Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

twrona11

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: twrona11 »

ok, panowie a co zrobic w podobnej sytuacji (tyle że 2tv hdmi z wbudowanymi tunerami dvb-t),
gdy sygnał ten jest kiepski. I nie wiem czemu poniewaz Mysłowice jak na dłoni(mieszkam w Sosnowcu). Jak ładna pogoda to pooglądamy 2muxy( ten z tvn, polsat i inny z ATM,ESKA TV itp),
a jak się pokarzą chmury to koniec z oglądania i kręcenie anteną.
Rozgałęznik posiadam dziwny albo jeden bez filtrów, lub drugi z wejsciami in,out i tap.
Czym wzmocnic ten sygnał?
Co poprawic...
Posiadam nowy kabel koncentryczny, antena tez nie stara tyle że siatkowa i zamontowany symertyzator...

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: m@rtops »

najpierw sprawdź wszystkie połączenia (w puszce,rozgałęźniku,we wtyczkach)
jeżeli nie pomoże to pomiń rozdzielacz i sprawdź wtedy na jednym tv poziom sygnału ;)

krzychu441

Problem z rozdzielaczem antenowym

Post autor: krzychu441 »

Witam!
Posiadam rozgałęźnik Telmor RTA-120. Przez rok działał dobrze. Nie robił żadnych problemów. W ciągu ostatnich 5-ciu dni zaczął szaleć. Raz był sygnał, raz nie, aż w końcu przestał działać całkiem. Jeśli podłączę antenę bezpośrednio z jednym telewizorem z zasilaczem to wszystko działa, ale jeśli puszczę sygnał przez rozdzielacz to dostępne są tylko dane. Podejrzewam, że to coś z rozgałęźnikiem, ale chcę zapytać się Was, co o tym sądzicie :D . Jeśli chcecie wiedzieć bardziej szczegółowe informacje pytajcie. Z góry dzięki za pomoc :D.

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Problem z rozdzielaczem antenowym

Post autor: belliash »

a moze kabel? zastap pierw rozdzielacz beczka i sprawdz czy bedzie ok - jesli tak to rozdzielacz do wymiany i tyle.

krzychu441

Re: Problem z rozdzielaczem antenowym

Post autor: krzychu441 »

Podłączyłem beczką i działa, ale czemu miałby się zepsuć rozdzielacz? Czym go mogłem uszkodzić?

Bartt

Re: Problem z rozdzielaczem antenowym

Post autor: Bartt »

@krzychu441
RTA-120 to rozgałęźnik aktywny, co oznacza że jest w nim elektronika (wzmacniacz), czyli coś w środku może się zepsuć ;). Sprawdź na tym rozgałęźniku zworkę czy jest dobrze ustawiona - czy przepuszcza zasilanie do wzmacniacza, oraz tłumik regulowany. Nalepiej pokręcić trochę jednym i drugim może coś tam nie łączy, jeśli nie pomaga to pewnie nic więcej nie da się zrobić. Generalnie na wejściu IN rozgałęźnika powinno być 12V przy ustawieniu tej czarnej zworki w pozycje przepuszczania zasilania - można to sprawdzić miernikiem lub małą żaróweczką 12V (np. taką od podswietlenia wskaźników w aucie lub w radiu samochodowym) ;). Można też podmienić zasilacz - często w nich wysychają kondensatory - co daje różne dziwne efekty w zależności od wielkości utraty pojemności.

krzychu441

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: krzychu441 »

Do czego służy ta śrubka z boku rozdzielacza?

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: m@rtops »

zapewne chodzi ci o punkt zamocowania "masy" ;)

krzychu441

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: krzychu441 »

Tak. Podejrzewałem, że to "masa". Już wszystko wiem :D. Powracając do rozdzielacza. Podłączyłem go jeszcze raz dzisiaj rano i wszystko działało. Gdy chciałem podłączyć potem kable (wcześniej odłączyłem kable, chciałem go sobie przykręcić z powrotem do ściany) już nie działał. Przeanalizowałem całą instalację antenową i wszystko jest ok. Z rozdzielaczem jest problem. Da się go jakoś jeszcze uratować?
Ostatnio zmieniony 31 sierpnia 2012, o 11:34 przez krzychu441, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: m@rtops »


krzychu441

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: krzychu441 »

Jeszcze jedno pytanie. Rozdzielacz zaczął już działać. Jak długo? - pożyjemy, zobaczymy. Odkąd zamontowałem ten rozdzielacz, czasami zacina mi się obraz, mimo mocnego sygnału i dobrej jakości. Raz działa bardzo ładnie, a czasami nie da się oglądać. Różnie. Myślę, że jest to powiązane z instalacją elektryczną w domu. Gdy włączę jakieś urządzenie elektryczne następuje przycięcie obrazu na ok. 1s i dalej działa normalnie. Można temu jakoś zapobiec?

