Zasilacz do wzmacniacza antenowego

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Zasilacz do wzmacniacza antenowego

Post autor: K63 »

ObywatelDVB-T pisze:przylutowałem do kabla starego zasilacza produkcji polskiej 150 mA który trochę czasu leżał w szufladzie.
Pierwszego dnia wszystko działało poprawnie, następnego zaczęły się problemy z MUX'em 8 w VHF, w kolejnym dniu posypały się wszystkie MUX'y
Prawdopodobnie wystąpiło tzw. tętnienie napięcia - częsta przypadłość kilkuletnich (a czasami także nowych) zasilaczy. Niby zasilacz działa, ale odbiór zaczyna systematycznie "siadać".
Jeden z przykładów -> http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3272219.html

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Zasilacz do wzmacniacza antenowego

Post autor: Domel28 »

W tych zasilaczach są używane komponenty nie najlepszej jakości. Sam kodensator ma tylko 100µF pojemności i gdy utraci nieco parametry to już mogą być problemy. Ja używam starego zasilacza (kupowany w 2003 roku) w którym wstawiłem kondensator 1000µF 35V do anteny odbierającej słowackie kanały i nawet przy nowym ze sklepu, kupionym w listopadzie zeszłego roku sygnał jest gorszy niż przy tym moim. Kilka dni temu robiłem te próby i miałem o tym napisać, ale mi umknęło.
P.S. nie łatwo było go tam zmieścić ale jakoś się udało Obrazek
Ostatnio zmieniony 11 lutego 2017, o 18:11 przez Domel28, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Zasilacz do wzmacniacza antenowego

Post autor: hadam »

@K63 przeczytałem i faktycznie bardzo podobny przypadek.
Faktycznie macie rację, dodam jeszcze, że wcześniej ten zasilacz chodził z typową płytką w antenie siatkowej, już nie pamiętam jaką ale takie przedwzmacniacze mogą być też zasilane np. z tunera 5 V większość z nich nie ma z tym problemu.
Natomiast ja mam Terra MA-062 i on musi mieć pełne 12 V, próbowałem z tunera i nie działa.
Teraz rozumiem dlaczego do niektórych lepszych anten aktywnych czy lepszych wzmacniaczy producenci dodają dedykowane zasilacze. Ważna jest stabilność parametrów. Cóż dopóki chodzi to niech chodzi ale przy następnej wymianie trzeba będzie pomyśleć o czymś lepszym.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Zasilacz do wzmacniacza antenowego

Post autor: Domel28 »

Właśnie na "elektrodzie" widziałem wpisy, że lepiej do typowych, prostych, tanich zasilaczy sprzedawanych z antenami wstawić kondensator o większej pojemności i jest w tym całkowita racja.

rafisz
Posty: 55
Rejestracja: 19 grudnia 2016, o 11:29
Odbiornik: Samsung UE40H6400
Instalacja antenowa: FM - "okrąglak", VHF - ATZ-5, UHF - ATZ 19, zwrotnica Badmor Z-3
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN Warszawa

Re: Zasilacz do wzmacniacza antenowego

Post autor: rafisz »

dokładnie, wystarczy wymienić badziewny kondensator (mający z reguły za małą pojemność) na coś normalnego, najlepiej jakby dało się upchać w obudowę dwa kondensatory - jeden przed stabilizatorem (min 470 uF) a drugi za stabilizatorem (100 -220 uF) i równolegle do jednego i drugiego 100nF, i taki zasilacz pracuje idealnie, jako stabilizator spokojnie wystarczy popularny 7812 (czyli ten który jest montowany w większości zasilaczy) - oczywiście też musi być sprawny
i jeszcze jedna sprawa na wyjściu transformatora musi być około 14-15V wartości skutecznej - stabilizator musi mieć z czego wystabilizować, z chińskimi trafami różnie bywa dlatego o tym wspominam

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Zasilacz do wzmacniacza antenowego

Post autor: Domel28 »

rafisz pisze:.... najlepiej jakby dało się upchać w obudowę dwa kondensatory - jeden przed stabilizatorem (min 470 uF) a drugi za stabilizatorem (100 -220 uF) i równolegle do jednego i drugiego 100nF, i taki zasilacz pracuje idealnie, jako stabilizator spokojnie wystarczy popularny 7812 (czyli ten który jest montowany w większości zasilaczy) - oczywiście też musi być sprawny....
spokojnie zmieszczą się dwa kondensatory tak jak piszesz
Obrazek

rafisz
Posty: 55
Rejestracja: 19 grudnia 2016, o 11:29
Odbiornik: Samsung UE40H6400
Instalacja antenowa: FM - "okrąglak", VHF - ATZ-5, UHF - ATZ 19, zwrotnica Badmor Z-3
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN Warszawa

Re: Zasilacz do wzmacniacza antenowego

Post autor: rafisz »

no i teraz masz zaj..ty zasilacz wykonany niewielkim kosztem, z ciekawości - jakie masz napięcie na tym dużym "kondku"?

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Zasilacz do wzmacniacza antenowego

Post autor: Domel28 »

Na dużym jest 21.10 V.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Zasilacz do wzmacniacza antenowego

Post autor: hadam »

Nie znam się na elektronice i dla mnie jak zasilacz nie działa to kupuję nowy bo to koszt około 10 zeta.
Ale mam takie pytanie z perspektywy laika: skoro pojemniejszy kondensator podnosi sprawność zasilacza a różnica pomiędzy mniejszym a większym kondensatorem jest kilka może kilkadziesiąt groszy to czy są w takim razie w sprzedaży tego typu gotowe zasilacze np. jakiejś polskiej firmy, choć by nawet miały być droższe o kilka złotych?
Bo z mojej perspektywy wygląda to tak, że raczej szanujący się producent chyba wie jakie elementy powinny być zamontowane aby wszystko dobrze działało.
Jak wspomniałem nie znam się na tym, ale czy nie jest przypadkiem tak, że na przykład przy zastosowaniu pojemniejszego kondensatora jakiś układ się przegrzewa, żywotność jego się zmniejsza i może nawet zapalić się taki zasilacz? bo i o tym wyczytałem na innym forum (link poniżej), co oczywiście nie musi być prawdą.
Nie wiem ale tak dedukuję, że gdyby chodziło tylko o kondensator i to poprawiałoby znacznie parametry to pewnie producenci nie mieliby z tym problemu.
A może są takie gotowe zasilacze w sprzedaży, może są z większym kondensatorem ale też innymi podzespołami dostosowanymi do takiego zmienionego układu.
Znalazłem też taki wątek na innym forum: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic333546.html

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Zasilacz do wzmacniacza antenowego

Post autor: K63 »

ObywatelDVB-T pisze:A może są takie gotowe zasilacze w sprzedaży, może są z większym kondensatorem ale też innymi podzespołami dostosowanymi do takiego zmienionego układu
Większość zasilaczy impulsowych ma lepszą filtrację tętnień niż zasilacze transformatorowe. Do wspomnianego separatora ASZ -03 Dipol zaleca właśnie taki zasilacz, polskiego producenta Tatatek. W moich prywatnych instalacjach tylko takie pracują. Niestety cena tego i innych zasilaczy tego producenta jest 2-3 razy wyższa od taniej "chińszczyzny".

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Zasilacz do wzmacniacza antenowego

Post autor: Domel28 »

ObywatelDVB-T pisze:Nie znam się na elektronice i dla mnie jak zasilacz nie działa to kupuję nowy bo to koszt około 10 zeta.
Ale mam takie pytanie z perspektywy laika: skoro pojemniejszy kondensator podnosi sprawność zasilacza a różnica pomiędzy mniejszym a większym kondensatorem jest kilka może kilkadziesiąt groszy to czy są w takim razie w sprzedaży tego typu gotowe zasilacze np. jakiejś polskiej firmy, choć by nawet miały być droższe o kilka złotych?
Bo z mojej perspektywy wygląda to tak, że raczej szanujący się producent chyba wie jakie elementy powinny być zamontowane aby wszystko dobrze działało.
Jak wspomniałem nie znam się na tym, ale czy nie jest przypadkiem tak, że na przykład przy zastosowaniu pojemniejszego kondensatora jakiś układ się przegrzewa, żywotność jego się zmniejsza i może nawet zapalić się taki zasilacz? bo i o tym wyczytałem na innym forum (link poniżej), co oczywiście nie musi być prawdą.
Nie wiem ale tak dedukuję, że gdyby chodziło tylko o kondensator i to poprawiałoby znacznie parametry to pewnie producenci nie mieliby z tym problemu.
A może są takie gotowe zasilacze w sprzedaży, może są z większym kondensatorem ale też innymi podzespołami dostosowanymi do takiego zmienionego układu.
Znalazłem też taki wątek na innym forum: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic333546.html
Nic się nie nagrzewa do takiego stopnia, aby zapalić zasilacz. Jest tylko lekko ciepły jak zawsze a pracuje 24/h. To jest tylko takie amatorskie poprawianie chińczyków. Wiadomo, że jak ma się profesjonalny osprzęt w instalacji to i Zasilacz też taki musi być.

rafisz
Posty: 55
Rejestracja: 19 grudnia 2016, o 11:29
Odbiornik: Samsung UE40H6400
Instalacja antenowa: FM - "okrąglak", VHF - ATZ-5, UHF - ATZ 19, zwrotnica Badmor Z-3
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN Warszawa

Re: Zasilacz do wzmacniacza antenowego

Post autor: rafisz »

z impulsowymi też różnie bywa, jeżeli jest to tanie badziewie, to on również ma kiepskie parametry (np nie "trzyma" na wyjściu zadeklarowanego napięcia albo to napięcie spada wraz ze wzrostem obciążenia, występują duże tętnienia), mało tego - oszczędnie zaprojektowany zasilacz impulsowy pada z reguły wcześniej niż jego tradycyjny,transformatorowy odpowiednik
natomiast odpowiadając na pytanie dlaczego producenci nie montują lepszych części - ekonomia producenta i nic więcej, jeżeli produkujesz 10 zasilaczy to wielkiej różnicy w finansach nie zauważysz, ale przy przy produkcji 100 tys sztuk oszczędności są już znaczne, dlatego montuje się kondensatory kiepskiej jakości, które szybko wysychają bo jest im za gorąco (bo są przystosowane do pracy w niższych temp) albo sama tania konstrukcja to wysychanie "zapewnia", a w wyniku czego tracą pojemność i np z deklarowanych 100uF po kilku miesiącach pozostaje 50 albo i mniej, nie wiem czy pamiętacie wpadkę Abita, znanego kiedyś i cenionego producenta mobo do komputerów, też kiedyś przyoszczędzili i zastosowali tańsze kondensatory, późniejsze reklamacje były jedną z przyczyn upadku tej firmy...
na elektrodzie pisali że "palą" się stabilizatory po zamontowaniu pojemniejszego kondensatora - szczerze powiedziawszy mi się jeszcze nie zdarzyło, a w czasach nauki w technikum duuuużo eksperymentowałem, owszem zdarzyło się "uwalić" ale tylko gdy go najnormalniej przeciążyłem, tzn gdy próbowałem wysępić większy prąd niz on biedaczysko mógł "obrobić", poza tym nawet jak padnie ten malutki 78L12 widoczny na zdjęciu to w jego miejsce można zamontować jego większego brata 7812 - jest w większej obudowie, ma większą obciążalność i w zasilaczu antenowym raczej nie padnie - koszt 1,5 zł w najbliższym sklepie...
ogólna zasada jest taka - koszt produkcji ma byc jak najniższy, sprzet ma złożony z takich częsci żeby wytrzymało okres gwarancyjny i po tym okresie sie zepsuć, a jak padnie konsument ma kupic nowy
dobry sprzęt produkują teraz jedynie pasjonaci...

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Zasilacz do wzmacniacza antenowego

Post autor: hadam »

@ K63. No właśnie w Dioplu w Cz-wie proponowali mi taki, ale stwierdziłem, że przecież mam w domu porządny transformatorowy, choć stary polski zasilacz 150 mA wystarczy przelutować końcówkę.
Uznałem, że i tak będzie lepszy bo poprzedni dawał 100 mA więc będzie więcej zapasu ale się zdziwiłem niestety.
Mój wzmacniacz potrzebuje 80 mA jeśli nie dołożę dodatkowego przedwzmacniacza bo na jednym wejściu UHF ma przesył napięcia, jak włączę oczywiście. Jednak w obecnej konfiguracji to spokojnie wystarczy ta setka.
No nic, na razie zamontowałem ten zwykły tylko nowy a jak kiedyś będzie potrzebna wymiana to kupię ten impulsowy Tatareka.

@Domel28. Interesuje mnie jeszcze o czym pisałem wyżej, czy istnieją oryginalne zasilacze transformatorowe oczywiście przystosowane do pracy ciągłej ze wzmacniaczem antenowym i z kondensatorem innym niż 100µF i napięciu 25 V.
Bo zasilacze impulsowe to oczywiście inna zasada działania a wiec elektronika zupełnie inna.

@rafisz. Nie do końca mogę się zgodzić z tym, że producenci oszczędzają, to znaczy tak, mogę się zgodzić jeśli piszesz o żywotności i utracie parametrów z czasem. Tu tanie chińskie mogą być przykładem, ale czy to oznacza, że np. polskich z lepszymi kondensatorami tez nie ma.
A jak się to ma do tego co napisał kol. Domel28, że po wymianie kondensatora zasilacz pracuje lepiej niż oryginalny. Czy producenci, przynajmniej ci polscy i inny bardziej renomowani, ryzykowaliby gorsze parametry kosztem oszczędności kilku groszy, przecież ich produkty i tak są droższe to cena finalna wyższa o jakieś 0,50 groszy nie robi wielkiej różnicy.
Oczywiście w hurcie będą to jeszcze mniejsze sumy, ale tak dla porównania na Allegro znalazłem kondensator o którym pisze kol. Domel28 1000uF/35V cena 1,60 zł za dwie szt. z kolei kondensator 100uF/25V 1,10 zł za 7 szt. wychodzi mi około 0,45 groszy różnicy na sztuce po cenach detalicznych, dla producenta byłaby to różnica może rzędu 0,20 groszy na podzespole w hurcie z umową z dostawcą.
Czy warto dla takiej sumy ryzykować finalną jakość parametrów gotowego wyrobu, oczywiście piszę o tych lepszych markach.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Zasilacz do wzmacniacza antenowego

Post autor: Domel28 »

ObywatelDVB-T pisze: @Domel28. Interesuje mnie jeszcze o czym pisałem wyżej, czy istnieją oryginalne zasilacze transformatorowe oczywiście przystosowane do pracy ciągłej ze wzmacniaczem antenowym i z kondensatorem innym niż 100µF i napięciu 25 V.
Bo zasilacze impulsowe to oczywiście inna zasada działania a wiec elektronika zupełnie inna.
Jest tak, że im więcej mA dostarcza zasilacz to dobiera się kondensator o większej pojemności. Nie wiadomo co tam producenci pchają ale w takich zasilaczach o większej wydajności kond. z reguły mają większą pojemność.
Skoro masz pobór prądu w instalacji powyżej 100mA to dobierasz zasilacz o odpowednio wyższej wydajności prądowej i już, każdemu innemu zasilaczowi nic nie powinno stać się przy pracy ciągłej. Tylko w zasilaczu właśniej konstrukcji masz pewność co tam siedzi. Na tej stronie znalazłem nawet podane pojemności kond. i o ile to prawda to w niektórych "setkach" jest 470µF. http://tridex.pl/kategoria/1IB/Zasilacz ... n+RTV.html
Ostatnio zmieniony 11 lutego 2017, o 18:13 przez Domel28, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Zasilacz do wzmacniacza antenowego

Post autor: hadam »

Więc tak. Poniekąd sam odpowiedziałem sobie na pytanie.
Jak pisałem trochę tych zasilaczy mam i postanowiłem zobaczyć co jest w środku i oto efekty: Ten 150 mA o którym pisałem ma kondensator 100µF i 25V. Podobnie jak badziewny chiński 100 mA który pokazałem na pierwszym zdjęciu obydwa źle u mnie pracują.
Obrazek


Na następnym zdjęciu 100 mA producent Tatarek kondensator 220µF i 25V nie wiem jak działa bo to zasilacz od wzmacniacza radiowego.
Obrazek


