Prośba o poradę w sprawie anteny

malojk
Posty: 53
Rejestracja: 16 maja 2013, o 12:24
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kossztowy

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: malojk »

poxipol pisze:Jeżeli chodzi o Dipol 19 21-60 to nie mam żadnych złych uwag.
Jest to bardzo dobra antenka w swojej klasie.
Jak zauważyłeś w opisie kol.K63 jest taka antenka.
Jak by Tri Digit była lepsza to pewnie by ją zastąpiła ?
( to nie wymówka )
Jeżeli chodzi o tego krokodylka, to nie w każdych warunkach się sprawdza.
Ze względu na jej charakterystykę promieniowania potrafi lepiej zbierać szumy z ulicy ( zakłócenia ) i tropo z góry.
Jeżeli chodzi ATX to tak nieco na wyrost-dobre parametry dyskryminacyjne,większy zysk.


Zobacz również w postach kol. marekns ,który walczy o dobry odbiór i w porównaniu z Tri Digt ma lepiej na ATX

Jeżeli chodzi o ATX 91 K 21-69 to są już na wyprzedaży.
W ATX-91 K 21-60 ograniczono pasmo co automatycznie poprawiono jej parametry,zrobił się też naturalny filtr LTE
Czyli atx 91 jest porownywalna w działaniu z dipolem 19 ? Chyba zdecyduje sie jednak na tego dipola. Czy do niej tez mozna zastosowac wzmacniacz w razie slabego sygnalu? Jak tak to jaki?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: poxipol »

W komplecie tej anteny jest symetryzator.
Jaki wzmacniacz to trudno powiedzieć.Wszystko zależy od poziomu sygnału.
Ze względu na występujące u ciebie zakłócenia przede wszystkim ekranowany.
W Dipolu masz np.z rodziny LNA o różnych wzmocnieniach.
Żeby nie wchodzić w koszty możesz wziąć ten najmocniejszy +zasilacz z możliwością regulacji wzmocnienia.

malojk
Posty: 53
Rejestracja: 16 maja 2013, o 12:24
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kossztowy

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: malojk »

poxipol pisze:W komplecie tej anteny jest symetryzator.
Jaki wzmacniacz to trudno powiedzieć.Wszystko zależy od poziomu sygnału.
Ze względu na występujące u ciebie zakłócenia przede wszystkim ekranowany.
W Dipolu masz np.z rodziny LNA o różnych wzmocnieniach.
Żeby nie wchodzić w koszty możesz wziąć ten najmocniejszy +zasilacz z możliwością regulacji wzmocnienia.
Tak na przyszlosc , na poczatku sprobuje bez wzmacniacza oczywiscie , ale jak sygnal bedzie za slaby wzmacniacz i jeden zasilacz wystarczy na 2- 3 odbiorniki?
A jak wyglada sprawa z zasilaczem

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: K63 »

Tutaj masz przykładowe podłączenie anteny na 2 tv - ze wzmacniaczem i bez. W sytuacji gdy będziesz musiał zastosować wzmacniacz, używając takiego lub takiego rozgałęźnika będziesz mógł zasilacz umieścić przy jednym z odbiorników (sposób podłączenia w opisie).

malojk
Posty: 53
Rejestracja: 16 maja 2013, o 12:24
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kossztowy

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: malojk »

K63 pisze:Tutaj masz przykładowe podłączenie anteny na 2 tv - ze wzmacniaczem i bez. W sytuacji gdy będziesz musiał zastosować wzmacniacz, używając takiego lub takiego rozgałęźnika będziesz mógł zasilacz umieścić przy jednym z odbiorników (sposób podłączenia w opisie).
Dzieki za pomoc. Czy rozgaleznik z Twojego opisu dziala podobnie od tych proponowanych? Jest lepszy?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: K63 »

