Zasilacz do wzmacniacza antenowego

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Dobry zasilacz antenowy

Post autor: giaur500 »

I co, jest to może odpowiednik tego: http://www.eltrox.pl/zdjecia/akcesoria/ ... 00ma_3.jpg tylko że solidniej zrobiony?

Nie zrozumiałeś chyba o co pytam bo gdybyś zrozumiał to byś wiedział że nie takiego zasilacza potrzebuję. Chyba że tym można zasilić standardowy wzmacniacz (np taki w antenie siatkowej) i ma wyjście do telewizora - ale nie widzę tu tego.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Dobry zasilacz antenowy

Post autor: Anduraki »

Penwnie, że można tym zasilać każdy wzmacniacz, zarówno kanałowe, przedwzmacniacze jak i masztowe i innego rodzaju o których tu nie napisałem. Masz tu dwa wyjścia (na dwa odbiorniki) i wejście na antenę - wszystko na Fki przykręcane.

Maximum

Re: Dobry zasilacz antenowy

Post autor: Maximum »

To zupełnie inna klasa zasilacza - stąd i cena inna. Podłączenie jest bardzo proste. Z anteny do wejścia, wyjście na odbiornik lub nawet dwa. Te o których ty piszesz potrafią nieźle namieszać i nawet nie będziesz wiedział, że zakłócenia to wina zasilacza. Ale twój wybór.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Dobry zasilacz antenowy

Post autor: giaur500 »

No ok, nie wiedziałem. Tylko że nie potrzeba mi tak naprawdę zasilania 2 anten - czy widzieliście takie same z wejściem na jedną antenę?

Maximum

Re: Dobry zasilacz antenowy

Post autor: Maximum »

Tu jest wejście na jeden kabel. Czyli z jednej anteny lub kilku po zwrotnicy. Są dwa wyjścia na odbiorniki, co czasami się przydaje. Ale możesz wykorzystać tylko jedno.

Maximum

Re: Dobry zasilacz antenowy

Post autor: Maximum »

Inaczej mówiąc, to po prawej to wejście kabla z anteny ( wzmacniacza). Dwa złącza z lewej to wyścia na telewizory. Kable muszą mieć efki. Połączenia są zatem bardzo pewne. Piszę jedno pod drugim bo nie mam opcji edytowania :D .

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Dobry zasilacz antenowy

Post autor: giaur500 »

Ciekawa sprawa. Kupilem właśnie standardowy zasilacz, ale z f-ką na końcu, cena całe 10 zł. MUX2 sygnał 88%, MUX1 - brak sygnału.

Po owinięciu całej tej "kostki", w której jest separator szczelnie folią aluminiową - zaczynając od kabla przed kostką: MUX1 sygnał 65 do 70%, MUX2 bez zmian - 88%. Wskazania na tunerze Signal HD. Wystarczy poruszyć nieco folią - jeśli zsunie się, to sygnał mux1 ginie lub zaczyna się rwać.

Pytanie, czy taki zasilacz o którym piszecie ma jakieś ekranowanie wewnątrz? Bo teraz już widzę w czym był problem (to akurat u rodziców, sprawdzę ten patent i u siebie). Teoretycznie kabel jest ekranowany a jedyny "słaby punkt" bez ekranowania to właśnie ta kostka, do której podłączone jest 12V

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Dobry zasilacz antenowy

Post autor: Anduraki »

Posłuchaj mnie bardzo uważnie, gdyby zakłócenia były szczególnie wyłapywane na separatorze, przy sekcji zasilania, na końcu kabla to taki produkt byłby nie dopuszczony przez ministerstwo łączności do obrotów na rynku.

Te zasilacze z przykręcanym kablem na śrubki to jest chyba najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie stosowane w większości gospodarstw domowych(lol żargon sprzedałem hehe). Rozwiązanie jest tanie i sprawdzone, nawet na zwykłych wtyczkach współosiowych wyłapiesz zakłócenia dlatego warto przywiązywać uwagę do starannych połączeń. Ja jak nakładam Fki na kable to zawsze zostawiam (wystającą z wtyku) dłuższa żyłę środkową niż opisane 2 mm, niby szczegół ale zauważalnie poprawia sygnał o kilka - nawet do 10%

Polecam poradnik który znalazłem http://archiwumnb.w.interia.pl/anteny/anteny.htm

tomarex

Re: Dobry zasilacz antenowy

Post autor: tomarex »

Zasilacz z profesjonalną wtyczką ekranowaną Telkom-Telmor:
http://www.antellux.pl/zasilacz-antenow ... -1038.html

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Dobry zasilacz antenowy

Post autor: giaur500 »

Anduraki pisze:Posłuchaj mnie bardzo uważnie, gdyby zakłócenia były szczególnie wyłapywane na separatorze, przy sekcji zasilania, na końcu kabla to taki produkt byłby nie dopuszczony przez ministerstwo łączności do obrotów na rynku.
No tak, ale ja mówię o fakcie sprawdzonym w praktyce. Owinięcie wszystkiego folią powoduje diametralna zmianę. Jak to skomentujesz?

I weźmy jeszcze pod uwagę, że dotyczy to tylko duuużo słabszego sygnału mux1 (praktycznie prawie na granicy możliwości odbioru), w dodatku wysoka częstotliwość (818 Mhz). Sygnał mux2 bez różnicy - dodatkowe ekranowanie ani nic nie pogarsza ani nie polepsza - odbiór taki sam i wskazanie tunera takie samo. Jak widać, zakłócenia wchodzą jednak albo przez f-kę albo przez separator i w przypadku słabszego sygnału sprawia to różnicę.

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Dobry zasilacz antenowy

Post autor: plecho1 »


giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Dobry zasilacz antenowy

Post autor: giaur500 »

Wygląda dość solidnie, chyba poważnie rozważę zakup. Chociaż, wzmacniacz nie wymaga 250 mA i pewnie wystarczyłby standardowy zasilacz.

quartz

Re: Dobry zasilacz antenowy

Post autor: quartz »

Bez sensu. Nie tędy droga moim zdaniem. Skoro masz aż tak kiepski odbiór z 1 MUX to żaden wzmacniacz tu nie pomoże. Przeciwnie, bardzo prawdopodobne, że jeszcze gorzej będzie. Z pustego to i Salomon nie naleje...Jak już chcesz się samemu bawić to niestety ten szajs plastykowy, tylko zasilacz regulowany.
No i wiesz, fajnie by było gdybyś podał gdzie i na czym odbierasz, z jakiego nadajnika...

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Dobry zasilacz antenowy

Post autor: plecho1 »

Zamiast tego zasilacza co pokazałem można przerobić jakiś stary nawet regulowany z separatorem. Wystarczy odciąć separator i dolutować mały jack mono.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Dobry zasilacz antenowy

Post autor: giaur500 »

quartz pisze:Bez sensu. Nie tędy droga moim zdaniem. Skoro masz aż tak kiepski odbiór z 1 MUX to żaden wzmacniacz tu nie pomoże. Przeciwnie, bardzo prawdopodobne, że jeszcze gorzej będzie. Z pustego to i Salomon nie naleje...Jak już chcesz się samemu bawić to niestety ten szajs plastykowy, tylko zasilacz regulowany.
No i wiesz, fajnie by było gdybyś podał gdzie i na czym odbierasz, z jakiego nadajnika...
Ale co bez sensu? Nie pytam o wzmacniacz, tylko o separator który nie rozleci sie gdy do niego dotknąć i taki który dobrze jest zaekranowany.

quartz

Re: Dobry zasilacz antenowy

Post autor: quartz »

Bez sensu bo - nie mówisz na czym odbierasz, skąd masz sygnał, w jakiej odległości jesteś od nadajnika itd. Te kiepskie zasilacze ze wzmacniaczem potrafią czynić cuda mimo mierności ich wykonania. Potrafią też zaszkodzić. Jeśli się nic nie wie o danym odbiorcy to ciężko radzić niestety. Dlatego bez sensu.
giaur500 pisze:No tak, ale ja mówię o fakcie sprawdzonym w praktyce. Owinięcie wszystkiego folią powoduje diametralna zmianę. Jak to skomentujesz?
Czyli coś sieje tak, że aż strach się bać. Tu masz problem.

