Prośba o poradę w sprawie anteny

malojk
Posty: 53
Rejestracja: 16 maja 2013, o 12:24
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kossztowy

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: malojk »

Witam!

Proszę o pomoc w doborze anteny. Moja lokalizacja : http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php? ... UmNG51OTM=

Jaka spisała by się najlepiej. Będę kierował się chyba na Chorągwicę ... Obecnie mam siatkówkę ale strasznie łapie zakłócenia. Co poleciliście-by w moim przypadku ??

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: K63 »

Czasami tamtędy przejeżdżam. Lokalizacja nie do pozazdroszczenia - dookoła "górki".
Łapiesz zakłócenia bo - przy ruchliwej drodze - na siatce ze wzmacniaczem to często nieuniknione. Spróbuj na początek do siatki zamontować symetryzator. Teoretycznie do Chorągwicy masz najlepszy profil. Jeżeli nie uda się bezpośrednio z Krakowa, szukaj odbioru z odbicia. Możesz złapać także odbity sygnał z Tarnowa lub Przehyby. Alternatywą dla zwykłej siatki mogłaby być jej lepsza wersja w postaci Telmor ASR. Z anten typu yagi - Dipol 19/21-60 lub "mocniejsza" Dipol 44/21-60 Tri Digit.
Pamiętaj że poszukiwania dobrego odbioru zaczynamy od anten pasywnych i w razie potrzeby dokładamy wzmacniacz (zaczynając od najsłabszego). Ponadto zasada "im wyżej, tym lepiej" nie zawsze zdaje egzamin - bywa że odwrotnie. W trudnym terenie przesunięcie anteny kilkanaście cm w bok, także może radykalnie zmienić parametry odbioru.
Nie zapomnij o dobrej jakości kabla - najlepiej żyła 1,13 mm i współczynnik ekranowania powyżej 90 dB, np.

malojk
Posty: 53
Rejestracja: 16 maja 2013, o 12:24
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kossztowy

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: malojk »

W siatce juz jest symetryzator. Chyba zdecyduje się na Dipol 44/21-60 Tri Digit . Co potrzebowal bym jeszcze by sygnal z anteny puscic na 2- 3 telewizory?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: K63 »

Zastosowanie odpowiedniego rodzaju rozgałęźnika zależy także od tego czy antena będzie pasywna czy aktywna.
Najpierw musisz uporać się z uzyskaniem mocnego, dobrej jakości sygnału. Od tego zależy czy będzie co dzielić.

adamp4
Posty: 10
Rejestracja: 5 listopada 2015, o 16:14

Re: Problem z odbiorem telewizji

Post autor: adamp4 »

Siarkowe - przepraszam za błąd, chodziło mi o siatkową antenę.
Swoją drogą z dołu nie widzę by była zaśniedziała, możne końcówki, muszę wejść na dach i zerknąć ale nie wiem kiedy.

Jeśli chodzi o zasilacz to jak go wypnę od gniazda zasilania to siada całkowicie telewizja. 4 lata temu tak miałem, na analogowej telewizji pojawiały się podłużne paski i w sklepie kazali wymienić zasilacz ale jak wymieniłem wszystko z racji tego ze antena była zardzewiała i używana (tata z przysł na czas budowy, a zamontował jakby na stałe).

Swoja drogą, dzięki "poxipol" za odpowiedź.

malojk
Posty: 53
Rejestracja: 16 maja 2013, o 12:24
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kossztowy

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: malojk »

Dobrze . A zakadajac ze bedzie to antena pasywna? Co potrzebowal bym z tego sklepu?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Problem z odbiorem telewizji

Post autor: poxipol »

@adamp4 Tą potoczną nazwę siatka można sobie różnie kojarzyć,chociażby jako element uzupełniający ubytki w ogrodzeniu.
Jej poprawna nazwa,której nikt nie stosuje to
Antena synfazowa boczno kierunkowa z reflektorem płaskim.