_chris_

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: _chris_ »

krzychu441 pisze:Do czego służy ta śrubka z boku rozdzielacza?
ogólnie to do podłączenia przewodu ochronnego (PE), a nie jakiejś "masy" :D
krzychu441 pisze:Odkąd zamontowałem ten rozdzielacz, czasami zacina mi się obraz, mimo mocnego sygnału i dobrej jakości. Raz działa bardzo ładnie, a czasami nie da się oglądać. Różnie. Myślę, że jest to powiązane z instalacją elektryczną w domu. Gdy włączę jakieś urządzenie elektryczne następuje przycięcie obrazu na ok. 1s i dalej działa normalnie. Można temu jakoś zapobiec?
takie historie to rzeczywiście skutek oddziaływania zakłóceń impulsowych pochodzących od 'iskrzenia' różnych urządzeń elektrycznych (włączniki, gniazda, silniki, etc...). Jeśli wpływają na odbiór to oznacza to zwykle jedną z poniższych możliwości:
  • problem z instalacją antenową, a głównie z ekranowaniem kabli i / lub urządzeń antenowych (wzmacniacze, zasilacze antenowe, rozgałęźniki, zwrotnice, etc...). Ewentualnie, źle założone wtyki / złącza.
    Urządzenia i kable bywają kiepskie od nowości, albo uszkadzają się w czasie pracy. Złącza / wtyki najczęściej w trakcie długiej pracy lub pod wpływem robienia czegoś z instalacją potrafią tracić (pełny) kontakt z ekranem kabla antenowego i robi się 'dziura' dla sygnałów / zakłóceń impulsowych.
  • za niski poziom sygnału z anteny / antena w montażu zaokiennym.
  • może być też problem z uszkodzeniem jakiegoś urządzenia elektrycznego w instalacji antenowej - zasilacza, wzmacniacza, rozgałęźnika, odbiornika.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: m@rtops »

mam zapytanie co do rozgałęźnika 1/3 - tzn który z tych dwóch lepiej zamontować biorąc pod uwagę ewentualne podłączenie w przyszłości zasilacza
1 - http://[podajemy linki tylko do źródła informacji]/r6i6
2 - http://[podajemy linki tylko do źródła informacji]/r6i7
i dlaczego jest taka różnica w cenie? :?

qkiz_xt

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: qkiz_xt »

Witam wszystkich,
też mam pytanie odnośnie rozdzielacza czy sumatora?
Mam antenę ATX-55 i odbieram kanały bez problemów z g. św. Marcina w Tarnowie z MUX-2 z MUX-1 niestety nie. Z Krakowa natomiast dobrze odbiera MUX-1. Postanowiłem dokupić drugą taką antenę. Najpierw zastosuje same symetryzatory ale chciałbym również mieć możliwość włożenia wzmacniaczy LNA. Co kupić w miarę rozsądnej cenie?
Zmieniałem już kabel, symetryzatory, wzmacniacze i tunery ale w końcu jestem zmuszony dokupić drugą antenę.
Proszę o jak najszybszą pomoc.

_chris_

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: _chris_ »

@ qkiz_xt:

jeśli wzmacniacz w antenie, to raczej tylko w przypadku, gdyby potrzebny był w jednej z nich, i to max 15dB wzmocnienia. A jeśli do obu, to jeden wzmacniacz masztowy / liniowy po sumatorze (Terra, APL...). Pakowanie wzmacniacza(y) do sumowanych anten może prowadzić do nieprzewidzianego zachowywania się zestawu, nad którym często bardzo trudno panować w czasie eksploatacji.

RSI-02

qkiz_xt

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: qkiz_xt »

Dzięki za odpowiedź :)
Totalnie się na tym nie znam. Sprawdzałem i z Tarnowa jak i z Krakowa "łapie" na samym symetryzatorze więc co najtaniej by się sprawdziło?

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: m@rtops »

a nie łapiesz mux 2 z chorągwicy (k.64)?

qkiz_xt

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: qkiz_xt »

na DVB-T media tech na USB wcale a na arivie T65 coś łapie ale strasznie przycina...także nic z tego.
Co kupić żeby nie stracić mocno sygnału?
A jak jest z tymi zwrotnicami bo niektóre mają 1 wejście na kanał 1-12 a drugie wejście na kanał 21-69 co w moim przypadku się nie sprawdzi gdyż oba muxy są na kanałach drugiego wejścia.. Coś źle rozumiem?

Maximum

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: Maximum »

Kolega nie proponował takiej zwrotnicy, ale sumator RSI-02. Na dwa skrajne wejścia podłączasz anteny. Środkowe to wyście sumy sygnałów z dwóch anten. Jeżeli będziesz musiał wzmacniać oba sygnały, to po tym sumatorze zastosujesz dopiero wzmacniacz masztowy, czy też taki przelotowy na kablu. LNA to wzmacniacze dopuszkowe i jeżeli kolega _chris_ pisze, że sumowanie anten ze wzmacniaczami w puszkach stworzy Ci problemy, to wierz mu :) .

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: m@rtops »

m@rtops pisze:a nie łapiesz mux 2 z chorągwicy (k.64)?
qkiz_xt pisze:coś łapie ale strasznie przycina
w temacie "chorągwicy" ktoś też miał z tym problem - jak się okazało miał symetryzator do kanału 60 :?

Zablokowany