Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

borowice

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: borowice »

Dziękuję, problem rozwiązała wymiana rozgałęźnika. Dla informacji: sprawdzone były tunery (odbiorniki); w antenie nie było wzmacniacza (gołym okiem widzę nadajnik).

alex_777
Posty: 175
Rejestracja: 9 marca 2012, o 13:41
Odbiornik: ARIVA T-65
Instalacja antenowa: siatkowa,wzm.LNA, pasywny rozdzielacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl MUX 1-2-3

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: alex_777 »


penknife
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2012, o 20:03
Odbiornik: 1.MT4171,
2.Wiwa HD-50 NEW
Instalacja antenowa: 1. Dipol pół-falowy +symetryzator lub co akurat podleci,
2. BiQuad na 706MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Miłki(~12km)

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: penknife »

Najprościej rzec ujmując wyjście TAP(w odgałęźniku) masz dla abonenta niezależnie czy podłączy on swój odbiornik. Natomiast w rozgałęźniku każde wyjście musi być obciążone odbiornikiem lub końcówką 75 Ohm. W odgałęźniku zalecane jest również użycie końcówki 75 Ohm na wyjściu OUT, jeśli nie jest ono wykorzystane.
Jeśli napisałem coś niepoprawnie proszę skorygować :)

_chris_

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: _chris_ »

alex_777 pisze:WITAM

Czym się różni rozgałęźnik (...) od odgałęźnika
Podziałem sygnału.
  • W rozgałęźniku masz równy podział (czyli symetryczny) dzielonego sygnału wejściowego na poszczególne wyjścia.

    UWAGA: Zdarzają się wyjątki w postaci rozgałęźników 1/3 z niesymetrycznym podziałem sygnału pomiędzy poszczególne wyjścia.
    .
  • W odgałęźniku masz nierówny podział dzielonego sygnału wejściowego na poszczególne wyjścia (odgałęzienie / nia (TAP) i wyjście główne (OUT)).
penknife pisze:Jeśli napisałem coś niepoprawnie proszę skorygować
Generalnie powinno się terminować wszystkie niepodłączone wyjścia, niezależnie, czy jest to rozgałęziacz czy odgałęźnik, choć niezakręcenie wyjścia rozgałęźnika lub odgałęzienia w odgałęźnika w zasadzie nie infekuje znacząco sygnałów u innych abonentów.

Natomiast, niezakręcenie wyjścia głównego z odgałęźnika może jak najbardziej wprowadzić zakłócenia w sygnale u innych abonentów tego pionu.

Maximus2
Posty: 27
Rejestracja: 10 czerwca 2013, o 18:26
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dęblin / Ryki

Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: Maximus2 »

Witam
Posiadam prz antenie rozdzielacz dvb-t rodzielacz sygnału na dwa tv
http://www.satserwis.pl/wmark.php?nazwa ... 4/2455.jpg
Na jednym tv wszystkie mux-a działaja bardzo ładnie a na drugim tv jest problem, a mianowicie:
mux 1- siła 100% jakość wacha sie od 0 do 17 %
mux 2- siła 100% jakośc 25%
mux 3- siła 100% jakość 100%
W czym tkwi problem, że na jednym tv wszystkie muxy prawie na 100% a na drugim tv mux 3 na maxa a mux 1 jedwo odbiera?

Dodam jeszcze ze przy tv w którym wystepują problemy z dvbt sygnał idzieprzez jeden kabel razem z sygnałem satelitarnym. Tzn. na dachu jest sumator a w pokoju jest gniazdo końcowe.


SCHEMAT INSTALACJI
http://www.[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/zdjecia/z2 ... jpg?screen

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: Anduraki »

różne długości kabli, źle zarobione końcówki na kablu gdzie są problemy, albo różna czułość głowic w różnych dekoderach.

A i w Twoim schemacie to może być tłumienie jeszcze w sumatorze, spróbuj kable połączyć beczką tymczasowo pomijając sumator i sprawdź czy będzie różnica.