Obydwa rodzaje rozgałęźników (Signal i Delta) dostaniesz w Dipolu i są niezłe. Te do których podałem Ci linki, to indukcyjne z przejściem napięcia do zasilenia wzmacniacza antenowego, dzięki czemu zasilacz możesz zamontować przy dowolnym odbiorniku. Ale nie powinno stosować się ich na zewnątrz. Do montażu na zewnątrz np. taki

malojk
Posty: 53
Rejestracja: 16 maja 2013, o 12:24
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kossztowy

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: malojk »

Rozgalezniki o ktorych tu mowimy moga byc stosowane zarowno do symetryzatora jak i wzmacniacza? Czy tu znowu sa inne do symetryzatora?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: K63 »

Tak, te same do symetryzatora jak i do wzmacniacza. Ale lepiej użyć indukcyjny - na wypadek konieczności zastosowania wzmacniacza.
Na razie jednak skup się na uzyskaniu jak najlepszej jakości sygnału (aby było co dzielić). Wówczas postaramy się dobrać odpowiedni rozgałęźnik.

marekns
Posty: 92
Rejestracja: 9 września 2015, o 18:51
Instalacja antenowa: ATX-107 + SWA 6000/6T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków Chorągwica 75 km

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: marekns »

malojk - rozgałęźnik ma tłumienie ok 3,5 db a niektóre nawet większe przez co sygnał na twoich odbiornikach spadnie o ponad polowe wiec jeśli masz slaby sygnał (a myślę, że w przypadku odbicia tak może być) to symetryzator nie wystarczy. Jeśli masz zamiar stosować wzmacniacz to wystrzegaj się tych LNA ja takie kupiłem kierując się logika że wyższa cena to lepszy i się rozczarowałem. Mam LNA-177 oraz LNA-188 i na obydwu z tych wzmacniaczy sygnał jest tragicznej jakości obraz i dźwięk szatkują albo tez w ogóle ich nie ma. U mnie sprawdziły się wzmacniacze typu SWA oraz GPS które w przeciwieństwie do LNA działają.
Po drugie antena ATX-107 jest lepsza od Tri Digit szczególna różnice widać na wysokich kanałach np 50. Z tym że ATX-107 ma 2,7 m (ATX-91 2,5m) długości i ciężko ją zamontować na jakimś uchwycie na ścianie wiec zostaje tylko maszt na którym podczas większych podmuchów wiatru lubi się kołysać a odchylenia rzędu 10 stopni od pierwotnej pozycji powodują zaniki obrazu i zakłócenia.
Jakoś dwa tygodnie temu postanowiłem przetestować najmocniejszy wzmacniacz na rynku SWA-9701 o którym na forum przeczytać można dużo niepochlebnych wiadomości typu "nie warto bo wzmacnia zakłócenia" itd. W tym celu włożyłem ten wzmacniacz do starej bazarowej siatki którą to zawiesiłem na barierce balkonu po prostu przykręcając ja kawałkiem drutu do barierki. Siatka patrzy tak z 20 stopni w bok od kierunku gdzie jest odbicie mimo to odbiór jest rewelacyjny. Lepszy niz ATX-107 i Tri Digit, antena zbiera dużo mniej zakłóceń obraz jest bardziej stabilny a parametry siła i jakość dużo wyższe. Na początku byłem bardzo sceptycznie nastawiony do anten siatkowych ale teraz już jest inaczej. A czytając forum zazwyczaj spotykam się z opiniami "kup kierunkową włóż do niej symetryzator" co w moim przypadku w ogóle się nie sprawdziło.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: poxipol »

