Prośba o poradę w sprawie anteny

janek 77

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: janek 77 »

W takiej odległości od nadajnika to powinieneś miec odbiór na tej małej antence, chyba że jest uszkodzona na co wskazuje fakt wysuwania się przewodu miedzianego. Reklamowałbym tuner aby dostac nową albo kupic na allegro nową.

Antena w poziomie ale poszukaj miejsca tego typu antena to przesunięcie o 0.5 metra to juz róznica w odbiorze lub nie. W miarę wysoko- zainwestować w kawałek kabla antenowego ze 3-5 m. Patrzyć na wskażnik jakości i siły w programie lub uzyć SmartDVB czy ALTDVB do pomiaru i ustułowania anteny.

Jeśli już antena to bez wzmacniacza. Bardzo dobrze sprawuje się ATRAX 300 w takiej odległości

mobila

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: mobila »

Ta antenka jest wg. mnie uszkodzona. Ze zwykłego kabla antenowego ściąga lepiej, ale po kolei...

Dzisiaj robiłem dokładniejsze testy. Z już ustawiona DVB-T w innym miejscu było mi łatwiej (w dołączonym programie nie mam możliwości ręcznego wpisania danych).

Otworzyłem okno z panorama Białegostoku i zacząłem wymachiwać dołączoną antenką. Kabelek oczywiście wyłazi z niej, a wczorajsze testy na analogówce potwierdziły tylko to, że jest padnięta (działa gorzej niż zakończony dwoma wtykami kabel antenowy). Kanał TVP1 odbierało lepiej na przewodzie, niż na tej mikro-antence.

Jednakże udało mi się na jakiś czas złapać sygnał. Łał - 4 kreski z 6 (program nie podaje %) ;)

Ale wkrótce znikło. Ruszałem tym kablem z antenki, wymachiwałem i nic. Albo słyszałem ułamki słów, albo nie było nic.

W tym wypadku sięgnąłem po kabel antenowy. Tu już było lepiej, ale też trudno było złapać sygnał. Widocznie trochę za wysoko jestem ;) Spuszczenie kabla do podłogi spowodowało, że dało się oglądać z tymi czterema krechami, ale ruszenie kabla powodowało zaniki sygnału. Stałem tak ze spuszczonym kablem jakiś czas, aż wreszcie wpadłem na pomysł znalezienia sygnału w pokoju, gdzie zazwyczaj korzystam z laptopa. Postawiłem notebook na parapecie, ruszałem antenka, ale z tym było różnie, raczej nie dało się płynnie oglądać. Spuściłem więc kabel antenowy w dół i fajnie - stabilne 4 krechy. Może bardzo rzadkie zacięcia, ale tak jest ok. Z tym, że z otwartym oknem latem może się da oglądać (jak słońce mocno nie świeci), gorzej będzie zima albo pod wieczór ;)

Z tym, że jestem zadowolony. Udało mi się złapać sygnał.

A ta antenka - zepsuta, niestety ;/ Nie wiem jak z tą gwarancją.
W sklepie (zamawiałem przez internet z obiorem osobistym; dostałem na drugi dzień, bo mieli na stanie w sklepie; zamówienie złożone w niedzielę) był jeszcze drugi zestaw - opakowanie tekturowe (zafoliowany) - mój nie. Widać, że u mnie elementy były oglądane - pilot leżał w innym miejscu opakowania. Z tym, że wydawało się, że nic nie było rozpieczętowywane. Co do anteny nie mam pewności, ale co do pilota tak.

Nie chciałem zamieniać na inne, bo już nie pierwszy raz gorzej wyszedłem na zamiankach...


Po dogłębnym testowaniu zainstalowałem sobie Splash Lite. Na nim udało mi się odczytać wartości procentowe:

Siła: 50%
Jakość: 76% - 77%, nawet 78%

Z tym, że siła była wartością stałą, z jakichś przyczyn nie zmieniała się nawet jak ruszałem przewodem i spadała jakość.

Na Windows Media Center nie udało mi się skonfigurować tunera (sterowniki)? Po podaniu kanału występował jakiś błąd. Także Splash Lite wykrył tylko DVB-T. Nie miałem możliwości wybrania analoga, czy przechwytywania. Może jest to normalne...

Sterowniki i program instalowałem z płyty. Płyta z tego co mi się wydaje, nie była nowowypalana. Pobrałem z oficjalnej strony producenta, ale przynajmniej część sterowników była starsza (pliki INF związane z ATI; starsza data) niż zamieszczone na płytce i mniej zajmowały. Oprogramowania nie patrzyłem.