Warunkiem jej poprawnej pracy jest jej synfazowość zasilania poprzez symetryczny sztywny tor sprzęgający dipole.
Pogięty powoduje jej deformację.
Reflektor,czyli ta siatka służy jedynie do eliminacji niepożądanych sygnałów dostających się z tyłu anteny.
Może już pora wymienić na coś innego.
Wzmacniacz może być dobry,chociaż z drugiej strony jeżeli ma dwa stopnie wzmocnienia (dwa tranzystory)to jak poleci jeden to jest widoczny spadek sygnału.
Do tego można dodać zimne luty,styki połączeń,osłabienie symetryzatora.

Następną sprawą to kable połączeniowe,kształtki no i rozgałęźnik?

marekns
Posty: 92
Rejestracja: 9 września 2015, o 18:51
Instalacja antenowa: ATX-107 + SWA 6000/6T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków Chorągwica 75 km

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: marekns »

malojk przeanalizowałem profil terenu i teoretycznie gdzieś od tych gór może się odbijać sygnał z Maślanej Góry koło Gorlic oraz z Góry Św Marcina koło Tarnowa. Możesz spróbować skierować antenę siatkową na te góry i sprawdzić czy coś się odbiło.
Obrazek

Mam już nieco doświadczenia w trudnym terenie i wiem że jak nadajnik przesłania Ci góra to nie ma szans z symetryzatorem nic odebrać. Nie pakuj się w koszty kup zwykłą siatkę wsadź do niej mocny wzmacniacz SWA-6000/6T albo SWA-9701 próbuj obracać i szukać jakiegoś sygnału.

adamp4
Posty: 10
Rejestracja: 5 listopada 2015, o 16:14

Re: Problem z odbiorem telewizji

Post autor: adamp4 »

poxipol pisze:@adamp4 Tą potoczną nazwę siatka można sobie różnie kojarzyć,chociażby jako element uzupełniający ubytki w ogrodzeniu.
Jej poprawna nazwa,której nikt nie stosuje to
Antena synfazowa boczno kierunkowa z reflektorem płaskim.

Warunkiem jej poprawnej pracy jest jej synfazowość zasilania poprzez symetryczny sztywny tor sprzęgający dipole.
Pogięty powoduje jej deformację.
Reflektor,czyli ta siatka służy jedynie do eliminacji niepożądanych sygnałów dostających się z tyłu anteny.
Może już pora wymienić na coś innego.
Wzmacniacz może być dobry,chociaż z drugiej strony jeżeli ma dwa stopnie wzmocnienia (dwa tranzystory)to jak poleci jeden to jest widoczny spadek sygnału.
Do tego można dodać zimne luty,styki połączeń,osłabienie symetryzatora.

Następną sprawą to kable połączeniowe,kształtki no i rozgałęźnik?
Taki mam sygnał
Obrazek
Chyba wymienię antenę, sąsiad niedawno też wymieniał :)

malojk
Posty: 53
Rejestracja: 16 maja 2013, o 12:24
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kossztowy

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: malojk »

marekns pisze:malojk przeanalizowałem profil terenu i teoretycznie gdzieś od tych gór może się odbijać sygnał z Maślanej Góry koło Gorlic oraz z Góry Św Marcina koło Tarnowa. Możesz spróbować skierować antenę siatkową na te góry i sprawdzić czy coś się odbiło.
Obrazek

Mam już nieco doświadczenia w trudnym terenie i wiem że jak nadajnik przesłania Ci góra to nie ma szans z symetryzatorem nic odebrać. Nie pakuj się w koszty kup zwykłą siatkę wsadź do niej mocny wzmacniacz SWA-6000/6T albo SWA-9701 próbuj obracać i szukać jakiegoś sygnału.
U mnie sprawa wyglada tak że z symetryzatorem odbieram sygnal - antena skierowana na prawo a nie na lewo jak na fotce. Problem w tym ze lapie co jakis czas zaklócenia od samochodow czy motorow.mieszkam blisko drogi i nie moge sie z tym uporac . może kierunkowa antena by pomogła?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: poxipol »

W twoim rejonie najmocniejsze sygnały są z Chorągwicy.
Ewentualnie jak K63 uwzględniał z Tarnowa,można też spróbować z Lubonia.
Na antenie Tri Digit możesz mieć jeszcze gorsze problemy.niż z siatką.
Dobrym rozwiązaniem może być ATX-91 K 21-60
http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... tena-atx91

