Antena siatkowa

_chris_

Re: Antena siatkowa

Post autor: _chris_ »

@ Domel28:
ma być tak jak na zdjęciu - puszka antenowa (właściwie to podłączenie symetryzatora / wzmacniacza) w połowie odległości pomiędzy 'X'-sami.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena siatkowa

Post autor: adac »

@ Domel28, podaję wersję 2,0
Wczoraj wygrzebałem na strychu stara ant. siatkową (ale bez siatki)
Antena siatkowa bez siatki to już nie jest to samo. W tej chwili masz 2 komplety po 2 iksy.

٠pierwsze co trzeba zrobić to umocować je do czegoś na sztywno. Następnie wyprostować przewody między nimi, tak żeby to wyglądało jak na zdjęciu ASP-4A <link>
٠ co do samej puszki z symetryzatorem to może być między iksami tak jak tym na zdjęciu albo na zewnątrz.
Do dłuższego połączenia najlepszy byłby płaski przewód antenowy symetryczny 300 om, może znajdziesz w zapasach. Kiedyś to był standard.

W przeciwnym wypadku zastosuj na 2 gołe miedziane przewody podłączone do zacisków jednego iksa, prowadzone równolegle.
Długość połączenia powinna być taka jak odległość pomiędzy iksami.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena siatkowa

Post autor: kb997 »

@Domel28
A w jakim celu chcesz dwie anteny? Dla odbioru z różnych kierunków czy chcesz zestroić je w synfazie dla usunięcia sygnału zakłócającego? No i czemu bez siatki? Sporo sygnału tracisz i odbierasz z dwóch stron a więc możesz łapać zakłócenia z kierunku przeciwnego niż nadajnik.
Edycja literówek

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Antena siatkowa

Post autor: Domel28 »

Dzięki koledzy za odp. płytka będzie umieszczona pośrodku tak jak w ASP-4 z linku.
@kb997- dwie anteny dlatego że jedna będzie u kumpla a druga u mnie mamy do nadajnika 12km i czysty teren więc nic lepszego nie potrzebujemy a dlatego bez siatki bo zwyczajnie jej nie było jak to bywa w antenie po przejściach. No nic może się uda gdzieś załatwić siatkę to się zamontuje. Pozdrawiam.

tomekogg

Re: Antena siatkowa

Post autor: tomekogg »

Co właściwie decyduje o szerokopasmowości siatki? Czyżby to, że zamiast dipola jest promiennik?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Re: Odp: Antena siatkowa

Post autor: kb997 »

To, że dipole z siatki są obliczone na górę pasma odbioru, ich zysk powoli opada w dół zakresu a propagacja dolnego zakresu jest lepsza więc wychodzi, że siatka dobrze się sprawuje prawie w całym paśmie.

cardcaptorsakura

Antena siatkowa na strychu pod blachą

Post autor: cardcaptorsakura »

Witam.

Dziś dowiedziałem się, iż antena siatkowa z silnym wzmacniaczek SWA-7 łapie MUX-1 i MUX-2 zainstalowana przy oknie w domu. Gdy ktoś chodzi po mieszkaniu pojawia się czasem pixeloza. Na dodatek naruszenie anteny pogarsza odbiur. Do nadajnika mam jakieś 60-70km w linii prostej. Moc nadajników przekracza 50kW.

Chciałbym się dowiedzieć, czy odbior się poprawi jak wyniosę antenę na strych (jej wysokość zwiększy się o jakieś trzy metry, przy czym uprzedzam że strych kryty jest blachą, a ta podobno działa jak ekran dla fal radiowych. Wszystkie elementy anteny pozostają bez zmian, być może kabel się trochę wydłuży.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena siatkowa na strychu pod blachą

Post autor: Anduraki »

Powinieneś napisać już w istniejącym temacie.

