Prośba o poradę w sprawie anteny

janek 77

Re: Antena pokojowa wraz z tunerem USB , 5km od nadajnika

Post autor: janek 77 »

Wszystko mozna rozwiazać tylko ile czasu i kosztów trzeba poświęcić.

Teraz przynajmniej wiadomo, że sterowniki można ściągnąć od Leadteka
http://www.leadtek.com/eng/multimedia/d ... id=6&act=3

więc nie trzeba nikogo angażować w szukanie ani przesyłanie mailem.

na allegro można ten tuner kupić za 45zł za mniej wiecej tyle samo mozna w internecie kupić najnowszej generacji tuner z ITE9135.
Nic nie oszczędza stąjący przed kupnem tunera.
Rozumiem, gdy ktos już kupił i jak kolega szuka rozwiązania jak nie wyrzucić kasy, ale przed zakupem to wybrałbym nowy tuner a nie stary model bo nie ma róznicy w cenie albo jest niewielka.
To juz lepiej kupic coś markowego z drugiej ręki. Też nie wyjdzie drożej.

janek 77

Re: Antena pokojowa wraz z tunerem USB , 5km od nadajnika

Post autor: janek 77 »

Spojrzałęm na przed chwilą allegro i są mini tunery za 39 zł z ITE9135. Pewnie Blaze HD i sterowniki do tego i mini antenka. Wystarczy poszukać czegoś dobrego. 8-)

PanieMichale

Pomoc w doborze anteny, czyli bieg z przeszkodami na 1km...

Post autor: PanieMichale »

Witam was. Będę bardzo wdzięczny za pomoc, sprawa może jest prosta, a może wcale nie.

Odległość do nadajnika na PKiN to jakiś kilometr, wg. opinii niektórych, nie jeden dekoder działałby nawet bez anteny - ale nie ma tak prosto.
Mieszkanie na parterze, pokój po drugiej stornie budynku jak nadajnik i, co najgorsze, grube kraty w oknach (prawie jak w więzieniu :) Do tego dochodzi problem z wyjściem na dach (chciałbym tego uniknąć).

Sytuacja z odbiorem - antena pokojowa Dexta Silver http://www.antenytv.pl/dexta-silver-pokojowa.html z odbiorem telewizji analogowej sobie nie radziła (z moich obserwacji krata robi całe zamieszanie - śnieżyca była cały rok).
Wczoraj Dexta podłączona do Wiwy HD-50 daje radę, ale tylko na oknie i tylko z włączonym zasilaczem. Nie specjalnie cieszy mnie jej widok na parapecie, więc jej dni są policzone.

I teraz moja koncepcja jest taka: zamontować antenę, najchętniej na kracie okna żeby uniknąć problemów z dachem. Moje wątpliwości budzi to, że będzie wystawiona na zewnątrz z drugiej strony domu jak kierunek na nadajnik. Do tego dochodzi gęsta zabudowa i gąszcz drzew.

Być może za kratą wystarczyłby złamany wieszak, ale kto pyta nie błądzi - dlatego, po przydługim wstępie, pytania:

Czy ww lokalizacja ma prawo zdać egzamin?
Jaka antena, jaki kabel, jakie złączki i inne dodatki? - najchętniej, żeby móc poradzić sobie bez skomplikowanych narzędzi... (zaciskarki, ściągacze - nie mam dostępu, chyba, ze w sklepie specjalistycznym będą uprzejmi to zrobić)


Dziękuję za każdą odpowiedź, pozdrawiam!

PanieMichale

Re: Pomoc w doborze anteny, czyli bieg z przeszkodami na 1km

Post autor: PanieMichale »

Dodam jeszcze, że w opcjach Wiwy HD-50 widziałem opcję zasilania anteny...

_chris_

Re: Pomoc w doborze anteny, czyli bieg z przeszkodami na 1km

Post autor: _chris_ »

Ja mam antenę pasywną logoperiodyczną LPF-45 zamocowaną do kraty od strony szyby w układzie pionowym, z lekkim odchyleniem około 30 stopni, bo to optymalne położenie do odbioru TVN HD. I działa jak burza, że aż się sam dziwie. Co prawda, jak przelatują śmigłowce to ją "zatyka", ale co tam... Próbuj... :D

PanieMichale

Re: Pomoc w doborze anteny, czyli bieg z przeszkodami na 1km

Post autor: PanieMichale »

myślałem o czymś takim:
ANTENA AX600 OPTICUM DVB-T http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/antena-opticum-dvb-t- ... 66826.html
Pasmo przenoszenia

VHF: 47-230 MHz
UHF: 470-862 MHz

Wzmocnienie

UHF: 30 dB
VHF: 28 dB

Impedancja wyjścia 75 ohm.
lub takim
HDA-5000 Signal http://www.dipol.com.pl/antena_dvb-t_ze ... _A6040.htm
Nazwa HDA-5000 Signal
Kod towaru A6040
Pasmo pracy UHF 470-862 MHz
VHF 47-230 MHz
Polaryzacja pionowa/pozioma
Wzmocnienie 20 dB
Zysk anteny VHF: > 0dB dla 230 MHz
UHF: >8 dB dla 860 MHz
Współczynnik szumów < 4dB
Metody zasilania zasilacz: 9V/100mA
tuner: 5V/40mA

Interesuje mnie przede wszystkim, jakie znaczenie przy takiej odległości i zabudowie ma skierowanie anteny na nadajnik? Czy nie przeszkadza skierowanie anteny w przeciwnym kierunku?


Czy ktoś zna antenę AX600 OPTICUM, co można o niej powiedzieć?
pasowałby mi jej nieagresywny monolityczny wygląd.

