Telefonia komórkowa GSM i zakłócenia w DVB-T

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Telefonia komórkowa GSM i zakłócenia w DVB-T

Post autor: Puma »

Zbliża się NTC do mojego regionu i mam pytanie związane z nadajnikiem komórkowym.

Nadajnik jest jakieś 50m od mojego domu, jest w przeciwnym kierunku do MUX.

Jak w ogóle się objawiają takie zakłócenia w odbiorze NTC? W analogu nie zauważyłem żadnych zakłóceń od nadajnika komórkowego.

Czy w ogóle filtr jest potrzebny? Dodam że Brat (mieszka piętro wyżej) który ma SAT nie skarży się na zakłócenia.

Tutaj jest taki filtr -> http://www.dipol.com.pl/filtr_gsm_tzu_1 ... R49602.htm
Ostatnio zmieniony 13 czerwca 2011, o 11:34 przez Puma, łącznie zmieniany 1 raz.

janek 77

Re: Filtr GSM

Post autor: janek 77 »

Pewnie może byc różnie.
Ja testowałem anteny z wbudowanym filtrem GSM i bez.
Choć stacja przekażnikowa jest blisko o co w Warszawie łatwo.
Nie było zadnej róznicy w odbiorze.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Filtr GSM

Post autor: Puma »

Wypada więc tylko czekać i zobaczyć to empirycznie.

Zittauer
Posty: 34
Rejestracja: 19 października 2010, o 19:31

Re: Filtr GSM, czy potrzebny?

Post autor: Zittauer »

Panowie !
U mnie było brak jakichkolwiek zacięć do momentu, jak u sąsiada zaczął pojawiać się gość na starym motorowerze czy motorku.
Obraz wtedy szatkuje :evil:
Jaki tutaj filkt zastosować ?
Zakłóceń od komórek nie zaobserwowałem...

Awatar użytkownika
Strzelb@
Posty: 117
Rejestracja: 1 października 2009, o 22:53
Odbiornik: SONY KDL-46Z4500
WIWA HD50
Instalacja antenowa: Tri Digit + LNA 101
85 m.n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Filtr GSM, czy potrzebny?

Post autor: Strzelb@ »

Zittauer pisze:Panowie !
U mnie było brak jakichkolwiek zacięć do momentu, jak u sąsiada zaczął pojawiać się gość na starym motorowerze czy motorku.
Obraz wtedy szatkuje :evil:
Jaki tutaj filkt zastosować ?
Zakłóceń od komórek nie zaobserwowałem...
Trudno powiedzieć czy są takie filtry, ja się z takowymi nie spotkałem.
Prawdopodobnie przedwzmacniacz w antenie zbiera zakłócenia od układu zapłonowego motorowerka. Spróbuj czy odbiór pójdzie na samym symetryzatorze. Jeżeli wzmacniacz jest niezbędny to zastosuj mniejszy niż ten co masz teraz.

Możesz też dopaść dely-kwenta na Komarze i wymienić mu kondensator w układzie zapłonowym. ;-)

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: Filtr GSM, czy potrzebny?

Post autor: debe »

Zittauer pisze:Panowie !
U mnie było brak jakichkolwiek zacięć do momentu, jak u sąsiada zaczął pojawiać się gość na starym motorowerze czy motorku.
Nie widzę związku z tematem wątku.
Zittauer pisze:Jaki tutaj filkt zastosować ?
Gość przyjeżdżający do sąsiada powinien zamontować kondensator przeciwzakłóceniowy w torze wysokiego napięcia swojego wechikułu.
Domyślam się, że zmusić owego fana jednośladów do tej czynności będzie trudno. Wówczas zapisać numer rejestracyjny i zgłośić sprawę do lokalnego oddziału PAR. Zaden filtr nie pomoże.

Ja odbieram NTC od prawie dwóch lat i mam podobną sytuację jak @Puma, tzn, bezpośrednie sąsiedztwo BTS-u kilku sieci komórkowych i nigdy, przenigdy nie miałem żadnych problemów z tytułu tego sąsiedztwa.
Dajcie sobie spokój z wpinaniem w tor antenowy wszelkiego rodzaju wynalazków.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Filtr GSM, czy potrzebny?

Post autor: Puma »

debe pisze:Ja odbieram NTC od prawie dwóch lat i mam podobną sytuację jak @Puma, tzn, bezpośrednie sąsiedztwo BTS-u kilku sieci komórkowych i nigdy, przenigdy nie miałem żadnych problemów z tytułu tego sąsiedztwa.
Pocieszająca wiadomość :)

Trochę dalej jest następny nadajnik komórkowy a ciut dalej dwa kolejne.

Paweled

Zakłócenia od telefonii komórkowej GSM

Post autor: Paweled »

W Tczewie w dzielnicy Czyżykowo nie można bez zakłóceń na antenie siatkowej ze zmacniaczem odbierać Mux2 z Kisielic na kan 24 (498MHz). Przypuszczam , że powodem tego stanu są nadajniki komórkowe zainstalowane na budynkach pracujące ponoć na częstotliwości 450MHz. Być może to jest przyczyna zakłóconego odbioru. Mux3 z tych Kisielic na kan 46kan (674MHz) chodzi bez zakłóceń. Spróbuję zdjąć płytkę wzmacniacza z anteny i wstawić symetryzator antenowy.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Anteny komórkowe zakłócają odbiór telewizji DVB-T

Post autor: qwerty »

Jak nie pomoże to kup prawdziwą antenę (kierunkową).

