Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: systemlan »

Tak.

del

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: del »

Witam,
mam antenę zewnętrzną AX-1000 z zasilaniem
http://www.vicam.pl/zasilacz-12v-z-separatorem.html

Do anteny przez rozgałęźnik 1/2 Alda (najprostszy) mam podpięte: dekoder VIVA 100HD oraz telewizor Thomson. Viva jest podpięta króciutkim kablem i na niej nie ma żadnych zakłóceń ale telewizor Thomson stoi już w innym pokoju (około 10m kabla + płaska przejściówka pod drzwiami) i ma problemu (dodatkowo podpięcie do instalacji dekodera Viva blokuje na telewizorze mux 3).
Czy zastosowanie aktywnego rozgałęźnika http://www.vicam.pl/rozgaleznik-tv-rta-140.html pomoże? Dodatkowo czy posiadany przeze mnie zasilacz będzie dobry?

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: AdamP »

Skoro antena ma zasilacz to znaczy, że ma wbudowany wzmacniacz. Aktywny rozgałęźnik to wzmacniacz rozgałęziający czyli drugi wzmacniacz - kiepski pomysł. Problematyczne są te płaskie przejściówki. Na próbę omiń tę przejściówkę i sprawdź efekt.
Jakie masz wskazania sygnału na Vivie (siła, jakość) a jakie na TV :?:

del

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: del »

AdamP pisze:Skoro antena ma zasilacz to znaczy, że ma wbudowany wzmacniacz. Aktywny rozgałęźnik to wzmacniacz rozgałęziający czyli drugi wzmacniacz - kiepski pomysł. Problematyczne są te płaskie przejściówki. Na próbę omiń tę przejściówkę i sprawdź efekt.
Jakie masz wskazania sygnału na Vivie (siła, jakość) a jakie na TV :?:
na Vivie mam jakość 90/ siła 70
na TV jakość 20 / siła 8 - po wywaleniu płaskiej przejściówki jakość 30 / siła 18 a po odłączeniu Vivy jakość podnosi się na 100 a siła na 26.
Czyli pozostaje kolizja tv/viva

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: AdamP »

To bardziej wygląda na jakąś wadę rozgałęźnika (jeśli jest prawidłowo podłączony). Zmień go na Signal R2 i sprawdź wskazania bez tej przejściówki. Skoro do STB jest króciutki kabel a do TV 10m, to może być niewielka różnica w sygnałach ale nie aż taka.
Zamieniałeś odbiorniki :?: Thomsona podłącz w miejsce STB a STB do tego 10 metrowego kabla.

del

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: del »

AdamP pisze:To bardziej wygląda na jakąś wadę rozgałęźnika (jeśli jest prawidłowo podłączony). Zmień go na Signal R2 i sprawdź wskazania bez tej przejściówki. Skoro do STB jest króciutki kabel a do TV 10m, to może być niewielka różnica w sygnałach ale nie aż taka.
Zamieniałeś odbiorniki :?: Thomsona podłącz w miejsce STB a STB do tego 10 metrowego kabla.
Wydaje mi się że to jednak trafiony rozgałęźnik - zamieniłem na nim TV z Vivą i na razie wszystko ok (choć taki myk robiłem wcześniej).
Podpowiedz mi, czy kupić nowy identyczny czy proponujesz jakiś inny? A ten RTA-140 /120 bez zasilania go byłby lepszy?

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: AdamP »

del pisze: Podpowiedz mi, czy kupić nowy identyczny czy proponujesz jakiś inny?
Tej Aldy bym nie kupił, załóż Signal R2 - dość popularny wśród profesjonalnych instalatorów. Albo np. Telmor RM2F.
del pisze:A ten RTA-140 /120 bez zasilania go byłby lepszy?
Rozgałęźnik aktywny/wzmacniacz bez zasilania jest mocnym tłumikiem, czyli nie nadaje się.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: Tomciosz »

Z Aldą miałem same problemy. Wymień to od razu na coś z wyżej wymienionych.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: K63 »

del pisze: Czyli pozostaje kolizja tv/viva
Sprawdź sobie w menu instalacyjnym WIWY, czy aby nie masz włączonego zasilania anteny.

del

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: del »

K63 pisze:
del pisze: Czyli pozostaje kolizja tv/viva
Sprawdź sobie w menu instalacyjnym WIWY, czy aby nie masz włączonego zasilania anteny.
to zrobiłem na samym początku
AdamP pisze:
del pisze: Podpowiedz mi, czy kupić nowy identyczny czy proponujesz jakiś inny?
Tej Aldy bym nie kupił, załóż Signal R2 - dość popularny wśród profesjonalnych instalatorów. Albo np. Telmor RM2F.
telmor zamówiony
AdamP pisze:
del pisze:A ten RTA-140 /120 bez zasilania go byłby lepszy?
Rozgałęźnik aktywny/wzmacniacz bez zasilania jest mocnym tłumikiem, czyli nie nadaje się.
dzięki wszystkim za wyjaśnienia - wypiąłem felerny ALDA i podłączyłem tylko TV na 10m kablu - wszystko jest ok.

hito

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: hito »

Witam!