Masz zbyt mocny wzmacniacz - to są objawy zakłóceń jeśli chodzi o poruszanie się po domu. Twoja instalacja antenowa ze względu na umieszczenie pod dachem na dodatek z blachy zaliczana jest do pokojowych, a odbiór jest z odbicia. Wrażliwość na ruch wynika z oddalenia nadajnika bądź wrażliwości anteny na odbicia(w tym przypadku zakłócenia odbicia przez poruszającą się osobę) Dotykanie do elementów anteny naturalnie ma prawo powodować zaniki sygnału. Jak pisałeś zainstaluj chociażby na strychu antenę - wtedy wrażliwość na poruszające się osoby po domu powinna zniknąć, jedynie pozostanie jeśli będą się poruszały po strychu.

edit:

uzupełnij profil: jaka antena, lokalizacja, czy masz wzmacniacz czy symetryzator i jaki.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena siatkowa

Post autor: Anduraki »

uzasadniony nowy post, proszę nie scalać.

chris, mam pytanie, bo po moich ostatnich bataliach ze sklepem gdzie zamówiłem DX 55 i nie wysłali bo okazało się, że nie mieli(na stronie dostępne w 24h) ... doszedłem do wniosku, że w Lubelskim siatka lepiej spisuje się od anten kierunkowych.

Skoro siatka ma płaski wykres zysku i zaczyna się od 10 DB w dole pasma, a w Lubelskim(Piaski/Ryki) mamy te bardzo niskie kanały 21-33 to nie widać sensu brania 19/21-69 czy innych także anten kierunkowych w których wykres zysku dla 21 kanału zaczyna się od zysku 6 czy 8 db.

Dochodzę do wniosku, iż w przypadku anten kierunkowych w skrajnych przypadkach mamy rozstrojenie anteny zwłaszcza dla kanału 33. Może być taka sytuacja, że na lekkim wzmacniaczu kanał 33 będzie przesterowany, a kanał 21 odbierał idealnie i pasywnie kanału 21 nie będzie się dało odbierać, a kanał 33 będzie odbierał idealnie.

_chris_

Re: Antena siatkowa

Post autor: _chris_ »

Anduraki pisze:Skoro siatka ma płaski wykres zysku i zaczyna się od 10 DB w dole pasma,
to tak optymistycznie powiedziane. Rzeczywiście, dobrze zaprojektowana i wykonana 'siatka' powinna mieć na dole około 10dB zysku. Ale problem w tym, że o ile na górze pasma to ciężko jest skiepścić 'siatkę', o tyle w dole IV pasma mogą być problemy z zyskiem i dopasowaniem z uwagi na system synfazujący. W skrajnym przypadku mogą się zrobić spore, lokalne, wąskie "dołki" w charakterystyce, a sam spadek przy k21 może być już bardzo szybki. Nie mogę tak na na szybko odszukać wykresów, może później znajdę.

Tylko, że nawet, jeśli siatka ma jakiś problem, to i tak zwykle będzie lepsza od przeciętnej, budżetowej Yagi.
Anduraki pisze: a w Lubelskim(Piaski/Ryki) mamy te bardzo niskie kanały 21-33 to nie widać sensu brania 19/21-69 czy innych także anten kierunkowych w których wykres zysku dla 21 kanału zaczyna się od zysku 6 czy 8 db.
Zależy, o jakich Yagach mówimy. Jeśli o zwykłych budżetowych, to tak - przeciętna siatka powinna dać lepszy sygnał na dole pasma od przeciętnej budżetowej Yagi.

Ale, jeśli powiemy o normalnych antenach Yagi, to już wcale nie jest tak źle. Jeśli popatrzysz na nowoczesne Yagi z matrycami, to zobaczysz, że, przykładowo, Omegi Fracarro lub UHF-42 Maximuma będą już porównywalne, albo i lepsze, bo pewniejsze na dole - dipol + reflektor w Yadze w przeciwieństwie do synfazy + reflektor w 'siatkach'.

Nie mówiąc o dobrych logach, gdzie masz 11..12dB na samym dole i potem płaskie 10dB do końca pasma.
Anduraki pisze:Dochodzę do wniosku, iż w przypadku anten kierunkowych w skrajnych przypadkach mamy rozstrojenie anteny zwłaszcza dla kanału 33.
Środek pasma klasycznych Yag składa się z dipola strojonego na dół pasma i zespołu (lub matryc) direktorów strojonych na górę pasma. Środek pasma wychodzi jako wypadkowa. Wbrew pozorom, jeśli chodzi np. o RL, to najgorzej (zwłaszcza w budżetowych konstrukcjach) bywa właśnie na samym dole lub / i górze. Więc tego bym się nie obawiał.
Anduraki pisze: Może być taka sytuacja, że na lekkim wzmacniaczu kanał 33 będzie przesterowany, a kanał 21 odbierał idealnie i pasywnie kanału 21 nie będzie się dało odbierać, a kanał 33 będzie odbierał idealnie.
Raczej nie, zbyt małe są różnice w zyskach anten pomiędzy dołem a środkiem pasma, żeby mogło do takich sytuacji typowo dochodzić.

