Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Jaki rozgałęźnik antenowy

Post autor: m@rtops »

o cóś takiego mi chodziło :D
dzięki za pomoc ;)

luqasz1
Posty: 19
Rejestracja: 1 czerwca 2012, o 23:23
Odbiornik: LG 32LV2500
Instalacja antenowa: Dipol 28/5-12/21-60
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Antena, przewód, rozgałęźnik

Post autor: luqasz1 »

Witam,
Do tej pory mój ojciec majstrował przy wszystkim w domu i nie bardzo wyniki tego spodobały mi się. A więc mamy antenę na dachu domu skierowaną na Trzeciewiec (nie wiem co to za antena). Niżej zdjęcie anteny.
Obrazek
Do tej anteny przykręcone są dwa przewody sygnałowe, nie wiem dokładnie jakie, nie ma żadnych oznaczeń na tych kablach. Z tych dwóch przewodów są podłączone 3 telewizory, bo na jednym jest zrobiona "plecionka" :(

MUX2 mam siłę sygnału 90%, jakość 100%. MUX1 siła 10-20% jakość 0-20% no i właśnie to mnie martwi, dlaczego MUX1 tak słabo działa, nie da się tego oglądać. Znalazłem starą antenę podobną do tej co mamy na dachu, ustawiłem ją w środku pokoju tak by przez okno była skierowana na Trzeciewiec. Podłączyłem ją bezpośrednio do jednego telewizora i MUX2 mam siła 80% jakość 100%, MUX1 siła ~45% jakość 95-100%.

Co mogę zrobić, aby z jednej anteny mieć idealny obraz na wszystkich telewizorach w domu? Czy połączenie tych dwóch przewodów u samej anteny do dobry sposób? Jak poprawnie z jednego kabla rozdzielić sygnał na kilka telewizorów? Znajduję się 58km od nadajnika.

Wiem, rozpisałem się, ale tym właśnie uprzedzam ważne pytania dotyczące instalacji i dziękuję z góry za trud włożony w przeczytanie tego.

dipolnet

Re: Antena, przewód, rozgałęźnik

Post autor: dipolnet »

Witam,
podłączanie dwóch przewodów do jednej puszki antenowej to może nie karygodny błąd, ale tak się po prostu nie robi.

Jeśli antena, której użyłeś w oknie jest podobna i jest w lepszym niż ta na zdjęciu stanie, to wynieś ją na masz, podepnij do puszki jeden przewód antenowy - jeśli ten obecnie wykorzystywany jest stary i na oko "cienki" warto może kupić nowy, np. http://www.dipol.com.pl/przewod_koncent ... 1015_1.htm

sygnał na 3 telewizory dzielimy na rozgałęźniku
http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_ind ... _E2097.htm

na kablu montujemy wtyki F http://www.dipol.com.pl/zlacze_f_nakrec ... _E8009.htm
a przy tv wtyki antenowe IEC http://www.dipol.com.pl/wspolosiowa_wty ... R90800.htm

powinno śmigać.

stosując rozgałęźnik jak wyżej zostawiasz sobie furtkę na ewentualne wsadzenie do anteny przedwzmacniacza i zasilenie go z zasilacza umieszczonego przy jednym z telewizorów. gdyby sygnał był ciut za słaby.

stereocolor

Re: Antena, przewód, rozgałęźnik

Post autor: stereocolor »

Lepiej zamowić kabel triset ze złaczami kompresyjnymi koszt takiego złącza ok 3pln a jakośc znakomita :)

luqasz1
Posty: 19
Rejestracja: 1 czerwca 2012, o 23:23
Odbiornik: LG 32LV2500
Instalacja antenowa: Dipol 28/5-12/21-60
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: Antena, przewód, rozgałęźnik

Post autor: luqasz1 »

Obrazek

Dzięki za odpowiedzi, będą mi bardzo pomocne. Chciałem się jeszcze zapytać czy drzewa mocno przeszkadzają, tą anteną co miałem w środku pokoju wycelowałem prosto w lukę między drzewami zaznaczoną strzałką. Obecna antena skierowana jest prosto w te drzewa.
Czy czeka mnie przeniesienie masztu na drugą stronę budynku?

