Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: Anduraki »

dobra ale wiecie dobrze co miałem na myśli, czasami nawet z bliskiej odległości na samym symetryzatorze można mieć przesterowanie: patrz anteny w promieniu kilometra od RTCN(celowo RTCN, a nie jakieś lokalne wieże nadawcze w mieście - mam na myśli duże obiekty)

krzychu441

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: krzychu441 »

Witam!
Przymierzam się do rozdzielenia sygnału DVB-T na 4 odbiorniki. W tej chwili odbieram na antenie Dipol 44/21-69 Tri Digit + symetryzator z nadajnika w Leżajsku:
MUX1: 100%
MUX2: 100%
MUX3: 100%
1. Czy wystarczy zastosowanie tego wzmacniacza/rozgałęźnika? http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B1170.htm.
2. Czym różni się rozwiązanie z osobnym wzmacniaczem masztowym, np.:http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_masz ... R82002.htm i rozgałęźnikiem, np.:http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_ ... R60104.htm.
3. Czy długość kabli za/przed rozdzielaczem/wzmacniaczem ma znaczenie? Jak to wygląda w praktyce?

Czytałem dużo na temat rozdzielania sygnału, ale tego nadal nie rozumiem. Czy mógłby mi ktoś to wytłumaczyć? Z góry dzieki.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: K63 »

Te 100% to siła czy jakość ?
Jeżeli jedno i drugie, to na początku spróbowałbym podzielić sygnał na rozgałężniku pasywnym. Jeżeli masz mocny i dobrej jakości sygnał, to może wystarczyć. Oczywiście długość kabli ma wpływ na parametry sygnału, więc trzeba stosować jak najlepsze. Ale jeżeli jednak sygnał po rozdzieleniu okaże się zbyt słaby to masz dwie opcje:
- zastosować wzmacniacz dopuszkowy w antenie (lub masztowy) i rozdzielić sygnał rozgałężnikiem pasywnym
- pozostać przy symetryzatorze i podzielić sygnał rozgałężnikiem aktywnym 1/4 np. http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_ant ... _B1215.htm lub http://www.telmor.pl/Wzmacniacze_abonen ... ezniki_RTV
W miarę możliwości unikaj układu - wzmacniacz w antenie i wzmacniacz w rozgałężniku bo możesz przedobrzyć.
Bez miernika musisz działać na zasadzie prób i błędów.

krzychu441

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: krzychu441 »

Właśnie na taką odpowiedź czekałem. Te 100% to sam nie wiem co to jest. W tym modelu nie ma żadnego oznaczenia. W takim razie zacznę od pasywnego rozdzielacza. Jeszcze kilka pytań:
Jak przedstawia się sygnał na wyjsciach na takim rozdzielaczu? Jeśli jeden kabel bedzie miał długość, np. 4m, a drugi 1m to poziom sygnału będzie się bardzo różnił? Jak daleko może znajdować się rozdzielacz od anteny? Czy istnieją jakieś zasady przy wykonywaniu takiej instalacji?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: K63 »

Rozgałężnik 1/4 ma sporo, bo ok. 7-8 dB tłumienia na każdym z wyjść. W miarę dobry kabel ma tłumienie ok. 13-18 dB/100 mb (im wyższa częstotliwość, tym tłumienie większe). Tragedii nie ma jeżeli odcinki kabla po rozdzieleniu nie różnią się diametralnie. Problem z zestrojeniem instalacji może pojawić się gdy np. jeden kabel ma 5 m, a drugi 20 mb. Szczególnie przy sygnale takim jaki nadaje Giedlarowa - praktycznie na całym paśmie UHF - k. 26,43,59. Na krótszym odcinku kabla możesz złapiesz wszystkie mux-y, a na dłuższym tych nadawanych na wyższych kanałach możesz już nie złapać. Zbyt mocne wzmocnienie sygnału może czasami odwrócić sytuację. Na dłuższym odbierzesz wszystko, a na krótszym może wystąpić przesterowanie sygnału na niższych częstotliwościach.
Może więc być trochę kłopotów, ale przy sygnale o dobrych parametrach powinno się udać. Ja dzieliłem sygnał na pasywnej instalacji na 6 odbiorników, przy różnicy w odcinkach kabli dochodzącej do ok. 5m i wszystko działa stabilnie. Do instalacji podłączone jest m.in. 2 tv LG. Pomimo że siła sygnału oscyluje w granicach 10-15% to przy jakości w granicach 90%-95% nie ma problemu z odbiorem.

Awatar użytkownika
karolek1513
Posty: 26
Rejestracja: 28 maja 2012, o 18:31
Odbiornik: WIWA HD-90
WIWA HD-50
Instalacja antenowa: Tri Digit > Symetry > Zab. przepięć Signal > Terra HS-013 > Odgałęźnik Signal 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gubałówka Zakopane

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: karolek1513 »

Witam !
Mam nadzieję że niedostanie mi się za odgrzewanie tego tematu, bo nie chce zakładać nowego.
Moje pytanie:
1.Czym się różni rozgałęźnik od odgałężnika (tak na chłopski rozum) :)

2.Spalił mi się rozdzielacz i kupiłem nowy taki(tylko to jest odgałęźnik)

http://www.dipol.com.pl/odgaleznik_tv_8 ... _R6028.htm

i pytanie czy ten też będzie działał bo to w końcu odgałęźnik a nie rozgałęźnik, i po co są napisane te dB na wyjściach ?

Proszę o odpowiedź ! :)
Podrawiam

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: Tomciosz »

Odgałęźnik- odgalęzia główną linię do odbiornika i tyle. Rozgałęźnik- rozwidla główną linię na kilka do odbiorników. Najwieksza różnica w tłumieniu sygnału obudwu. Trzeba by sobie poczytać charakterystyki.

hardcorerzeznik

Dobór odgałęźników dla domowej instalacji DVB-T

Post autor: hardcorerzeznik »

Witam!

Jestem mieszkańcem Rumi i odbieram DVB-T z stacji nadawczej w Chwaszczynie (odległość około 14km).

Dotychczas moja instalacja składa się z antenty DIPOL 16/21-69, 5m kabla TRISET oraz TV.

Chciałbym ją rozbudować, aby móc odbierać sygnał na 4 TV podzielonych na 2 piony (z możliwością dalszej rozbudowy).

Prosiłbym o pomoc w doborze odgałęźników (tłumienie).

W załączniku dołączam schemat planowanej instalacji.

Obrazek

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Dobór odgałęźników dla domowej instalacji DVB-T

Post autor: Anduraki »

Musiałbyś mieć miernik i wyliczyć ile dostajesz z samej anteny - potem zaplanować obliczając wszystkie rozgałęźniki i odgałęźniki pod kątem tłumienia oraz po długościach kabli aby w miarę równomiernie rozłożyć sygnał.

Mniej problematyczne-ale droższe jest zastosowanie drzewa - rozgałęźnik 4-ka lub 8-ka(aktywna) i osobny kabel do każdego TV zamiast współdzielonego.
A w ten sposób co patrząc na twój schemat - musisz tłumić do końcowych odbiorników patrząc od góry najmocniej - idąc do dołu najmniej - pamiętając o zasadzie: "prąd płynie zawsze najkrótszym odcinkiem".

Co do 4 odbiorników to mam pewne wątpliwości czy na pasywnej instalacji(bez wzmacniania lub zasilania rozgałęźników) da się w ogóle na 4 odbiornikach złapać wystarczający sygnał do odbioru - ale wiele zależy od tego ile antena zbiera.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Dobór odgałęźników dla domowej instalacji DVB-T

Post autor: adac »

@ hardcore:

Pierwsze co rzuca się w oczy w twojej instalacji to niesymetria gałęzi 1 i 2. Licząc tak jak jest teraz wychodzi :
- 8 dB do odbiornika na dole po lewej stronie i -18 dB po prawej. Trochę tego za dużo więc wypada:
- dołożyć do lewej gałęzi (1) tłumik 10 dB, albo
- do prawej (2) zaraz za rozgałęźnikiem anteny dać wzmacniacz 10 dB.

Co z tego może być lepsze to można się: zastanowić, sprawdzić albo zmierzyć. Na razie wielką niewiadomą jest siła i jakość sygnału u Ciebie w Rumii, bo z wątku regionalnego pamiętam że działy się tam różne dziwne rzeczy.

Orientacyjny rachunek: od odbiornika na dole, pion nr2/ do anteny (koniec kabla 5 metrów): -18 dB, antena zysk 9 dBd, więc sygnał na ostatnim tv po prawej będziesz miał - 9 dB w porównaniu do dipola prostego na dachu.
Wystarczy albo i nie, tego nie wiem, to zależy ile sygnału masz na początku. Możesz nawet podobną to metodą sprawdzić.

hardcorerzeznik

Re: Dobór odgałęźników dla domowej instalacji DVB-T

Post autor: hardcorerzeznik »

Na wstępie chciałbym podziękować za szybką odpowiedź :>

Na chwilę obecną wiem, że na telewizorze SONY BRAVIA podłączonym bezpośrednio do anteny mam na:
- MUX1 - moc 90% i jakość 99-100%,
- MUX2 - moc 80-90% i jakość 90%,
- MUX3 - moc 80-90% i jakość 85%.