Bartosz Czach

Re: Anteny komórkowe zakłócają odbiór telewizji DVB-T

Post autor: Bartosz Czach »

450MHz to dostęp do Internetu w technologii CDMA od Orange.
Wyrzuć w diabły siatkową ze wzmacniaczem i kup solidną antenę czyli Yagi. Siatkowa tylko śmieci zbiera.

Paweled

Re: Anteny komórkowe zakłócają odbiór telewizji DVB-T

Post autor: Paweled »

Bartosz Czach pisze:450MHz to dostęp do Internetu w technologii CDMA od Orange.
Wyrzuć w diabły siatkową ze wzmacniaczem i kup solidną antenę czyli Yagi. Siatkowa tylko śmieci zbiera.
Jak proponowano tak też uczyniłem na początku października zainstalowałem w miejsce pasywnej anteny siatkowej pasywną wieloelementową Uda Yagi model HN51FK zakupioną w Media Expert w Tczewie. I co ? : :evil: Ustawiłem antenę w kierunku Kisielic - efekt połowiczny na kanale 46 (674MHz) wszytko OK ale za to kanał 24 (498MHz) z Polsatem i TVNami fatalnie . Przez dość długie okresy jest w miarę dobrze ale potem straszne zakłócenia do wyzerowania sygnału włącznie. Tu utwierdzam się, że przyczyną takiego stanu są maszty komórkowe zainstalowane na budynku o około 40-50 metrów oddalonym pracujące na wspomnianej częstotliwości 450MHz, która skutecznie uniemożliwia prawidłowy odbiór paczki Mux2 z Kisielic (kan24 -498MHz)
P.S Uprzednio zanim ruszyły Mux 2 i 3 były protesty mieszkańców przeciwko instalacji w/w nadajników na budynkach mieszkalnych w dzielnicy Czyżykowo w Tczewie. Protesty wyśmiano i niestety spełzły na niczym.

Bartosz Czach

Re: Anteny komórkowe zakłócają odbiór telewizji DVB-T

Post autor: Bartosz Czach »

Pozostaje zgłosić sprawę do UKE.

_chris_

Re: Anteny komórkowe zakłócają odbiór telewizji DVB-T

Post autor: _chris_ »

@Paweled no, nie wiem. Patrząc na emitelowskie mapy zasięgów, to wygląda mi na to, że Tczew jest w zasięgu odbioru standardowego dla mux-2 z Chwaszczyna, a nie z Kisielic. Za to zasięg odbioru standardowego dla mux-3 to zdecydowanie Kisielice. Więc tu interweniowanie w sprawie zakłócania kanału k24 z Kisielic nie miałyby raczej racji bytu.

Jaki masz kabel antenowy - współczynnik ekranowania?

A jak z odbiorem z Chwaszczyna?

Paweled

Re: Anteny komórkowe zakłócają odbiór telewizji DVB-T

Post autor: Paweled »

W nawiązaniu do tego co napisałem 26-10-11r sytuacja się zmieniła . Coś mnie tknęło i zadałem sobie trud , żeby sprawdzić faktyczne położenie geograficzne miejsca obioru sygnału DVB-T na Czyżykowie w Tczewie. Najpierw na podstawie mapy i kierunku Tczew - Kisielice ustaliłem, że jest to kierunek 147 stopni ES (południo-wschodni). Ustaliłem północny kierunek za pomocą kompasu w miejscu odbioru. Powiększyłem mapkę Tczewa i dzielnicy Czyżykowo na maxa i od budynku miejsca odbioru wkopiowałem linię 147 stopni (tak jak w/w ). I okazało się wówczas, że muszę antenę skręcić w prawo ~30 stopni w prawo. Obecnie zakłócenia w paśmie 498MHz na 24kan są minimalne, paski poziomu sygnału na kan46 i kan24 w LCD Sony KLD 32" W4000 są maksymalne.

Bartt

Re: Anteny komórkowe zakłócają odbiór telewizji DVB-T

Post autor: Bartt »

Ja jestem w podobnej sytuacji, z tym że kierunek nadajnika pokrywa mi się idealnie z kierunkiem masztu GSM/CDMA. W przypadku anteny pasywnej nie ma problemu, ale jeśli jest konieczność zastosowania wzmacniacza, to jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie filtra CDMA np. takiego: http://satkurier.pl/news/45128/filtr-el ... range.html. Ja dysponuje trochę gorszym filtrem: http://sklep.delta.poznan.pl/filtr-fz-4 ... 5_p82.html ale też działa :). Zasada montażu jest prosta: antena - symetryzator - krótki (np. 40cm) odcinek kabla koncentrycznego - potem filtr i wzmacniacz (oba na złącza F) i to wszystko kablem do tv. Sprawdza się nawet w siatce ;), i oczywiście, tak jak napisał kolega _chris_ kable muszą mieć jak najlepsze ekranowanie bo sygnał CDMA w odległości do 1 km od anteny jest bardzo silny :evil:.

grzegorz0plonka

Odbieram dvb-t zakopane gubałówkę i są poważnie zakłócenie.

