Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

air0392r

Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: air0392r »

Od wczoraj, tj. 20 kwietnia 2011 roku mam odbior DVB-T z przekaznika z Mikstatu, a mieszkam w Wieruszowie w woj. lodzkim.
DVB-T odbieram z anteny telewizyjnej profesjonalnej UHF ATV 21/38-69 bez symetryzatora ktora odbiera DVB-T z Mikstatu na telewizorze PHILIPS 32 - LED PFL 5605H/12 z Dekoderem MPEG-4. DVB-T na tym jednym telewizorze smiga ze az milo, odbior przepiekny, czysty, bez zaklocen, bez pikselizacji.
Chce z tej anteny rozdzielic czyli do niej podlaczyc az 5 urzadzen, tj. dekoder nbox N-KI, dekoder Telewizji na Kartę HD, laptopa poprzez mini tuner, taki w ksztalcie Pendrive'a i takze w ten sam sposob do komputera stacjonarnego.

Jaki rozgaleznik byscie mi radzili kupic albo w jaki inny sposob mozna by bylo rodzielic sygnal z jednej anteny na te 5 urzadzen?

p-b
Posty: 282
Rejestracja: 9 października 2010, o 22:26

Re: Jaki rozgaleznik antenowy na 5 rozgalezien do DVB-T?

Post autor: p-b »

;)
Ostatnio zmieniony 20 maja 2012, o 22:39 przez p-b, łącznie zmieniany 1 raz.

_chris_

Re: Jaki rozgaleznik antenowy na 5 rozgalezien do DVB-T?

Post autor: _chris_ »

air0392r pisze:DVB-T odbieram z anteny telewizyjnej profesjonalnej UHF ATV 21/38-69 bez symetryzatora ktora odbiera DVB-T z Mikstatu...
a to co masz w tej antenie zamontowane - wzmacniacz? Jaki poziom sygnału i jego jakość pokazuje TV?

loker

Re: Jaki rozgaleznik antenowy na 5 rozgalezien do DVB-T?

Post autor: loker »

Ja się przyłączę do pytania. Czy użycie rozgałęźnika sygnału nie będzie przeszkodą w odbiorze DVB-T?

Konkretnie mam anteny zewnętrzne. Pierwsza (krótsza) skierowana na nadajnik w Sławoborzu, druga na nadajnik w Toporzyku; ze zwrotnicy idzie przewód podłączony do telewizora analogowego. Do niego chcę dokupić http://www.dvbsklep.pl/wiwasd308dvbtmpe ... p-205.html Zauważyłem, że ma wejście i wyjście antenowe, więc do tego drugiego podłączyłbym kabel, który idzie przez dwa pokoje (kiedyś służył "w drugą stronę", obecnie nieużywany). Na jego końcu dwa pokoje dalej jest wtyczka, na razie posłuży do analogowego odbioru (mam Cyfrowy Polsat przy tym TV). Ale w pokoju między nimi mam telewizor z MPEG-4 (obecnie antena "pokojowa"). Ponieważ na forach czytam, że lepiej skorzystać z zewnętrznej chciałbym w pokoju środkowym przeciąć kable, zarobić wtyczki i wykorzystać rozgałęźnik, który ma 10-13 lat (dokładnie nie pamiętam).

Po prostu czy warto wykorzystać ten stary kabel i rozdzielić sygnał z anten zewnętrznych na 3 telewizory, czy lepiej korzystać z anteny pokojowej?

Tak by to miało wyglądać:
http://loker20.wrzuta.pl/obraz/8RPVI9Hr ... zdzielenia

wujekradek

Rozdzielenie sygnału a anteny satelitarnej

Post autor: wujekradek »

Witam, mój problem polega na rozdzieleniu sygnału, mianowicie na 5 dekoderów. Mam konwerter przy antenie na 4 dekodery, wszystkie podłączone i wszystko działa elegancko, jednak potrzebny jest mi jeszcze jeden dekoder. Po krótkim rozeznaniu dowiedziałem się, że są konwertery na 8 niezależnych wyjść. Jest to wyjście ostateczne, bo potrzebna jest mi jeszcze tylko jedna wtyczka. Jest może jakiś inny (tańszy) sposób na uzyskanie tego dodatkowego NIEZALEŻNEGO wyjścia? Jakiś rozdzielacz? Proszę o poradę, jakby to zrobić w najlepszy w/g Was sposób. Pozdrawiam.

