszukuje Ci Canal+ Sport :?:

Danley
Posty: 2
Rejestracja: 16 czerwca 2015, o 02:00

Re: Nowy telewizor, brak darmowych programów

Post autor: Danley »

próbowałem wszystkiego, dosłownie i tak znajduje mi prawie wszystkie programy od canal+

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: Nowy telewizor, brak darmowych programów

Post autor: distefano »

Skąd Canal+Sport? On nie nadaje naziemnie. Może sygnał z kablówki podłączyłeś do dekodera?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Nowy telewizor, brak darmowych programów

Post autor: K63 »

Odbierasz tv mobilną (kodowaną) CYFROWEGO POLSATU, a nie Canal+. W ofercie jest Polsat Sport, a nie Canal+ Sport.
Czy aby ten telewizor nie ma opcji wyszukiwania kanałów np. niekodowane, kodowane, wszystkie. Może właśnie wyszukujesz tylko programy kodowane ?

Zablokowany