Jeszcze kwestia anteny:

Pytałem dziś tego znajomego. On posiada ta antenę: http://www.mediamarkt.pl/bialystok/prod ... upiter-9-5. Pracuje u niego bez zasilania (brak wzmocnienia), a w razie burzy włącza wzmocnienie (mniejszy niż normalnie odbiór). Wzmocnienie jest tam regulowane. Sygnał u niego idzie do telewizora. On znajduje się ok. 4,5 km od MUX3 (ja 6 km) w linii prostej.

Jeżeli coś, to czym się różni ta antena od tamtego Thomsona: http://www.mediamarkt.pl/bialystok/prod ... teny/ant85?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: qwerty »

Tunery NOT mają to do siebie, że ciągle pokazują stałą wartość. U ciebie 50%, w LV5TDeluxe to 55%. Oczywiście jest wariant 0%, ale to nie jest istotne. Liczy się jakość sygnału.

mobila

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: mobila »

Niedawno próbowałem ponownie powtórzyć sytuację, ale mocno trzeba się namęczyć, aby sygnał był w miarę stabilny. Często się tnie, a kabel musiałbym chyba przykleić ;) Nawet mimo przytrzymywania obraz się tnie.

Na dzisiaj daję sobie spokój :)

Jak z tymi antenami?

_chris_

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: _chris_ »

Antenki dość podobne, trzeba zagrać w marynarza i po prostu kupić tę, na którą wypadnie.

Co do gwarancji, to standardem jest, że uszkodzenia mechaniczne są wyłączane z gwarancji, a przy zgłaszaniu niezgodności z umową też z reguły, jak wskazuje życie, przepadają... Ja bym sobie odpuścił...

mobila

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: mobila »

Też nie za bardzo chce mi się biegać z ta antenka ;)

Ale tak może trochę bez marynarza:

Ta - http://www.mediamarkt.pl/bialystok/prod ... upiter-9-5, czy ta: http://www.mediamarkt.pl/bialystok/prod ... teny/ant85?

Dla mnie plusem jest, że maja regulowany wzmacniacz, a zawsze można też nie podłączać do zasilania i będą pasywne.

_chris_

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: _chris_ »

mobila pisze:Ale tak może trochę bez marynarza:
tak można w nieskończoność. Kup wypróbuj, w razie niepowodzenia oddaj, wymień na inna. Nie ma innej możliwości. To, że dana antenka sprawuje się u kogoś OKi, to wcale nie musi znaczyć, że u ciebie będzie tak samo. Niestety, taki urok anten wewnętrznych. Choć jest duża szansa, że obie u ciebie zaskoczą, bo jest blisko i masz odbiór na samym kabelku...
mobila pisze:Dla mnie plusem jest, że maja regulowany wzmacniacz, a zawsze można też nie podłączać do zasilania i będą pasywne.
tak, to jest dobre. I ekologiczne. :D

mobila

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: mobila »

Mam odbiór na kabelku, ale kabelek też trzeba ustawić. Mi wtedy jakoś sam idealnie się ułożył ;) Po drugie była świetna pogoda.

Ale miejmy nadzieję, że zaskoczą. Tylko zastanawiam się czym tak naprawdę różni się Thomson od jakieś tam DPM...

W Thomsonie:
posiada układ redukcji szumu i funkcje stopniowej regulacji wzmocnienia
Ciekawe jak to działa w praktyce ;) Papier pewnie wszystko wytrzyma.


i jeszcze nie ma napisu DVB-T ;) Ale anten do DVB-T tak naprawdę nie ma.

A nie, jednak ma: http://www.hama.pl/portal/articleId*161 ... pg#picture ;)
Ostatnio zmieniony 26 maja 2011, o 21:46 przez mobila, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: qwerty »

mobila pisze:Dla mnie plusem jest, że maja regulowany wzmacniacz, a zawsze można też nie podłączać do zasilania i będą pasywne.
Wtedy będzie odbierać na samym przewodzie.

_chris_

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: _chris_ »

mobila pisze:Ale miejmy nadzieję, że zaskoczą. Tylko zastanawiam się czym tak naprawdę różni się Thomson od jakieś tam DPM...
he, he, jak masz dylemat, to wybierz Digit Activia z Telmoru... Ma bardzo dobre opinie... :D
mobila pisze:Ale anten do DVB-T tak naprawdę nie ma.
a skąd wiesz? :D Poczytaj sobie o certyfikacji CAI, a potem popatrz w wytypowane przez siebie anteny... :D

mobila

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: mobila »

Ostatecznie zaryzykowałem i kupiłem EMMERSON ANTV 44. Wszystko odbiera dobrze. Jakość na wzmacniaczu mam ok. 80%. Bez wzmacniacza jest znacznie niżej. Antena stoi na parapecie okna skierowana na nadajnik.

Co prawda jakość wykonania pozostawia bardzo wiele do życzenia, ale mimo wszystko jest dobrze. Ewentualnie mogę ja jeszcze zwrócić do 7 dni.