Maximus2
Posty: 27
Rejestracja: 10 czerwca 2013, o 18:26
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dęblin / Ryki

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: Maximus2 »

Anduraki pisze:różne długości kabli, źle zarobione końcówki na kablu gdzie są problemy, albo różna czułość głowic w różnych dekoderach.

A i w Twoim schemacie to może być tłumienie jeszcze w sumatorze, spróbuj kable połączyć beczką tymczasowo pomijając sumator i sprawdź czy będzie różnica.

To dlaczego jedne mux odbiera bardzo dobrze a drugi prawie wogóle?
Jezeli na drugim tv wszystkie odbierają bardzo dobrze.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: K63 »

Jaki masz sumator TV/SAT ?

Maximus2
Posty: 27
Rejestracja: 10 czerwca 2013, o 18:26
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dęblin / Ryki

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: Maximus2 »

K63 pisze:Jaki masz sumator TV/SAT ?
Zewnętrzny sumator NXHC02

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: Anduraki »

Przestań się pytać i zrób to co ci napisałem i sprawdź czy będzie różnica.
Podałem ci moje przypuszczenia teraz wypadałoby sprawdzić czy mam rację.
Nie czytałeś w ogóle mojego posta chyba. Poradnik Chrisa wyjaśnia dlaczego w jednym TV może odbierać wszystkie na max a na innym nie.

1. Mniej prawdopodobne: Możesz mieć przesterowany sygnał tam gdzie słabo odbierasz, a tam gdzie odbiera dobrze sygnał jest wytłumiony, że przesterowanie jest zniwelowane do akceptowalnego poziomu odbiornika.
2. Bardziej prawdopodobne: kable są zarobione nie za bardzo lub jest spore tłumienie na urządzeniach pomiędzy anteną a odbiornikiem i może być taka sytuacja, że odbiornik gdzie działa wszystko bardzo dobrze ma niżej wyskalowane paski: przykładowo parametry sygnału są takie: mux1 140% skali, mux2 100% skali mux3 80% skali - tego odbiornika co odbiera OK czyli mux1 i mux2 mają max sygnał mux3 80%
Teraz odbiornik gdzie są problemy ma inną skalę -u niego 100% skali odbiornika gdzie odbierało bardzo dobrze to może byc dopiero 50% czyli mux1 może być 70%, mux2 50%, a mux3 40%(co może być poniżej granicy odbioru) do tego tłumienie pomiędzy anteną a tym odbiornikiem może zdjąć np 50% z tego

Przykład dwóch odbiorników ze skrajną różnicą skal pasków sygnału: Wiwa hd90 i Not Only TV LV6TBOXHDA1 - u mnie na jednej instalacji wiwa miała na 3 muxach siłę po 30-40, jakość 40-70 a not only siła 79, jakości 97

A po resztą co ja Ci będę tłumaczył - powinieneś sprawdzić przede wszystkim łącząc kabel omijając sumator czy będzie to samo, albo... zamień dla testów odbiorniki miejscami i sprawdź czy jest to samo. Metodą eliminacji można dojść co jest przyczyną tej sytuacji.


edit: sory to ja nie przeczytałem dokładnie ;P
mux 1- siła 100% jakość wacha sie od 0 do 17 %
mux 2- siła 100% jakośc 25%
mux 3- siła 100% jakość 100%
to wskazuje na przesterowanie czyli opcja 1, spróbuj wywalić wzmacniacz albo zamontować słabszy(w puszce antenowej wymień płytkę na symetryzator i odłącz zasilacz - zmień wtyczkę na zwykłą)

jeszcze pytanie co do schematu - gdzie jest podpięty zasilacz do wzmacniacza antenowego? za rozdzielaczem czy gdzieś w okolicach jednego odbiornika?

Maximus2
Posty: 27
Rejestracja: 10 czerwca 2013, o 18:26
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dęblin / Ryki

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: Maximus2 »

Anduraki pisze:edit/ Nie cytujemy posta pod postem.