Przy pasywnej też nie powinno być tak źle, bo przecież, zakładając taką samą moc nadajników (przykładowo) k21 i k33 to do anteny doleci odpowiednio mniej k33 niż k23 ( w dB to pierwiastek kwadratowy ze stosunku częstotliwości), co rekompensowane jest właśnie pochyleniem charakterystyki zysku dla k21 i k33. Chyba, że mamy jakąś badziewiastą antenę, która de facto nie ma tak naprawdę "dołu".

Sumując - jeśli do odbioru mux-ów z szeroko pojętego środka pasma można użyć zwykle cokolwiek, o tyle przy odbiorze skrajnych kanałów nie powinno się oszczędzać na antenie i ewentualnie na wzmacniaczu (jeśli jest pasmowy).

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Antena siatkowa

Post autor: giaur500 »

Wydaje mi się, że jednak najtrudniej jest "skiepścić" loga - w końcu to jest tak prosta konstrukcja, że w zasadzie nie ma co popsuć?

Właśnie kupiłem 28 elementową antenę logarytmiczną, dokładnie taką: http://www.cbradioserwis.pl/entityfiles ... 1/1175.jpg

Deklarowany zysk takiej anteny to 11 dB w całym paśmie 21-69, myślę że to prawdopodobne.

Antena pasywna (bez żadnego wzmacniacza) i muszę przyznać że jestem zadowolony. Przedtem miałem 6 elementowego loga ze wzmacniaczem - siła sygnału była nieco niższa, i dużo więcej błędów. Nie mówiąc już o siatce ze wzmacniaczem, która zbierała chyba wszystkie zakłócenia jakie były w okolicy - nie dało się jej używać.

Gdzieś czytałem, że lepiej jak antena sama z siebie ma wyższy zysk (wynikający z konstrukcji), zamiast użycia wzmacniacza. Prawda to?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena siatkowa

Post autor: Anduraki »

No właśnie logi które spotkałem w necie mają 9 DB zysku, zastanawiałem się nad logami, ale chyba ostatecznie nic nie zmienię z obecnej siatki - jedynie wymienię wzmacniacz jaki tam jest na lna 101 bo jest na granicy przesterowania, albo w ogóle wstawię symetryzator - z 55 km jest szansa że będzie dobrze odbierała sądząc po odbiorze z biquada jakieś 4 metry niżej w budynku obok.

Co najwyżej dla siebie skołuje może jakiegoś loga, bo faktycznie z odbicia pięknie odbierają. Jutro przestawię ATZ w inne miejsce, tylko kurde mam nadzieje, że spadający śnieg z 4 piętra z daszków na balkonie nie połamie jej(1 piętro) w zimie.

@up prawda lepszy zysk pasywny niż podbijany wzmacniaczem.
dlatego piszę o moich odczuciach na temat słuszności stosowania siatek zamiast popularnych anten kierunkowych w tej części woj lubelskiego. Logi też jak najbardziej się nadają. Ale siatki są zdecydowanie najtańszymi antenami i do tego w związku z zastosowaniem synfazy w pionie niwelują zakłócenia z odbioru.

Jeszcze gdyby gdzieś tanio były podwójne siatki(zestaw 2 siatek ustawianych obok siebie).

_chris_

Re: Antena siatkowa

Post autor: _chris_ »

LP45NF ma 11,5dB zysku (na dole). Stealth-y mają po 12,5dB, ale są u nas niedostępne. Podwójny (synfaza) Stealth to 15dB zysku.

'Tanie siatki' - zobacz sobie cenę UHF-4, która rzeczywiście jest wykonana, tak jak powinna być wykonana siatka. Droższa niż niejedna dobra Yagopochodna...
giaur500 pisze:Wydaje mi się, że jednak najtrudniej jest "skiepścić" loga - w końcu to jest tak prosta konstrukcja, że w zasadzie nie ma co popsuć?
Chyba tak, chociaż jak wiadomo dla chcącego nie ma nic trudnego. W logach najgorsze bywają wykonania dipoli, zupełnie jak i w co niektórych ATX-ach to bywało.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Antena siatkowa

Post autor: giaur500 »

Ciekawe że na opakowaniu od tej którą miałem poprzednio, było napisane 38 dB zysku (ze wzmacniaczem), a sygnał słabszy po podłączeniu.