Wczoraj pisałem taki post z tego rejonu

http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 51#p207651

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: adac »

adamp4 pisze: Chyba wymienię antenę, sąsiad niedawno też wymieniał
Sądząc po obrazku masz wystarczającą siłę sygnału (być może nawet przesterowanie jeżeli używasz wzmacniacza typu 27 dB), natomiast korekty wymaga jakość sygnału.
Ponieważ masz do dyspozycji swój dach możesz poszukać lepszego miejsca dla lokalizacji anteny albo podnieść ją wyżej.
Nic nie piszesz o samej instalacji, ale jeżeli jest w domu jednorodzinnym i zakładał ją fachowiec to prawdopodobnie ułożona na stałe w ścianach z centralnym wzmacniaczem budynkowym. Dużo zależy od tego wzmacniacza i czy fachowiec sprawdził i wyrównał poziomy w gniazdach czy zrobił jak leci.

Kupowanie anteny na zasadzie 'bo to coś poprawi' to strzał w ciemno i nie polecam. Sprawdź obecną antenę (siatkowa) i
poszukaj lepszej lokalizacji. Potem obejrzyj ten wzmacniacz budynkowy: czy ma regulację wzmocnienia, regulację poziomu
na wyjścich itd. Jeżeli te zabiegi nie pomogą proponuję wezwać fachowca z odpowiednim wyposażeniem do diagnostyki instalacji.
Sam bez przyrządów i doświadczenia wiele nie wskórasz tylko narazisz się na koszty.

adamp4
Posty: 10
Rejestracja: 5 listopada 2015, o 16:14

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: adamp4 »

adac pisze:
adamp4 pisze: Chyba wymienię antenę, sąsiad niedawno też wymieniał
Sądząc po obrazku masz wystarczającą siłę sygnału (być może nawet przesterowanie jeżeli używasz wzmacniacza typu 27 dB), natomiast korekty wymaga jakość sygnału.
Ponieważ masz do dyspozycji swój dach możesz poszukać lepszego miejsca dla lokalizacji anteny albo podnieść ją wyżej.
Nic nie piszesz o samej instalacji, ale jeżeli jest w domu jednorodzinnym i zakładał ją fachowiec to prawdopodobnie ułożona na stałe w ścianach z centralnym wzmacniaczem budynkowym. Dużo zależy od tego wzmacniacza i czy fachowiec sprawdził i wyrównał poziomy w gniazdach czy zrobił jak leci.

Kupowanie anteny na zasadzie 'bo to coś poprawi' to strzał w ciemno i nie polecam. Sprawdź obecną antenę (siatkowa) i
poszukaj lepszej lokalizacji. Potem obejrzyj ten wzmacniacz budynkowy: czy ma regulację wzmocnienia, regulację poziomu
na wyjścich itd. Jeżeli te zabiegi nie pomogą proponuję wezwać fachowca z odpowiednim wyposażeniem do diagnostyki instalacji.
Sam bez przyrządów i doświadczenia wiele nie wskórasz tylko narazisz się na koszty.
Wszedłem na dach i zauważyłem, że antena jest pordzewiała. Pokręciłem anteną w prawo i w lewo, kable po sprawdzałem i nic to nie zmieniło. Tak z tego co dojrzałem to żadnych regulacji zasilacza i tej płytki przy antenie nie było. Pojechałem do sklepu i koleś powiedział, że lepiej kupić antenę niż wszystko pokolenie bo rożne mogą być objawy. Tak też z ojcem zrobiliśmy, tylko kupiliśmy taką jak na zdjęciu i problem zniknął.
Obrazek
http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... erna-biala - link do sklepu z opisem
Pozdrawiam wszystkich co się w mój problem włączyli.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: poxipol »

Tak na marginesie.
Nieco pospieszyłeś się z kupnem anteny.
Tak wygląda w tym ładnym opakowaniu.
Obrazek