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Antena, przewód, rozgałęźnik

Post autor: Robert03 »

Te drzewa nie przeszkadzają jeśli do nadajnika masz bliżej jak 60 km.
Podstawowy błąd u Ciebie jest taki że masz podłączone dwa kable do jednej anteny. Aż dziwne że wogóle odbiera ci DVB-T. Takie połączenie powoduje że telewizory sie wzajemnie zakłócają.
Ja miałem taki sam przypadek u znajomych. Cyfra nie chciała odbierać wcale bo telewizory wzajemnie się bardzo mocno zakłócały ( telewizja analogowa ptzy takim połączeniu śmigała idealnie. Nawet analogowy TVN z Trzeciewca był idealny).
Zmień jak poradzili koledzy a będzie OK.
Wzmacniaczem sobie głowy nie zawracaj. Powinno śmigać na 3 TV.
Na przyszłość zaplanuj wymianę anteny bo ta obecna się rozsypuje.

luqasz1
Posty: 19
Rejestracja: 1 czerwca 2012, o 23:23
Odbiornik: LG 32LV2500
Instalacja antenowa: Dipol 28/5-12/21-60
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: Antena, przewód, rozgałęźnik

Post autor: luqasz1 »

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Rozumiem że ten przewód jest najlepszy z możliwych, będzie blokował zakłócenia wytwarzane przez skutery? No i jeszcze prosiłbym o podpowiedź jaką antenę wybrać do tego zestawu który został mi wcześniej zaproponowany.

dipolnet

Re: Antena, przewód, rozgałęźnik

Post autor: dipolnet »

Mnóstwo wskazówek znajdziesz na tym forum. Możesz też zajrzeć tutaj http://www.dipol.com.pl/bib217.htm

eczek

Re: Antena, przewód, rozgałęźnik

Post autor: eczek »

Ja z podobnej anteny odbieram sygnał na 13 telewizorach. Musiałem użyć długich kabli więc używam wzmacniacza. Potwierdzam, że w całej instalacji najważniejsza jest jakość kabla.

Awatar użytkownika
karolek1513
Posty: 26
Rejestracja: 28 maja 2012, o 18:31
Odbiornik: WIWA HD-90
WIWA HD-50
Instalacja antenowa: Tri Digit > Symetry > Zab. przepięć Signal > Terra HS-013 > Odgałęźnik Signal 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gubałówka Zakopane

Problem z rozdzielaczem antenowym i odbiorem DVB-T

Post autor: karolek1513 »

Witam mam rozdzielacz antenowy i ostatnio zauważyłem dziwną rzecz. W rozdzielaczu jak w każdym są dwa styki środek i do obkoła masa czy tam ekran nie znam się :) u mnie środek ma kontakt z masą miernik uniwersalny wskazał że jest obw.zamknięty nawet próbowałem podłączyć bateryjkę a z drugiej strony żarówke i przy podłączaniu baterii już iskierki poleciały. Czy tak powinno być ?

I druga sprawa strasznie źle odbieram dvb-t Siła sygnału 94% Jakość sygnału 0-30 lub duży poziom błędów co robić. Do odbiornika Gubałówka 5km i skupisko drzew i wzniesienie. Antena siatkowa z niewiadomą płytką, wzmacniacz TERRA, i 2 rozdzielacze po 4 wyjścia. Tak to wygląda LINK do zdjęć i starego nie rozwiązanego tematu http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=300
Czy może to być wina kabli ? Są dziwne środek jest zrobiony z cienkich drucików nie ma ekranu ale jest oplot ??
Proszę o rozwiązanie tego tematu bo nie chcę już zaśmiecać forum. Z góry dziękuję

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: m@rtops »

karolek1513 pisze: wzmacniacz TERRA,
karolek1513 pisze:Do odbiornika Gubałówka 5km
wywal (pomiń) wzmacniacz i po kłopocie ;)

dipolnet

Re: Problem z rozdzielaczem antenowym i odbiorem DVB-T

Post autor: dipolnet »

karolek1513 pisze:Witam mam rozdzielacz antenowy i ostatnio zauważyłem dziwną rzecz. W rozdzielaczu jak w każdym są dwa styki środek i do obkoła masa czy tam ekran nie znam się :) u mnie środek ma kontakt z masą miernik uniwersalny wskazał że jest obw.zamknięty nawet próbowałem podłączyć bateryjkę a z drugiej strony żarówke i przy podłączaniu baterii już iskierki poleciały. Czy tak powinno być ?