Post oczywiście czytałem, dziekuje bardzo za poradę. Złącze kabel z pominięciem sumatora dopiero w sobotę bo jak wracam do domu to już jest ciemno. Więc w sobotę to zrobie i napiszę jaki był rezultat.


Zasilacz podłączony jest w pokoju przy TV 2, tam gdzie wszystko odbiera bardzo dobrze.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: Anduraki »

Wiesz co musisz wymienić płytkę w antenie jak napisałem w edit mojego posta bo masz przesterowany sygnał.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: K63 »

@Maximus2 - o ile rzeczywiście używasz RDZ-210, to on nie przepuszcza napięcia do wzmacniacza (o ile jest on przy antenie) i tutaj może być przyczyna.
Ja - przy takiej konfiguracji - najczęściej z powodzeniem stosuję taki rozgałężnik i taki sumator.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: Anduraki »

To skoro nie przenosi zasilania to w jaki sposób sygnał jest przesterowany? może wzmacniacz jest przelotowy na kablu gdzieś po drodze(ale skoro sygnał przesterowany jest z drugiego rozgałęzienia to nie pasuje), ale to byłoby bez sensu... chyba, że wzmacniacz przelotowy działa w obie strony - wzmacnia sygnał i odbija go spowrotem do rozgałęźnika a stamtąd idzie do anteny w eter i drugim rozgałęzieniem. Chris by tu napewno wiedział, czy taka sytuacja może mieć miejsce.
W tym schemacie czegoś mi brakuje, ten rozgałęźnik na pewno jest inny niż ten co autor napisał. Może podobny jest ale nie może być ten model.

Maximus2
Posty: 27
Rejestracja: 10 czerwca 2013, o 18:26
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dęblin / Ryki

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: Maximus2 »

Rozgałęźnik na 100% jest taki SUMATOR Zwrotnica TV / SAT NXH-C02
Anduraki czego ci brakuje w tym schemacie?
Może to sie wydawć głupie, ale jak dotykam wejścia kabla antenowego przy Tv to sygnał na moment sie poprawia, jak puszczam to znowo jakość spada na mux 1 prawie do 0. Może to tylko jakiś zbieg okoliczności ale tak sie dzieje.
Pozdrawiam i dziekuje za porady.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: Anduraki »

A gdzie masz wzmacniacz powiedz? bo brakuje mi go w schemacie - w którym miejscu jest zainstalowany gdzieś na kablu czy w antenie czy jak?

Maximus2
Posty: 27
Rejestracja: 10 czerwca 2013, o 18:26
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dęblin / Ryki

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: Maximus2 »

Taki wzmacniacz mam: Wzmacniacz dopuszkowy LNA-101 15dB

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: AdamP »

Te problemy występują (opierając się na schemacie) na którym odbiorniku - TV1 czy TV2 :?: Ja połączyłbym to inaczej - sat i TV połączyć zwrotnicą a potem rozgałęźnik do dwóch TV. U Ciebie jest to jakoś dziwnie: antena TV :arrow: rozgałęźnik na TV2 i zwrotnicę sat/TV :arrow: TV2

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: Anduraki »

To powiedz mi jakim cudem on działa skoro rozgałęźnik nie przenosi zasilania?
Na takiej instalacji nie ma prawa ci nic odbierać, bo w zasadzie ten LNA niezasilany nie przenosi żadnego sygnału.

Maximus2
Posty: 27
Rejestracja: 10 czerwca 2013, o 18:26
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dęblin / Ryki

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: Maximus2 »

Jakim cudem? Jakimś cudem działa. Ale jak pisałem wcześniej, ten LNA jest zasilany przez zasilacz przy telewizorze.

Poniżej uaktualniony schemat

http://www.[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/zdjecia/z2 ... jpg?screen
Ostatnio zmieniony 22 listopada 2013, o 16:34 przez Maximus2, łącznie zmieniany 3 razy.

Zablokowany