Prośba o poradę w sprawie anteny

spartakus215

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: spartakus215 »

Dobrej jakości bo dobra firma i widziałem taką antenę w sklepie a nawet "macałem" bardzo solidnie wykonana. Chcę odbierać ze Skórca pod Siedlcami Mazowieckie a najbliższy nadajnik jest 50km chyba łosice albo Chotycze.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: qwerty »

Ja na siatce odbieram multipleks 2 i 3 z Łosic z odległości 60 km. Antena ustawiona bokiem.

qwees

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: qwees »

Witam.
Potrzebuje porady czy antena Signal HDA 5000 da rade z odbiorem mux2 i mux3 w lodzi. MIeszkam na retkini, okna na zachód a nadajniki mam na stronie wschodniej, ec4 i sienkiewicza. MUx2 z ec4 jest nadawny z mocą 100kW, lapalem to nawet na kawalku drutu z modemu usb. Ciekawe czy da rade zlapac mux3 z sienkiewicza? NIe moge wystawic anteny na dach, ani skorzystac z anteny typowo kierunkowej, wiec zdecydowalem sie na tego signala. Pls o info czy macie doswiadczenia z HDA 5000.
qwees

Maciey

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: Maciey »

Zanim wydasz kupę kasy (być może niepotrzebnie) zrób sobie biquada - wygląda mniej więcej tak jak anteną o którą pytasz, a opis wykonania jest na tym forum. Powinieneś odebrać MUX3.

http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2930

Sharx

Proszę o pomoc w wybraniu anteny wewnętrzna/zewnętrzna?

Post autor: Sharx »

Witam i przechodzę do rzeczy:
Mam tuner do lapka i potrzebuję do tego antenę.
No i tak - mieszkam w bloku na wysokim piętrze - od strony pokoju rodziców tuner odbiera 3 multipleksy z dwóch różnych nadajników na antenie w postaci małego drucika dołączonego do tunera, natomiast po mojej stronie odbiera tylko jeden multipleks i to gdy tą małą antenkę dam na zewnętrzny parapet i kabel owinę wokół kaloryfera;)
No więc muszę zaopatrzyć się w coś lepszego, i tu pytanie - w co?
Antena pokojowa ze wzmacniaczem? Nie wiem czy da radę, skoro jestem od złej strony?
Antena zewnętrzna? Mogłaby być, ale ja mam pokój bez balkonu i ciężko tam zamontować coś większego - musiałaby to być stosunkowo niewielka antena, tak do pół metra ewentualnej długości.

Mój blok jest w odległości 20 km w linii prostej od nadajnika, z którego w moim pokoju łapię multipleks o mocy 50kw, natomiast nie łapię tego o mocy 2,5 kw;] Nadajnik ten jest w kierunku północnym od mojego bloku, natomiast moje okno jest na wschód, a okno rodziców na zachód.
Drugi nadajnik jest w odległości 40 km o mocy 25 kw, też nie łapie. Nadajnik jest w kierunku zachodnim, także od strony pokoju rodziców.
Wszystkie multipleksy łapię na drucie właśnie w pokoju rodziców.
Mieszkam na najwyższym piętrze bloku.
Będę wdzięczny za rady!


Przejrzałem trochę tych anten i zastanawiam się czy ta:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1112.htm
będzie lepsza od jakiejkolwiek wewnętrznej?

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: plecho1 »

Bez testów się nie dowiesz a może sam spróbuj zrobić antenę taka jak w tym temacie:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2930
Albo antenę umieść w pokoju rodziców i kabel przeciągnij do siebie.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: adac »

@ Sharx:
Od strony zachodniej masz dobry odbiór, więc można zrobić tak jak radzi @plecho1, czyli zamontować antenę zewnętrzną z tamtej strony i wykonać prostą instalację w mieszkaniu. Pytanie tylko, czy będzie duży kłopot z rozprowadzeniem przewodu, ale za to miałbyś sygnał w 2-ch pomieszceniach.

Drugie wyjście to montaż anteny u Ciebie za oknem i próba odbioru z odbicia albo ślizgiem wzdłuż ściany. Sygnał masz silny jeżeli mieszkasz na wysokim piętrze, tylko niekorzystny kierunek.
Z małych anten mogę zaproponować: Digit Ativa (Telmor) albo AL-01A (HFO).

Sharx

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: Sharx »

Właśnie przeciągnięcie kabla nie za bardzo jest możliwa ze względu na położeniu obu pokoi;< Zdaję sobie też sprawę z tego, ze za rok czy dwa te nadajniki będą nadawać z większą mocą niż obecnie i może będzie lepiej. Po prostu szukam czegoś żeby mieć po swojej stronie, ale żeby to nie było badziewie;p
Zastanawiałem się też nad anteną pokojową Sonus TV, tego jest pełno w sklepach i na allegro ale nie wiem jak to działa szczerze mówiąc...

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: adac »

Trzeba wziąć z opcją zwrotu i wypróbować, nie da się przewidzieć jak zadziała antena w konkretnym pomieszczeniu.
Jeżeli masz taką możliwość to lepiej zamontuj antenę zewnętrzną

spartakus215

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: spartakus215 »

Antena: Televes DAT 75 HD BOSS

Kabel: Televes T-100 PE Cu HD

Zasilacz: Televes 130 mA 24Vdc Picokom

Używał ktoś może takiego zestawu lub jego elementów? Bardzo potrzebne mi oponie jak to działa i czy nie ma żadnych problemów. Dziękuję i pozdrawiam.