Post autor: grzegorz0plonka »

Witam.

Odbieram dvb-t na nadajnika zakopane gubałówkę od kilkanascie miesiące
Bardzo czesto oglądam telewizyję. Niestety tak sie sklada, ze bardzo czesto są poważnie zakłócenie, przerywać transmisje i pojawiają pikseloza. po prostu bardzo denerwuje i mam tego dosyć. Jak mam właczone telefon komórkowym to tym bardziej mam zakłócenie i bardzo czesto pikseloza. Jak mam wyłaczone telefon komorkowym to i tak jakies czas ostre przerywać transmisje.

Potwierdzam cos nie porządku w nadajnika gubałówkę. Wymaga całego przeglądu i do poprawienie jakosc.

Dzis dostałem anteną http://dvbsklep.pl/pl/p/Antena-pokojowa ... cniaczem/7 i Posiada zintegrowany filtr GSM/3G. A to bdura!!! filtr GSM/3G wcale nie usuwa zakłócenie.

Czy macie podobny problemy z zakłócenie?

Badzro zalezy nam tym jak usuną zakłócenie od gsm. A jakies antenę powinnes miec?

Dodam, uzywam tunera usb avermedia i antena to http://www.ceneo.pl/6371758.

Uwaga: treści mogą byc niegramatycznie i mam poważnie problemy poruszanie jezyku polskiego.

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Odbieram dvb-t zakopane gubałówkę i są poważnie zakłócen

Post autor: plecho1 »

Niestety ale na antenie pokojowej będą takie problemy, najlepiej jakbyś mógł zamontować antenę zewnętrzną.
Jeśli jednak nie możesz zamontować anteny zewnętrznej, to zamiast tej co pokazałeś kup taką:
Obrazek

Jest tańsza i na pewno będzie lepiej działać.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Odbieram dvb-t zakopane gubałówkę i są poważnie zakłócen

Post autor: TomW »

Potwierdzam to co napisał kolega plecho1. Używam takiej anteny pokojowej jak pokazana na zdjęciu z dobrym skutkiem. Tamta Twoja pokojowa Signal była już kiedyś krytykowana na forum. Nie dziw się, że masz z nią problemy bo jest nieskuteczna.

grzegorz0plonka

Re: Telefonia komórkowa GSM i zakłócenia w DVB-T

Post autor: grzegorz0plonka »

No to naprawdę nie wiem o to tu chodzi problemem. Kupiłem anteną po to aby usuną zakłócenia i posiadało filtra GSM/3G. A tu nie pomaga. Juz wiecej nie uwierzę o nowych anteny ktorego działo bez zakłócenia. Szkoda pieniadze kupowanie nowych anteny.

Dodam jeszcze, Na polsatu najczesciej pikseloza i przerywanie. A TVN najrzadkie przerywanie, TVN7 miare tez czasami czesto przerywa. Tvn6 i polsatu sportowy tego nie wiem bo, rzadko lub wcale nie odgladam. TVN decydowanie najlepiej sprawuje, jak mam wyłaczone telefonu kom.

Na tym tematu o nadajnika http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 2&start=60
juz ktos napisał podobny zakłócenie.

"Dziwne ja mieszkam w Krakowie okolice Biprostalu sygnal z Gubalówki dociera do mnie k-61 bez przeszkód ale w dzien sa problemy pikseloza a wieczorem miodzio dodam ze korzystam z anteny siatkowej bez wzmacniacza jest to oryginał Ryniaka,,

Cos nie tak nadajnika. Bardzo chciabym te mojego wątek tematu frafił do pracowników monterów emitela.

Na gubałówkę są anteny montowane telewizyjnie i radio i nawet komórkowy gsm. Nadajnik gsm moze zakłócac sygnału dvb-t. Moze złe połozenie wszytkiego nadajniki.

Na stronie http://emi.emitel.pl/EMITEL/przeglad_serwisowan.aspx
jest podane termin przerwy nadawanie sygnaly. BS2012/0028 DODR_S4G Region Południowy Zakopane / Gubałówka 2012-04-25 00:15 2012-04-25 05:15

byłem u sąsiada i ma nowy telewizor HD na dvb-t. tez raz zauwazyłem przerywał obraz.

Na tym dniu przerwy techniczny aby mogli spokojnie dobrze kombinowac i poprawic jakosci. A moze okaza są wadliwosc tak jak było kiedy w Warszawie.

nkp123

Re: Telefonia komórkowa GSM i zakłócenia w DVB-T

Post autor: nkp123 »

TVN, TVN7, Polsat itd. są nadawane w ramach jednego multipleksu - czyli jeżeli jeden program Ci przerywa, to i inne w tym samym multipleksie powinny tak samo przerywać - może to coś z odbiornikiem jest nie tak?

Zablokowany