I w końcu ostatnie zdjęcie zasilacz antenowy 100 mA sprowadzony przez importera zapłaciłem 10 zł i obciąłem wtyczkę z separatorem a w to miejsce wlutowałem Jack mono 3,5, działa najlepiej 330µF / 25V.
Pomimo, że działa sprawnie, to nurtuje mnie, że stabilizator to nie jest układ greca tylko jakiś inny a napięcie jak mierzyłem na wyjściu na jacku ma nieco ponad 16 V.
Ale ten 220µF też ma ponad 14 V, czyli im większy kondensator tym więcej, bo ten 100µF przekracza trochę 12 V. Chyba, że miernik mam do d... albo z mierniczym coś nie tak. Obrazek

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Zasilacz do wzmacniacza antenowego

Post autor: Domel28 »

Na tym ostatnim zdjęciu to wogóle nie ma stabilizatora, mało tego mostka nawet nie widzę, tylko jakąś jedną diodę (tą czarną). Ktoś poszedł po kosztach że ho, ho. Napięcie mierzone jest ok. , bo jest to Zasilacz niestabilizowany 12V , a po przejściu napięcia przez kondensator wychodzi około 16V (napięcie z transformatora * 1.41 i miej więcej tyle wychodzi). Jak widzisz komponenty o różnych parametrach tam pchają, a niektórych nawet brak, więc lepiej zbudować coś samemu. :)

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Zasilacz do wzmacniacza antenowego

Post autor: hadam »

Jakimś cudem z tego czegoś wychodzi nacięcie stałe choć nie ma układu greca.
Przede wszystkim działa i to najlepiej ze wszystkich które mam. Boje się tylko, że ze wzmacniaczem coś się stanie.

rafisz
Posty: 55
Rejestracja: 19 grudnia 2016, o 11:29
Odbiornik: Samsung UE40H6400
Instalacja antenowa: FM - "okrąglak", VHF - ATZ-5, UHF - ATZ 19, zwrotnica Badmor Z-3
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN Warszawa

Re: Zasilacz do wzmacniacza antenowego

Post autor: rafisz »

@ObywatelDVB-T
wierz mi że polscy producenci też oszczędzają, bo przeciętny Kowalski się niestety nie zna i dlatego nie kupi zasilacza za 15 zł, ba - 12 zł, kupi ten chiński za 10, no bo skoro ma niby to samo za mniejszą kasę... muszą więc jakoś walczyć o niską cenę, a niska cena niestety nie idzie w parze z jakością
Twoje zdjęcia dobitnie to ilustrują, Tatarek (druga fotka) niczym się nie wyróżnia w porównaniu z chińczykiem, w środku siedzi absolutne minimum jakie musi być w stabilizowanym zasilaczu, nie da się już obciąć konfiguracji, mam nadzieję że ten kondensator nie jest najgorszym ścierwem
w tym na dole nie ma nawet stabilizatora, nie wspominając już o najgorszym z możliwych prostowniku (jedna dioda) - ten jest całkowicie po kosztach zrobiony...
jedna dioda to tez prostownik, tyle że najprostszy i najtańszy, ale o niestety najgorszych parametrach, dlatego wychodzi prąd stały, a że Ci to dobrze działa, tzn że ten kondensator nie jest najgorszy

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Zasilacz do wzmacniacza antenowego

Post autor: Domel28 »

Szczerze powiedziawszy to nawet w zasilaczach beztransformatorowych stosowanych do ładowania akumulatora w chińskich latarkach za 5zł jest prostownik z czterech diod a tu proszę jedna dioda i brak stabilizatora, gdzie stabilne zasilanie jest bardziej wymagane. Nie spotkałem jeszcze takiego prostownika w żadnym sprzęcie. Cena tego zasilacza powinna wynosić ok. 5zł. Im większy prąd z niego będzie pobierany tym bardziej napięcie może się wahać.
Ostatnio zmieniony 12 lutego 2017, o 22:31 przez Domel28, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Zasilacz do wzmacniacza antenowego

Post autor: hadam »

Co w takim razie proponujecie. Tak na szybko to może przelutować ten kondensator 330µF / 25V z tego badziewia w miejsce tego 100µF / 25V w tym zasilaczu 150 mA z którym wcześniej miałem problemy, ale on przynajmniej ma układ greca 4 diody.
Bo pomimo, że działa to nawet dobrze to jednak boję się o wzmacniacz a taki w granicach stówki kosztuje.

Zablokowany