Sharx

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: Sharx »

No a mam takie generalne pytanie:
czy w sytuacji gdy mam pokój nie na stronę nadajnika (oddalone o 20 i 40 km, bez przeszkód, 7 piętro) to która antena będzie się lepiej sprawować:
- zewnętrzna pasywna
- wewnętrzna ze wzmacniaczem?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: qwerty »

zewnętrzna pasywna.

Sharx

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: Sharx »

Ok, dzieki, a czy mgólbyś jakąś polecić w cenie do 100zł?
Wcześnie adac coś polecał, ale z tego co widzę to są anteny ze wzmacniaczem, a ja nie chcę takiej..

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: adac »

I niesłusznie

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: qwerty »

Sharx pisze:Ok, dzieki, a czy mgólbyś jakąś polecić w cenie do 100zł?
Wcześnie adac coś polecał, ale z tego co widzę to są anteny ze wzmacniaczem, a ja nie chcę takiej..
Do tej odległości powinien się sprawdzić 19/21-69 (już nawet nie wiem który raz to piszę). Może też się sprawdzić antena siatkowa (z symetryzatorem).

Sharx

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: Sharx »

adac pisze:I niesłusznie
No ale czemu?
Nie chcę żeby antena pobierała mi przez wiele lat prąd - wiadomo ze niewiele, ale zawsze to jakiśtam koszt jest.
Poza tym skoro mają za dwa lata włączyć te nadajniki z większą mocą niż obecnie to sygnał będzie jeszcze lepszy.

robsonbyd77

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: robsonbyd77 »

Witam,

Proszę o pomoc w doborze anteny DVB-T

zamierzam kupić Antenę DIGITactiva z wbudowanym wzmacniaczem,

Lokalizacja Bydgoszcz Fordon blok 2 piętro, montaż na balkonie do nadajnika ok 15km Bydgoszcz Trzeciewiec nadaje z siłą 100kW, "widok" na antenę "zasłania" wieżowiec znajdujący się ok 50m od "mojego" bloku.

Czy w mojej lokalizacji antena DIGITactiva jest dobrym rozwiązaniem?

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: adac »

@ Sharx: - z tym prądem nie ma co przesadzać, argument jest typowo forumowy ;-> 24 h pobór przez taki wzmacniacz to mniej więcej 8 min. pracy Twojego tv albo komputera z monitorem, a jeżeli chodzą obydwa (o zgrozo), to 4 min. Jakoś trzeba to przeżyć, jeżeli na co dzień korzystamy z urządzeń elektrycznych.
Co do odbioru - to sam wykonałeś próby i przekonałeś się, jak różni się odbiór w obrębie jednego mieszkania, akurat z Twojego kierunku jest utrudniony.
Jeżeli życzysz sobie anteny bez wzmacniacza, to proszę: logarytmiczna AL 6009 taka albo klasyczna Yagi 16 elem. taka.
Również Telmor Digit występuje w wersji pasywnej.

edit/ @robsonbyd77 - w Twoim przypadku zacząłbym od anteny pasywnej; może się sprawdzić np. ASP-4 A z symetryzatorem, a jak nie to jedna z anten kierunkowych które są wyżej. Nie sposób określić układu sygnału jaki jest u Ciebie, może być pół na pół z odbiciami.
Najlepszy trzeba wyszukać przez powolne obracanie anteną albo przestawianie masztu.
Antena Digit, jeżeli już to w wersji pasywnej, możesz wypróbować jeżeli masz sklep z opcją zwrotu. Dobrze nadaje się do mocowania na małym wysięgniku przy ścianie.
Ostatnio zmieniony 21 stycznia 2012, o 09:12 przez adac, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: qwerty »

Sharx pisze:No ale czemu?
Nie chcę żeby antena pobierała mi przez wiele lat prąd - wiadomo ze niewiele, ale zawsze to jakiśtam koszt jest.
Jak przedwzmacniacz nie jest wymagany to go nie stosuj. Finansowo wyniesie siecie:
12*0,055=0,66 W ~=0,7W
0,7/1000*24*30*0,5=0,25 zł (25 gr.) miesięcznie.

robsonbyd77

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: robsonbyd77 »

adac pisze:edit/ @robsonbyd77 - w Twoim przypadku zacząłbym od anteny pasywnej; może się sprawdzić np. ASP-4 A z symetryzatorem, a jak nie to jedna z anten kierunkowych które są wyżej. Nie sposób określić układu sygnału jaki jest u Ciebie, może być pół na pół z odbiciami.
Najlepszy trzeba wyszukać przez powolne obracanie anteną albo przestawianie masztu.
Antena Digit, jeżeli już to w wersji pasywnej, możesz wypróbować jeżeli masz sklep z opcją zwrotu. Dobrze nadaje się do mocowania na małym wysięgniku przy ścianie.
@adac
A do każdej anteny pasywnej musze mieć symetryzator?

a może taka antena Televes Diginova będzie dobra, według opisu może pracować jako pasywna lub aktywna.
Ostatnio zmieniony 21 stycznia 2012, o 11:50 przez robsonbyd77, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany