Antena siatkowa

Ant

Re: Antena siatkowa

Post autor: Ant » 28 grudnia 2017, o 07:17

Faktycznie sformułowanie antena kanałowa dla pasma UHF jest niefortunne.
Dziękuję za odpowiedź, wyjaśnienie i użyteczną radę z linkiem.
Nie chciałbym nadużywać cierpliwości, ale mam jeszcze jedno pytanie, w swoim projekcie planowałem zastosować zamiast dipola pętlowego dipol prosty. Czy ma to sens, czy też jest pomysłem chybionym?

poxipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Post autor: poxipol » 28 grudnia 2017, o 12:23

Dipol pętlowy jest równoważny dipolowi prostemu,w tym również identyczne właściwości kierunkowe.
Jak można zauważyć, dużo większe ma zastosowanie dipol pętlowy z uwagi na posiadany potencjał równy zeru w jego punkcie środkowym.
W punkcie środkowym można go montować bezpośrednio do metalowej konstrukcji wsporczej anteny.Takie galwaniczne połączenie,ma również istotny wpływ na zabezpieczenie anteny przed wyładowaniami atmosferycznymi.
Przy większych długościach dipola,taka konstrukcja jest bardziej stabilniejsza.

Jeżeli chcemy wyciąć pozostałe kanały z pasma,pozostawiając K36,stosuje się odpowiednie filtry.
Przy czym dobrze wykonany filtr UHF np.pasmowo przepustowy nie wytnie nam całkowicie sąsiadujących kanałów 35 i 37,przy tłumieniu kanału użytecznego do 0,5 dB

Ant

Post autor: Ant » 28 grudnia 2017, o 12:41

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i użyteczne rady.
Zastosuję dipol pętlowy a jeśli zajdzie potrzeba dodam filtr.

Awatar użytkownika
K63
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo / Neon+
Instalacja antenowa: LOG 2-69 + DIPOL 19/21-60 w polar. V, wzm.Telmor WWK-840, rozg. Telmor RDM-2F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice, Sucha Góra (PL), Bardejov (SK)

Post autor: K63 » 28 grudnia 2017, o 14:46

@Ant - jak widzisz dolatuje do Ciebie sygnał z kilku kierunków i nadajników o różnej mocy. Stąd różne parametry odbioru, w zależności od ustawienia anteny.
Ant pisze:Byłem zaskoczony tym, że MUX 8 z PKiN na k.7 bardzo zły lub wcale
Ant pisze:Ta drobna modyfikacja spowodowała ogromną poprawę odbioru MUX 8 na kanale k. 7.
Ustawiając antenę na PKiN, masz "po drodze" nadajnik mux-8 w Bartnikach k. Skierniewic (k.7, 2 kW, pol. H).
Wielokrotnie widziałem jak wzmacniacz w siatce "psuł" parametry mux-8. I właśnie zastosowanie symetryzatora powodowało diametralną poprawę.

poxipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Post autor: poxipol » 29 grudnia 2017, o 21:47

Nie tylko w siatce potrafi pogorszyć się odbiór pasma VHF.
Od dłuższego czasu,znajomy męczył mnie że przy włączonym zasilaczu odbiór MUX-8 jest z pojawiającymi się zakłóceniami.po wyłączeniu wszystko jest super.
Zestaw to trzy anteny połączone zwrotnicą.
Ant 1 UHF pasywna lokale MUX-y
Ant 2 UHFz przedwzmacniaczem LNA ,Słowacja polaryzacja pionowa
Ant 3 VHF 5-elementowa pasywna z czasów dawnego analogu.

Po odłączeniu anteny VHF poziom sygnału z tego pozostałego zestawu większy dla kanału 7 niż z samodzielnej VHF.Przy czym jeżeli chodzi o jego jakość,dużo gorsza.
Po wymianie LNA 5-69 na taki już nieprodukowany APS 013U IV-V odbiór bezproblemowy.

sw6
Odbiornik: adb2850st-samsung led
Instalacja antenowa: combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów / Sucha Góra

Post autor: sw6 » 23 sierpnia 2018, o 22:17

zmieniłem z siatki na kierunkową combo przygotowany jestem na sport w hd

Odpowiedz