KorK

Dobór sprzętu-porada

Post autor: KorK »

Witam,ze względu na to ,że w mojej miejscowości 31.12.11 włączają dvb-t to chciałbym kupić sprzęt potrzebny do jego odbioru.Posiadam telewizor LCD bez mpeg 4 i długi kabel żelowany który mam po tv analogowej.Wiem,że potrzebny jest mi tuner,wybrałem sobie opticum hd t-50,a antena znalazłem coś takiego:http://www.tunerydvb.pl/antena1962169wz ... ianalogowa .Niby wszystko dobrze tylko nie wiem gdzie podłączyć zasilacz który jest dodawany do anteny,Przy wzmacniaczu czy przy dekoderze?Czy muszę kupować zabezpieczenie przeciwprzepięciowe?Jeśli tak to w którym miejscu go umieścić ?
Dołączam mój schemat jak ja to widzę,tylko nie wiem czy dobry:http://telewizja-cyfrowa.com/forum/file ... at_151.jpg

Maciey

Re: Dobór sprzętu-porada

Post autor: Maciey »

Po 1 nic nie widać na tym rysunku - daj w większej rozdzielczości.
Po 2 napisz co i z jakiego nadajnika odbierasz w analogu, jaka odległość.
Być może wymiana anteny będzie niepotrzebna.

KorK

Re: Dobór sprzętu-porada

Post autor: KorK »

Zaraz dodam,z analoga odbieram tvp1 i 2 bez większych zakłóceń,ciut gorzej jest z polsatem ,ale też Ok.TVN,tvp info i tv puls śnieży nie raz coś złapie w miarę,ale zazwyczaj słabo.A gdzie sprawdzić z jakiego nadajnika łapie sygnał?
http://telewizja-cyfrowa.com/forum/download.htm?id=93

Z tego co zerknąłem na mapce nadajników to ja albo odbieram z Ciechanowa albo Ostrowi Mazowieckiej,Albo z samej Warszawy.Miejscowość to Brzeźno kolonia.Odległość do Ostrowi Maz. to ok.25km do Ciechanowa ze 40km a do Warszawy 120km.Patrząc na dokładne ustawienie anteny to chyba na Warszawę.Bo nie jest skierowana na Ostrów ani na Ciechanów ,Jest tak po środku między ostrowią a ciechanowem czyli W-wa

Cietrzewiec Rusinowy

Re: Dobór sprzętu-porada

Post autor: Cietrzewiec Rusinowy »

Wiesz może, na których kanałach UHF odbierasz te programy, albo może w jakiej są kolejności przy wyszukiwaniu automatycznym?

KorK

Re: Dobór sprzętu-porada

Post autor: KorK »

Nie wiem czy oto chodzi,ale tvp 1 jest na kanale 11(ch11 i sc3) ,tvp 2 jest na kanale 27 (ch27 i sc3) ,polsat na 21 lub na 44(ale na 44 gorsza jakość obrazu) (ch21 i sc3) tvn-(ch35 i sc3) ,Tv puls teraz to w ogóle nie ma ,ale jak była to na kanale (ch41 i sc3) ,tvp info-(ch51 i sc3) ,o to chodzi?

Cietrzewiec Rusinowy

Re: Dobór sprzętu-porada

Post autor: Cietrzewiec Rusinowy »

Tak, dzięki.

Odbierasz z Warszawy (w tym Polsat na k. 44). Odległość 107 km.
Polsat na k. 21 odbierasz z Ostrołęki. Odległość 20 km.

Maciey

Re: Dobór sprzętu-porada

Post autor: Maciey »

Dokładnie o to chodziło koledze powyżej.
Z tego wynika, że odbierasz z nadajnika Warszawa/Raszyn, a dodatkowo Polsat na kan 21 z Ostrołęki.
Ja bym instalacji na razie nie ruszał. MUX2 z Ostrołęki złapiesz być może nawet bez kręcenia anteną. Poza tum możesz próbować złapać MUX1 z Raszyna.

A podłączanie zasilacz i wzmacniacza póki co sobie odpuść ;)

KorK

Re: Dobór sprzętu-porada

Post autor: KorK »

Czyli kabel od anteny do dekodera i kabel hdmi od tunera do tv i tylko wyszukać kanały? Bez zasilaczy i wzmacniaczy ? A te zabezpieczenie przeciwprzepięciowe kupić?Dobra antena łapie z Ostrołęki :D a ustawiona na Warszawę :P no to 100zł mniej do wydania,choć znając moje szczęście to nie obędzie się od wzmacniaczy,zasilaczy i kupna nowej anteny :mrgreen:

spartakus215

Jak sprawdzić ?

Post autor: spartakus215 »

Witam, mam takie pytanie w jaki sposób można sprawdzić czy w puszcze antenowej znajduje się symetryzator czy wzmacniacz z ziemi czyli nie mając wglądu do puszki? Pytanie może dziwne ale po prostu dostałem w spadku dom i nie wiem co siedzi w antenie ale bardzo słabo odbiera a niestety nie mam na razie warunków jej zdjąć. Chciałem kupić wzmacniacz na kabel APL-103 ale żeby to zrobić muszę wiedzieć co siedzi w puszcze.Proszę o szybką odpowiedź i pozdrawiam.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: qwerty »

Odróżnisz po tym czy masz zasilacz.

spartakus215

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: spartakus215 »

Tak mam zasilacz. Czyli co tam siedzi ?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: qwerty »

Czytaj FAQ

spartakus215

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: spartakus215 »

Dobra czyli jest wzmacniacz, czy pod niego mogę dać jeszcze APL-103? Bo jakość odbioru jest 70% ale poziom sygnału ledwo 55 i przy deszczu/śniegu pikselozzaa.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: qwerty »

Jak antena siatkowa to wywal ten zł○om i podaj lokalizację.

Zablokowany