Jest to struktura LP.
O tej samej strukturze jest taka
http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... a-log-5-69
lepsze parametry i możliwość odbioru już niedługo MUX-8 w paśmie VHF.
Najważniejsze że wszystko hula
Pozdrawiam

malojk
Posty: 53
Rejestracja: 16 maja 2013, o 12:24
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kossztowy

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: malojk »

poxipol pisze:W twoim rejonie najmocniejsze sygnały są z Chorągwicy.
Ewentualnie jak K63 uwzględniał z Tarnowa,można też spróbować z Lubonia.
Na antenie Tri Digit możesz mieć jeszcze gorsze problemy.niż z siatką.
Dobrym rozwiązaniem może być ATX-91 K 21-60
http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... tena-atx91

Wczoraj pisałem taki post z tego rejonu

http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 51#p207651
Czyli nie pchać się w TriDigit tylko kupić ATX-91 K 21-60 ? A do tego zestawu co bym jeszcze potrzebował zeby sygnał puscic na dwa TV?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: poxipol »

Rozgałęźnik umożliwiający przesyłanie napięcia do wzmacniacza o ile będzie konieczny.
http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_ind ... _E2094.htm
Złącza typu F nakręcane,dobrane do średnicy kabla
Dwa lub jeden wtyki antenowe męskie na złącze F
Przy składaniu ATX zwrócić trzeba szczególną uwagę na umiejscowienie dipola i elementu dopasowującego zgodnie z załączonym rysunkiem.
Spotkałem się parę razy gdzie było na opak.

adamp4
Posty: 10
Rejestracja: 5 listopada 2015, o 16:14

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: adamp4 »

poxipol pisze:Tak na marginesie.
Nieco pospieszyłeś się z kupnem anteny.
Tak wygląda w tym ładnym opakowaniu.
Obrazek
(...)
Koleś polecał tą w sklepie, mówił, że jego serwisanci najczęściej tą montują więc dlatego kupiłem, może straciłem, może nie. Ważne, że działa i ładnie wygląda, teraz muszę drąg skrócić bo sterczy niepotrzebnie :)

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: poxipol »

Lepiej bym nie skracał,może się przydać pod VHF

malojk
Posty: 53
Rejestracja: 16 maja 2013, o 12:24
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kossztowy

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: malojk »

poxipol pisze:Rozgałęźnik umożliwiający przesyłanie napięcia do wzmacniacza o ile będzie konieczny.
http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_ind ... _E2094.htm
Złącza typu F nakręcane,dobrane do średnicy kabla
Dwa lub jeden wtyki antenowe męskie na złącze F
Przy składaniu ATX zwrócić trzeba szczególną uwagę na umiejscowienie dipola i elementu dopasowującego zgodnie z załączonym rysunkiem.
Spotkałem się parę razy gdzie było na opak.
Prosze mi jeszcze powiedzieć dlaczego lepsza bedzie Antena ATX91 niż
anteny typu yagi - Dipol 19/21-60 lub Dipol 44/21-60 Tri Digit które zaproponował K63? I jaka jest roxnica pomiedzy


ATX-91 K 21-60 a ATX 91 21-69 ? Ktora jest lepsza?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: poxipol »

Jeżeli chodzi o Dipol 19 21-60 to nie mam żadnych złych uwag.
Jest to bardzo dobra antenka w swojej klasie.
Jak zauważyłeś w opisie kol.K63 jest taka antenka.
Jak by Tri Digit była lepsza to pewnie by ją zastąpiła ?
( to nie wymówka )
Jeżeli chodzi o tego krokodylka, to nie w każdych warunkach się sprawdza.
Ze względu na jej charakterystykę promieniowania potrafi lepiej zbierać szumy z ulicy ( zakłócenia ) i tropo z góry.
Jeżeli chodzi ATX to tak nieco na wyrost-dobre parametry dyskryminacyjne,większy zysk.


Zobacz również w postach kol. marekns ,który walczy o dobry odbiór i w porównaniu z Tri Digt ma lepiej na ATX

Jeżeli chodzi o ATX 91 K 21-69 to są już na wyprzedaży.
W ATX-91 K 21-60 ograniczono pasmo co automatycznie poprawiono jej parametry,zrobił się też naturalny filtr LTE

Zablokowany