Dokładniej nie potrafię określić mocy sygnału :/

adac, mam prośbę: mógłbyś w skrócie opisać jak wyliczyłeś tłumienie dla każdego pionu (-8dB oraz -18dB)? Jak obliczyć tłumienie poszczególnych odgałęźników?

Zapomniałem wcześniej wspomnieć, że w przyszłości pojawi się kolejny TV jako koniec pionu 1 (ostatecznie będą 2 TV w pionie 1 oraz 3 TV w pionie 2). Jaki będzie to mieć wpływ na sygnał w pionie 2?

Co jest lepszym rozwiązaniem - tłumik czy wzmacniacz, a może rozgałęźnik aktywny za anteną? Jeśli wzmacniacz to czy wzmacniacz antenowy AWS 1/1 będzie odpowiedni do tego?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: adac »

Zaczynając od początku: parametry sygnału które podałeś nie przekonują mnie do instalacji pasywnej nawet biorąc poprawkę na taki 'miernik' jak wskaźniki na tv. Pocieszjąca jest dobra jakości sygnału co sugeruje że da się go wzmocnić i rozprowadzić (rozległa instalacja dołoży jeszcze trochę śmieci od siebie).
Tak czy inaczej: samą instalację można wykonać, dobrać elementy i nawet pasywnie sprawdzić co z tego wyjdzie. Wzmacniacz zawsze później można dołożyć.

Podam Ci też jak mi wypadły rachunki dla Twojej instalacji, idąc od dołu gałąź nr 2:
nr4: zwykły rozgałęźnik indukcyjny 1/na 2 -> nr3: odgałęźnik -7dB -> nr2: odgałęźnik -12 dB,-> antenowy: zwykły rozgałęźnik indukcyjny 1/2.
Dalej obowiązuje wyrównanie tłumień pomiędzy gałęziami 1 i 2, więc albo z lewej tłumik na kabel -10dB albo z prawej wzmacniacz.

Z doborem odpowiedniego wzmacniacza może być problem, zwyczajna zabawka do puszki się tu nie nadaje ze względu na małą moc i zakres wysterowania. Ten który podałeś może nadawać się do pokoju na 2 tv, do większej instalacji jest za słaby. Szukaj jakiegoś z poziomem na wyjściu rzędu 105 dB/uV, o ile można wierzyć w to co piszą producenci.
Porządny wzmacniacz budynkowy ma 10razy więcej
.

cytrysek

Rozgałęźnik antenowy aktywny - tłumienie MUX3

Post autor: cytrysek »

Zrobiłem dzisiaj instalację antenową składającą sie z anteny TV (symetryzator) + antena FM (bacik z symetryzatorem) to wszytko leci na maszcie do Zwrotnica antenowa ZA 6A FM/6-69.
Następnie 1 kabelkiem trafia do mieszkania,gdzie chciałem podzielić sygnał do 2 x TV oraz radio. Ponieważ pasywny rozdzielacz ma za dużo tłumienia a w moim przypadku odbiór MUX3 z Chorągwicy jest na poziomie ok 55% i jest na granicy zacinania się sygnału, zatem zakupiłem Rozgałęźnik antenowy aktywny ARA 1/3 F.
Efekt jest taki, że MUX1 i MUX2 jest na tym samym poziomie jak przed podziałem (ok 80 - 85 %), natomiast zadziwiająco k.47 zniknął (MUX3). Wypada, że na f=682 MHz mama dziurę i obcina mi sygnał całkowicie, bo niżej na f=506 MHz jak i wyżej czyli f=706 MHz jest ok, czyli tak jak przed rozdzieleniem sygnału.
Czy reklamować rozdzielacz czy ja coś źle robię ?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: adac »

W zasadzie ciężko coś skopać w tak prostej instalacji, przyczyna musi być gdzie indziej. Z tego co piszesz jeżeli MUX1 i MUX2 jest na tym samym poziomie jak przed podziałem (czyli 80 - 85 %), to całość wygląda poprawnie. Rozdzialacz kompensuje straty i nawet daje się oglądać Muxy 1 i 2.
To 55% i 80% to chyba oznaczenia siły sygnału, przydałoby się jeszcze porównanie jakości przed i po dowolną metodą, czyli % wskaźnik odbiornika albo odczyt stopy błędów BER jeżeli podaje.