Tak trochę z innej beczki pytanie - po co niektóre logi mają jeden dipol zagięty (w zasadzie 2, po 2 stronach)? To dopasowanie impedancji?

penknife
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2012, o 20:03
Odbiornik: 1.MT4171,
2.Wiwa HD-50 NEW
Instalacja antenowa: 1. Dipol pół-falowy +symetryzator lub co akurat podleci,
2. BiQuad na 706MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Miłki(~12km)

Re: Antena siatkowa

Post autor: penknife »

giaur500 ten zagięty dipol w logu jest na pasmo VHF(170-230MHz),(i żeby nie odbiegać od tematu) czasami są spotykane siatki z doczepionym pionowym dipolem do odbioru tego pasma

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena siatkowa

Post autor: Anduraki »

no ja właśnie będę w najbliższym czasie ustawiał taką antenkę
http://mikrokoszalin.pl/images/9020582.jpg tylko że Xy nie są takie wyprostowane jak tutaj. Tam gdzie ją będę ustawiał jest 55 km od Piask - na wiwie hd90 odbiór wygląda tak:
mux1 100/100, mux2 jak nie buja 80/100, jak zacznie bujać nią to jakość z 80 spada do 20 nawet i jest brak sygnału. Nie wiem co za wynalazek w puszce jest zamontowany - ustalę to jak się dobiorę do anteny. Kabel jakiś czarny miedziany 15letni zabytek - wymienię na triset 113 PE. Wymienię też starą drewnianą tyczkę na której jest przytwierdzona antena do ziemi na taki z metalowych rurek zespawanych ze sobą.

Rozważam też kupno filtra przeciwprzepięciowego na kabel - ale nie wiem czy to coś da gdyby piorun walnął - antena będzie zawieszona na takiej samej wysokości - zmieni się tylko masz na metalowy z drewnianego - tam nigdy piorun nie walnął w tą antenę, nie wiem czy zmiana masztu na metalowy nie zmieni tego...

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Antena siatkowa

Post autor: qwerty »

Czy będzie metalowa rurka nie ma znaczenia.
Drzewo nie jest metalem, a często piorun w rośliny "wali", Masz jakiś maszt lub instalację odgromową? Antena będzie nad dachem (jak nie to może blacha z dachu się nada jako zwód pionowy).

_chris_

Re: Antena siatkowa

Post autor: _chris_ »

Anduraki pisze:o ja właśnie będę w najbliższym czasie ustawiał taką antenkę
Zdemontuj ten pionowy dipol do odbioru analogowej TVP1 z Piask. Tylko psuje charakterystykę siatki.
Anduraki pisze:Rozważam też kupno filtra przeciwprzepięciowego na kabel - ale nie wiem czy to coś da gdyby piorun walnął -
Jak walnie w antenę, to nic ci nie pomoże. Jak koło anteny, to też zwykle nie pomaga. A jak daleko, o to co innego... ;)

Założyć można, ale równolegle zamówiłbym jakieś "czary" u zaprzyjaźnionego szamana lub wiedźmy (tych sporo bywało kiedyś na tych terenach...), ot, tak na wszelki wypadek... ;)

Wyciąganie kabla antenowego z odbiornika i kabla sieciowego z gniazdka - to jedyne, w miarę pewne zabezpieczenia, przynajmniej do momentu przedostania się do środka pioruna kulistego...

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Antena siatkowa

Post autor: Anduraki »

no wiesz oni tam gwarantują że jak walnie to spali się jedynie zabezpieczenie z przedwzmacniaczem, jak pójdzie więcej to cabletech beknie odszkodowanie, że nie zadziałało.

Zabezpieczenie jest na 8000 amper więc jak walnie obok to nawet 1/100 nie będzie z tego - z tego co mi się wydaje.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Antena siatkowa

Post autor: qwerty »

@_chris_
Nie pomoże.
Widziałeś kiedyś instalację w domu po trafieniu pioruna? Przewody wyrwane ze ścian (takie działają siły). Dodatkowo wpływa indukcja (myślisz dlaczego maszty muszą być w odległości min. 0,8m od urządzeń, które chronią (ja zawsze ustawiam 1m)? Tak więc ten ochronnik uchroni przed wtórnym przepięciem, a nie pierwotnym.

Zablokowany