Nie wiem czy to tak trudno zrozumieć że anteną dobiera się do swojej konkretnej lokalizacji.
Jeżeli jakaś antena gdzieś się tam sprawdzi wcale nie oznacza że gdzie indziej będzie tak samo,nawet przy zbliżonej topografii terenu.
Jeżeli antenie zapewni się porządną konstrukcję wsporczą to nie widzę problemów z jej odchyłkami
Jeżeli weźmiemy wzmacniacz o dużej selektywności i o współczynniku szumów własnych 0,3 dB to przy nawet wzmocnieniu 15 dB wszystkie wymienione wzmacniacze można schować do jednego wora.
Nie będę ich wymienił gdyż ceny przyprawiają o zawrót głowy.
Sam piszesz że w twoim przypadku coś się nie sprawdza ale może się sprawdzić w innym.

malojk
Posty: 53
Rejestracja: 16 maja 2013, o 12:24
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kossztowy

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: malojk »

marekns pisze:malojk - rozgałęźnik ma tłumienie ok 3,5 db a niektóre nawet większe przez co sygnał na twoich odbiornikach spadnie o ponad polowe wiec jeśli masz slaby sygnał (a myślę, że w przypadku odbicia tak może być) to symetryzator nie wystarczy. Jeśli masz zamiar stosować wzmacniacz to wystrzegaj się tych LNA ja takie kupiłem kierując się logika że wyższa cena to lepszy i się rozczarowałem. Mam LNA-177 oraz LNA-188 i na obydwu z tych wzmacniaczy sygnał jest tragicznej jakości obraz i dźwięk szatkują albo tez w ogóle ich nie ma. U mnie sprawdziły się wzmacniacze typu SWA oraz GPS które w przeciwieństwie do LNA działają.
Po drugie antena ATX-107 jest lepsza od Tri Digit szczególna różnice widać na wysokich kanałach np 50. Z tym że ATX-107 ma 2,7 m (ATX-91 2,5m) długości i ciężko ją zamontować na jakimś uchwycie na ścianie wiec zostaje tylko maszt na którym podczas większych podmuchów wiatru lubi się kołysać a odchylenia rzędu 10 stopni od pierwotnej pozycji powodują zaniki obrazu i zakłócenia.
Jakoś dwa tygodnie temu postanowiłem przetestować najmocniejszy wzmacniacz na rynku SWA-9701 o którym na forum przeczytać można dużo niepochlebnych wiadomości typu "nie warto bo wzmacnia zakłócenia" itd. W tym celu włożyłem ten wzmacniacz do starej bazarowej siatki którą to zawiesiłem na barierce balkonu po prostu przykręcając ja kawałkiem drutu do barierki. Siatka patrzy tak z 20 stopni w bok od kierunku gdzie jest odbicie mimo to odbiór jest rewelacyjny. Lepszy niz ATX-107 i Tri Digit, antena zbiera dużo mniej zakłóceń obraz jest bardziej stabilny a parametry siła i jakość dużo wyższe. Na początku byłem bardzo sceptycznie nastawiony do anten siatkowych ale teraz już jest inaczej. A czytając forum zazwyczaj spotykam się z opiniami "kup kierunkową włóż do niej symetryzator" co w moim przypadku w ogóle się nie sprawdziło.
U mnie na siatce + symetryzator : sygnal 70 % jakosc 90% więc moze bedzie co dzielic . zamowilem dipola 19 21/60.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: K63 »

malojk pisze:U mnie na siatce + symetryzator : sygnal 70 % jakosc 90%
Na którym kanale?
Podaj parametry na wszystkich odbieranych kanałach.

malojk
Posty: 53
Rejestracja: 16 maja 2013, o 12:24
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kossztowy

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: malojk »

K63 pisze:
malojk pisze:U mnie na siatce + symetryzator : sygnal 70 % jakosc 90%
Na którym kanale?
Podaj parametry na wszystkich odbieranych kanałach.
Tak na szybko tak jest np na tvp historia ( transponder 706000KHZ/64QAM
PID v502/A 503 / p 502)
Sila 72 %
Jakosc 90 %

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: K63 »