_chris_

Re: Rozdzielenie sygnału a anteny satelitarnej

Post autor: _chris_ »

  1. konwerter OCTO
  2. konwerter QUATRO + multiswitch 5/6 lub 5/8
Innego rozwiązania nie znam. A co to ma wspólnego z DVB-T?

michal_h

Pytanko: Jedna antena, dwa tv, dwa separ. jeden zasilany

Post autor: michal_h »

Witam. Pytanie do szanownych forumowiczów. Czy taki układ ma szanse normalnie działać. Wydaje mi się, że tak. Problem tego typu. Jedna antena na dachu aktualnie ustawiona na RTON Wisła/Skrzyczne co jednak nie ma znaczenia przy moim problemie. Problemem są dwa odbiorniki po dwóch stronach bloku mój problem polega na tym czy ma szanse zadziałać układ tego typu. Przy antenie rozgałęźnik dwu-wyjściowy. Z jednego wyjścia do karty DVB-T w komputerze w pokoju po jednej stronie bloku oczywiście przez separator i podłączony do niego zasilacz i teraz pytanie zasadnicze z drugiego wyjścia rozgałęźnika kabel do TV po drugiej stronie bloku aby uniknąć ciągnięcia kabla przez całe mieszkanie do drugiego separatora ale tu już bez zasilania żeby tylko odseparować napięcie podane z separatora przy komputerze. Czy to ma szanse zadziałać? Proszę o Waszą opinię. Docelowo ewentualnie jeszcze przed rozgałęźnikiem zwrotnica i druga antena UHF na inny nadajnik + antena FM.

Awatar użytkownika
Strzelb@
Posty: 117
Rejestracja: 1 października 2009, o 22:53
Odbiornik: SONY KDL-46Z4500
WIWA HD50
Instalacja antenowa: Tri Digit + LNA 101
85 m.n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Pytanko: Jedna antena, dwa tv, dwa separ. jeden zasilany

Post autor: Strzelb@ »

Zastosuj rozgałęźnik z przejściem stałoprądowym w jednej gałęzi (tam podłącz zasilacz).

tomarex

Re: Pytanko: Jedna antena, dwa tv, dwa separ. jeden zasilany

Post autor: tomarex »

Witam.
Lepszy RDZ-211 produkcji Telkom-Telmor bo zewnętrzny.
Jeśli komputer uziemiony i antena, to jeszcze separator galwaniczny przed wejściem antenowym.
A z drugą anteną przez zwrotnicę na to samo pasmo to już nie taka prosta sprawa czy będzie działać.

michal_h

Re: Pytanko: Jedna antena, dwa tv, dwa separ. jeden zasilany

Post autor: michal_h »

Po wysłaniu posta znalazłem właśnie rozgałęźnik o którym pisał "Strzelb@". Może też nie głupia sprawa. Póki co czekam na uruchomienie MUX3 z Chrzelic

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

pytanie o rozgaleznik do tv

Post autor: pikaczu »

chcialbym podlaczyc 4 tv na jednej antenie kierunkowej, 19 elementowej. chce to zrobic tak, ze, od anteny pojdzie glowny przewod koncentryczny 75 Om, do rozgaleznika, potem krotki kabel do mojego tv, z wtyczka(w tym rozgalezniku prawe wejscie), a w lewym wejsciu w rozgalezniku, kabel pojdzie na pozostale telewizory, na starym kablu.

teraz moje pytanie. jakie zlacze kupic, aby podlaczyc te kable, do rozgaleznika, i czy beda jakies straty w sygnale dvb-t, na pierwszym, i pozostalych telewizorach? lub kupic cos innego, zamiast rozgaleznika?

an10ka-dx
Posty: 317
Rejestracja: 5 stycznia 2011, o 20:19
Miejscowość: opolskie
Odbiornik: LG, PHILIPS oraz inne urządzenia do testów :)
Instalacja antenowa: yagi-19elem+LNA-101
Rozgałęźnik 2xTV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne ok.93km do nadajnika

Re: Jaki rozgałęźnik antenowy

Post autor: an10ka-dx »