I druga sprawa strasznie źle odbieram dvb-t Siła sygnału 94% Jakość sygnału 0-30 lub duży poziom błędów co robić. Do odbiornika Gubałówka 5km i skupisko drzew i wzniesienie. Antena siatkowa z niewiadomą płytką, wzmacniacz TERRA, i 2 rozdzielacze po 4 wyjścia. Tak to wygląda LINK do zdjęć i starego nie rozwiązanego tematu http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=300
Czy może to być wina kabli ? Są dziwne środek jest zrobiony z cienkich drucików nie ma ekranu ale jest oplot ??
Proszę o rozwiązanie tego tematu bo nie chcę już zaśmiecać forum. Z góry dziękuję
W poprzednim temacie udzieliłem kilku wskazówek. Czy wykonałeś czynności, o których pisałem? Jeśli oczekujesz rozwiązania problemu to wypadałoby napisać, jaki skutkiem zaowocowały czynności, które Ci poleciłem... pominięcie wzmacniacza, wyłączenie zasilania, zmniejszenie wzmocnienia, podpięcie jednego odbiornika itd... itd..

skrzatekMK

Czy da się podłączyć

Post autor: skrzatekMK »

Witam,

Jestem szczęśliwym posiadaczem dvb-t od 2 godzin. Na co dzień używałem kablówki. I tu mam pytanie. Czy da się podłączyć do telewizora dwa kable antenowe, przez jakiś rozgałęźnik, tak aby mieć możliwość wyboru pomiędzy kanałami z dvb-t i kablówki?

Pozdrawiam

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Czy da się podłączyć

Post autor: plecho1 »

Da się, ale taki rozgałęźnik musi być z przełącznikiem, którym będziesz wybierał albo kablówkę albo antenę. Nie można tych dwóch przewodów podłączyć razem, bo sygnały z kablówki i z anteny mogą się wzajemnie zakłócać.
Są też takie rozdzielacze przełączane pilotem.
http://www.dipol.com.pl/przelacznik_tv_ ... _E2022.htm
http://www.dipol.com.pl/przelacznik_tv_ ... _E2024.htm

skrzatekMK

Re: Czy da się podłączyć

Post autor: skrzatekMK »

plecho1 pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum
Dzięki za informację i przykłady, bo już zacząłem szukać na alledrogo i nie mogłem znaleźć.

Pozdrawiam

Edit:

Jednak źle szukałem. Są te co podałeś :oops:

Mr. Mario

Jedna antena, 2 telewizory

Post autor: Mr. Mario »

Witam,
mam problem z sygnałem odbieranym przez 2 telewizory. Mieszkam w Krakowie na prokocimiu (parter) i odbieram sygnał na antenie siatkowej z Chorągwicy, ale tylko na jeden telewizor. Gdy podłączam do trójnika drugi telewizor na obydwu nie ma sygnału. Jak myślicie w czym tkwi problem?

Zadawajcie pytania jeśli coś jest niejasne, mogłem ominąć jakąś ważną informacje, która by wam mogła pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

Muniek
Posty: 128
Rejestracja: 17 lutego 2012, o 18:06
Odbiornik: UE32EH5450
Ferguson Ariva T65
Instalacja antenowa: Stara siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC-4

Re: Jedna antena, 2 telewizory

Post autor: Muniek »

Zamiast trójnika zastosuj rozgałęźnik.

freeagent

Podział sygnału na 2 telewizory

Post autor: freeagent »

Witam
Mam do Was pytanie i proszę o radę.
Od jakiegoś czasu oglądam tylko telewizję naziemną DVB-T i jestem bardzo z tego zadowolony.
Pokrótce opiszę Wam instalacje.
Odległość od nadajnika do anteny 30 km w linii prostej (komin EC4), antena siatkowa na balkonie (3 piętro) w kierunku nadajnika. Wymieniony wzmacniacz, na symetryzator. Długość kabla od anteny do telewizora ok 15 m (kabel "idzie" przez całe mieszkanie). Podłączenie do telewizora LCD Full HD Moc/Jakość 98/100. Odbiór idealny.
Teraz pokrótce powiem Wam co chce zrobić.
W drugim pokoju jest starszy telewizor CTR, do którego zamierzam kupić dekoder STB i zrezygnować z odbioru satelitarnego na korzyść DVB-T. Planuje przeciąć w połowie obecny kabel i wstawić tam jakiś trójnik i doprowadzić sygnał do drugiego telewizora.
Teraz moje pytanie.
Czy wymagany jest jakiś specjalistyczny trójnik ze wzmacniaczem itd?
Czy po podzieleniu sygnału stracę na mocy i jakości?
Jeśli robiliście podobne instalacje to proszę o rady jak to zrobić najlepiej (mile widziane linki).
Z góry dziękuje

Muniek
Posty: 128
Rejestracja: 17 lutego 2012, o 18:06
Odbiornik: UE32EH5450
Ferguson Ariva T65
Instalacja antenowa: Stara siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC-4

Re: Podział sygnału na 2 telewizory

Post autor: Muniek »

Wystarczy rozgałęźnik taki albo taki
Przy tak dobrym sygnale nie trzeba stosować aktywnych rozgałęźników.

freeagent

Re: Podział sygnału na 2 telewizory

Post autor: freeagent »

Myślałem podobnie.
Dziękuje za pomoc

Zablokowany