Czyli mux-3 k.50 z Chorągwicy lub ... Tarnów z odbicia.
Jeżeli odbierasz Kraków to odbiór mux-1 powinieneś mieć na k.25 (506 MHz), jeżeli Tarnów to mux-1 na k.45 (666 MHz). Mux-2 i 3 nadają z obydwu nadajników w SFN na tych samych kanałach.

malojk
Posty: 53
Rejestracja: 16 maja 2013, o 12:24
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kossztowy

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: malojk »

K63 pisze:Czyli mux-3 k.50 z Chorągwicy lub ... Tarnów z odbicia.
Jeżeli odbierasz Kraków to odbiór mux-1 powinieneś mieć na k.25 (506 MHz), jeżeli Tarnów to mux-1 na k.45 (666 MHz). Mux-2 i 3 nadają z obydwu nadajników w SFN na tych samych kanałach.
odbieram jeszcze: polsat na 698000 KHZ
tvn na 49000 KHZ
ESKA 506000 KHZ
eska 746000 KHZ
tvp katowice 634000 KHZ
tvp1, tvp2 706000 KHZ

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: poxipol »

Jak widać jesteś w zasięgu wielu nadajników,nawet Wisła - Skrzyczne.
Z jednej strony może być to dobre a z drugiej złe.
Antena siatkowa ma szeroki kąt promieniowania w poziomie.
Jeżeli odbieramy sygnały z dwóch nadajników oddalonych od siebie w niedużej odległości to jest to korzystne.
W twojej lokalizacji mamy kilka SFN ,czyli nadajników nadających na tej samej częstotliwości.Oprócz wspomnianych.można jeszcze dodać Limanową,Tymbark.
Stosowanie takiej siatki w połączeniu ze wzmacniaczem nie jest korzystne,gdyż mogą występować zakłócenia lub brak któregoś z MUX-ów

W takich sytuacjach stosuje się anteny o wąskim kącie promieniowania w celu ograniczenia negatywnego wpływu tych nadajników.
Dla lepszej orientacji załączam wykaz nadajników
http://old.radiopolska.pl/wykaz/polskadv.php

malojk
Posty: 53
Rejestracja: 16 maja 2013, o 12:24
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kossztowy

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: malojk »

A czy dipol 19 jest taka antena? Bo zamowienie juz polecialo ...

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: K63 »

poxipol pisze:W takich sytuacjach stosuje się anteny o wąskim kącie promieniowania w celu ograniczenia negatywnego wpływu tych nadajników.
malojk pisze:A czy dipol 19 jest taka antena?
Na pewno ma dużo mniejszy kąt promieniowania niż siatka. Im antena dłuższa, tym jest bardziej kierunkowa i bardziej precyzyjnego ustawienia wymaga.
Widzę że prawdopodobnie przeprowadzasz skanowanie automatyczne. Nie jest to dobry pomysł w momencie gdy do anteny docierają podobne sygnały z kilku nadajników. Odbiornik może Ci pokazywać głupoty (np. zaprogramuje się na kanałach słabiej odbieranych). Najlepiej jest zaprogramować odbiornik ręcznie, analizując parametry sygnału na dostępnych kanałach i wybierając ten najlepszy dla poszczególnych mux-ów. Jaki masz odbiornik?

malojk
Posty: 53
Rejestracja: 16 maja 2013, o 12:24
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kossztowy

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: malojk »

Ariva t 650i, i robie skan tak jak piszesz...

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: poxipol »

Siatka jest anteną synfazową boczno kierunkową,czyli anteną promieniującą w kierunku prostopadłym do osi,wzdłuż której rozmieszczony jest szyk elementów promieniujących.
ATX również jest anteną synfazową ale wzdłużno kierunkową.
Najprościej mówiąc są to np. cztery anteny19 el Yagi złączone do kupy pobudzane synfazowo ,co w efekcie daje lepsze zawężenie wiązki i jej zysk.
Podsumowując antena 19 el ma mniejszy kąt promieniowania od siatki i większy od ATX

Zablokowany