Witam :!:
Mam mały problemik z doborem instalacji DVB-T.
Z Chrzelic odbieram na antenie yagi 11elementowej MUX2. Ponieważ po obróceniu na Wisłę nie odebrałem MUX2 z Chrzelic tylko MUX3 z Wisły postanowiłem zastosować antenę 19elementową. Antenę skierowałem na Skrzyczne z którego odebrałem MUX3 i słaby sygnał z odbicia MUX2 z Chrzelic. Zastosowałem więc takie rozwiązanie:
Antena 11elementowa ustawiona na Chrzelice + antena 19elementowa ustawiona na Skrzyczne.
Osobno działają OK. Problem zaczyna się jak połączę te dwie anteny pod zwrotnicę ZA-1. Sygnał się osłabia więc muszę zastosować LNA-101(do jednej i drugiej anteny). Niby wszystko OK ale od czasu do czasu pojawiają się stop klatki. Jak "odłączę jedną antenę" poprzez rozwarcie zworki wszystko wraca do normy i działa OK.
Ma ktoś jakiś sprawdzony sposób na połączenie 2 anten :?:
Pozdrawiam :!:

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Jaki rozgałęźnik antenowy

Post autor: Drekan »

an10ka-dx pisze:Witam :!:
Mam mały problemik z doborem instalacji DVB-T.
Z Chrzelic odbieram na antenie yagi 11elementowej MUX2. Ponieważ po obróceniu na Wisłę nie odebrałem MUX2 z Chrzelic tylko MUX3 z Wisły postanowiłem zastosować antenę 19elementową. Antenę skierowałem na Skrzyczne z którego odebrałem MUX3 i słaby sygnał z odbicia MUX2 z Chrzelic. Zastosowałem więc takie rozwiązanie:
Antena 11elementowa ustawiona na Chrzelice + antena 19elementowa ustawiona na Skrzyczne.
Osobno działają OK. Problem zaczyna się jak połączę te dwie anteny pod zwrotnicę ZA-1. Sygnał się osłabia więc muszę zastosować LNA-101(do jednej i drugiej anteny). Niby wszystko OK ale od czasu do czasu pojawiają się stop klatki. Jak "odłączę jedną antenę" poprzez rozwarcie zworki wszystko wraca do normy i działa OK.
Ma ktoś jakiś sprawdzony sposób na połączenie 2 anten :?:
Pozdrawiam :!:
Najlepiej połączyć dwie anteny za pomocą zwrotnicy z odpowiednio dobranymi pułapkami kanałowymi. Firmy elektroniczne, są w stanie zbudować Ci taką zwrotnicę za odpowiednią kwotę. ;)
Problem polega na tymczasowości obecnych kanałów, na których odbywa się emisja DVB-T. Po przejściu na docelowe kanały, stanie się ona bezużyteczna, a trochę takie cudo kosztuje. :evil:

Możesz spróbować z czymś takim: http://www.ams.waw.pl/szcz.php?produkt=47

Zwrotnica antenowa ZA-8, posiada po 3 regulowane pułapki kanałowe, więc zawsze można je przestroić na inny kanał. 8-)

Możesz spróbować jeszcze coś innego. Skoro na 19elementowej antenie łapałeś słaby sygnał z Chrzelic, może wystarczy zdemontować z tej anteny tylny reflektor. ;) Ja w ten sam sposób oszpeciłem swojego ATX55, by poprawić odbiór tyłem 3 multipleksu z Ostrawy. Może antena wygląda dziwnie, ale odbiór 3 czeskiego multipleksu mam poprawny. :)

an10ka-dx
Posty: 317
Rejestracja: 5 stycznia 2011, o 20:19
Miejscowość: opolskie
Odbiornik: LG, PHILIPS oraz inne urządzenia do testów :)
Instalacja antenowa: yagi-19elem+LNA-101
Rozgałęźnik 2xTV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne ok.93km do nadajnika

Re: Jaki rozgałęźnik antenowy

Post autor: an10ka-dx »

Do "Drekan"
Posiadam (testuje) na takiej zwrotnicy:
http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_anten ... _C0315.htm
Na tej antenie 19elementowej jak mam skierowaną w kierunku Wisły(MUX3) to sygnał z Chrzelic ma skaczący 75-90%(MUX2)- odbiór antena+symetryzator.
Po zastosowaniu wzmacniacza Jakość sygnału stabilizuje się ale są te nieszczęsne "stop klatki" 1sek. Zależne to jest też od pogody. Czym ładniejsza tym mniej zacięć. Przetestowałem jak będzie odbierał analog z Chrzelic przy antenie skierowanej na Wisłę. Niby odbiera, ale lekki śnieg + niezliczona ilość odbić. Dlatego zastosowałem układ 2 anten.
Jeśli chodzi o reflektor to też mi dzisiaj takie coś wpadło na myśl , ale jakoś nie spróbowałem.
Te zacięcia to bardzo ciekawy(czyt.denerwujący)temat w DVB-T. Niby wszystko OK a są.
Powinien być osobny wątek na forum pt."zacięcia-przyczyny, oraz jak usunąć problem" ;)
Pozdrawiam :!:

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: Jaki rozgałęźnik antenowy

Post autor: pikaczu »

czekam na odp na powyzszy post.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Jaki rozgałęźnik antenowy

Post autor: Drekan »

an10ka-dx pisze:Posiadam (testuje) na takiej zwrotnicy:
http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_anten ... _C0315.htm
Na tej antenie 19elementowej jak mam skierowaną w kierunku Wisły(MUX3) to sygnał z Chrzelic ma skaczący 75-90%(MUX2)- odbiór antena+symetryzator.
Po zastosowaniu wzmacniacza Jakość sygnału stabilizuje się ale są te nieszczęsne "stop klatki" 1sek. Zależne to jest też od pogody. Czym ładniejsza tym mniej zacięć. Przetestowałem jak będzie odbierał analog z Chrzelic przy antenie skierowanej na Wisłę. Niby odbiera, ale lekki śnieg + niezliczona ilość odbić. Dlatego zastosowałem układ 2 anten.
Jeśli chodzi o reflektor to też mi dzisiaj takie coś wpadło na myśl , ale jakoś nie spróbowałem.
Problem z sumowaniem sygnału z dwóch anten, polega na tym, że z jednej anteny dostajemy dobry sygnał i dodajemy do niego szumy i zakłócenia łapane przez drugą antenę. Tunery DVB-T wolą słabszy sygnał bez zakłuceń, niż silny z zakłóceniami (można nawet przesterować sygnał NTC). Wzmacniacz, wzmacnia i sygnał i zakłócenia, więc efekt przy tak słabym sygnale, jak ten ze Skrzycznego może być nieciekawy.

Próbowałeś może dać jeszcze silniejszy wzmacniacz (np. LNA-177), tylko w antenie na Skrzyczne? :?: Teoretycznie wzmocni też Chrzelice i może nie będzie trzeba łączyć anten. 8-)

Ewentualnie wykorzystać wzmocnienie sygnału jakie dają same direktory anten Yagi. ;) Zdemontować reflektory z obu anten i powiesić obie na tej samej wysokości, by direktory z obu anten kierowały sygnał na dipol 19elementowej anteny. Odległość dipola od direktorów 11elementowej anteny, będzie nieprawidłowa, ale może to wystarczy. Za 3 miesiące ruszy 3 multipleks z Chrzelic i przestawisz się całkowicie na docelowy dla ciebie nadajnik. Prowizorka rules. :lol:
an10ka-dx pisze:Te zacięcia to bardzo ciekawy(czyt.denerwujący)temat w DVB-T. Niby wszystko OK a są.
Powinien być osobny wątek na forum pt."zacięcia-przyczyny, oraz jak usunąć problem" ;)
Zbyt słaby sygnał, zbyt silny sygnał, zakłócenia od urządzeń elektrycznych, przepełnianie się bufora w tunerze, praca sieci GSM, itp.

Powodów zacięć może być wiele. W przypadku analogu, było łatwiej: śnieg = słaby sygnał, podwójny obraz = odbicia sygnału, zniekształcony obraz = zakłócenia od pracujących urządzeń elektrycznych.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: pytanie o rozgaleznik do tv

Post autor: Drekan »

pikaczu pisze:teraz moje pytanie. jakie zlacze kupic, aby podlaczyc te kable, do rozgaleznika, i czy beda jakies straty w sygnale dvb-t, na pierwszym, i pozostalych telewizorach? lub kupic cos innego, zamiast rozgaleznika?
Jeśli zastosujesz zwykły rozgałęźnik/sumator, to tracisz kilka dB na złączu. Jeśli odgałęźnik, to na głównym wyjściu sygnał będzie mocniejszy, a na bocznym słabszy.

Jeśli sygnał jest słaby, stosuje się aktywne rozgałęźniki, które wzmacniają sygnał, by zrekompensować straty przy rozdzielaniu sygnału. Ale jest to kolejny wzmacniacz w instalacji antenowej, który wymaga zasilania. :?