Potrzebuje pomocy w analizie mojej instalacji. Posiadam antenę Dipola wraz z LNA 177. Dodatkowo rozdzieliłem sygnałem spliterem Alda na 3 odbiorniki (dekoder DVB-T oraz dwa tv LG). Do każdego z trzech odbiorników dodałem zasilacze. Przez pewien czas wszystko śmigało ok. Natomiast dzisiaj zauważyłem, że działa tylko dekoder DVB-T i to jeszcze tylko w przypadku gdy ze splitera wypnę dwa pozostałe tv. DVB-T działa również poprzez bezpośrednie połączenie z anteną za pomocą zwykłej beczki czego niestety nie mogę powiedzieć o pozostałych dwóch tv.

Co może być przyczyną, że na dwóch tv LG nie mam teraz w ogóle sygnału? Jaki układ instalacji polecilibyście?

Z góry dzięki za pomoc!

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: systemlan »

Wytłumacz mi proszę po jaką chorobę trzy zasilacze? :shock:

hito

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: hito »

No z tego co czytam to chyba był mój błąd.

Jakie mogą być tego konsekwencje? Czy brak sygnału może być wynikiem uszkodzenia wejścia antenowego w dwóch TV? Tak jak pisałem przez pewien czas wszystko było ok a problem wystąpił dopiero dzisiaj.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: AdamP »

hito pisze: DVB-T działa również poprzez bezpośrednie połączenie z anteną za pomocą zwykłej beczki czego niestety nie mogę powiedzieć o pozostałych dwóch tv.
Czyli co, pozostałe TV nie działają podłączane bezpośrednio (pojedynczo, bez rozgałęźnika) :?:
Przede wszystkim daj jeden zasilacz przed rozgałęźnikiem, pozostałe usuń.
Powinno to wyglądać tak: antena, wzmacniacz, zasilacz, rozgałęźnik.

hito

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: hito »

AdamP pisze:edit/ Nie cytuj posta pod postem. Czytaj Regulamin forum
Sprawdzałem każdy odbiornik z osobna na rozgałęźniku oraz bezpośrednio na beczce ale już każdorazowo na jednym zasilaczu. I tylko na jednym miałem sygnał. Okazuje się, że dwa pozostałe zasilacze chyba uległy uszkodzeniu gdyż po teście wszystkich odbiorników na tym samym(działającym)zasilaczu już było ok.

Dzięki za informacje co do kolejności z tym, że u mnie jest ona delikatnie inna na samym końcu: antena, wzmacniacz, rozgałęźnik i na końcu zasilacz przy końcówce jednej z anten.

Teraz wszystko działa ok.

Dzięki!

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: AdamP »

Twoja kolejność też może być, ale pod warunkiem, że rozgałęźnik ma przejście DC a przy opisach Aldy nie ma takiej informacji. Dlatego dziwne, że to Ci działa. Chyba, że rozgałęźnik ma usterkę i dlatego przewodzi zasilanie.

hito

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: hito »

A jaki najlepiej rozgałęźnik zastosować? Z tego co czytałem to są również takie z zasilaczem - rozumiem, że są to tzw aktywne a ten Alda, który mam obecnie to pasywny?

Chciałbym zmienić rozgałęźnik aby móc podpiąć max 5 odbiorników, co byś polecił?

Dzięki!

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Rozgałęźnik rozdzielacz antenowy

Post autor: AdamP »

Skoro masz wzmacniacz to już nie rozgałęźnik aktywny. Nie spotkałem się z rozgałęźnikami o pięciu wyjściach. Produkuje się 1/2, 1/3, 1/4, 1/6 i 1/8. Jeśli musi być 5 odbiorników to dałbym Signal R6 ale jeśli np. 4 odbiorniki a może kiedyś piąty, to wolałbym Signal R4. Im więcej wyjść ma rozgałęźnik, tym większe ma tłumienie.

Instalacja powinna wyglądać tak: antena, wzmacniacz, zasilacz, separator napięcia (jeśli zasilacz go nie ma), rozgałęźnik, odbiorniki. Oczywiście jakość koncentryka też ma bardzo duże znaczenie.

Rogall
Posty: 8
Rejestracja: 28 września 2014, o 17:02
Odbiornik: Wiwa HD95
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-60 DVB-T
3m nad ziemią.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przysucha-Kozłowiec

Rozgałęźnik RSI-03 TV/FM

Post autor: Rogall »

Witam.
Mam małe pytanko, czy ten rozgałęźnik https://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_rs ... R55202.htm może być zastosowany gdy antena jest z symetryzatorem czy tylko ze wzmacniaczem?

systemlan
Posty: 252
Rejestracja: 17 czerwca 2012, o 11:52
Odbiornik: Panasonic TX-L32CX3E
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T bez wzmacniacza, kabel Triset 113
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec, TON Człuchów

Re: Rozgałęźnik RSI-03 TV/FM

Post autor: systemlan »

Jaśniej już chyba nie można... Cytat pochodzi z dipol.com.pl
Rozgałęźnik 1 wejście 2 wyjścia z przejściem stałoprądowym pomiędzy wejściem a jednym wyjściem (oznaczone brakiem kondensatora). Urządzenie jest stosowane w przypadku gdy należy wykonać podział sygnału telewizyjnego z anteny naziemnej i w antenie znajduje się przedwzmacniacz, ewentualnie wzmacniacz masztowy. W takiej sytuacji wymagane jest przesłanie zasilania. Zasilacz należy podłączyć w gałęzi do której jest przejście stało prądowe.

Zablokowany