_chris_

Re: Zasilacz do wzmacniacza antenowego

Post autor: _chris_ »

Zasilacz antenowy to kilka potencjalnych problemów:
  1. jakość obwodów elektronicznych separatora. Odpowiadają one raz za separację napięcia DC od odbiornika, a dwa za filtrację zakłóceń, które mogły się przedostać z obwodów zasilacza do sygnału telewizyjnego. Czym gorsza jakość tych obwodów, tym większy potencjalny wpływ wszelakich zakłóceń pochodzących od zasilacza antenowego (plus kabelk zasilający zasilacz - separator) na degradację sygnału telewizyjnego.
  2. tłumienie separatora zależne od jego konstrukcji elektronicznej ma bezpośredni wpływ na pracę odbiornika, Czym większe tłumienie, tym gorsze warunki pracy dla odbiornika.
  3. ekranowanie obudowy separatora (a niekoniecznie całego zasilacza) ma zasadniczy wpływ na zbieranie wszelkich zakłóceń z otoczenia, pogarszając tym samy jakość odbieranego sygnału.
  4. sposób podłączenie kabla antenowego (złącze F bądź złącze na śrubki) też może mieć duży wpływ na jakość i straty poziomu sygnału.
  5. jakość wykonania samego zasilacza antenowego, czyli parametry napięcia wyjściowego też może mieć duży wpływ na jakość odbieranego sygnału.
Sumując, najgorszym rozwiązaniem może być klasyczny zasilacz antenowy typu "buła" z plastikową wtyczką separatora antenowego.

Pośrednim rozwiązaniem jest ten sam klasyczny zasilacz antenowy typu "buła" podłączany poprzez złącze np. "jack" do osobnego separatora w metalowej obudowie ze F i prawidłowo zaprojektowanym układzie elektronicznym.

Najlepszym rozwiązaniem jest zasilacz zintegrowany z separatorem.

Dobrym rozwiązaniem (może nawet najlepszym) jest zasilanie wzmacniacza antenowego bezpośrednio z dekodera lub odbiornika TV, o ile posiadają one odpowiednią opcję.

Mówiąc krótko, kiepskiej jakości zasilacz antenowy + separator mogą dawać znaczące pogarszanie odbioru, włącznie do zaniku wszystkich lub tylko wybranych mux-ów.

watchman

Re: Zasilacz do wzmacniacza antenowego

Post autor: watchman »

Czy mógłby mi ktoś zorientowany w temacie zasilaczy antenowych napisać, czy do wzmacniacza DPM WB22 mogę użyć zasilacza stabilizowanego (posiadam ZOLAN ZS 12/100), czy muszę jednak zakupić i zastosować zasilacz niestabilizowany, który jest do tego wzmacniacza wymagany wg. producenta?

tomarex

Re: Zasilacz do wzmacniacza antenowego

Post autor: tomarex »

Bez sensu.
Zasilanie 12 V +- 5 procent
Na niestabilizowanym nie uzyskasz takiego napięcia. Uzależnione jest od obciążenia.
To pomyłka w instrukcji.

fukas

Re: Zasilacz do wzmacniacza antenowego

Post autor: fukas »

Jako że z zasilaczami zawsze miałem kłopot(separator poruszy się i brak sygnału mimo nie wiem jak przykręconego kabla) w jednej antenie jest symetyzator i mam spokoj ale 2 to siatka z lna 177 (tv jest dosyć daleko od anteny - pozatym ustawiona na czechy a tyłem odbiera kosztowy )- przerobiłem wiec sobie wtyczke separatora dodajac beczke - http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e3b ... 80771.html , chce jednak coś fachowego więc czy kupujac http://www.dipol.com.pl/separator_zasil ... R55302.htm i http://www.dipol.com.pl/zasilacz_zs_12v ... _D0250.htm skończą sie kłopoty i czy taki zestaw umożliwi mi rozdzieleni sygnału na 2 tv jeden 1m a drugi 10 m od tv , acha mam taki zasilacz w domu , http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1ab ... 20c21.html .Znalazłem jeszcze takie coś http://www.satserwis.pl/pokaz.php?nazwa ... 9/1908.dat

Zablokowany