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: Jaki rozgałęźnik antenowy

Post autor: pikaczu »

co lepiej kupic innego?

ten rozgaleznik ma tlumienie we-wy VHF [dB] 3,2

an10ka-dx
Posty: 317
Rejestracja: 5 stycznia 2011, o 20:19
Miejscowość: opolskie
Odbiornik: LG, PHILIPS oraz inne urządzenia do testów :)
Instalacja antenowa: yagi-19elem+LNA-101
Rozgałęźnik 2xTV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne ok.93km do nadajnika

Re: Jaki rozgałęźnik antenowy

Post autor: an10ka-dx »

Do "Drekan"
Potestowałem sobie różne możliwości odbioru MUX2 (Chrzelice) i MUX3(Wisła). Najlepiej odbiera w opcji: Antena yagi 11 elem. + LNA-101 w kierunku Chrzelic i 19elem. +LNA-101 w kierunku Wisły + ZA-1(zdarzają się niekiedy zacięcia,ale bardzo mało). Gdy na antenę 19elementową dałem LNA-177 to dostałem takie zakłócenia w kierunku anteny 11 elem. że cięło obraz jakby sygnału nie było. Same anteny podłączone pod odbiornik spisują się następująco:
11-elementowa(kierunek Chrzelice) z sumatorem= sygnał stabilny zero zacięć i kratek.
19-elementowa (kierunek Wisła) z sumatorem = sygnał zależny od pogody. Po zastosowaniu LNA-101 odbiór MUX3 staje się idealny i bezproblemowy. Szkoda, że nie mogę odebrać stabilnego MUX2 z Wisły.(Z Katowic sygnał 0%)
"Zdemontować reflektory"- też to testowałem na antenie 19elementowej.Nie dało efektu.
Sama antena 19elem. skierowana na Skrzyczne z LNA-177 pozwala odbierać MUX3 z Wisły oraz MUX2(są zacięcia i kratkowania). Kierunek ten byłby dla mnie idealny ponieważ w tym ustawieniu odbieram wszystkie MUX-y z Czech +MUX3 PL. Jak podniosą kiedyś moc z 1,25kW na więcej to będzie OK.
MUX3 który ma ruszyć z Chrzelic może być w moim przypadku nie do osiągnięcia. Będzie on miał tylko 2,5kW. Więc znowu albo dwie anteny, albo jedna ze wzmacniaczem. Tylko czy jak dowalę wzmacniacz to pewnie przesteruję MUX2 i znowu zaczną się problemy. Moc 100kW vs 2,5kW ;) Może być ciekawie.
Czekam na taką zwrotnicę:
http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_anten ... _C0350.htm
pod 21-38 podłączę antenę na Chelice a pod 39-69 w kierunku Skrzycznego. Ciekawe co z tego wyjdzie. Też moje ukształtowanie terenu jest jakieś dziwne(wnerwiające) bo np. TV4 który nadaje z Opola ja nigdy nie miałem szans złapać, a kolega blok za mną już tak :cry:
Więc czekam na zwrotnicę:)
ps. teraz mam taką:
http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_anten ... _C0315.htm

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Jaki rozgałęźnik antenowy

Post autor: Drekan »

pikaczu pisze:co lepiej kupic innego?

ten rozgaleznik ma tlumienie we-wy VHF [dB] 3,2
Innego? :?: Jedyną alternatywą może być tylko wykorzystanie zapętlenia w tunerze (jeśli występuje). Wtedy antenę podpinasz pod wejście antenowe a reszta odbiorników podpinasz pod wyjście antenowe. Jednak takie rozwiązanie wymaga, ciągłego zasilania tunera (tryb czuwania).

Wiadomo czym niższe tłumienie tym lepiej, jednak Cię interesuje pasmo UHF, a nie VHF. Czy zastosowanie rozdzielacza sygnału spowoduje u Ciebie pogorszenie odbioru zależy od tego, jak silny sygnał posiadasz. Bez profesjonalnego miernika sygnału się tego nie dowiesz, więc pozostaje tylko wypróbować jakiś rozdzielacz by przekonać się czy się sprawdzi. Najlepiej, gdybyś miał możliwość zwrócenia sprzętu, gdyby się nie sprawdził.

Powodzenia. :)

Zablokowany