Wracając do przyczyny, uważam że są to słabe parametry Mux-3 na wejściu przed podziałem. Napisałeś że: ' MUX3 z Chorągwicy jest na poziomie ok 55% i jest na granicy zacinania się sygnału'. Widocznie po podziale na rozdzielaczu aktywnym ta granica została przekroczona i odbiór stał się niemożliwy. Nie posądzam takiego prostego urządzenia jak rozgałęźnik ARA 1/3 o jakieś specjalne właściwości kanałowe, natomiast może jak każdy wzmacniacz zdegradować sygnał i pogorszyć jego jakość.
Szczególnie odnosi się to do Mux-3 jeżeli odbierasz 2 sygnały w SFN-ie.

Proponuję popracować nad jakością sygnału z anteny obserwując wskaźniki odbiornika.

cytrysek

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: cytrysek »

Dziękuje za odpowiedź.
Po wielu próbach podpinania, przepinania, zamiany kabli etc. okazało się, że rzeczywiście rozgałęźnik jest ok. Jak mniej drzewami wiatr zakołysał i mniej różnych dziwnych urządzeń w pobliżu było włączonych - odbiór MUX3 był przez chwile możliwy.

Zmodyfikowałem więc całą instalację: do anteny TV wrzuciłem zamiast symetryzatora - wzmacniacz ekranowany +15 dB (większe współczynnik wzmocnienia narażałby na przesterowanie silniejszych sygnałów). Zamiast rozgałęźnika aktywnego wrzuciłem pasywny z torem przesyłu DC (Rozgałęźnik satelitarny 1>3F Signal).
Oczywiście to nie ideał ale skuteczne rozwiązanie (zobaczymy na jak długo). Najlepiej byłoby wywalić antenę i wrzucić )z lepszym zyskiem (aktualnie mam: Antena telewizyjna UHF Dipol 17/21-69 Tri-Digit MINI).

Mam jeszcze pytanie do was o antenę radiową.
Aktualnie używam anteny Antena radiowa SV Total, która w zasadzie spełnia swoje zadanie, ale jej charakterystyka (do okólna) powoduje, że na niektórych stacjach mam spore zakłócenia. Czy ktoś może porównać taką antenę do np. dipola pół falowego otwartego?
Jest to na tyle prosta konstrukcja, że mógłbym ją wykonać sobie samodzielnie i zamienić ewentualnie anteny. Czy warto ?

majkel_nw

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: majkel_nw »

Witam, mam zamiar stworzyć instalacja jak poniżej na schcemacie, ma ona jaką kolwiek rację bytu??? proszę o sugestie.
Dodam że antena to zwykła siatkowa z zasilaczem przy wtyku antenowym 12V a spliter to konig fc-4splt-st-kn

Obrazek

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: AdamP »

Skoro jedna antena i dwa odbiorniki, to po co rozgałęźnik 1/4 :?: Im więcej wyjść tym większe tłumienie. Lepiej dać rozgałęźnik 1/2 i oczywiście musi mieć przejście DC (przy takim podłączeniu zasilacza).

majkel_nw

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: majkel_nw »

No taki rozgałęźnik jedynie posiadam i ma on przejście dc. Zastanawiam się czy przy drugim tv tym przy którym nie ma zasilacza nie trzeba czasem zastosować separatora napięcia, żeby go czasem nie uszkodzić. Bo przy wtyku z zasilaczem jest wbudowany, chyba ze ten spliter z dc pass nie pusci napięcia na tv.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: AdamP »

Jeśli rozgałęźnik jest sprawny, to przejście DC jest tylko z jednego wyjścia na wejście. Na pozostałych wyjściach nie powinno być żadnego napięcia, czyli drugi separator zbędny.

majkel_nw

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: majkel_nw »

AdamP pisze:Skoro jedna antena i dwa odbiorniki, to po co rozgałęźnik 1/4 :?: Im więcej wyjść tym większe tłumienie. Lepiej dać rozgałęźnik 1/2 i oczywiście musi mieć przejście DC (przy takim podłączeniu zasilacza).
rozumiem ze przy użyciu rozdzielnika 1/4 będzie duże tłumienie nawet po podłączeniu tylko dwóch TV i lepiej wykorzystać rozdzielnik 1/2. Zgadza się?

Zablokowany