Z zastrzeżeń, to czasami głos "piszczy" - końcówki słów i niekiedy jakość nie jest idealna. Zapewne to przez wzmacniacz.


Teraz jeszcze mam pytanie do posiadaczy tunerów Not Only TV (szczególnie: LV5HD).

W Splash Lite mam:

Obrazek
http://zapodaj.net/e04f0c39b53c.jpg.html

Nie powinienem mieć MPEG 4? Czy jakoś tuner przekodowuje ponownie na MPEG 2?

Sterowniki mam z płyty, więc mogą nie być najnowsze.

janek 77

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: janek 77 »

Typ Video masz h264 czyli tak jak byc powinno.

_chris_

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: _chris_ »

mobila pisze:Nie powinienem mieć MPEG 4? Czy jakoś tuner przekodowuje ponownie na MPEG 2?
MPEG-2 TRANSPORT STREAM to warstwa transportowa, nie mająca nic wspólnego z kodowaniem i kompresją Video. Tu akurat było to wyjaśniane: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=42228#p42228

nioop

Antena pokojowa wraz z tunerem USB , 5km od nadajnika

Post autor: nioop »

Witam..

Proszę mi wybaczyć lecz jestem całkowicie zielony w sprawach owej telewizji..
Przeprowadziłem się do Warszawy.. Mam laptopa lecz brak mi TV..

Postanowiłem ze sprawie sobie tuner tv na usb..
Do nadajnika na placu defilad mam około 5km , jednak nie widze do bezpośrednio.. Przeszkadza mi kilka bloków..

Do tuneru dodają niewielką antene pokojową, którą oczywiscie mogę zamontować na parepecie jeśli coś to da ;)
ów zestaw prezentuje ponizej..
Do rzeczy.. gdy kupie ten zestaw mam szanse odbierac programy telewizyjne? Oczywiscie nie wymagam krystalicznego obrazu.. Zadowala mnie sam fakt odbioru polsatu i tvn ;p

Obrazek

janek 77

Re: Antena pokojowa wraz z tunerem USB , 5km od nadajnika

Post autor: janek 77 »

Jeśli dostaniesz soft do tego starego tunerka to wypróbuj. Ale lepiej dołóż 20 zł i kup coś lepszego na nowszym chipie, Bo w najlepszym przypadku to AF9015 albo jakiś Microtune.
Poczytaj wątek o tunerach i sofcie do tunerów. Antenka może wystarczy. Ustaw w poziomie i szukaj miejsca najlepszego odbioru.

janek 77

Re: Antena pokojowa wraz z tunerem USB , 5km od nadajnika

Post autor: janek 77 »

Najlepiej kup jakis WandTv albo tunery z serii mini lub Qube.

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: Antena pokojowa wraz z tunerem USB , 5km od nadajnika

Post autor: ks41 »

Mam identyczny tuner i odbieram sygnał ~19 km od nadajnika na dołączonej antence do zestawu, przy tym używam SkyView.
Możesz równie dobrze używać Splash Lite oraz BlazeDTV (obsługuje pilota)

Czy jesteś w zasięgu DVB-T możesz sprawdzić tu: http://www.dvbtmap.eu/

janek 77

Re: Antena pokojowa wraz z tunerem USB , 5km od nadajnika

Post autor: janek 77 »

To może przypomnij swoje problemy ze znalezieniem sterownika i uruchomieniem róznych programów
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=120

janek 77

Re: Antena pokojowa wraz z tunerem USB , 5km od nadajnika

Post autor: janek 77 »

Pamietam, że pomogłem sugerując zastępczy sterownik od Leadteka
http://www.leadtek.com/eng/multimedia/d ... id=6&act=3
do tego tunera


Ale nie wszystkie modele sa takie same. To stary model i może trafić sie z innym chipem niż Afatech i wtedy może byc różnie.

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: Antena pokojowa wraz z tunerem USB , 5km od nadajnika

Post autor: ks41 »

janek 77 pisze:To może przypomnij swoje problemy ze znalezieniem sterownika...
Problemy były, bo nie było do niego sterowników w zestawie, teraz wszystko jest w porządku.
janek 77 pisze:...i uruchomieniem róznych programów
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=120
Problem to był tyko ze SkyView, inne programy działają bez problemów.


Sterowniki w każdej chwili mogę wysłać na maila.

janek 77 pisze:Pamietam, że pomogłem sugerując zastępczy sterownik od Leadteka
http://www.leadtek.com/eng/multimedia/d ... id=6&act=3
do tego tunera

Ale nie wszystkie modele sa takie same. To stary model i może trafić sie z innym chipem niż Afatech i wtedy może byc różnie.
Sterowniki od leadteka okazały się dobrym rozwiązaniem.

Do każdego chipa da się znaleźć, lub dopasować sterowniki.

Zablokowany